Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, rkb είπε

Ίσως να μην έχει πολύ σημασία,  αλλά έχεις το asyg24kmta ή το asyg24kmte @liakjim? Όπως πάντα οι πληροφορίες που μας παρέχεις είναι αξεπέραστες!

Το asyg24kmta αλλά δεν αλλάζει κάτι με το asygkmte, έχουν ίδιες επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim

Με πήραν από την iq service για την εγκατάσταση του asyg09kmce από το πλαίσιο που μου πρότεινες και πήρα τελικά.. 

Διαβάζω κάτι ιστορίες τρόμου στις αξιολογήσεις, έχει κανείς εμπειρία?! 

Στο τηλέφωνο όταν με καλέσουν για ημερομηνία αδιαπραγμάτευτα θα είναι 3 μέτρα χαλκό, αντλία κενού τουλάχιστον δέκα λεπτά, βάση τοιχου (αν μπει τοίχο) συμπαγής και όχι σπαστή. Ούπα τοιχου θα έχω δικά μου Fischer να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.. Γιατί και την πρώτη φορά που ήρθαν από την BTU energy για τα δύο Arata είχαν τα τελείως ψεύτικα και έκαναν τον τοίχο κεφαλογραβιέρα (κανένα δεν έπιανε) μέχρι να τους δώσω δικά μου.. 

Γενικά καλά θα περάσουμε... 😂

Επεξ/σία από ~Joker~
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να βάλω Κλιματιστικά αλλά τα δωμάτια είναι τυφλά. (Δεν έχουν παράθυρα)

Πόσο μακριά μπορώ να βάλω την εξωτερική μονάδα από την εσωτερική; Μπορεί 2 εσωτερικές μονάδες να έχουν μια κοινή εξωτερική;

 

Τέλος, πως μπορώ να τροφοδοτώ τα κλιματιστικά με 12V DC χωρίς inverter; Αν ναι πόσα W ισχώς πρέπει να είναι για 2 των 9000 BTU;

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, MiJ16 είπε

Είμαι στα πολύ πρώτα βήματα να βρω τις κατάλληλες ρυθμίσεις για τα Edge 16 & 9, έτσι ώστε να έχω καλύτερες καταναλώσεις. Δυστυχώς δεν έχω πάρει ακόμα θερμόμετρα για να έχω καλύτερες ενδείξεις.

Παρακάτω είναι τα διαγράμματα καταναλώσεων με τα εξής δεδομένα:

Ζητούμενη στο διάστημα 00:00 - 8:00 στους 26 στο 16αρι και στους 27 στο 9αρι.

Ζητούμενη στο διάστημα 08:00 - μέχρι τώρα στους 26 και στα δύο.

Με βάση το θερμόμετρο του κλιματιστικού, η επιθυμητή εσωτερική θερμοκρασία επιτεύχθηκε σε όλες τις περιπτώσεις.

Για την εξωτερική παραθέτω διάγραμμα απ' το meteo αν και το θερμόμετρο του μηχανήματος έδειξε και 38αρια το μεσημέρι.

image.png.f94373e29055e6b6999904c5311c9d9b.png

image.png.146399b4b7977ae99e4bf7e07fb01bd3.png

Συμπεράσματα προς το παρόν:

  • Το ECO MODE δεν βοηθάει . Σημείωσε μεγαλύτερες καταναλώσεις.
  • Από τις 11:00-15:00 έπαιζα με την ταχύτητα του ανεμιστήρα μεταξύ AUTO & 80%. Διαπίστωσα πως το AUTO δουλεύει καλύτερα (δεν κάνει τόσα πολλά on/off).
  • Τις δύσκολες ώρες 09:00 - 18:00, δεν έχω καταφέρει να αποφύγω τα on/off. Τις απογευματοβραδινές ώρες το 16αρι αποφεύγει σταθερά τα on/off με ζητούμενη στους 26. Μάλιστα φαίνεται να σημειώνει μικρότερη ελάχιστη σε σχέση με τα capacity tables της Toshiba, περίπου 230W. Αντίθετα με το 9άρι δεν έχω βρει ακόμα τρόπο αν αποφύγω τα on/off. Το πρόβλημα είναι οτι με το 9αρι στους 26 στο δωμάτιο, κρυώνεις. Οπότε πάει αναγκαστικά στους 27.
  • Από τις 00:00 - 19:00 το 16αρι δείχνει 4,909 kWh, ενώ το 9αρι 3,563 kWh. Δύσκολη μέρα, αλλά μου μοιάζουν ψηλά οι καταναλώσεις.

Κάθε πρόταση δεκτή ώστε να τεστάρω και να βρω ιδανικότερες ρυθμίσεις. Στο μεταξύ θα πρέπει να πάρω σωστά θερμόμετρα.

