Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δύο κλιματιστικά  nobu 9 και 12 ,και δεν μπορώ να σεταρω το wifi με τίποτα ,τα έχω ανοίξει και έχουν στικάκι wifi , έχεις κάνεις καμιά ιδέα τι γίνετε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, energy52 said:

Ναι παιδια, το hack των gree δουλευει και σε ψυξη , αλλα στο δικο μου 9αρι inventor (μαλλον εχει προστασιες..) περιπου απο 34 βαθμους κ πανω δυστυχως ανεβαζει min 470w..Ειδαλλως σε νορμαλ συνθηκες 140w

Στα inventor πως γινεται το hack? Εχω το corona plus και δεν εχει κουμπακι light.

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΑ - REMOTE CONTROL

Κατι μου εχει ξεφυγει, δεν ειμαι και σιγουρος αν παει αναλογα με τη μαρκα ή ετσι ειναι σε ολες τις μαρκες.

Για πειτε, παιζουν καποιο ιδιαιτερο ρολο, περα απο τον τηλεχειρισμο; Εχουν μηπως εσωτερικο θερμομετρο, κι αυτο θεωρειται οτι ειναι του εσωτερικου χωρου, ή αυτο ειναι στην εσωτερικη μοναδα;  Διαβαζα διαφορα εδω για τα τηλεχειριστηρια, καποιος λογος θα υπαρχει που ασχολειστε με αυτα ιδιαιτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, spocky είπε

Στα inventor πως γινεται το hack? Εχω το corona plus και δεν εχει κουμπακι light.

Το corona plus είναι φασον midea και όχι gree οπότε δε γίνεται αυτό...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια εδω και 1 βδομαδα  μου βγαζει το εξης θεμα το κλιματιστικο μου εχω ενα tcl (περιπου 1,5 χρονο το εχω) ενω το ανοιγω και μια χαρα δουλευει μετα περιπου απο 40-50 λεπτα αρχιζει και τρεχει μια ποσοτητα νερου τι προβλημα θα μπορουσε να εχει ? δεν μου εχει τυχει ποτε με οσα κλιματιστικα και να ειχα ,μπορω να το φιαξω μονος?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Daikin atxc25c... Ο Υγραντήρας !!!

 

Τοποθετημένο σε υπνοδωμάτιο με ελάχιστες απώλειες το atxc25c δημιουργεί μια απαράδεκτη αποπνικτική ατμόσφαιρα όταν πιάσει τη θερμοκρασία στόχου και μετά.

 

Ξεκινώντας με εσωτερική θερμοκρασία 28 βαθμών και ζήτηση 28 , κατεβάζει τη θερμοκρασία χώρου στους 26.5

 

Μέχρι τότε όλα καλά, πέφτει και η υγρασία.

 

Από κει και μετά που διατηρεί τη θερμοκρασία στους 26.5 βαθμούς , η υγρασία εκτοξεύεται στα ύψη και η ατμόσφαιρα γίνεται απαράδεκτη.

 

Η θερμοκρασία εξόδου στις Περσίδες κατά τη διάρκεια διατήρησης της θερμοκρασίας κυμαίνεται από 20 έως 25 περίπου με αποτέλεσμα να μη κάνει καθόλου αφυγρανση.

 

Ο ανεμιστήρας στο silense. Αν το βάλω παραπάνω χειροτερεύουν τα πράγματα.

 

Σε αφυγρανση δουλεύει σωστά κατεβάζοντας και τη θερμοκρασία και την υγρασία δημιουργώντας ωραίο κλίμα αλλά επειδή δεν υπάρχει επιλογή θερμοκρασίας δουλεύει ασταμάτητα με αποτέλεσμα να παγώνει ο χώρος.

 

Δοκίμασα και όλους τους δυνατούς τρόπους λειτουργίας σε αυτοματισμούς σε home assistant και ο μόνος τρόπος να μην εκτοξεύεται η υγρασία στα ύψη είναι όταν πιάσει τη θερμοκρασία στόχου του θερμομέτρου μου που θα βάλω , να κλείσει εντελώς (κατάσταση off).

 

Και ξανά μετά On κλπ κλπ αλλά έτσι θα ανοιγοκλείνει ατελείωτες φορές μέσα στη μέρα.

 

Προβλημα...

Screenshot_2024-06-09-09-21-52-470~3.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindreader είπε

ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΑ - REMOTE CONTROL

Κατι μου εχει ξεφυγει, δεν ειμαι και σιγουρος αν παει αναλογα με τη μαρκα ή ετσι ειναι σε ολες τις μαρκες.

