Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Άρα φταίει η εφαρμογή της tp link.. Οκ τι πρέπει να κάνω για να το βλέπω έτσι όπως σε εσένα?! 

Για αρχή πρέπει κάπου να εγκαταστήσεις το home assistant. Εγω το έχω βάλει σε ενα raspberry pi 3 που είχα και μετά πρέπει να προσθέσεις το tapo στο home assistant. Αν δεν έχεις raspberry μπορεί να το εγκαταστήσεις και σε κάποιον υπολογιστή νομίζω αλλά για να πάρεις μετρήσεις θα πρέπει να είναι ο υπολογιστής ανοιχτός.

Δεν ειναι εφαρμογή plug and play. Πρέπει να ασχοληθείς.

 

Μπορείς να δεις το παρακάτω νήμα 

Επεξ/σία από _^ThEo^_
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, _^ThEo^_ είπε

Για αρχή πρέπει κάπου να εγκαταστήσεις το home assistant. Εγω το έχω βάλει σε ενα raspberry pi 3 που είχα και μετά πρέπει να προσθέσεις το tapo στο home assistant. Αν δεν έχεις raspberry μπορεί να το εγκαταστήσεις και σε κάποιον υπολογιστή νομίζω αλλά για να πάρεις μετρήσεις θα πρέπει να είναι ο υπολογιστής ανοιχτός.

Δεν ειναι εφαρμογή plug and play. Πρέπει να ασχοληθείς.

 

Μπορείς να δεις το παρακάτω νήμα 

Έριξα μια ματιά και είδα οδηγούς οκ.. Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια! Εβαλα και εγω τελικα ενα TCL MIRACLE III 9αρι στο υπνοδωματιο. Γενικα μια χαρα το βλεπω το μηχανακι και δεν κανει και πολυ θορυβο. Ωραια λειτουργια κ αυτο με το Gentle wind για βραδυ.

 

Μηπως εχει καταλαβει κανεις τι κανει η λειτουργια GEN που εχει; Λεει ενεργοποιηση της γεννητριας αλλα δεν καταλαβαινω αν πρεπει να κανω κατη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια αποψη για το Gree Airy 12αρι

τιμη αγορας 525 και οχι τα 680 που λεει το skroutz 

 

Δυστυχως σημερα που πηγα να κοιταξω λιγακι το παλιο μου (που εχει αρχισει και σταζει μετα απο μιση ωρα) , ειδα πως το σκαφακι στην αριστερη μερια να εχει μες στα ραγισματα ..... Δεν νομιζω να μπορεσω να παρατηνω την ζωη του αλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update μετά από αλλαγή πλακέτας του yukai 

ξανά ρίχνει το ρελέ διαρροής με το που το βάζω στο ρεύμα, πράγμα που δεν το έκανε όταν ήταν ο τεχνικός εδώ 

Το έκανε το βράδυ κ το ξημέρωμα 2 φορές σύνολο

με λίγα λόγια μια τρύπα στο νερό γιατί κάνει ακριβώς τα ίδια πριν την αλλαγή της πλακέτας 

πρωί πρωί τηλέφωνο στην Toshiba και απαίτηση για άμεση επίλυση 

μίλησα κ με τον τεχνικό που κανόνισε το ραντεβού και ξέρει το ιστορικό 

περίεργο λέει θα πρέπει να δούμε τι γίνεται ξανά 

ζήτησα ήδη αντικατάσταση μηχανήματος αφού δεν μπόρεσαν να βρούνε την λύση κ έκανα υπομονή 5 εβδομάδες 

περιμένω απάντηση την Δευτέρα αλλιώς θα ξανά πάρω εγώ 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, marioboni είπε

update μετά από αλλαγή πλακέτας του yukai 

ξανά ρίχνει το ρελέ διαρροής με το που το βάζω στο ρεύμα, πράγμα που δεν το έκανε όταν ήταν ο τεχνικός εδώ 

Το έκανε το βράδυ κ το ξημέρωμα 2 φορές σύνολο

με λίγα λόγια μια τρύπα στο νερό γιατί κάνει ακριβώς τα ίδια πριν την αλλαγή της πλακέτας 

πρωί πρωί τηλέφωνο στην Toshiba και απαίτηση για άμεση επίλυση 

μίλησα κ με τον τεχνικό που κανόνισε το ραντεβού και ξέρει το ιστορικό 

περίεργο λέει θα πρέπει να δούμε τι γίνεται ξανά 

ζήτησα ήδη αντικατάσταση μηχανήματος αφού δεν μπόρεσαν να βρούνε την λύση κ έκανα υπομονή 5 εβδομάδες 

περιμένω απάντηση την Δευτέρα αλλιώς θα ξανά πάρω εγώ 

Το έχεις απευθείας σε μπουάτ η το έχεις σε πριζα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το έχεις απευθείας σε μπουάτ η το έχεις σε πριζα ?

