Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παλικάρια, ενοικιάζω ένα σπίτι μονοκατοικία με ταράτσα χωρίς κεραμίδια το οποίο μέσα έχει ίδια θερμοκρασία με έξω και δεν έχω AC. Για παράδειγμα αν έξω έχει 35 βαθμούς, το σπίτι μέσα έχει το ίδιο η μπορεί να υπάρχει διαφορά 0.5C. Είμαι συνεχώς με ανεμιστήρα ο οποίος βγάζει ζεστό αέρα και η ζέστη που έχουμε αυτές της μέρες με ενοχλεί πολύ σωματικά, δεν νιώθω καθόλου καλά. Έχω προσπαθήσει να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό αλλά δεν είμαι απόλυτως. Όταν αγγίζω το ταβάνι από την μέσα μεριά καίει απίστευτα, που με κάνει να πιστέυω ότι έχει μαζέψει όλη την θερμοκρασία από τον ήλιο και την "σπρώχνει" προς τα κάτω μέσα στο σπίτι και γιαυτό τον λόγο η θερμοκρασία γίνεται ίση με το έξω αλλά χείρότεροι γιατί είναι σαν είσαι μέσα σε φούρνο χωρίς αέρα. Η τοίχοι του σπιτιού είναι λιγότερο θερμοί από το ταβάνι. 

Σκέφτομαι για να αγοράσω AC αλλά φοβάμαι για την επένδυση επειδή το σπίτι έχει πρόβλημα με την μόνωση (αν το λέω σωστά) δεν θα βοηθήσει καθόλου η θα λειτουργεί όλη την ώρα χωρίς να πιάσει ποτέ 22-24C με αποτέλεσμα να μου έρχεται τεράστιος λογαριασμός ρεύματος. Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι στο δωμάτιο που σκέφτομαι να το βάλω έχω μόνο 1 μπρίζα και είναι γεμάτη με διάφορες συσκευές. Ο πίνακας του σπιτίου είναι μικρός και δεν έχει άδια θέση οπότε δεν γνωρίζω αν μπορεί κάπως να τραβιχτεί γραμμή για το AC και την εξωτερική μονάδα.

Καμία συμβουλή τι να κάνω; μπορώ να κάνω μια έρευνα για να καταλάβω αν θα βοηθήσει το AC; η αν υπάρχει τρόπος να διορθωθεί το πρόβλημα με την θερμοκρασία; 

Το άτομο που μου μισθώνει το σπίτι δυστηχώς δεν έχει καθόλου ανθρώπινη ψύχη και δεν είναι πρόθυμο να βοηθήσει με το οτιδήποτε...

 

 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι υγιεινό να βιώνεις τέτοιες συνθήκες και μέχρι τον Οκτώβρη/Νοέμβρη έχουμε πολύ καιρό ακόμα.

Είτε φεύγεις με το που βρεις σπίτι (αφού και ο ιδιοκτήτης λες ότι είναι προβληματικός), είτε βάζεις κλιματιστικό αν έχεις τη δυνατότητα. Το να κάθεσαι έτσι νομίζω πρέπει να είναι η τελευταία επιλογή σου.

Δώσε περισσότερες πληροφορίες απαντώντας στο ερωτηματολόγιο αγοράς κλιματιστικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Opel007 είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

Έχω ξανά γράψει παλαιότερα ότι έχω θέμα με την θερμοκρασία του ερκοντισιον και τώρα που έπιασαν οι ζέστες ψαχνομαι πάλι και δεν ξέρω τι να κάνω.. Για να σας  θυμίσω έχω θέμα στο ότι δεν πιάνει ποτέ την επιλεγμένη θερμοκρασία . Εγώ παγώνω (έχει φθάσει το δωμάτιο πχ 25 βαθμούς) και αυτό λέει ότι έχω 30 με αποτέλεσμα να δουλεύει συνέχεια η εξωτερική μονάδα και να μου στέλνει δωράκια η ΔΕΗ επειδή είμαι καλός πελάτης... Αναγκάζομαι να το βάζω στους 29 με 30 βαθμούς για να μειώνει κατανάλωση και να μην γίνω παγοκολωνα.. Πίστευα ότι έχει θέμα ο θερμοστάτης αλλά έχω βάλει θερμόμετρο στο ταβάνι (όπως φαίνεται στην φώτο επάνω δεξιά) και όντως έχει μεγάλη θερμοκρασία εκεί ψηλά.. Δώστε τα φώτα σας οποίος έχει κάποια ιδέα και συγνώμη αν κούρασα 