Για πειτε, παιζουν καποιο ιδιαιτερο ρολο, περα απο τον τηλεχειρισμο; Εχουν μηπως εσωτερικο θερμομετρο, κι αυτο θεωρειται οτι ειναι του εσωτερικου χωρου, ή αυτο ειναι στην εσωτερικη μοναδα;  Διαβαζα διαφορα εδω για τα τηλεχειριστηρια, καποιος λογος θα υπαρχει που ασχολειστε με αυτα ιδιαιτερα.

Ναι σε κάποια μοντέλα, τα τηλεχειριστήρια έχουν θερμόμετρο και στέλνει τη μέτρηση στην εσωτερική μονάδα ανα κάποια λεπτά (πχ στα inventor ανα 3 λεπτά). Οπότε λειτουργεί με βάση τη θερμοκρασία του χώρου στο ύψος που είσαι και όχι κοντά στο ταβάνι που είναι το κλιμαστικό, όπου μπορεί να έχεις και +2° πάνω από αυτό που έχεις χαμηλά. Ανάλογα με την εταιρεία τη λειτουργία αυτή τη λένε: follow me, i-feel, i-sense κτλ κτλ.

Επεξ/σία από physnik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, QyQ είπε

Καλησπερα παιδια εδω και 1 βδομαδα  μου βγαζει το εξης θεμα το κλιματιστικο μου εχω ενα tcl (περιπου 1,5 χρονο το εχω) ενω το ανοιγω και μια χαρα δουλευει μετα περιπου απο 40-50 λεπτα αρχιζει και τρεχει μια ποσοτητα νερου τι προβλημα θα μπορουσε να εχει ? δεν μου εχει τυχει ποτε με οσα κλιματιστικα και να ειχα ,μπορω να το φιαξω μονος?

 

 

Αν εννοεις νερο απο την εσωτερικη μοναδα, τοτε εχει βουλωσει το σωληνακι που βγαζει τα νερα εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Daikin atxc25c... Ο Υγραντήρας !!!

 

Τοποθετημένο σε υπνοδωμάτιο με ελάχιστες απώλειες το atxc25c δημιουργεί μια απαράδεκτη αποπνικτική ατμόσφαιρα όταν πιάσει τη θερμοκρασία στόχου και μετά.

 

Ξεκινώντας με εσωτερική θερμοκρασία 28 βαθμών και ζήτηση 28 , κατεβάζει τη θερμοκρασία χώρου στους 26.5

 

Μέχρι τότε όλα καλά, πέφτει και η υγρασία.

 

Από κει και μετά που διατηρεί τη θερμοκρασία στους 26.5 βαθμούς , η υγρασία εκτοξεύεται στα ύψη και η ατμόσφαιρα γίνεται απαράδεκτη.

 

Η θερμοκρασία εξόδου στις Περσίδες κατά τη διάρκεια διατήρησης της θερμοκρασίας κυμαίνεται από 20 έως 25 περίπου με αποτέλεσμα να μη κάνει καθόλου αφυγρανση.

 

Ο ανεμιστήρας στο silense. Αν το βάλω παραπάνω χειροτερεύουν τα πράγματα.

 

Σε αφυγρανση δουλεύει σωστά κατεβάζοντας και τη θερμοκρασία και την υγρασία δημιουργώντας ωραίο κλίμα αλλά επειδή δεν υπάρχει επιλογή θερμοκρασίας δουλεύει ασταμάτητα με αποτέλεσμα να παγώνει ο χώρος.

 

Δοκίμασα και όλους τους δυνατούς τρόπους λειτουργίας σε αυτοματισμούς σε home assistant και ο μόνος τρόπος να μην εκτοξεύεται η υγρασία στα ύψη είναι όταν πιάσει τη θερμοκρασία στόχου του θερμομέτρου μου που θα βάλω , να κλείσει εντελώς (κατάσταση off).

 

Και ξανά μετά On κλπ κλπ αλλά έτσι θα ανοιγοκλείνει ατελείωτες φορές μέσα στη μέρα.

 

Προβλημα...

Screenshot_2024-06-09-09-21-52-470~3.jpeg

Εγω αυτά τα θέματα τα έχω λύσει κάνοντας όλο το σπίτι έναν ενιαίο χώρο για όλα τα κλιματιστικά (3 έχω) όλες οι πόρτες ανοιχτές και όταν αρχίζει να μου φα8νεται ότι κάτι δε πάει καλά ανοίγω λίγο τ9 παράθυρο της κουζίνας η ενός μπάνιου η την μεγάλη μπαλκονόπορτα λίγο ανοιχτή για να έχω εισαγωγή φρέσκου αέρα 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγω αυτά τα θέματα τα έχω λύσει κάνοντας όλο το σπίτι έναν ενιαίο χώρο για όλα τα κλιματιστικά (3 έχω) όλες οι πόρτες ανοιχτές και όταν αρχίζει να μου φα8νεται ότι κάτι δε πάει καλά ανοίγω λίγο τ9 παράθυρο της κουζίνας η ενός μπάνιου η την μεγάλη μπαλκονόπορτα λίγο ανοιχτή για να έχω εισαγωγή φρέσκου αέρα 

Την κατάσταση επιδεινώνει ο τρόπος λειτουργίας του με τα πολλά on-off.

