Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και οι 2 γραμμές είναι τσεκ από τον ηλεκτρολόγο μου και στο ένα που έγινε αλλαγή έγινε τσεκ και από τον τεχνικό τους 

όταν κουμπωσω τα κλιματιστικά βγάζει έναν μικρό σπινθήρα, ένα τσακ κάνει μόνο σε αυτά τα 2 

οι γραμμές είναι καθαρές από την ασφάλεια του πίνακα ως τη πρίζα χωρίς ενωματα κλπ και τριπλό τσεκαρισμενες

 

αν βάλω κάτι άλλο οτιδήποτε δεν ρίχνει ρελέ με τίποτα, μέχρι βραστήρα έβαλα δεν κατάλαβε τίποτα 

παίζει να την έχει ακούσει και το διπλανό κλιματιστικό τι να πω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το tapo p110 στα 10€ σε αλυσίδες.

Μάλλον κάνουν ξεστοκάρισμα λόγω νεότερης έκδοσης (P110M/P100M) λέει ότι είναι συμβατό με το Matter σύστημα αυτοματισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marioboni είπε

και οι 2 γραμμές είναι τσεκ από τον ηλεκτρολόγο μου και στο ένα που έγινε αλλαγή έγινε τσεκ και από τον τεχνικό τους 

όταν κουμπωσω τα κλιματιστικά βγάζει έναν μικρό σπινθήρα, ένα τσακ κάνει μόνο σε αυτά τα 2 

οι γραμμές είναι καθαρές από την ασφάλεια του πίνακα ως τη πρίζα χωρίς ενωματα κλπ και τριπλό τσεκαρισμενες

 

αν βάλω κάτι άλλο οτιδήποτε δεν ρίχνει ρελέ με τίποτα, μέχρι βραστήρα έβαλα δεν κατάλαβε τίποτα 

παίζει να την έχει ακούσει και το διπλανό κλιματιστικό τι να πω 

Τα κλιματιστικά δεν είναι ωμικα φορτία, έχουν σημαντική αεργη. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, δεν είμαι σχετικός, απλά αναφέρω το συγκεκριμένο ως πληροφορία. Θέλω να πω ότι το τεστ του βραστηρα είναι κάτι πολύ διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα κλιματιστικά δεν είναι ωμικα φορτία, έχουν σημαντική αεργη. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, δεν είμαι σχετικός, απλά αναφέρω το συγκεκριμένο ως πληροφορία. Θέλω να πω ότι το τεστ του βραστηρα είναι κάτι πολύ διαφορετικό.

δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό αλλά το ότι κάνει ένα τσακ όταν τα βάζω δεν φαίνεται οκ

τσακ κάνει επίσης ακόμη και όταν ανεβάζω ασφάλεια με κουμπωμενη τη πρίζα του κλιματιστικού 

αν το βγάλω είναι όλα οκ 

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, marioboni είπε

δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό αλλά το ότι κάνει ένα τσακ όταν τα βάζω δεν φαίνεται οκ

τσακ κάνει επίσης ακόμη και όταν ανεβάζω ασφάλεια με κουμπωμενη τη πρίζα του κλιματιστικού 

αν το βγάλω είναι όλα οκ 

Θα σου έλεγα να βρείτε άλλον ηλεκτρολόγο αλλά ίσως είναι περιττά έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Θα σου έλεγα να βρείτε άλλον ηλεκτρολόγο αλλά ίσως είναι περιττά έξοδα.

από την αρχή όλες οι γραμμές είναι περασμένες μια μια με σωστές διατομές 

έγινε έλεγχος σε όλες τις γειώσεις και το ρεύμα φτάνει κανονικά ως το κλιματιστικό με ένα αυτούσιο καλώδιο με ενδιάμεση σύνδεση με σουκο 

ο τεχνικός της εταιρίας βρήκε όντως διαρροή στο κλιματιστικό που είχαμε εντοπίσει κι εμείς μετά από πολλές προσπάθειες, και η πλακέτα του είχε πρόβλημα και αλλάχτηκε 

τώρα να ξανά έχει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα δεν ξέρω τι να πω 

