Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το τηλεκοντρόλ στέλνει ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Στα midea με το follow me είναι ανά 3' .

Μόνο στα gree

Επιβεβαιώνω αυτά που λες.

Σου έχω λύση.

Βάζεις αυτό https://github.com/dolezsa/thermal_comfort

Βάζεις θερμόμετρα χώρου που σου μετράνει θερμοκρασία/υγρασία πχ τα κλασικά xiaomi.

Και μετά κάνεις αυτοματισμό να εναλλάσσεται η λειτουργία του ανάμεσα σε cool και dry με στόχο να μένεις γύρω από το 15 ως dew point.

Κώδικας -> https://codefile.io/f/PZiMFYlyXU

 

Αυτά είναι για ερασιτέχνες 😅

😂 Μάνα μου δεν έχουμε βάλει ακόμα smart θερμόμετρα!

Ήδη κρύβουμε τα τηλεχειριστήρια για να μην τα αρπάζουν τα μικρά. Όταν μεγαλώσουν λίγο θα φτιαχτούν όλα αυτά. 

Προς το παρόν ανάκληση τις μπαλκονόπορτες και διαγράμματα κατανάλωσης ρεύματος πριωνοτά 😢 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, dimostr είπε

Δεν το έχω δοκιμάσει σε ψυξη μιας και το kuro που ‘χω χωρίς το I feel παίζει στα 160 watt (για 26 ζητούμενη) σήμερα που κάποια στιγμή έφτασε έξω 40 ανέβασε μέχρι 210 

ο @energy52 έχει δοκιμάσει που έχει inventor (αν θυμάμαι καλά) 

παντως βάζω μια φωτό με τον τρόπο να δοκιμάσει 

IMG_0379.png

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σας ! Συγχωρέστε με αλλά δεν καταλαβαίνω τα βήματα . Το gr τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Opel007 είπε

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σας ! Συγχωρέστε με αλλά δεν καταλαβαίνω τα βήματα . Το gr τι είναι;

Λοιπόν θα βάλεις το κλιματιστικό όπως είσαι τώρα στη ψυξη στους 27 βαθμούς και θα πατήσεις 5 φορές συνεχόμενα και γρήγορα το κουμπί που λέει light , αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να δεις στην οθόνη το6 κλιματιστικού ένα μυνημα P0 η P4 και εκεί μετά θα κοιτάξεις με ποσά watt δουλευει το κλιματιστικό , δε ξέρω με τι μετραγες μέχρι τώρα την κατανάλωση , καντο και εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρείγγειλα 2x Daikin ATXF25E (9ρια) για τοποθέτηση σε 2 υπνοδωμάτια λίγο έξω από Θεσσαλονίκη. 

Από ότι είχα δει δεν υπήρχαν κριτικές για τα συγκεκριμένα, παρά μόνο απόψεις ότι το πιθανότερο είναι να είναι λίγο χειρότερα σε καταναλώσεις με τα ATXC (σύμφωνα και με scop/seer) .. θα γίνω το πειραματόζωο λοιπόν αφού τα πήρα σε σχετικά καλή τιμή μαζί με δωρεάν εγκατάσταση, επιστροφή Eurobank και μια δωροεπιταγή.. αν και τις τελευταίες 2 μέρες έχει μπει σε καλή (καλύτερη) τιμή το atxc οπότε ίσως την ψιλοπάτησα.

Το θέμα είναι τώρα με την εγκατάσταση όπου αν και τα έχω πάρει αρκετές μέρες τώρα, η εγκατάσταση έχει ορισθεί για τον...Ιούλιο! Θα αργήσουν λοιπόν τα συμπεράσματα..

ΑΝ κάποιος γνωρίζει την "Union Clima Service" στην Θεσσαλονίκη, ας μου στείλει ένα pm (να μην κάνουμε τέτοιες συζητήσεις δημόσια) καθώς δεν βρίσκω καμιά πληροφορία σχετικά. Το ότι τοποθετούν μέσα σε ένα 8ωρο, 15 κλιματιστικά την ημέρα, μαζί με τις διαδρομές (...) με κάνει να ανησυχώ αρκετά για την σωστή τοποθέτηση με αντλία κενού κτλ. Επειδή πήρα Daikin για να γλυτώσω θέματα με θορύβους κτλ και ας τους λείπουν πράγματα που έχουν άλλα στην τιμή τους, αν σε κάποιον του έχει κάνει τοποθέτηση η συγκεκριμένη εταιρεία, ας μου πει για να ξέρω τι να προσέξω :) Φαντάζομαι θα υπάρχουν αρκετοί καθώς από ότι βλέπω είναι επίσημος συνεργάτης της FG Europe.

