Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Opel007 είπε

Μόλις το δοκίμασα στους 27 βαθμούς και μου έβγαλε Ρ6 . Αυτήν την στιγμή χτυπάει 600w το ερκ .

Edit: 

Σετ στους 26 έβγαλε Ρ0 και δουλεύει κάπου στα 200w . Αποτι φαίνεται έχει άλλα σεταρισματα το δικό μου αλλά όπως κ να έχει δουλεύει το χακ που μου είπατε! Θα παίξω για να βρω που παίζει το κάθε σεταρισμα και σε τι watt. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!

Τυχερος εισαι θα ελεγα😄 Κι εμενα το inventor στο 26 βγαζει Ρ0 και σ αυτη τη ρυθμιση εχει την πιο χαμηλη καταναλωση το ειδα μεχρι 139w..Aλλα οπως ειπα κ πιο πριν περιπου απο 35+ εξωτερικη ανεβαζει 470w...Δες το..το δικο σου μπορει κ οχι.. Για ρυθμιση ανεμιστηρα το βαζεις εκει που θες και πατας 2 φορες light. Στη θερμανση ειναι που μετραει πολυ το test mode για μενα!!

@dimostr  με 40 εξωτερικη αφου το Kuro κραταει 200w μη το πεις ουτε του παπα, ειναι απ την πανω σειρα Gree!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Pink_Floyd88 είπε

Καλησπερα και πάλι, σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος,παραθέτω τα αποτελέσματα από το τρέξιμο του ερωτηματολογίου θερμικών απωλειών.Επειδή δεν ξέρω πόσο ευανάγνωστο είναι σαν αποτέλεσμα έχουμε 5180.60 watt =17676.94 btu.Τωρα στα υπόλοιπα :

1.Ανώτατο διαθέσιμο πόσο:1500

2.Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. : Νέα αγορά

3.Χρήση κλιματιστικού και συχνότητα  χρήσης:Αποκλειστική πηγή θέρμανσης και ψύξης

4.Τοποθεσία:Παλλήνη(Αττική),βορειοανατολικός προσανατολισμός.

ΘΕΡΜ_ΑΠΩΛ.jpg

ΣΑΛΟΝΙ.jpg

Γιατί έβαλες 2 παράθυρα αφού έχεις ένα;
Λαμβάνοντας υπόψη ότι με ένα παράθυρο θα πέσουν οι απώλειες, αν έχεις και Backup λύση (πχ καλοριφέρ) και βλέποντας ότι δεν έχετε βαρύ χειμώνα, τότε λογικά με ένα toshiba edge white 18Κ θα είστε οκ. 

Αν δεν έχεις backup, ίσως να έβαζες το ίδιο σε 22άρι με μικρή επιβάρυνση στην τιμή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, energy52 είπε

Τυχερος εισαι θα ελεγα😄 Κι εμενα το inventor στο 26 βγαζει Ρ0 και σ αυτη τη ρυθμιση εχει την πιο χαμηλη καταναλωση το ειδα μεχρι 139w..Aλλα οπως ειπα κ πιο πριν περιπου απο 35+ εξωτερικη ανεβαζει 470w...Δες το..το δικο σου μπορει κ οχι.. Για ρυθμιση ανεμιστηρα το βαζεις εκει που θες και πατας 2 φορες light. Στη θερμανση ειναι που μετραει πολυ το test mode για μενα!!

@dimostr  με 40 εξωτερικη αφου το Kuro κραταει 200w μη το πεις ουτε του παπα, ειναι απ την πανω σειρα Gree!

Τις τελευταίες 7 μέρες που βλέπω μέσα από την εφαρμογή των hs110 την κατανάλωση για ζητούμενη 26 έχει κάψει το Toshiba 18ari 45 kWh το daikin atxc25b 21 kWh και το kuro 628 18 kWh ,όπως έχω ξαναπεί έχω όλο το σπίτι ανοιχτό για να υπάρχει ομοιογένεια θερμοκρασίας , τώρα στο καύσωνα τα κλιματιστικά τα έσβηνα 10 το βράδυ και τα ανοιγα 7 το πρωί 

το toyotomi kuro 628 είναι το Gree amber 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί έβαλες 2 παράθυρα αφού έχεις ένα;
Λαμβάνοντας υπόψη ότι με ένα παράθυρο θα πέσουν οι απώλειες, αν έχεις και Backup λύση (πχ καλοριφέρ) και βλέποντας ότι δεν έχετε βαρύ χειμώνα, τότε λογικά με ένα toshiba edge white 18Κ θα είστε οκ. 