το σίγουρο είναι πως το ρεύμα φτάνει ως εκει σωστα γιατί τον ρώτησα 100 φορές για να μη ρίξει το φταίξιμο εκεί 

μου είπε πλακέτα θέλει κ τέλος, βρίσκει το μηχάνημα του διαρροή 

 

θα μιλήσω από Δευτέρα ξανά αν δεν με καλέσουν εννοείται, τώρα είμαι με ένα μείον ξανά και ίσως δοκιμάσω να ακυρώσω αυτό που είναι οκ και να δουλέψω με το επισκευασμένο να δω αν θα ρίξει το ρελέ ξανά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα κλιματιστικά δεν είναι ωμικα φορτία, έχουν σημαντική αεργη. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, δεν είμαι σχετικός, απλά αναφέρω το συγκεκριμένο ως πληροφορία. Θέλω να πω ότι το τεστ του βραστηρα είναι κάτι πολύ διαφορετικό.

Τα κλιματιστικά επειδή ακριβώς είναι ‘Inverter’ έχουν πολύ καλή έως και ‘εξαιρετική’ συμπεριφορά με ελάχιστη άνεργο κάτι που δεν ισχύει για τα παλαιότερα on-off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντικατάσταση Midea All Easy Pro 24 με Fujitsu ASEG24KMTE.

Εχω αναφέρει σε παλιότερα post την κατανάλωση του Midea, χειμώνα-καλοκαίρι. 600w περιπου τα ελάχιστα, γύρω στα 850 μεσο ορο.  Ενδεικτικά, μια χαλαρή καλοκαιρινη χρηση: (ακομα πιο ψηλα τον χειμωνα)

12-7.png.5e874c00d37df8b1b8fce722ae5cc931.png

Απαγορευτικη καταναλωση για ΚΟΤ. Το μηχανημα επιλεχθηκε από μηχανικο κατα τη διαρκεια ενεργειακης αναβαθμισης του σπιτιου μόνο λογω SEER (και πριν ανακαλυψω το νημα). (Ενας θεος ξερει τι εχει μπει στα σπιτια με το εξοικονομω).

Παρακολουθωντας εδω λοιπον εκτός των άλλων και τον @liakjim και την απόδοση του ASYG24KMTA που εχει, μπηκε πριν ενα μηνα στη θέση του το ASEG24KMTE πλέον.

Αυτές τις μέρες 26/27 ζήτηση (με πειραματισμους και διαφορες δοκιμες) :

10-6-24.png.e8279b1e8d736b6eca6bcbd4523f2d4c.png

13-6-24.png.9df2c33789e417120dea60678a9b2aaa.png

14-6-24.png.9d8eb5f71671d63199a0fcfd384a87aa.png

15-6-24.png.f939ed80c28eb0cff0e9fead5ebf18e2.png

Απολαυστικη και οικονομικη λειτουργια λοιπον στον ίδιο χώρο, χωρις το αγχος των 20Kwh την ημερα. Προσωπικά, όχι για το οικονομικό αλλά για το γαμώτο. Διαφημισεις τύπου Α+++ και seer 8.5 και τα λοιπά δεν μου λένε τπτ. Γνώμη μου, θα έπρεπε όλα τα μηχανήματα να αναφέρουν τα ελάχιστα W που μπορουν να πετυχουν σε τάδε συνθηκες. Κοιτάω τώρα 159w ενω θα έβλεπα 600w. Χαοτική διαφορά 🙄

Επεξ/σία από BrunoB
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Διαφημισεις τύπου Α+++ και seer 8.5 και τα λοιπά δεν μου λένε τπτ

Έχουμε πει ότι πρπει μαζί με το seer , scop πρέπει να κοιτάμε τα φορτία σχεδιασμου σε μέση και θερμή ζώνη , τα κλιματιστικά που έχουν στη θερμή ζώνη ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ φορτιο σχεδιασμου από ότι στη μέση ζώνη δουλεύουν οικονομικότερα στο 90% της χώρας μας ειδικά όταν μιλάμε για θέρμανση 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BrunoB είπε

Αντικατάσταση Midea All Easy Pro 24 με Fujitsu ASEG24KMTE.