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, alexdeskas said:

Και ξανά μετά On κλπ κλπ αλλά έτσι θα ανοιγοκλείνει ατελείωτες φορές μέσα στη μέρα.

επειδή έτσι αναγκαστικά δουλεύω το καλοκαίρι τα AUX στα υπνοδωμάτια με τον ΗΑ για να μην δίνω εντολές on-off όταν θέλω να κόψει ανεβάζω την θερμοκρασία. δηλαδή από ζήτηση 27 για 1,5 λεπτο πάει η ζήτηση σε 31 κόβει για 5 λεπτά και μετά ζήτηση 27 κοκ.

Βέβαια δεν είμαι σίγουρος ότι είναι καλύτερο από on-off αλλά τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω. Από πέρυσι που τα δουλεύω έτσι η ατμόσφαιρα στα δωμάτια είναι άψογη.

 

Ειδικά αυτά (τα AUX) θεωρώ ότι είναι σκυλιά, και δεν θα πάθουν τίποτα. Αλλιώς μπορείς να δοκιμάσεις να αφήνεις ανοιχτο το παράθυρο ώστε να μην χαλάει η ατμόσφαιρα. Αλλιώς το αλλάζεις με Perfera :) 

 

image.png.43b5023d5bfd6cc9f46ba0233ff2f1b9.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λοιπόν θα βάλεις το κλιματιστικό όπως είσαι τώρα στη ψυξη στους 27 βαθμούς και θα πατήσεις 5 φορές συνεχόμενα και γρήγορα το κουμπί που λέει light , αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να δεις στην οθόνη το6 κλιματιστικού ένα μυνημα P0 η P4 και εκεί μετά θα κοιτάξεις με ποσά watt δουλευει το κλιματιστικό , δε ξέρω με τι μετραγες μέχρι τώρα την κατανάλωση , καντο και εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε 

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Όταν πάω σπίτι θα το κάνω και θα σας πω! 

Έχω έξυπνη πρίζα και βλέπω κατανάλωση μέσω κινητού .

Την διαδικασία αυτή θα πρέπει να την κάνω κάθε φορά που το ανοίγω ;

Επεξ/σία από Opel007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, XghosT7 είπε

Καλησπέρα παλικάρια, ενοικιάζω ένα σπίτι μονοκατοικία με ταράτσα χωρίς κεραμίδια το οποίο μέσα έχει ίδια θερμοκρασία με έξω και δεν έχω AC. Για παράδειγμα αν έξω έχει 35 βαθμούς, το σπίτι μέσα έχει το ίδιο η μπορεί να υπάρχει διαφορά 0.5C. Είμαι συνεχώς με ανεμιστήρα ο οποίος βγάζει ζεστό αέρα και η ζέστη που έχουμε αυτές της μέρες με ενοχλεί πολύ σωματικά, δεν νιώθω καθόλου καλά. Έχω προσπαθήσει να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό αλλά δεν είμαι απόλυτως. Όταν αγγίζω το ταβάνι από την μέσα μεριά καίει απίστευτα, που με κάνει να πιστέυω ότι έχει μαζέψει όλη την θερμοκρασία από τον ήλιο και την "σπρώχνει" προς τα κάτω μέσα στο σπίτι και γιαυτό τον λόγο η θερμοκρασία γίνεται ίση με το έξω αλλά χείρότεροι γιατί είναι σαν είσαι μέσα σε φούρνο χωρίς αέρα. Η τοίχοι του σπιτιού είναι λιγότερο θερμοί από το ταβάνι. 

Σκέφτομαι για να αγοράσω AC αλλά φοβάμαι για την επένδυση επειδή το σπίτι έχει πρόβλημα με την μόνωση (αν το λέω σωστά) δεν θα βοηθήσει καθόλου η θα λειτουργεί όλη την ώρα χωρίς να πιάσει ποτέ 22-24C με αποτέλεσμα να μου έρχεται τεράστιος λογαριασμός ρεύματος. Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι στο δωμάτιο που σκέφτομαι να το βάλω έχω μόνο 1 μπρίζα και είναι γεμάτη με διάφορες συσκευές. Ο πίνακας του σπιτίου είναι μικρός και δεν έχει άδια θέση οπότε δεν γνωρίζω αν μπορεί κάπως να τραβιχτεί γραμμή για το AC και την εξωτερική μονάδα.