Αν δεν έχεις backup, ίσως να έβαζες το ίδιο σε 22άρι με μικρή επιβάρυνση στην τιμή. 

 

Έβαλα δύο παραθυρα γιατί στην κάτοψη το πρόγραμμα το έπιασε σε μονό που ανοιγοκλείνει ενώ κανονικά έιναι συρόμενο διπλό και πίανει σχεδόν όλη τη μεριά(είναι σαν τζαμαρία δλδ. μπορω να ανεβάσω και φώτο).Δεν υπάρχει λέβητας.Αρα κοιτάω για 22αρι?.Αν καλύπτομαι με  18αρι το https://www.skroutz.gr/s/37904340/Fujitsu-ASYG18KMTE-AOYG18KMTA-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A.html δεν υπερτερεί σε σχέση με το edge σε απόδοση-κατανάλωση?(Η ερώτηση ισχύει εφόσον πιστεύεις ότι με καλύπτει το 18αρι).Και κάτι τελευταίο σαν απορία αν θέλεις μ απαντάς βέβαια.Απο το ερωτηματολόγιο που δείχνει ότι χρειάζομαι 18αρι γτ δεν με καλύπτει και να πάω σε 22αρι?Σε ευχαριστώ για την απάντηση και το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να επιβεβαιώσω κι εγώ πως από haori k yukai βλέπω ένα κλικ πιο πάνω σε ψύξη την ελάχιστη κατανάλωση 

πχ haori 16 θέρμανση 190 κ ψύξη 210

κ αν θυμάμαι σωστά yukai 10 θερμανση 145 κ ψύξη 157

ως τώρα με αρκετές μέρες 24/7 αλλά τις περισσότερες με ένα κενό 7.00-12.00 

Σύνολο 4

τα μικρά yukai  που τα βλέπει ο ήλιος έκαψαν 20kw έκαστο κ αυτό που δεν το χτυπάει μόλις 10kw κ το 16αρι haori 35kw με ζήτηση 27 και μετρημένη 26-26.5 σε κάθε σημείο του σπιτιού (100τμ)

 

από συμπεριφορά έχω να πω τα καλύτερα σε θέμα θερμικης άνεσης μιας και κρατάει σταθερή τη θερμοκρασία χωρίς να καταλαβαίνεις τη διαφορά με μεγάλες διακυμάνσεις 

Από dB  απλά τάφος αν τα βάλεις στο quite , τα μικρά μόνο στο τέρμα ίσως ενοχλήσει, το μεγάλο haori  επειδή είναι σε σαλόνι είναι τέρμα ανεκτός ο ήχος , συνήθως δουλεύω 3/5 ανεμιστήρα και τ μικρά μόνο αυτόματο 

 

* edit 

ελάχιστο χαμηλό στα μικρό ίδιο με θέρμανση σχεδόν στα 152 και στο μεγάλο στα 190 ακριβώς όσο θέρμανση 

όχι ότι έχει καμία σημασία, απλά για να μείνει στα πρακτικά 

κάθε σπίτι είναι διαφορετικό έτσι κι αλλιώς 

 

Screenshot_2024-06-14-23-53-52-01_a3b3f7ff182fbca1933b088238f0f0da.jpg

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2024 στις 4:41 ΜΜ, ~Joker~ είπε

@liakjim

Με πήραν από την iq service για την εγκατάσταση του asyg09kmce από το πλαίσιο που μου πρότεινες και πήρα τελικά.. 

Διαβάζω κάτι ιστορίες τρόμου στις αξιολογήσεις, έχει κανείς εμπειρία?! 

Στο τηλέφωνο όταν με καλέσουν για ημερομηνία αδιαπραγμάτευτα θα είναι 3 μέτρα χαλκό, αντλία κενού τουλάχιστον δέκα λεπτά, βάση τοιχου (αν μπει τοίχο) συμπαγής και όχι σπαστή. Ούπα τοιχου θα έχω δικά μου Fischer να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.. Γιατί και την πρώτη φορά που ήρθαν από την BTU energy για τα δύο Arata είχαν τα τελείως ψεύτικα και έκαναν τον τοίχο κεφαλογραβιέρα (κανένα δεν έπιανε) μέχρι να τους δώσω δικά μου.. 