πρίζα το έχω 

με το που το συνδέω πέφτει το ρελέ όπως έκανε κ πριν την αλλαγή της πλακέτας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marioboni είπε

πρίζα το έχω 

με το που το συνδέω πέφτει το ρελέ όπως έκανε κ πριν την αλλαγή της πλακέτας 

Δε δοκιμάζεις με καμία μπαλαντέζα να το βάλεις σε κάποια άλλη πριζα σε άλλη γραμμή από αυτή που είναι τώρα στο πίνακα μήπως και φ5αιει η γραμμή , να το αποκλίσεις αυτό το ενδεχόμενο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Δε δοκιμάζεις με καμία μπαλαντέζα να το βάλεις σε κάποια άλλη πριζα σε άλλη γραμμή από αυτή που είναι τώρα στο πίνακα μήπως και φ5αιει η γραμμή , να το αποκλίσεις αυτό το ενδεχόμενο ?

έχουν γίνει άπειρες δοκιμες φίλε μου 

ξηλωμα ο πίνακας, μέτρηση γειώσεις τα πάντα όλα, ρελέ τύπου F κλπ

 

και κατά τύχη βρέθηκε ότι είναι από αυτό μέσα στις δοκιμές μας με τον δικό μου ηλεκτρολόγο 

μα έτσι κι αλλιώς ο τεχνικός της βρήκε σφάλμα στην πλακέτα και έγινε αλλαγή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Αν βάλεις οποιαδήποτε άλλη συσκευή σε αυτή την πρίζα πέφτει το ρελε; έχεις τσεκάρει πως ηλεκτρολογικα είναι εντάξει η γραμμή πρίζα κλπ ;

εννοείται έχει γίνει τσεκ 

στο μηχάνημα το ρεύμα φτάνει μια χαρά χωρίς κάπου να έχει διαρροή, με έλεγχο και από τον δικό τους ηλεκτρολόγο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marioboni είπε

έχουν γίνει άπειρες δοκιμες φίλε μου 

ξηλωμα ο πίνακας, μέτρηση γειώσεις τα πάντα όλα, ρελέ τύπου F κλπ

 

και κατά τύχη βρέθηκε ότι είναι από αυτό μέσα στις δοκιμές μας με τον δικό μου ηλεκτρολόγο 

μα έτσι κι αλλιώς ο τεχνικός της βρήκε σφάλμα στην πλακέτα και έγινε αλλαγή 

Τότε καλώς ζήτησες αλλαγή ολόκληρης της μονάδας γιατί φαίνεται ότι είναι σφάλμα του κλιματιστικού γενικότερα όχι μόνο στη πλακέτα , αν μπορέσεις αλλαγή εσωτερική εξωτερική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Crus είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Πάω κατευθείαν στα δεδομένα μου:

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 850
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση LG 10ετιας+ 12άρι ήταν, σκέφτομαι ότι και το 9άρι με καλύπτει καθότι το δωμάτιο ειναι 18τμ, με διπλά τζάμια και θερμοπρόσοψη.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Χωρίς προτίμηση
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 90% ψύξη - 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Σχεδόν αποκλειστική χρήση ψύξης 3 μήνες τον χρόνο.
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Φυσικό αέριο
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Αθήνα, σε υψόμετρο με αρκετή υγρασία τον χειμώνα λόγω πάρκου απέναντι.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Κατά σειρά σημασίας προσωπικά εγγύηση, wifi (+alexa integration), ιονιστής, αθόρυβο
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Βορειονατολικό δωμάτιο με έντονη ηλιοφάνεια το καλοκαίρι, διπλά τζάμια και θερμοπρόσοψη.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

 

Τέλος θα πρέπει να μην ξεπερνάει τα 85 εκατοστά η εσωτερική μονάδα λόγω περιορισμού, ενώ η εξωτερική μονάδα είναι στην ταράτσα οπότε είναι εκτεθειμένη στις καιρικές συνθήκες.

Ο ψυκτικός μου προτείνει σε φτηνό Hisense Expert Smart, σε ακριβότερο Toyotomi Erai και για καλό μου λέει το Panasonic Compact TZ.

Προσπάθησε να πας σε όσο μεγαλύτερο seer γίνεται σε συνδυασμό με αυτά που ζητάς από χαρακτηριστικά:

pubchart?oid=439475067&format=image

3 ώρες πριν, ~Joker~ είπε

 

Έχω το tapo p110 αλλά παρατήρησα το εξής και δεν πιστεύω οτι είναι ακριβές.. Παρατηρώ στη live κατανάλωση οτι το air-condition κάνει κάποια δευτερόλεπτα peak πχ στα 250 watt και μετά πέφτει στα πχ στα 130 και μένει για 2-3 λεπτά μέχρι να κόψει.. 

Αυτό το peak στο διάγραμμα μετά δεν υπάρχει έχει κρατήσει σαν peak το 130 που έμεινε περισσότερη ώρα.. 