Καμία συμβουλή τι να κάνω; μπορώ να κάνω μια έρευνα για να καταλάβω αν θα βοηθήσει το AC; η αν υπάρχει τρόπος να διορθωθεί το πρόβλημα με την θερμοκρασία; 

Το άτομο που μου μισθώνει το σπίτι δυστηχώς δεν έχει καθόλου ανθρώπινη ψύχη και δεν είναι πρόθυμο να βοηθήσει με το οτιδήποτε...

 

 

Θα έβαζα κλιματιστικά. Θα κάψεις παραπάνω ρεύμα, αλλά θα ζεις σαν άνθρωπος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, XghosT7 said:

Καλησπέρα παλικάρια, ενοικιάζω ένα σπίτι μονοκατοικία με ταράτσα χωρίς κεραμίδια το οποίο μέσα έχει ίδια θερμοκρασία με έξω και δεν έχω AC. Για παράδειγμα αν έξω έχει 35 βαθμούς, το σπίτι μέσα έχει το ίδιο η μπορεί να υπάρχει διαφορά 0.5C. Είμαι συνεχώς με ανεμιστήρα ο οποίος βγάζει ζεστό αέρα και η ζέστη που έχουμε αυτές της μέρες με ενοχλεί πολύ σωματικά, δεν νιώθω καθόλου καλά. Έχω προσπαθήσει να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό αλλά δεν είμαι απόλυτως. Όταν αγγίζω το ταβάνι από την μέσα μεριά καίει απίστευτα, που με κάνει να πιστέυω ότι έχει μαζέψει όλη την θερμοκρασία από τον ήλιο και την "σπρώχνει" προς τα κάτω μέσα στο σπίτι και γιαυτό τον λόγο η θερμοκρασία γίνεται ίση με το έξω αλλά χείρότεροι γιατί είναι σαν είσαι μέσα σε φούρνο χωρίς αέρα. Η τοίχοι του σπιτιού είναι λιγότερο θερμοί από το ταβάνι. 

Σκέφτομαι για να αγοράσω AC αλλά φοβάμαι για την επένδυση επειδή το σπίτι έχει πρόβλημα με την μόνωση (αν το λέω σωστά) δεν θα βοηθήσει καθόλου η θα λειτουργεί όλη την ώρα χωρίς να πιάσει ποτέ 22-24C με αποτέλεσμα να μου έρχεται τεράστιος λογαριασμός ρεύματος. Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι στο δωμάτιο που σκέφτομαι να το βάλω έχω μόνο 1 μπρίζα και είναι γεμάτη με διάφορες συσκευές. Ο πίνακας του σπιτίου είναι μικρός και δεν έχει άδια θέση οπότε δεν γνωρίζω αν μπορεί κάπως να τραβιχτεί γραμμή για το AC και την εξωτερική μονάδα.

Καμία συμβουλή τι να κάνω; μπορώ να κάνω μια έρευνα για να καταλάβω αν θα βοηθήσει το AC; η αν υπάρχει τρόπος να διορθωθεί το πρόβλημα με την θερμοκρασία; 

Το άτομο που μου μισθώνει το σπίτι δυστηχώς δεν έχει καθόλου ανθρώπινη ψύχη και δεν είναι πρόθυμο να βοηθήσει με το οτιδήποτε...

 

 

Συμβαίνει αυτό σε ρετιρέ σε μικρότερο ή σε μεγαλύτερο βαθμό.

Πάρε κλιματιστικό, βάλ' το στους 26-27 και θα είσαι οκ. Σε κάθε περίπτωση θα παρακολουθείς την κατανάλωση συχνά είτε με μετρητή είτε από το ρολόι για να μη ξεφύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, plasTOST είπε

Ανάκληση την μπαλκονόπορτα στον χώρο που έχεις το κλιματιστικό. Εγώ αυτό κάνω σε όλα τα δωμάτια που έχουν κλιματιστικό και είναι η ατμόσφαιρα μια χαρά. υγρασία κοντά στο 45%

Και ακούς τον κάθε τυχάρπαστο δίπλα και απέναντι που τη βγάζει στο μπαλκόνι επειδή "καλοκαίρι είναι επιτέλους, ας ξεσκάσουμε απ' το βαρετό χειμώνα που μας έκλεισε μέσα", μετά μουσικής ή μη.