Εχω αναφέρει σε παλιότερα post την κατανάλωση του Midea, χειμώνα-καλοκαίρι. 600w περιπου τα ελάχιστα, γύρω στα 850 μεσο ορο.  Ενδεικτικά, μια χαλαρή καλοκαιρινη χρηση: (ακομα πιο ψηλα τον χειμωνα)

12-7.png.5e874c00d37df8b1b8fce722ae5cc931.png

Απαγορευτικη καταναλωση για ΚΟΤ. Το μηχανημα επιλεχθηκε από μηχανικο κατα τη διαρκεια ενεργειακης αναβαθμισης του σπιτιου μόνο λογω SEER (και πριν ανακαλυψω το νημα). (Ενας θεος ξερει τι εχει μπει στα σπιτια με το εξοικονομω).

Παρακολουθωντας εδω λοιπον εκτός των άλλων και τον @liakjim και την απόδοση του ASYG24KMTA που εχει, μπηκε πριν ενα μηνα στη θέση του το ASEG24KMTE πλέον.

Αυτές τις μέρες 26/27 ζήτηση (με πειραματισμους και διαφορες δοκιμες) :

10-6-24.png.e8279b1e8d736b6eca6bcbd4523f2d4c.png

13-6-24.png.9df2c33789e417120dea60678a9b2aaa.png

14-6-24.png.9d8eb5f71671d63199a0fcfd384a87aa.png

15-6-24.png.f939ed80c28eb0cff0e9fead5ebf18e2.png

Απολαυστικη και οικονομικη λειτουργια λοιπον στον ίδιο χώρο, χωρις το αγχος των 20Kwh την ημερα. Προσωπικά, όχι για το οικονομικό αλλά για το γαμώτο. Διαφημισεις τύπου Α+++ και seer 8.5 και τα λοιπά δεν μου λένε τπτ. Γνώμη μου, θα έπρεπε όλα τα μηχανήματα να αναφέρουν τα ελάχιστα W που μπορουν να πετυχουν σε τάδε συνθηκες. Κοιτάω τώρα 159w ενω θα έβλεπα 600w. Χαοτική διαφορά 🙄

Το all easy pro τι το έκανες ;

εισαι σίγουρος ότι δεν είχε γίνει κάτι λάθος στην εγκατάσταση;

Αν κρίνω από τα 2 9αρια που έχω στα δωμάτια είναι πολύ πολιτισμένα, δουλεύουν ρελαντί συνήθως στα 110-120watt και στον καύσωνα με 40αρια δεν ξεπεράσανε τα 160-170watt.

Σίγουρα τα Fujitsu είναι άλλη κατηγορία, αν κρίνω από το 24αρι που έχουμε 16 χρονια, αλλά πιστεύω ότι ίσως κάτι δούλεψε λάθος στο δικό σου all easy pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, dimostr said:

Έχουμε πει ότι πρπει μαζί με το seer , scop πρέπει να κοιτάμε τα φορτία σχεδιασμου σε μέση και θερμή ζώνη

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά δεν τα ξέρουμε αυτά εκτός νήματος. Αυτό που λέω είναι ότι θα έπρεπε να λένε W και να τα διαφημίζουν κιολας οι οικονομικοί κατασκευαστές. 

46 minutes ago, tu-luba said:

εισαι σίγουρος ότι δεν είχε γίνει κάτι λάθος στην εγκατάσταση;

Ναι σιγουρα όλα ήταν σωστα. Ηρθε και το επισημο service, τσεκαρε τα παντα, εκανε κατι μετρησεις και μετα απο κανα διμηνο μου εστειλε η Αθηνα οτι ειναι μικρο για τον χωρο 😄. Εχει αναφερθει και απο αλλους η καταναλωση του, οπως και των φασον Legend και Leon(?) αν θυμαμαι καλα.

9αρι εχω και εγω (ακόμα🙂), όπως τα λες ειναι, κατι πιο πάνω στη θέρμανση. αλλά οκ. Ανεβαζει βεβαια κατι 800αρια στα φουλ του για λιγο. Το 24αρι το χαίρεται φίλος.