Υ.Γ.: Ακόμα δεν έχουν μπει τέντες στο νότο...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

@liakjim Τα θερμόμετρα LYWSD03MMC τα ψωνίζουμε από aliexpress;

 

 Φίλε μου καλησπέρα διάβασα έχεις το edge σκέφτομαι να το αγοράσω εισαι ευχαριστημένος εσύ σαν μηχανημα; ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2024 στις 2:26 ΜΜ, GeoSteir είπε

Καλησπέρα. Μετακόμισα μόλις σε νέο διαμέρισμα (ενοίκιο) και θα ήθελα κλασσικά βοήθεια με την επιλογή κλιματιστικού.

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 600 - 800 Euro
     
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά
     
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
     
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 100% Ψύξη
     
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψήξης το καλοκαίρι (3-4 μήνες ανά έτος)
     
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου: Θέρμανση με φυσικό αέριο
     
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Σαλονοκουζίνα (30 τ.μ.) - Εάν πιάνει λίγο και κρεβατοκάμαρα (12τμ) θα ήταν επιθυμητό (εκεί υπάρχει ήδη παλιό κλιματιστικό ΟΧΙ inverter). Δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση δευτερου κλιματιστικου.
     
  8. Τοποθεσία: Αθήνα, Παλαιό Φάληρο, υψόμετρο 6μ, μετεωρολογικός σταθμός 500μ μακριά (ιστορικά στοιχεία Ιουνίου 2012-2021)
    Μέση μέγιστη θερμ: 30 C
    Μέση ελάχιστη: 23 C
     
  9. Features: Επιθυμητός ιονιστής ή/και φίλτρο αέρα
     
  10. Πληροφορίες: Διαμέρισμα 2ου ορόφου (5 όροφοι), Δυτικός προσανατολισμός μπαλκονιού (έντονη ηλιοφάνεια), βόρεια και νότια πλευρά κενό ανάμεσα σε πολυκατοικίες, ανατολική πλευρά άλλο διαμέρισμα. Κουφώματα αλουμινίου, διπλά τζάμια.
     
  11. ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ: ~ 5.500 Watt (Πιθανός λάθος υπολογισμός λόγω αδυναμίας εύρεσης στοιχείων μόνωσης τοιχωμάτων, έβαλα το ελάχιστο πιθανό στις επιλογές)

Κάνω bump άλλη μία φορά μήπως χάθηκε στα ποστς. Έκανα ξανά τον υπολογισμό απωλειών, ορθά αυτή τη φορά.

3286.91Watt

2826.75KCal/h

109.56Watt/m2

94.22KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή: Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 18 ℃
Έτος Kατασκευής: 1990
Εμβαδό Κατοικίας: 30 m2
Ύψος Ορόφου: 2.9 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων: Πλημμελής Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Νότια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με: Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου: Πλημελής - 3εκ.
Οροφή σε επαφή με: Άλλη κατοικία
Μόνωση Οροφής: Πλημελής - 3εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 1
Παράθυρα: 1
Τύπος Κουφωμάτων: Συνθετικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, liakjim said:

Έχουμε πει ότι μετράμε ΔΤ.

Άλλη θερμοκρασία εισαγωγής έχει ο ένας, άλλη ο άλλος. Άλλος βάζει 30 , άλλος 25. Ίδια Τ θα βγάζουν; Επίσης το ΔΤ αλλάζει και με τα κυβικά του εκάστοτε μοντέλου.

Το πιο ασφαλές είναι το ΔΤ, από το excel που επισυνάπτω, όπου ο ενδιαφερόμενος βάζει ιδανικά σε normal συνθήκες δλδ 35 εξωτερική, 27 εσωτερική, ανεμιστήρα στο high και τηλεκοντρόλ στο ελάχιστο πχ 16 και σαν ισχύ αντιγράφει το νούμερο της ονομαστικής.

Θα βγάλει το ΔΤ που θα πρέπει να βλέπει:

Ισχύς εξόδου.xlsx 11.92 kB · 11 downloads

 

ΥΓ Δεν βλάπτει λίγη ευγένεια, ειδικά στον @Klausx που έχει βοηθήσει απίστευτα μέσω την επαγγελματικής του γνώσης.

 

 

Σε atxc25b ,  https://ibb.co/XjZcfQK

Εβαλα 0.18m3/sec και ισχυ 1.15kW , ΔΤ 5.3?

Κατι κανω λαθος στον υπολογισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Σε atxc25b ,  https://ibb.co/XjZcfQK

Εβαλα 0.18m3/sec και ισχυ 1.15kW , ΔΤ 5.3?

Κατι κανω λαθος στον υπολογισμο.

Τόσο έχει με 1,15 έξοδο (μη μπερδεύεσαι με το input).

 

53 λεπτά πριν, GeoSteir είπε

Κάνω bump άλλη μία φορά μήπως χάθηκε στα ποστς. Έκανα ξανά τον υπολογισμό απωλειών, ορθά αυτή τη φορά.