IMG_20240613_194819.jpg

Καλημέρα σας, έχω διαπιστώσει το ίδιο ακριβώς θέμα με καινούργιο κλιματιστικό Aux J-SMART PLUS ASW-H18B4/JSMV23 σε χώρο ενιαίο σαλόνι - χώλ - κουζίνα με θερμοπρόσοψη και όροφο απο πάνω. Με επιλεγμένη θερμοκρασία χώρου 28 και θερμόμετρο τοποθετημένο περίπου ένα μέτρο κάτω απο το μηχάνημα λέει 26.5 το κλιματιστικό συνεχίζει και βγάζει δροσερό αέρα (όχι παγωμένο) όπως επίσης και η εξωτερική μονάδα δεν σταματάει να λειτουργεί ποτέ. Δοκίμασα και το i-feel με παρόμοιες ενδείξεις θερμοκρασίας αλλά τίποτα. Σημείωση ότι η θερμοκρασία του χώρου με σβηστό κλιματιστικό είναι στους 28,5-29 βαθμούς (χθές). Παρατήρηση: κατά την εγκατάσταση της εξωτερικής μονάδας και επειδή τοποθετήθηκε μετά την θερμοπρόσοψη, σε ένα μέρος του σωλήνα το οποίο είχε τσακίσει ο ψυκτικός αναγκάστηκε να το κόψει και να συγκολήσει άλλο. Παίζει ρόλο στην όλη λειτουργία;

Συγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδια, το hack των gree δουλευει και σε ψυξη , αλλα στο δικο μου 9αρι inventor (μαλλον εχει προστασιες..) περιπου απο 34 βαθμους κ πανω δυστυχως ανεβαζει min 470w..Ειδαλλως σε νορμαλ συνθηκες 140w

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Θέλω να βάλω Κλιματιστικά αλλά τα δωμάτια είναι τυφλά. (Δεν έχουν παράθυρα)

Πόσο μακριά μπορώ να βάλω την εξωτερική μονάδα από την εσωτερική; Μπορεί 2 εσωτερικές μονάδες να έχουν μια κοινή εξωτερική;

Μπορεις να την βάλεις αρκετά μακριά. Ειδικά στον ιδιο οροφο δεν θα υπαρξει ιδιαιτερο πρόβλημα.

Εχω τοποθετησει μονάδα 1,5 ορόφο πάνω (απο την 4ο στο δαπεδο της ταρατσας με τον 5ο οφοφο αναμεσα και δεν ειχε ποτέ πρόβλημα εδώ και 30 χρονια. Δεν θα συμβουλευα βεβαια για παραπανω μετρα υψομετρικης. Εχει σχεση με την δύναμη της αντλιας κυκλοφοριας του μηχανηματος. Οπότε τα ρευματα και η σωληνωσεις του ψυκτικου υγρου δεν ειναι τοσο πρόβλημα.

Το θεμα σου με την τοποθέτηση μακριά ειναι η αποχευτευση του νερου των συμπυκνωμάτων. Η σωλήνα θα πρέπει να εχει μια κλίση ως την αποχέτευσή της αλλιως δεν θα λειτουργεί. Εαν μπορεις να την περασεις εκει που θελεις χωρις να δημιουργει και οπτική ενόχληση τότε ΟΚ. 

Αλλιως οι λυσεις σου ειναι 2:

1) Βγαζεις τα σωληνάκια κάτω από καθε κλιματιστικο και τοποθετείς ενα δοχείο το οποίο πρέπει να φροντίζεις να το αδειάζεις και να ειναι αρκετά μεγάλο αναλόγως τον χρόνο που θελεις να χρησιμοποιείς τις μοναδες και την υγρασία του χώρου. Πχ σε περιοχή με υψηλή υγρασια και εαν θελεις να εχεις το AC συνεχεια ανοιχτο το βραδυ θα πρεπει να βαλεις μεγαλο δοχειο αλλιως ειτε θα υπερχειλιζει στο πατωμα είτε θα πρεπει να σηκωθείς το βράδυ να το αδειασεις.

