Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, physnik είπε

Μπορεί κάποιος να γράψει τι είναι τι ανά ομάδες για να γνωρίζουμε τι να περιμένουμε; 

πχ. Midea: inventor, bosch 

Και αν υπάρχει η δυνατότητα να ξέρουμε αν υπάρχει κάποια διαφορά στο σεταρισμα τους από την κάθε εταιρία;

Από γνωστές εταιρείες, είναι :

midea : inventor (όχι όλα), bosch, carrier, κάποια arielli

gree: toyotomi, κάποια inventor

tcl : morris, tesla (όχι όλα)

haier : general electric, κάποια inventor

Τι εννοείς με το σετάρισμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, theopan είπε

 

Καλή ιδέα. Μοιάζει όντως η "κασσέτα" του με αυτήν που δείχνει εδώ. Απλά εμένα την παίρνει στα αριστερά. Θα ρωτήσω μπας και είναι ίδιο μέγεθος το φίλτρο και έχουν.

Δεν μιλάω για Inventor ούτε για τα συνηθισμένα φίλτρα που έχουν όλα τα κλιματιστικά (αν και ούτε αυτά τα έχει στη συνήθη θέση μπροστά το συγκεκριμένο TCL, έχει ένα μονοκόμματο στο πάνω μέρος). Αυτό που δείχνει το σχεδιάγραμμα παραπάνω που έδωσε ο liakijim λέω και είναι σαν φίλτρο αέρα αυτοκινήτου και φιλτράρει τον φρέσκο αέρα που έρχεται από έξω.

Για Hepa μιλάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρηγορη ερωτηση-απορια,εκατσε μια ευκαιρια απο ενα φιλο για ενα κλιματιστικο Daikin 12αρι 3ετιας(το απογευμα που θα παω να το δω θα ξερω και μοντελο) το οποιο μου το πουλαει τιποτα αρκει να παω να το ξηλωσω.Η απορια ειναι η εξης:Ξηλωμα εχω ξανακανει σαν φοιτητης για να γλυτωσω το κοστος και επιτυχως χωρις να χασω φρεον κλπ αλλα την εγκατασταση επειτα στο πατρικο την πληρωσαν τα μεγαλα αφεντικα τοτε οποτε και δεν το εκανα εγω και δεν ειδα πως και τι,για να το εγκαταστησω αυτο το κλιματιστικο περαν απο σωληνωσεις,ρευματα,βασεις κλπ θελει κ αυτο τη διαδικασια με την αντλια κενου ή επειδη εχει δουλεψει-δεν ειναι καινουργιο δεν χρειαζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, Toshiba edge 18αρι σαλόνι κουζινα

και δυο 10ρια arata στα υπνοδωμάτια.Τα έχω να δουλεύουν αυτές τις μέρες 24/7 και δυστυχώς δεν είμαι ευχαριστημένος με τις καταναλώσεις,μου φαίνονται πολύ υψηλές σε σχέση με το τι καιγανε το χειμώνα.

Τα πρώτα διαγράμματα του 18ριου edge και το άλλο του arata 10ρι.

Τα δουλεύω στους 26-27 και στο φουλ ανεμιστήρα και στο auto.Επισης επειδή ανεβαίνει η υγρασία τα βάζω κάποιες ώρες στο dry και ανεβάζει κ άλλο την κατανάλωση.

Έτσι δουλεύουν ή δεν πάει κάτι καλά;

Το χειμώνα ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος.