Επεξ/σία από BrunoB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BrunoB είπε

Αντικατάσταση Midea All Easy Pro 24 με Fujitsu ASEG24KMTE.

Εχω αναφέρει σε παλιότερα post την κατανάλωση του Midea, χειμώνα-καλοκαίρι. 600w περιπου τα ελάχιστα, γύρω στα 850 μεσο ορο.  Ενδεικτικά, μια χαλαρή καλοκαιρινη χρηση: (ακομα πιο ψηλα τον χειμωνα)

12-7.png.5e874c00d37df8b1b8fce722ae5cc931.png

Απαγορευτικη καταναλωση για ΚΟΤ. Το μηχανημα επιλεχθηκε από μηχανικο κατα τη διαρκεια ενεργειακης αναβαθμισης του σπιτιου μόνο λογω SEER (και πριν ανακαλυψω το νημα). (Ενας θεος ξερει τι εχει μπει στα σπιτια με το εξοικονομω).

Παρακολουθωντας εδω λοιπον εκτός των άλλων και τον @liakjim και την απόδοση του ASYG24KMTA που εχει, μπηκε πριν ενα μηνα στη θέση του το ASEG24KMTE πλέον.

Αυτές τις μέρες 26/27 ζήτηση (με πειραματισμους και διαφορες δοκιμες) :

10-6-24.png.e8279b1e8d736b6eca6bcbd4523f2d4c.png

13-6-24.png.9df2c33789e417120dea60678a9b2aaa.png

14-6-24.png.9d8eb5f71671d63199a0fcfd384a87aa.png

15-6-24.png.f939ed80c28eb0cff0e9fead5ebf18e2.png

Απολαυστικη και οικονομικη λειτουργια λοιπον στον ίδιο χώρο, χωρις το αγχος των 20Kwh την ημερα. Προσωπικά, όχι για το οικονομικό αλλά για το γαμώτο. Διαφημισεις τύπου Α+++ και seer 8.5 και τα λοιπά δεν μου λένε τπτ. Γνώμη μου, θα έπρεπε όλα τα μηχανήματα να αναφέρουν τα ελάχιστα W που μπορουν να πετυχουν σε τάδε συνθηκες. Κοιτάω τώρα 159w ενω θα έβλεπα 600w. Χαοτική διαφορά 🙄

Ωραία, μαζί σου. Έτσι και αλλιώς, το ίδιο έχουμε.

Απλά πρέπει να σε ρωτήσω. Ναι μεν μας ενδιαφέρει ένα κλιματιστικό να παίζει σταθερά χωρίς onoff για λόγους υγρασίας και μυρωδιές, αλλά ενεργειακά τι γίνεται; Στον χώρο σου τί είναι ότι συμφέρον ενεργειακά στο τέλος της ημέρας; Γιατί αν το midea παίζει ελάχιστα 600 αλλά αποδίδει μπούνια οπότε παίζει για λίγη ώρα, μήπως τελικά το asyg24kmte καίει παραπάνω κιλοβατώρες ή με δοκιμές που έχεις κάνει, έχεις δει το αντίθετο.

Δυστυχώς τέτοια υπερπολύτιμα feedback είναι σπάνια. Έρχονται τα μέλη, παίρνουν πρόταση και μετά εξαφανίζονται. Οπότε το μόνο που έχουμε εμείς είναι οι μετρήσεις εργαστηρίου τύπου eurovent ενώ δεν έχουμε μετρήσεις στο πεδίο, στην πραγματική ζωή, αν εξαιρέσουμε καμιά 10αρια άντε 20αρια άτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ~Joker~ είπε

Η απόψεις διίστανται.. Η συμπαγής βάση σαν ενιαίο σώμα είναι πιο στιβαρή "μασίφ". Η σπαστή αποτελείται από 2 μέρη.. Στην δική μου περίπτωση επειδή έχω κακή τοιχοποιία όμως η συμπαγής στα Arata μου βγήκε σε αρνητικό γιατί δεν έχει "ανοχή" σε ταλαντώσεις (είναι μπετό) και σε μικροσυντονισμους και μου τους φέρνει μέσα στο σπίτι σε λίγη βαβούρα όταν ανάβεις το air-condition και δουλεύει στην αρχή τα πρώτα δύο λεπτά σε φουλ στροφές μέχρι να τις ρίξει ακόμα και με τα αντικραδασμικά..