3286.91Watt

2826.75KCal/h

109.56Watt/m2

94.22KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή: Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 18 ℃
Έτος Kατασκευής: 1990
Εμβαδό Κατοικίας: 30 m2
Ύψος Ορόφου: 2.9 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων: Πλημμελής Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Νότια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με: Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου: Πλημελής - 3εκ.
Οροφή σε επαφή με: Άλλη κατοικία
Μόνωση Οροφής: Πλημελής - 3εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 1
Παράθυρα: 1
Τύπος Κουφωμάτων: Συνθετικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%

 

Midea all easy pro / inventor legend / inventor leon (κατά σειρά προτίμησης). Και όποιο βρεις σε προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, liakjim said:

Τόσο έχει με 1,15 έξοδο (μη μπερδεύεσαι με το input).

 

 

Οκ πια τιμη βαζω τοτε? max cooling capacity?

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Ioaniseya said:

 Φίλε μου καλησπέρα διάβασα έχεις το edge σκέφτομαι να το αγοράσω εισαι ευχαριστημένος εσύ σαν μηχανημα; ευχαριστώ 

Καλησπέρα. Δεν έχω πλήρη εικόνα όσον αφορά τις καταναλώσεις καθώς δεν το έχω δουλέψει πολύ ακόμα. Αν κρίνω όμως από τις απαντήσεις των παιδιών εδώ μέσα, στην χθεσινή δύσκολη μέρα τα πήγαν πολύ καλά και τα δύο. Θα ξέρω καλύτερα σε ένα μήνα περίπου, ωστόσο είναι μηχανήματα απ' το πάνω ράφι, οπότε αναμένεται να τα πάνε καλά.

Σχετικά με τον θόρυβο τους είναι τάφος (μέσα-έξω) και ποιοτικότατα. Αυτά σε συνδιασμό με τα 7 χρόνια εγγύηση τα κάνουν θεωρώ μια πάρα πολύ καλή all around επιλογή.

Υ.Γ.: έχω ένα θέμα για το οποίο είμαι σε διαπραγματεύσεις με την αντιπροσωπεία (θα το γράψω εδώ αφού τελειώσει η ιστορία) αλλά δεν σχετίζεται με την επιλογή για την αγορά τους ή όχι.

Επεξ/σία από MiJ16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τόσο έχει με 1,15 έξοδο (μη μπερδεύεσαι με το input).

 

Midea all easy pro / inventor legend / inventor leon (κατά σειρά προτίμησης). Και όποιο βρεις σε προσφορά.

Φαντάζομαι 12Κ BTU, έτσι? Δεν χρειάζεται να πάω σε 18 ή είναι overkill?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα,

Έχω ξανά γράψει παλαιότερα ότι έχω θέμα με την θερμοκρασία του ερκοντισιον και τώρα που έπιασαν οι ζέστες ψαχνομαι πάλι και δεν ξέρω τι να κάνω.. Για να σας  θυμίσω έχω θέμα στο ότι δεν πιάνει ποτέ την επιλεγμένη θερμοκρασία . Εγώ παγώνω (έχει φθάσει το δωμάτιο πχ 25 βαθμούς) και αυτό λέει ότι έχω 30 με αποτέλεσμα να δουλεύει συνέχεια η εξωτερική μονάδα και να μου στέλνει δωράκια η ΔΕΗ επειδή είμαι καλός πελάτης... Αναγκάζομαι να το βάζω στους 29 με 30 βαθμούς για να μειώνει κατανάλωση και να μην γίνω παγοκολωνα.. Πίστευα ότι έχει θέμα ο θερμοστάτης αλλά έχω βάλει θερμόμετρο στο ταβάνι (όπως φαίνεται στην φώτο επάνω δεξιά) και όντως έχει μεγάλη θερμοκρασία εκεί ψηλά.. Δώστε τα φώτα σας οποίος έχει κάποια ιδέα και συγνώμη αν κούρασα 

IMG_20240613_194819.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα φιλε,αν ειναι η ταρατσα απο πανω φιλε δεν προκειται να σου δειξει λιγοτερο η μετρηση θερμοκρασιας του a/c γιατι καιει το ταβανι και απο τι βλεπω ειναι σχετικα κοντα το μηχανημα ,δες και ολας αν εχεις κλεισει και τα νερα του καλοριφερ γιατι βλεπω οτι ειναι διπλα οι σωληνες,εγω ειχα θεμα παλιοτερα και κατεβασα το a/c πιο κατω σε υψος και ησυχασα

Επεξ/σία από alucard82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alucard82 είπε

Καλησπερα φιλε,αν ειναι η ταρατσα απο πανω φιλε δεν προκειται να σου δειξει λιγοτερο η μετρηση θερμοκρασιας του a/c γιατι καιει το ταβανι και απο τι βλεπω ειναι σχετικα κοντα το μηχανημα ,δες και ολας αν εχεις κλεισει και τα νερα του καλοριφερ γιατι βλεπω οτι ειναι διπλα οι σωληνες,εγω ειχα θεμα παλιοτερα και κατεβασα το a/c πιο κατω σε υψος και ησυχασα

Έχω όροφο από πάνω φίλε μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...