Γενικά καλά θα περάσουμε... 😂

Φίλε,

θα μπορούσες να μας εξηγήσεις τι εννοείς λέγοντας συμπαγής βάση;  Έχεις κάποια εικόνα να παραθέσεις εδώ; 

Ποιο είναι τελικά το όφελος της συμπαγούς βάσης;  Σε τι βοηθάει ακριβώς;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Kountouris είπε

Φίλε,

θα μπορούσες να μας εξηγήσεις τι εννοείς λέγοντας συμπαγής βάση;  Έχεις κάποια εικόνα να παραθέσεις εδώ; 

Ποιο είναι τελικά το όφελος της συμπαγούς βάσης;  Σε τι βοηθάει ακριβώς;  

Η απόψεις διίστανται.. Η συμπαγής βάση σαν ενιαίο σώμα είναι πιο στιβαρή "μασίφ". Η σπαστή αποτελείται από 2 μέρη.. Στην δική μου περίπτωση επειδή έχω κακή τοιχοποιία όμως η συμπαγής στα Arata μου βγήκε σε αρνητικό γιατί δεν έχει "ανοχή" σε ταλαντώσεις (είναι μπετό) και σε μικροσυντονισμους και μου τους φέρνει μέσα στο σπίτι σε λίγη βαβούρα όταν ανάβεις το air-condition και δουλεύει στην αρχή τα πρώτα δύο λεπτά σε φουλ στροφές μέχρι να τις ρίξει ακόμα και με τα αντικραδασμικά..

Το Fujitsu το βάλαμε με σπαστή τελικά και ΧΩΡΙΣ αντικραδασμικά.. Και δεν ακούγεται κιχ πουθενά και πότε για τους λόγους που αναφέρω παραπάνω τι το δούλευα στους 18 Full power ένα τέταρτο, τι το ξαναεριχνα στους 26 και μετά πάλι στους 20 να φορτώσει στροφές ξανά.. Κιχ.. Εκτός και αν έπεσα στο μηχάνημα με την σούπερ ντούπερ καλοζυγισμένη φτερωτή.. Τι να πω. 

Σε κάθε περίπτωση σε μεγαλύτερου βάρους και όγκου εξωτερικές μονάδες δεν θα επέλεγα σπαστή γιατί δεν εμπνέει την ίδια σιγουριά... Στα 9αράκια πάει και έρχεται.. 

Και σίγουρα αν είχα την επιλογή τοποθέτησης στο πάτωμα (αν είχα μονοκατοικία) θα επέλεγα αυτή εκεί είναι πολλές οι επιλογές και οι μικροαλλαγές που μπορείς να κάνεις ακόμα και αφού έχει μπει το μηχάνημα.. 

Εκτός και αν μπορούσα να μου εγγυηθώ οτι γνωρίζω τι δουλειά έχει γίνει στα ντουβάρια αν ήταν δικό μου το σπίτι και δε με ενδιέφερε όπου και να μπει.. 

Σπαστή βάση είναι η πρώτη. Συμπαγείς είναι οι άλλες δύο. Φαίνεται ποια είναι τι, απλή φυσική είναι το βάρος και οι κάθετες πιέσεις που ασκούνται μακροπρόθεσμα ποια είναι πιο ανθεκτική. 

BASI-SPASTI-GALBANIZE-MEGALI.jpg

20220112171150_tool_0068.jpeg

09705027-tzimasparts-vasi-klimatistikou-megali.jpg

Επεξ/σία από ~Joker~
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Δεν ειναι μονο τα Watts είναι και τα Amperes και ειναι και τα Amperes εκκινησης (καθε φορα που ο κομπρεσορας μπαίνει σε λειτουργια τραβαει πολύ περισσοτερα amps)

Αν δεν μας εξηγησεις τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου και γιατι δεν μπορουμε να βοηθησουμε. 

 

Βασικά θέλω να βάλω air condition σε δωμάτιο που δεν έχει παράθυρο αλλά η μονάδα θα πρέπει να βγει οροφή και γι αυτό δεν ξέρω αν θα πρέπει να τρυπήσω οροφή.