2) Βρίσκεις καταλληλο χώρο και τοποθετείς ενα ενα ειδικό δοχείο με φλοτερακι και μικρή αντλία νερου.στο οποίο στέλνεις τα σωληνάκια σου. Οταν το φλοτερ ανεβει δινει σημα στην αντλια να τα στείλει εξω. Η αντία ειναι διαστασιολογημενη για την αποσταση και το μανομετρικο σου (διαφορα υψομετρου). Εχει καποιο κοστος και χρειαζεται να βρεις καποιο χωρο αλλα σου λύνει τα χέρια για τον χώρο τοποθέτησης.

 

Πρεπει οπως σε καθε τοποθετηση AC να προσεξεις να μπορεις να εχεις σωστες ροες αερα στον χώρο σου. Οπότε θελεις μια ελαχιστη αποσταση από την οροφη αλλα και να μην χτυπάει το ρευμα αερα σ πολύ κοντινό τοίχο και αφενως σου χαλαει την καλη κυκλοφορια του αερα σε ολο το δωματιο και αφετερου μπερδευει τον θερμοστατη με λαθος μετρησεις.

 

Μπορεις να βαλεις μια εξωτερικη μοναδα και δυο εσωτερικες. Αλλα θα κερδισεις ελαχιστα και θα χασεις περισσοτερα:

α) Αυτο που θα κερδισεις ειναι ελαχιστο χωρο για την εξωτερικη μοναδα. Εννοειται θα ειναι μεγαλυτερη σε ογκο αρα σιγουρα μικροτερη απο τις δυο ξεχωριστες. Και εδω τελειωνουν τα κερδη

β) Αυτα που θα χάσεις ειναι πολλαπλα:

β1) Οι δυο μοναδες δεν ειναι αναγκη να λειτουργουν ταυτοχρονα αλλά ειναι αναγκη να λειτουργουν συντονισμενα σε παρομοιες θερμοκρασιες. Δεν μπορεις να εχεις πχ την μια σε θερμανση πχ στους 30 βαθμους και την αλλη στους 24 βαθμους. Δεν μπορεις την μια να την εχεις σε cooling mode και την αλλη σε fan mode. Κλπ κλπ. Επειδη ζω σε ενοικιασμενο με τετοια εγκατασταση σου λεω ότι δημιουργει πρακτικα προβλήματα.

β2) Εαν υπαρχει καποιο πρόβλημα στην εξωτερικη μοναδα τότε χανεις και τις δυο μοναδες απο λειτουργια.

β3) Μιας και η βασικη μοναδα εινα ο κομπρεσορας που ειναι εξωτερικα, τοποθετείς μιας μεγαλη εξωτερική μοναδα που όσο και εαν εχει μοντερνα τεχνολογια παραμενει μια μεγαλη μοναδα που οταν υπολειτουργεί θα καει πραπανω απο μια σωστα διαστασιολογημενη μοναδα. Δηλαδη εαν λειτουργεις μονο την μια εσωτερικη μοναδα θα καις κατι τι παραπανω απο το να λειτουργουσες μια ξεχωριστη εξωτερικη μοναδα. Οχι τεραστια διαφορα πια αλλα υπαρκτη.

Β4) Μεγαλυτερη εξωτερικη μοναδα σημαινει μεγαλυτερο θορυβο απο δυο μικροτερες εξωτερικες μοναδες κατα την λειτουργια. Και παλι οχι μεγαλη διαφορα για τα συγχρονα συστηματα αλλα υπαρκτη.

 

17 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Τέλος, πως μπορώ να τροφοδοτώ τα κλιματιστικά με 12V DC χωρίς inverter; Αν ναι πόσα W ισχώς πρέπει να είναι για 2 των 9000 BTU;

Δεν καταλαβαινω ακριβως τι θελεις να κανεις. Να τροφοδοτησεις κλιματιστικα με μπαταρια? Για ποιο λογο? Απο που προκύπτει το 12V? 

Δεν υπαρχουν κλιματιστικά με μπαταρια αρα θελεις οποσδήποτε inverter.

Τα 9000btu/h ειναι η τελική απόδοση σε ψύξη (σε θερμανση ειναι μικροτερη παντα). Η κατανάλωση εξαρτάται από την απόδοση του μηχανήματος που δεν ειναι σταθερη ούτε από μηχανημα σε μηχανημα ούτε και στο ιδιο μηχανημα αναλόγως το που βρισκεσαι πανω στην καμπύλη αποδοσης. 