Το Fujitsu το βάλαμε με σπαστή τελικά και ΧΩΡΙΣ αντικραδασμικά.. Και δεν ακούγεται κιχ πουθενά και πότε για τους λόγους που αναφέρω παραπάνω τι το δούλευα στους 18 Full power ένα τέταρτο, τι το ξαναεριχνα στους 26 και μετά πάλι στους 20 να φορτώσει στροφές ξανά.. Κιχ.. Εκτός και αν έπεσα στο μηχάνημα με την σούπερ ντούπερ καλοζυγισμένη φτερωτή.. Τι να πω. 

Σε κάθε περίπτωση σε μεγαλύτερου βάρους και όγκου εξωτερικές μονάδες δεν θα επέλεγα σπαστή γιατί δεν εμπνέει την ίδια σιγουριά... Στα 9αράκια πάει και έρχεται.. 

Και σίγουρα αν είχα την επιλογή τοποθέτησης στο πάτωμα (αν είχα μονοκατοικία) θα επέλεγα αυτή εκεί είναι πολλές οι επιλογές και οι μικροαλλαγές που μπορείς να κάνεις ακόμα και αφού έχει μπει το μηχάνημα.. 

Εκτός και αν μπορούσα να μου εγγυηθώ οτι γνωρίζω τι δουλειά έχει γίνει στα ντουβάρια αν ήταν δικό μου το σπίτι και δε με ενδιέφερε όπου και να μπει.. 

Σπαστή βάση είναι η πρώτη. Συμπαγείς είναι οι άλλες δύο. Φαίνεται ποια είναι τι, απλή φυσική είναι το βάρος και οι κάθετες πιέσεις που ασκούνται μακροπρόθεσμα ποια είναι πιο ανθεκτική. 

BASI-SPASTI-GALBANIZE-MEGALI.jpg

20220112171150_tool_0068.jpeg

09705027-tzimasparts-vasi-klimatistikou-megali.jpg

 

21 ώρες πριν, ~Joker~ είπε

Η απόψεις διίστανται.. Η συμπαγής βάση σαν ενιαίο σώμα είναι πιο στιβαρή "μασίφ". Η σπαστή αποτελείται από 2 μέρη.. Στην δική μου περίπτωση επειδή έχω κακή τοιχοποιία όμως η συμπαγής στα Arata μου βγήκε σε αρνητικό γιατί δεν έχει "ανοχή" σε ταλαντώσεις (είναι μπετό) και σε μικροσυντονισμους και μου τους φέρνει μέσα στο σπίτι σε λίγη βαβούρα όταν ανάβεις το air-condition και δουλεύει στην αρχή τα πρώτα δύο λεπτά σε φουλ στροφές μέχρι να τις ρίξει ακόμα και με τα αντικραδασμικά..

Το Fujitsu το βάλαμε με σπαστή τελικά και ΧΩΡΙΣ αντικραδασμικά.. Και δεν ακούγεται κιχ πουθενά και πότε για τους λόγους που αναφέρω παραπάνω τι το δούλευα στους 18 Full power ένα τέταρτο, τι το ξαναεριχνα στους 26 και μετά πάλι στους 20 να φορτώσει στροφές ξανά.. Κιχ.. Εκτός και αν έπεσα στο μηχάνημα με την σούπερ ντούπερ καλοζυγισμένη φτερωτή.. Τι να πω. 

Σε κάθε περίπτωση σε μεγαλύτερου βάρους και όγκου εξωτερικές μονάδες δεν θα επέλεγα σπαστή γιατί δεν εμπνέει την ίδια σιγουριά... Στα 9αράκια πάει και έρχεται.. 