Η ερώτηση μου τώρα είναι στην θεωρητική κατανάλωση σε ευρώ που του έχεις βάλει τιμές κιλοβατώρας το προσμετράει το μεγαλύτερο peak που κράτησε λίγο ή ο Θεός και η ψυχή του..?! Πέραν του οτι είναι ελλιπές το διάγραμμα που έχεις αφού έγινε ένα peak μεγαλύτερο πριν τη σταθεροποίηση γιατί δε το συμπεριλαμβάνεις...

Υπάρχει κάποιο πιο αναλυτικό ή ακριβές Wi-Fi plug τέτοιου τύπου?! 

Η tapo έχει 5΄ ανάλυση, οπότε χάνεις ότι έχει γίνει στο ενδιάμεσο.

Χρειάζεσαι Homeassistant και μετά πας στα 5'' .

2 ώρες πριν, _^ThEo^_ είπε

Καλησπέρα, έχω το mitsubishi dw35vf και ήρθε η ώρα για το καλοκαιρινό διάγραμμα. Είναι 12άρι και το έχω σε δωμάτιο. Χτες είχα ζητούμενη θερμοκρασία 27 βαθμούς και τον ανεμιστήρα στο αυτόματο. Πως βλέπετε την κατανάλωση και τα on-off;

 

image.png.e597471fd36e3abd552286fbf8522d9a.png

pubchart?oid=1968932572&format=image

 

 

1 ώρα πριν, WaxOnWaxOff είπε

Μια αποψη για το Gree Airy 12αρι

τιμη αγορας 525 και οχι τα 680 που λεει το skroutz 

 

Δυστυχως σημερα που πηγα να κοιταξω λιγακι το παλιο μου (που εχει αρχισει και σταζει μετα απο μιση ωρα) , ειδα πως το σκαφακι στην αριστερη μερια να εχει μες στα ραγισματα ..... Δεν νομιζω να μπορεσω να παρατηνω την ζωη του αλλο 

Βλέπεις αυτό το 9άρι για seer και λες θα είναι τούμπανο, αλλά στην πράξη είναι απλά αρκετά καλό, ίδιες επιδόσεις του midea easy pro. Αλλά έχει καλή τιμή για το seer του, απλά επιβεβαίωσε τι παίζει με την εγγύηση και την αντιπροσωπεία. 

pubchart?oid=439475067&format=image

1 ώρα πριν, marioboni είπε

update μετά από αλλαγή πλακέτας του yukai 

ξανά ρίχνει το ρελέ διαρροής με το που το βάζω στο ρεύμα, πράγμα που δεν το έκανε όταν ήταν ο τεχνικός εδώ 

Το έκανε το βράδυ κ το ξημέρωμα 2 φορές σύνολο

με λίγα λόγια μια τρύπα στο νερό γιατί κάνει ακριβώς τα ίδια πριν την αλλαγή της πλακέτας 

πρωί πρωί τηλέφωνο στην Toshiba και απαίτηση για άμεση επίλυση 

μίλησα κ με τον τεχνικό που κανόνισε το ραντεβού και ξέρει το ιστορικό 

περίεργο λέει θα πρέπει να δούμε τι γίνεται ξανά 

ζήτησα ήδη αντικατάσταση μηχανήματος αφού δεν μπόρεσαν να βρούνε την λύση κ έκανα υπομονή 5 εβδομάδες 

περιμένω απάντηση την Δευτέρα αλλιώς θα ξανά πάρω εγώ 

Μπορείς να βγάλεις το πλαστικό κάλυμμα στην εξωτερική (αυτό που αποκαλύπτει τα καλώδια) και να τραβήξεις μια φωτογραφία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τότε καλώς ζήτησες αλλαγή ολόκληρης της μονάδας γιατί φαίνεται ότι είναι σφάλμα του κλιματιστικού γενικότερα όχι μόνο στη πλακέτα , αν μπορέσεις αλλαγή εσωτερική εξωτερική 

τώρα που το τσεκαρα πχ δεν το έκανε 

άλλη περίπτωση είναι πως επειδή οι πρίζες είναι επάνω στην σκεπή μονοκατοικίας εσωτερικά και έχω πρόσβαση 

αν βάλω χιαστί τα κλιματιστικά στα διπλανά δωμάτια θα μου ρίξει το ρελέ όταν κουμπωσω  ακόμη κ με αυτό που δεν έχει γίνει αλλαγή πλακέτας 

 

εκεί που είναι δεν μπορώ να βγάλω φωτό αλλά την έχει τσεκαρει ο τεχνικός του σε ένα μόνο μηχάνημα που θεωρητικά εντοπίστηκε το πρόβλημα 

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, marioboni είπε

αν βάλω χιαστί τα κλιματιστικά στα διπλανά δωμάτια θα μου ρίξει το ρελέ όταν κουμπωσω  ακόμη κ με αυτό που δεν έχει γίνει αλλαγή πλακέτας 

Αυτό είναι θέμα γραμμής όχι του κλιματιστικού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...