Max στα νεα μηχανηματα inverter ειναι καπου στο 2.8-3.2. Στην πραξη ας πουμε ότι εισαι στο 2.5. για να κανουμε καποιους βασικους υπολογισμους. Αλλα μπορει να φτασεις στο 1.5 ανετα.

9.000btu/h = 2.640W 

2.640/1.5 = 1.760W

2.640/2.5 = 1.050W

Δεν ειναι μονο τα Watts είναι και τα Amperes και ειναι και τα Amperes εκκινησης (καθε φορα που ο κομπρεσορας μπαίνει σε λειτουργια τραβαει πολύ περισσοτερα amps)

Αν δεν μας εξηγησεις τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου και γιατι δεν μπορουμε να βοηθησουμε. 

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, energy52 said:

Ναι παιδια, το hack των gree δουλευει και σε ψυξη , αλλα στο δικο μου 9αρι inventor (μαλλον εχει προστασιες..) περιπου απο 34 βαθμους κ πανω δυστυχως ανεβαζει min 470w..Ειδαλλως σε νορμαλ συνθηκες 140w

συγνωμη για την αμάθειά μου. τι ειναι το hack των Gree?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Doubt είπε

Στην πράξη δύσκολα να ανέβει πάνω από 600w το 9αρι

Το αντίθετο θα έλεγα.

2640w / 600w = 4.4.

Δεν υπαρχει καμια απολυτως περιπτωση να δουλευει κανενα AC με αποδοση 4.4

Και η μεγιστη αποδοση τους ειναι οταν δουλευουν κοντα στο μεγιστο (ας πουμε 80%+)

 

Εκτος και εαν ζητάς πολυ χαμηλά BTUs

600W x 2.5 (μεσος συντελεστης αποδοσης) = 1.500W αποδοση = 3.400 BTUs

Κατι που σημαινει πολύ χαλαρή λειτουργια του AC σε συντηρηση σε πολύ νορμαλ καιρικες συνθηκες.

Συνηθως λειτουργουμε τα AC σε συνθηκες καυσωμα κατα βαση οποτε ζηταμε μεγιστες αποδοσεις απο αυτα. Αντιστοιχες καταναλωσεις και εννοειται το efficiency rate ειναι χαμηλό λογω των ιδιαιτερα υψηλων απαιτησεων σε υψηλες θερμοκρασιες και υψηλη κατα βαση υγρασια. Οπότε δεν το βλεπω το 600W που αναφερεται.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tsino είπε

συγνωμη για την αμάθειά μου. τι ειναι το hack των Gree?

Στην αμέσως προηγούμενη σελίδα κοιτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Το αντίθετο θα έλεγα.

2640w / 600w = 4.4.

Δεν υπαρχει καμια απολυτως περιπτωση να δουλευει κανενα AC με αποδοση 4.4

Και η μεγιστη αποδοση τους ειναι οταν δουλευουν κοντα στο μεγιστο (ας πουμε 80%+)

 

Εκτος και εαν ζητάς πολυ χαμηλά BTUs

600W x 2.5 (μεσος συντελεστης αποδοσης) = 1.500W αποδοση = 3.400 BTUs

Κατι που σημαινει πολύ χαλαρή λειτουργια του AC σε συντηρηση σε πολύ νορμαλ καιρικες συνθηκες.

Συνηθως λειτουργουμε τα AC σε συνθηκες καυσωμα κατα βαση οποτε ζηταμε μεγιστες αποδοσεις απο αυτα. Αντιστοιχες καταναλωσεις και εννοειται το efficiency rate ειναι χαμηλό λογω των ιδιαιτερα υψηλων απαιτησεων σε υψηλες θερμοκρασιες και υψηλη κατα βαση υγρασια. Οπότε δεν το βλεπω το 600W που αναφερεται.

Το έχω δει σε μετρητή κατανάλωσης ενέργειας κι όταν "έπιασε" κοντά στην επιθυμητή θερμοκρασία έπεσε στα 400.