Ακόμα επειδή το ρεύμα μου έρχετε ακριβό (> 100€) θα ήθελα να το τροφοδοτώ αποκλειστικά από φωτοβολταϊκά. Έτσι θα πρέπει να ξέρω την απόδοση αυτών. Δηλαδή να κάνω ένα υπολογισμό το πόσο θα μο0υ κοστίσει κοκ.

 

Τέλος, επειδή μένω με τους γονείς μου και τα ηλεκτρολογικά είναι μια πονεμένη ιστορία γι αυτό θέλω να πάω σε φωτοβολταϊκά που είναι εκτός του κυρίως δικτύου του σπιτιού.

Τέλος θέλω να ξέρω την κατανάλωση ενός φορητού vs την απόδοση ενός σταθερού Κλιματιστικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Βασικά θέλω να βάλω air condition σε δωμάτιο που δεν έχει παράθυρο αλλά η μονάδα θα πρέπει να βγει οροφή και γι αυτό δεν ξέρω αν θα πρέπει να τρυπήσω οροφή.
 

Τεχνικά είναι αποδεκτό. Σαν λειτουργία του AC δεν θα εχεις θεμα. 

Το εαν θελεις να τρυπησεις την οροφη και να μονωσεις καταλληλα ή να βγουν καλωδια και σωληνώσεις μεσω ενος διπλανου δωματιου ειναι δικό σου θεμα.

Το σωληνάκι για τα νερα ομως δεν βγαινει στην οροφη εκτος και εαν βαλεις δεξαμενη με αντλιακι. Οποτε υποθετω οτι θα πας στην απλη λυση με δοχειο μεσα στο δωματιο που θα το αδειαζεις περιοδικα.

 

8 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Ακόμα επειδή το ρεύμα μου έρχετε ακριβό (> 100€) θα ήθελα να το τροφοδοτώ αποκλειστικά από φωτοβολταϊκά. Έτσι θα πρέπει να ξέρω την απόδοση αυτών. Δηλαδή να κάνω ένα υπολογισμό το πόσο θα μο0υ κοστίσει κοκ.

Τα φωτοβολταικά σε σπίτι πανε πάντα με Inverter. Οι συσκευες λειτουργούν με εναλλασόμενο και οχι συνεχες.

Σου ειπα τα νουμερα για το 9αρι AC. Πρεπει να κανεις ομως μια εκτιμηση του βαθμου αποδοσης του. Μην υπολογισεις με τον μεγιστο γιατι θα πεσεις εξω. Ισχύει και για καλοκαιρι και για χειμωνα (εαν σκοπευεις χρηση χειμωνα). Σε θερμανση εχουν κατα τι μικροτερο βαθμο αποδοσης.

Το καλό με το καλοκαιρι ειναι οτι η max αποδοση των φωτοβολταϊκών συμπίπτει με την βασικη ωρα χρήσης του AC. Οποτε δεν χρειαζεσαι ιδιαιτερα μεγαλες μπαταριες αποθηκευσης. Αλλα για χρηση ολη την ημερα ή για χρηση και το βραδυ οι μπαταριες πρεπει να διαστασιολογηθουν. 

Η διαστασιολογηση των φωτοβολταϊκων στοιχειων αλλα και η διαστασιολογηση των μπαταριων αποθηκευσης ειναι σοβαρη δουλεια. Εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Απο τον τυπο, την επιφανεια και την αποδοση των πανελ που θα επιλεξεις. Απο τν βαθμο αποδοσης των πανελ στην γεωγραφική περιοχη που εισαι. Απο τον προσανατολισμό των πανελ και την γωνία τοποθετησης τους σε σχεση με τον οριζοντα. Απο πιθανες σκιασεις μεσα στην ημερα απο διπλανα κτίρια, δεντρα κλπ. Από τις καταναλώσεις σου αρα απο το συγκεκριμενο μοντελο AC που θα επιλεξεις η οποια καταναλωση ειναι σε συνάρτηση με τις κλιματολογικες συνθηκες (θερμοκρασια, υγρασια) για τις ωρες που θελεις να το χρησιμοποιήσεις και από τον βαθμό απόδοσης του κλιματιστικου για αυτες τις συνθηκες. Από το πόσες ωρες μεσα στην ημερα θελεις να το χρησιμοποιησεις και ποιες. Από το πόσες ημέρες θελεις να εχεις αυτονομια σε περιπτωση κακοκαιριας ή μειωμενης αποδοσης των φωτοβολταϊκων για οποιοδηποτε λογο.