Και σίγουρα αν είχα την επιλογή τοποθέτησης στο πάτωμα (αν είχα μονοκατοικία) θα επέλεγα αυτή εκεί είναι πολλές οι επιλογές και οι μικροαλλαγές που μπορείς να κάνεις ακόμα και αφού έχει μπει το μηχάνημα.. 

Εκτός και αν μπορούσα να μου εγγυηθώ οτι γνωρίζω τι δουλειά έχει γίνει στα ντουβάρια αν ήταν δικό μου το σπίτι και δε με ενδιέφερε όπου και να μπει.. 

Σπαστή βάση είναι η πρώτη. Συμπαγείς είναι οι άλλες δύο. Φαίνεται ποια είναι τι, απλή φυσική είναι το βάρος και οι κάθετες πιέσεις που ασκούνται μακροπρόθεσμα ποια είναι πιο ανθεκτική. 

BASI-SPASTI-GALBANIZE-MEGALI.jpg

20220112171150_tool_0068.jpeg

09705027-tzimasparts-vasi-klimatistikou-megali.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, liakjim said:

Ωραία, μαζί σου. Έτσι και αλλιώς, το ίδιο έχουμε.

Απλά πρέπει να σε ρωτήσω. Ναι μεν μας ενδιαφέρει ένα κλιματιστικό να παίζει σταθερά χωρίς onoff για λόγους υγρασίας και μυρωδιές, αλλά ενεργειακά τι γίνεται; Στον χώρο σου τί είναι ότι συμφέρον ενεργειακά στο τέλος της ημέρας; Γιατί αν το midea παίζει ελάχιστα 600 αλλά αποδίδει μπούνια οπότε παίζει για λίγη ώρα, μήπως τελικά το asyg24kmte καίει παραπάνω κιλοβατώρες ή με δοκιμές που έχεις κάνει, έχεις δει το αντίθετο.

Δυστυχώς τέτοια υπερπολύτιμα feedback είναι σπάνια. Έρχονται τα μέλη, παίρνουν πρόταση και μετά εξαφανίζονται. Οπότε το μόνο που έχουμε εμείς είναι οι μετρήσεις εργαστηρίου τύπου eurovent ενώ δεν έχουμε μετρήσεις στο πεδίο, στην πραγματική ζωή, αν εξαιρέσουμε καμιά 10αρια άντε 20αρια άτομα.

Καταλαβαινω ακριβως τι λες και ειμαι της ιδιας λογικης. Επαιζε σχεδον ασταματητα ομως όποτε επαιζε. Και οπως εχω αναφερει, το σπιτι ειναι πολυ καλα μονωμενο πλεον. Χειμωνα πχ δεν πεφτει κατω απο 19 βαθμους χωρις θερμανση. Ε, για το λιγο που επρεπε να δωσει ακόμα το midea και να κρατησει στο 22-23, δουλευε 800-900w. Καλοκαιρι τα αντιστοιχα, ευκολα και αμεσα επιθυμιτη, 600-700 για να συντηρησει. Το σημερινο και χθεσινο πχ 170w θα ηταν 600 χωρις off, ιδιος χωρος, ιδια αισθηση, ιδια ροη κλπ. Υποθετω λοιπον οτι στον χωρο μου η διαφορα στο τελος θα ειναι αισθητη, θα τολμησω να πω ισως και -50%.

Το aseg24kmte μια εβδομαδα το εχω δουλεψει, εχω λιγα στοιχεια και ακομα παιζω, ειναι νωρις ακομα. Εχω ομως ολες τις μετρησεις του shelly για midea και εδω θα ειμαστε να τα δουμε.
Για πες επισης, στο auto fan κατεβαινει μεχρι το low και οχι το quiet, σωστα? και στα off, το auto fan σταματαει ενω το manual fan συνεχιζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αυτός ο τύπος στη φωτογραφία.  Τη θεωρείς καλύτερη; 

Επίσης υπάρχουν και οι βάσεις πολυαμιδίου. Ποια είναι η γνώμη σου και γι΄αυτές (δεν έχω φωτογραφία για να βάλλω εδώ). 

410025-wall mount ACMW-L-100x100.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...