Και φυσικά τους κάγκουρες με τα μηχανάκια που είναι η εποχή τους βράδυ και ξημέρωμα να δίνουν πόνο.

Σίγουρα, η ανάκλιση είναι η λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, MiJ16 είπε

Καλησπέρα. Δεν έχω πλήρη εικόνα όσον αφορά τις καταναλώσεις καθώς δεν το έχω δουλέψει πολύ ακόμα. Αν κρίνω όμως από τις απαντήσεις των παιδιών εδώ μέσα, στην χθεσινή δύσκολη μέρα τα πήγαν πολύ καλά και τα δύο. Θα ξέρω καλύτερα σε ένα μήνα περίπου, ωστόσο είναι μηχανήματα απ' το πάνω ράφι, οπότε αναμένεται να τα πάνε καλά.

Σχετικά με τον θόρυβο τους είναι τάφος (μέσα-έξω) και ποιοτικότατα. Αυτά σε συνδιασμό με τα 7 χρόνια εγγύηση τα κάνουν θεωρώ μια πάρα πολύ καλή all around επιλογή.

Υ.Γ.: έχω ένα θέμα για το οποίο είμαι σε διαπραγματεύσεις με την αντιπροσωπεία (θα το γράψω εδώ αφού τελειώσει η ιστορία) αλλά δεν σχετίζεται με την επιλογή για την αγορά τους ή όχι.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου αυτές της μέρες θα προχωρήσω στην αγορά και η αγορά του γίνετε γιατι διάβασα ότι τα πάει καλά και στην ψύξη και στην θέρμανση γιατί βλέπω άλλες μάρκες από ότι γράφουν τα παιδιά εδώ ηστερουν και στα δύο ότι τα περισσότερα κάνουν για ψύξη και λέω αφού θα αγοράσω κλιματιστικο να βοηθάει και λιγω στην θέρμανση πχ όταν θα έχει 14 βαθμούς το σπιτι να το βάλω στο 20 πχ να μην ανάβω την ξυλοσομπα 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Βάζεις αυτό https://github.com/dolezsa/thermal_comfort

Βάζεις θερμόμετρα χώρου που σου μετράνει θερμοκρασία/υγρασία πχ τα κλασικά xiaomi.

Και μετά κάνεις αυτοματισμό να εναλλάσσεται η λειτουργία του ανάμεσα σε cool και dry με στόχο να μένεις γύρω από το 15 ως dew point.

Κώδικας -> https://codefile.io/f/PZiMFYlyXU

 

Το έχω το Thermal comfort.

Έχω δοκιμάσει και όλους τους δυνατούς συνδυασμούς ψύξης και αφυγρανσης με αυτοματισμούς χωρίς αποτέλεσμα.

Τι συμπεραίνω από το atxc25c ...

- Δε σταματά ο ανεμιστήρας του όταν πιάσει θερμοκρασία στόχου ψυξης και εκεί αρχίζει το πρόβλημα    έως ότου ξανά ξεκινήσει η ψύξη ...

- Ο όγκος αέρα ακόμα και στο αθόρυβο είναι αρκετός με αποτέλεσμα να μη κατεβάζει πολύ τη θερμοκρασία στις Περσίδες (κυμαίνεται από 20 έως 26 ανάμεσα στα on - off σε κύκλο ψύξης, αφότου πιάσει βέβαια θερμοκρασία στόχου.

Αν υπήρχε περίπτωση να λειτουργήσει σε αφυγρανση με έλεγχο θερμοκρασίας νομίζω τότε θα ήταν το ιδανικό ή εάν ο όγκος αέρα στο αθόρυβο ήταν κατά πολύ μικρότερος.

Προφανώς αυτό θα ήταν το καλύτερο σενάριο για χώρους με ελάχιστες απώλειες.

Συμπέρασμα ...

Για χώρους με μικρές απώλειες χρειάζονται κλιματιστικα με μικρό όγκο αέρα... οπότε να δουλεύουν περισσότερη ώρα για να πετύχουν τη θερμοκρασία στόχου... οπότε λιγότερα on - off

Screenshot_2024-06-14-18-06-58-625.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Το έχω το Thermal comfort.