Δεν μπορεις να κανεις σωστα εσυ αυτους τους υπολογισμους. Απευθυνσου σε μια εταιρια που ασχολειται με την εγκατασταση αυτονομων φωτοβολταϊκων για κατοικιες και αυτοι θα σε βοηθησουν και θα σου δωσουν συνολικη προσφορα για ενα συστημα που θα ανταποκρινεται στις δικες σου αναγκες.

Δεν ξερω κατα ποσον θα ειναι συμφερουσα μια τετοια επενδυση. Προϋποθετει ενα σεβαστό κεφαλαιο επενδυσης για την ολη εγκατασταση (οι μπαταριες ειναι συνηθως οι ακριβες) και αρκετα χρονια απόσβεσης. Σε βαθος χρονου πανω απο 10ετια θα κανει αποσβεση και θα αποφερει και κερδος αλλά το ερωτημα ειναι εαν εχεις το κεφαλαιο επενδυσης.

Η αλλη σου επιλογη ειναι να συμφωνησεις με μια εταιρεια για φωτοβολταικα στην στεγη (ισως υπαρχει ακομη ανοιχτο προγραμμα επιδοτησης τους) και να μπεις στο συστημα με συμψηφισμο παραγωγης και καταναλωσης οποτε απλα θα κουμπωσεις το AC κανονικα στο σπιτι και θα η ενεργεια των φωτοβολταικων θα αφαιρειται απο τον λογαριασμο σου. Σε αυτη την περιπτωση δεν εχεις κοστος μπαταριων αποθηκευσης μιας που στελνεις το ρευμα κατευθειαν στο δικτυο.

Και παλι απεθυνσου σε εταιρειες που ασχολουνται με το θεμα.

Το θεμα σου δεν ειναι το AC αλλα η σωστη διαστασιολογηση ενος συστηματος φωτοβολταικων.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι έχετε midea,με ποια εφαρμογή το διαχειρίζεστε?  στο site βλέπω το Midea air,αλλά είχα διαβάσει ότι έχει βγεί η αναβάθμιση της εφαρμογής, και την κάνανε msmarthome , την κατέβασα,ολα είναι εντάξει,απλά δεν μπορώ να παρακολουθήσω την κατανάλωση ρευματος, οσοι έχετε την midea air μπορείτε να δείτε κατανάλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, scarface5323 said:

οσοι έχετε την midea air μπορείτε να δείτε κατανάλωση?

Ειχα midea air πριν την αναβαθμιση. Καμια εφαρμογη δεν εδειχνε/δειχνει την καταναλωση*. Θελει tapo ή HA.

*Τουλαχιστον στα all easy pro.

Επεξ/σία από BrunoB
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Πάω κατευθείαν στα δεδομένα μου:

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 850
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση LG 10ετιας+ 12άρι ήταν, σκέφτομαι ότι και το 9άρι με καλύπτει καθότι το δωμάτιο ειναι 18τμ, με διπλά τζάμια και θερμοπρόσοψη.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Χωρίς προτίμηση
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 90% ψύξη - 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Σχεδόν αποκλειστική χρήση ψύξης 3 μήνες τον χρόνο.
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Φυσικό αέριο
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Αθήνα, σε υψόμετρο με αρκετή υγρασία τον χειμώνα λόγω πάρκου απέναντι.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Κατά σειρά σημασίας προσωπικά εγγύηση, wifi (+alexa integration), ιονιστής, αθόρυβο
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Βορειονατολικό δωμάτιο με έντονη ηλιοφάνεια το καλοκαίρι, διπλά τζάμια και θερμοπρόσοψη.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

 

Τέλος θα πρέπει να μην ξεπερνάει τα 85 εκατοστά η εσωτερική μονάδα λόγω περιορισμού, ενώ η εξωτερική μονάδα είναι στην ταράτσα οπότε είναι εκτεθειμένη στις καιρικές συνθήκες.