Σε διπλανό χώρο το perfera δημιουργεί τέλειο κλίμα χωρίς on-off επειδή κατεβαίνει πολύ χαμηλά σε κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Την κατάσταση επιδεινώνει ο τρόπος λειτουργίας του με τα πολλά on-off.

Σε διπλανό χώρο το perfera δημιουργεί τέλειο κλίμα χωρίς on-off επειδή κατεβαίνει πολύ χαμηλά σε κατανάλωση.

Το καταλαβαίνω γιατί και εγω έχω το ίδιο σχεδόν μοντέλο atxc 25b και ειμαι από αυτούς που (ίσως ο πρώτος ) η daikin λόγω των ασταμάτητων on off μας άλλαξε πλακέτα με offset 0,5 από 3,5 βαθμούς που αρχικά είχε , σε εμενα μαζί με τον τρόπο που προανέφερα το θέμα λύθηκε τα on off είναι ελάχιστα και σε ειδικές συνθήκες , στο 90% του χρόνου λειτουργίας του το κλιματιστικό δουλευει σε μια ευ7εια γραμμή όπως έχω δείξει σε παρα πολλά διαγράμματα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το καταλαβαίνω γιατί και εγω έχω το ίδιο σχεδόν μοντέλο atxc 25b και ειμαι από αυτούς που (ίσως ο πρώτος ) η daikin λόγω των ασταμάτητων on off μας άλλαξε πλακέτα με offset 0,5 από 3,5 βαθμούς που αρχικά είχε , σε εμενα μαζί με τον τρόπο που προανέφερα το θέμα λύθηκε τα on off είναι ελάχιστα και σε ειδικές συνθήκες , στο 90% του χρόνου λειτουργίας του το κλιματιστικό δουλευει σε μια ευ7εια γραμμή όπως έχω δείξει σε παρα πολλά διαγράμματα 

Πώς όμως να μην κάνει on-off αν ο χώρος χρειάζεται 40W μέσον όρο την ώρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, alexdeskas είπε

Πώς όμως να μην κάνει on-off αν ο χώρος χρειάζεται 40W μέσον όρο την ώρα ...

Πρέπει να αυξήσεις τις απωλειες , αλλιώς δε μπορεί να γίνει 

Τα κλιματιστικά έχουν ένα εύρος λειτουργίας , εαν καταφέρεις να αυξήσεις τις απωλειες που να συμπίπτουν στο χαμηλό όριο θα είσαι οκ , αλλιώς θα υποφέρεις 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Daikin atxc25c... Ο Υγραντήρας !!!

 

Τοποθετημένο σε υπνοδωμάτιο με ελάχιστες απώλειες το atxc25c δημιουργεί μια απαράδεκτη αποπνικτική ατμόσφαιρα όταν πιάσει τη θερμοκρασία στόχου και μετά.

 

Ξεκινώντας με εσωτερική θερμοκρασία 28 βαθμών και ζήτηση 28 , κατεβάζει τη θερμοκρασία χώρου στους 26.5

 

Μέχρι τότε όλα καλά, πέφτει και η υγρασία.

 

Από κει και μετά που διατηρεί τη θερμοκρασία στους 26.5 βαθμούς , η υγρασία εκτοξεύεται στα ύψη και η ατμόσφαιρα γίνεται απαράδεκτη.

 

Η θερμοκρασία εξόδου στις Περσίδες κατά τη διάρκεια διατήρησης της θερμοκρασίας κυμαίνεται από 20 έως 25 περίπου με αποτέλεσμα να μη κάνει καθόλου αφυγρανση.

 

Ο ανεμιστήρας στο silense. Αν το βάλω παραπάνω χειροτερεύουν τα πράγματα.

 

Σε αφυγρανση δουλεύει σωστά κατεβάζοντας και τη θερμοκρασία και την υγρασία δημιουργώντας ωραίο κλίμα αλλά επειδή δεν υπάρχει επιλογή θερμοκρασίας δουλεύει ασταμάτητα με αποτέλεσμα να παγώνει ο χώρος.

 

Δοκίμασα και όλους τους δυνατούς τρόπους λειτουργίας σε αυτοματισμούς σε home assistant και ο μόνος τρόπος να μην εκτοξεύεται η υγρασία στα ύψη είναι όταν πιάσει τη θερμοκρασία στόχου του θερμομέτρου μου που θα βάλω , να κλείσει εντελώς (κατάσταση off).