Έχω δοκιμάσει και όλους τους δυνατούς συνδυασμούς ψύξης και αφυγρανσης με αυτοματισμούς χωρίς αποτέλεσμα.

Τι συμπεραίνω από το atxc25c ...

- Δε σταματά ο ανεμιστήρας του όταν πιάσει θερμοκρασία στόχου ψυξης και εκεί αρχίζει το πρόβλημα    έως ότου ξανά ξεκινήσει η ψύξη ...

- Ο όγκος αέρα ακόμα και στο αθόρυβο είναι αρκετός με αποτέλεσμα να μη κατεβάζει πολύ τη θερμοκρασία στις Περσίδες (κυμαίνεται από 20 έως 26 ανάμεσα στα on - off σε κύκλο ψύξης, αφότου πιάσει βέβαια θερμοκρασία στόχου.

Αν υπήρχε περίπτωση να λειτουργήσει σε αφυγρανση με έλεγχο θερμοκρασίας νομίζω τότε θα ήταν το ιδανικό ή εάν ο όγκος αέρα στο αθόρυβο ήταν κατά πολύ μικρότερος.

Προφανώς αυτό θα ήταν το καλύτερο σενάριο για χώρους με ελάχιστες απώλειες.

Συμπέρασμα ...

Για χώρους με μικρές απώλειες χρειάζονται κλιματιστικα με μικρό όγκο αέρα... οπότε να δουλεύουν περισσότερη ώρα για να πετύχουν τη θερμοκρασία στόχου... οπότε λιγότερα on - off

Screenshot_2024-06-14-18-06-58-625.jpeg

Θυμησέ μου, δεν έχει silent το δικό σου;

Προσωπικά είμαι σούπερ ευχαριστημένος με τον αυτοματισμό που σου είπα.

Παίζει στο 16 dew point (comfort).

image.png.58a432b48ebe1ee97ad59d1a691a7be9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και πάλι, σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος,παραθέτω τα αποτελέσματα από το τρέξιμο του ερωτηματολογίου θερμικών απωλειών.Επειδή δεν ξέρω πόσο ευανάγνωστο είναι σαν αποτέλεσμα έχουμε 5180.60 watt =17676.94 btu.Τωρα στα υπόλοιπα :

1.Ανώτατο διαθέσιμο πόσο:1500

2.Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. : Νέα αγορά

3.Χρήση κλιματιστικού και συχνότητα  χρήσης:Αποκλειστική πηγή θέρμανσης και ψύξης

4.Τοποθεσία:Παλλήνη(Αττική),βορειοανατολικός προσανατολισμός.

ΘΕΡΜ_ΑΠΩΛ.jpg

ΣΑΛΟΝΙ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θυμησέ μου, δεν έχει silent το δικό σου;

Προσωπικά είμαι σούπερ ευχαριστημένος με τον αυτοματισμό που σου είπα.

Παίζει στο 16 dew point (comfort).

image.png.58a432b48ebe1ee97ad59d1a691a7be9.png

Στο silence το δουλεύω στην ψύξη αλλά αν δεις το διάγραμμα του dew point που έβαλα κυμαίνεται συνεχώς πανω από 19.5 και φτάνει και έως 24.5 !!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, dimostr είπε

Δεν το έχω δοκιμάσει σε ψυξη μιας και το kuro που ‘χω χωρίς το I feel παίζει στα 160 watt (για 26 ζητούμενη) σήμερα που κάποια στιγμή έφτασε έξω 40 ανέβασε μέχρι 210 

ο @energy52 έχει δοκιμάσει που έχει inventor (αν θυμάμαι καλά) 

παντως βάζω μια φωτό με τον τρόπο να δοκιμάσει 

IMG_0379.png

Μόλις το δοκίμασα στους 27 βαθμούς και μου έβγαλε Ρ6 . Αυτήν την στιγμή χτυπάει 600w το ερκ .

Edit: 

Σετ στους 26 έβγαλε Ρ0 και δουλεύει κάπου στα 200w . Αποτι φαίνεται έχει άλλα σεταρισματα το δικό μου αλλά όπως κ να έχει δουλεύει το χακ που μου είπατε! Θα παίξω για να βρω που παίζει το κάθε σεταρισμα και σε τι watt. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!

Επεξ/σία από Opel007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...