Έχω δει και 1000 αλλά για πολύ λίγο στην εκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dimostr είπε

Δεν το έχω δοκιμάσει σε ψυξη μιας και το kuro που ‘χω χωρίς το I feel παίζει στα 160 watt (για 26 ζητούμενη) σήμερα που κάποια στιγμή έφτασε έξω 40 ανέβασε μέχρι 210 

ο @energy52 έχει δοκιμάσει που έχει inventor (αν θυμάμαι καλά) 

παντως βάζω μια φωτό με τον τρόπο να δοκιμάσει 

IMG_0379.png

 

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Ναι παιδια, το hack των gree δουλευει και σε ψυξη , αλλα στο δικο μου 9αρι inventor (μαλλον εχει προστασιες..) περιπου απο 34 βαθμους κ πανω δυστυχως ανεβαζει min 470w..Ειδαλλως σε νορμαλ συνθηκες 140w

@Opel007

1 ώρα πριν, Tsino είπε

συγνωμη για την αμάθειά μου. τι ειναι το hack των Gree?

Είναι service menu, όπου με συγκεκριμένες εντολές θέτει τον συμπιεστή και ανεμιστήρα σε fixed προκαθορισμένες τιμές.

Το κλιματιστικό δεν δουλεύει πλέον με αυτόματο τρόπο, δλδ δεν δίνει σημασία στο τι μετράει ο αισθητήρας θερμοκρασίας του χώρου, οπότε είναι δεδομένο ότι ο χώρος είτε θα υπερθερμανθεί είτε θα υπερψυχθει αλλά υπό προϋποθέσεις μπορεί να κάτσει σε τέτοια ενεργειακή στάθμη που τελικά ο χώρος να είναι μια χαρά. Πχ κάποια μέλη εδώ κατάφεραν τον χειμώνα να έχουν χαμηλή σταθερή κατανάλωση αντί για τα συνεχή onoff. Παρόμοια μπορεί να γίνει από ότι φαίνεται και στη ψύξη σε προβληματικές περιπτώσεις όπως του φίλου που ταγκαρα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω ισως μια αδαη ερωτηση... Η λειτουργια ifeel/follow me η οπως αλλιως τη λεει καθε κατασκευαστης πως λειτουργει; Μετραει στιγμιαια τη θερμοκρασια οταν παταμε το κουμπι και το κλιματιστικο υπολογιζει καποιο offsετ με το δικο του αισθητηρα η χρησιμοποιει τον αισθητηρα του τηλεκοντρολ για να ρυθμιζει τη θερμοκρασια; Δηλαδη, αν μετα απο μιση ωρα πχ βαλω το τηλεκοντρολ σε αλλο μερος θα προσαρμοστει η λειτουργια του κλιματιστικου; Η επικοινωνια δηλαδη ειναι συνεχομενη σε καποιο interval η απλα μιλαμε για στιγμιαια μετρηση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Doubt είπε

Το έχω δει σε μετρητή κατανάλωσης ενέργειας κι όταν "έπιασε" κοντά στην επιθυμητή θερμοκρασία έπεσε στα 400.

Έχω δει και 1000 αλλά για πολύ λίγο στην εκκίνηση.

Εαν δεν μου πεις συνθηκες εξωτερικης θερμοκρασιας, εσωτερικης θερμοκρασιας και ποσοστου υγρασιας δεν μπορω να σου πω.

Είναι μεσα στην καμπυλη και ειναι εφικτο σε συγκεκριμενες συνθηκες. Το ειπα και πανω. Σημαινει ότι εχεις αποδοση 3.500 BTU χοντικα. Εαν αυτο ειναι που χρειαζεσαι εκεινη την στιγμη ναι. Με συντελεστη αποδοσης 3.2 πας μεχρι τα 6.800 BTUs

Δεν ειναι ανεφικτο αλλα δεν αναμενεις να το εχεις στις δυσκολες καταστασεις στις οποιες οντως χρειαζεσαι ενα AC οπως αυτες τις ημερες σε καυσωνα.

Οποτε οταν σχεδιαζεις ενα συστημα δεν μπορεις να το σχεδιασεις με βαση το best case scenario. Ωφειλεις να το σχεδιασεις με βαση το worst case scenario ή κατι κοντινο σε αυτο.

Η ερωτηση ηταν βασισμενη σε αυτο γι αυτο και δεν θα παραμεινω στο να συζηταμε ποσο οικονομικη μπορει να ειναι μια μοναδα αλλα στο τι ρευματα τραβαει οταν ζοριστει ή όταν θελεις τουλαχιστον 80% της max αποδοσης απο αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...