 

Και ξανά μετά On κλπ κλπ αλλά έτσι θα ανοιγοκλείνει ατελείωτες φορές μέσα στη μέρα.

 

Προβλημα...

Screenshot_2024-06-09-09-21-52-470~3.jpeg

Ανάκληση την μπαλκονόπορτα στον χώρο που έχεις το κλιματιστικό. Εγώ αυτό κάνω σε όλα τα δωμάτια που έχουν κλιματιστικό και είναι η ατμόσφαιρα μια χαρά. υγρασία κοντά στο 45%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, x69pr είπε

Να κανω ισως μια αδαη ερωτηση... Η λειτουργια ifeel/follow me η οπως αλλιως τη λεει καθε κατασκευαστης πως λειτουργει; Μετραει στιγμιαια τη θερμοκρασια οταν παταμε το κουμπι και το κλιματιστικο υπολογιζει καποιο offsετ με το δικο του αισθητηρα η χρησιμοποιει τον αισθητηρα του τηλεκοντρολ για να ρυθμιζει τη θερμοκρασια; Δηλαδη, αν μετα απο μιση ωρα πχ βαλω το τηλεκοντρολ σε αλλο μερος θα προσαρμοστει η λειτουργια του κλιματιστικου; Η επικοινωνια δηλαδη ειναι συνεχομενη σε καποιο interval η απλα μιλαμε για στιγμιαια μετρηση;

Το τηλεκοντρόλ στέλνει ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Στα midea με το follow me είναι ανά 3' .

1 ώρα πριν, spocky είπε

Στα inventor πως γινεται το hack? Εχω το corona plus και δεν εχει κουμπακι light.

Μόνο στα gree

39 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Daikin atxc25c... Ο Υγραντήρας !!!

 

Τοποθετημένο σε υπνοδωμάτιο με ελάχιστες απώλειες το atxc25c δημιουργεί μια απαράδεκτη αποπνικτική ατμόσφαιρα όταν πιάσει τη θερμοκρασία στόχου και μετά.

 

Ξεκινώντας με εσωτερική θερμοκρασία 28 βαθμών και ζήτηση 28 , κατεβάζει τη θερμοκρασία χώρου στους 26.5

 

Μέχρι τότε όλα καλά, πέφτει και η υγρασία.

 

Από κει και μετά που διατηρεί τη θερμοκρασία στους 26.5 βαθμούς , η υγρασία εκτοξεύεται στα ύψη και η ατμόσφαιρα γίνεται απαράδεκτη.

 

Η θερμοκρασία εξόδου στις Περσίδες κατά τη διάρκεια διατήρησης της θερμοκρασίας κυμαίνεται από 20 έως 25 περίπου με αποτέλεσμα να μη κάνει καθόλου αφυγρανση.

 

Ο ανεμιστήρας στο silense. Αν το βάλω παραπάνω χειροτερεύουν τα πράγματα.

 

Σε αφυγρανση δουλεύει σωστά κατεβάζοντας και τη θερμοκρασία και την υγρασία δημιουργώντας ωραίο κλίμα αλλά επειδή δεν υπάρχει επιλογή θερμοκρασίας δουλεύει ασταμάτητα με αποτέλεσμα να παγώνει ο χώρος.

 

Δοκίμασα και όλους τους δυνατούς τρόπους λειτουργίας σε αυτοματισμούς σε home assistant και ο μόνος τρόπος να μην εκτοξεύεται η υγρασία στα ύψη είναι όταν πιάσει τη θερμοκρασία στόχου του θερμομέτρου μου που θα βάλω , να κλείσει εντελώς (κατάσταση off).

 

Και ξανά μετά On κλπ κλπ αλλά έτσι θα ανοιγοκλείνει ατελείωτες φορές μέσα στη μέρα.

 

Προβλημα...

Screenshot_2024-06-09-09-21-52-470~3.jpeg

Επιβεβαιώνω αυτά που λες.

Σου έχω λύση.

Βάζεις αυτό https://github.com/dolezsa/thermal_comfort

Βάζεις θερμόμετρα χώρου που σου μετράνει θερμοκρασία/υγρασία πχ τα κλασικά xiaomi.

Και μετά κάνεις αυτοματισμό να εναλλάσσεται η λειτουργία του ανάμεσα σε cool και dry με στόχο να μένεις γύρω από το 15 ως dew point.

Κώδικας -> https://codefile.io/f/PZiMFYlyXU

 

5 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Ανάκληση την μπαλκονόπορτα στον χώρο που έχεις το κλιματιστικό. Εγώ αυτό κάνω σε όλα τα δωμάτια που έχουν κλιματιστικό και είναι η ατμόσφαιρα μια χαρά. υγρασία κοντά στο 45%

Αυτά είναι για ερασιτέχνες 😅

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...