Ο ψυκτικός μου προτείνει σε φτηνό Hisense Expert Smart, σε ακριβότερο Toyotomi Erai και για καλό μου λέει το Panasonic Compact TZ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, BrunoB είπε

Ειχα midea air πριν την αναβαθμιση. Καμια εφαρμογη δεν εδειχνε/δειχνει την καταναλωση*. Θελει tapo ή HA.

*Τουλαχιστον στα all easy pro.

Έχω το tapo p110 αλλά παρατήρησα το εξής και δεν πιστεύω οτι είναι ακριβές.. Παρατηρώ στη live κατανάλωση οτι το air-condition κάνει κάποια δευτερόλεπτα peak πχ στα 250 watt και μετά πέφτει στα πχ στα 130 και μένει για 2-3 λεπτά μέχρι να κόψει.. 

Αυτό το peak στο διάγραμμα μετά δεν υπάρχει έχει κρατήσει σαν peak το 130 που έμεινε περισσότερη ώρα.. 

Η ερώτηση μου τώρα είναι στην θεωρητική κατανάλωση σε ευρώ που του έχεις βάλει τιμές κιλοβατώρας το προσμετράει το μεγαλύτερο peak που κράτησε λίγο ή ο Θεός και η ψυχή του..?! Πέραν του οτι είναι ελλιπές το διάγραμμα που έχεις αφού έγινε ένα peak μεγαλύτερο πριν τη σταθεροποίηση γιατί δε το συμπεριλαμβάνεις...

Υπάρχει κάποιο πιο αναλυτικό ή ακριβές Wi-Fi plug τέτοιου τύπου?! 

Επεξ/σία από ~Joker~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, ~Joker~ said:

Υπάρχει κάποιο πιο αναλυτικό ή ακριβές Wi-Fi plug τέτοιου τύπου?! 

Δεν εχω δουλεψει ποτέ tapo, μονο HA. Να υποθεσω οτι το σωστο peak εμφανιζεται αν κανεις καποιο zoom στο διαγραμμα? Οσον αφορα την καταναλωση σε ευρω, λογικα θα πρεπει να την προσμετραει εκει εστω και για δευτερολεπτα. Not sure.

Χρήστες tapo θα στα πουν καλυτερα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Crus είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Πάω κατευθείαν στα δεδομένα μου:

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 850
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση LG 10ετιας+ 12άρι ήταν, σκέφτομαι ότι και το 9άρι με καλύπτει καθότι το δωμάτιο ειναι 18τμ, με διπλά τζάμια και θερμοπρόσοψη.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Χωρίς προτίμηση
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 90% ψύξη - 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Σχεδόν αποκλειστική χρήση ψύξης 3 μήνες τον χρόνο.
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Φυσικό αέριο
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Αθήνα, σε υψόμετρο με αρκετή υγρασία τον χειμώνα λόγω πάρκου απέναντι.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Κατά σειρά σημασίας προσωπικά εγγύηση, wifi (+alexa integration), ιονιστής, αθόρυβο
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Βορειονατολικό δωμάτιο με έντονη ηλιοφάνεια το καλοκαίρι, διπλά τζάμια και θερμοπρόσοψη.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

 

Τέλος θα πρέπει να μην ξεπερνάει τα 85 εκατοστά η εσωτερική μονάδα λόγω περιορισμού, ενώ η εξωτερική μονάδα είναι στην ταράτσα οπότε είναι εκτεθειμένη στις καιρικές συνθήκες.

Ο ψυκτικός μου προτείνει σε φτηνό Hisense Expert Smart, σε ακριβότερο Toyotomi Erai και για καλό μου λέει το Panasonic Compact TZ.

Τις θερμικές απώλειες βάλε τες σαν εικόνα σε spoiler, το λινκ δεν λειτουργεί σε πάει στην αρχική.., βέβαια για να λες ψύξη και θερμοπρόσοψη 99.9% 9αρι θα θες, παρά τα 18τμ.

Θα έλεγα κάτι σε Toshiba Edge 10 ή αν μπορείς να ανέβεις λίγο ακόμα Daikin Perfera ATXM25R (ή FTXM25R), έχει και ο @liakjim τη λίστα με τα SEER στα 9αρια να διαλέξεις βάσει απόδοσης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...