IMG_5759.png.a5d04afd1e0bd7fb02536ff8dd08a8e3.pngIMG_5760.png.ba999ba3be5424dd3a11f224c8b891a7.pngIMG_5762.png.17ecf78f7bf128919010ff93439cbcaa.png

IMG_5761.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Γρηγορη ερωτηση-απορια,εκατσε μια ευκαιρια απο ενα φιλο για ενα κλιματιστικο Daikin 12αρι 3ετιας(το απογευμα που θα παω να το δω θα ξερω και μοντελο) το οποιο μου το πουλαει τιποτα αρκει να παω να το ξηλωσω.Η απορια ειναι η εξης:Ξηλωμα εχω ξανακανει σαν φοιτητης για να γλυτωσω το κοστος και επιτυχως χωρις να χασω φρεον κλπ αλλα την εγκατασταση επειτα στο πατρικο την πληρωσαν τα μεγαλα αφεντικα τοτε οποτε και δεν το εκανα εγω και δεν ειδα πως και τι,για να το εγκαταστησω αυτο το κλιματιστικο περαν απο σωληνωσεις,ρευματα,βασεις κλπ θελει κ αυτο τη διαδικασια με την αντλια κενου ή επειδη εχει δουλεψει-δεν ειναι καινουργιο δεν χρειαζεται?

ΘΕς ΑΝτλια αφου θα παρει αερα. προσοχη στο μαζεμα των υγρων

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, mindreader said:

Η μη απαντηση σημαινει μηπως, 'αφησε το να βρισκεται';

η ερώτηση σου δεν έχει καμία σχέση με το θέμα της συζήτησης. Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει αν υπάρχει λόγος να το ξηλώσεις και να κάνεις μερεμέτια κλπ. Ότι σε φωτίσει είναι η απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Γρηγορη ερωτηση-απορια,εκατσε μια ευκαιρια απο ενα φιλο για ενα κλιματιστικο Daikin 12αρι 3ετιας(το απογευμα που θα παω να το δω θα ξερω και μοντελο) το οποιο μου το πουλαει τιποτα αρκει να παω να το ξηλωσω.Η απορια ειναι η εξης:Ξηλωμα εχω ξανακανει σαν φοιτητης για να γλυτωσω το κοστος και επιτυχως χωρις να χασω φρεον κλπ αλλα την εγκατασταση επειτα στο πατρικο την πληρωσαν τα μεγαλα αφεντικα τοτε οποτε και δεν το εκανα εγω και δεν ειδα πως και τι,για να το εγκαταστησω αυτο το κλιματιστικο περαν απο σωληνωσεις,ρευματα,βασεις κλπ θελει κ αυτο τη διαδικασια με την αντλια κενου ή επειδη εχει δουλεψει-δεν ειναι καινουργιο δεν χρειαζεται?

Εννοείται θέλει αντλία κενού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nimik είπε

Για Hepa μιλάω

Νομίζω κατάλαβα τι λες. Δεν εφαρμόζεται στο δικό μου όμως κάποιο τέτοιο όπως περιέγραψες. Δεν έχει καμία σχέση με κάποια που μπαίνουν ως επικάλυψη πάνω στα κλασσικά φίλτρα/"σίτες". 15,5cmX13,8cmX1,7cm είναι με πλαίσιο σκληρό με αφρολέξ εξωτερικά (άρα δεν μπορεί να κοπεί μεγαλύτερο) και μπαίνει σε θήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, 26ska είπε

Καλημέρα, Toshiba edge 18αρι σαλόνι κουζινα

και δυο 10ρια arata στα υπνοδωμάτια.Τα έχω να δουλεύουν αυτές τις μέρες 24/7 και δυστυχώς δεν είμαι ευχαριστημένος με τις καταναλώσεις,μου φαίνονται πολύ υψηλές σε σχέση με το τι καιγανε το χειμώνα.

Τα πρώτα διαγράμματα του 18ριου edge και το άλλο του arata 10ρι.

Τα δουλεύω στους 26-27 και στο φουλ ανεμιστήρα και στο auto.Επισης επειδή ανεβαίνει η υγρασία τα βάζω κάποιες ώρες στο dry και ανεβάζει κ άλλο την κατανάλωση.

Έτσι δουλεύουν ή δεν πάει κάτι καλά;

Το χειμώνα ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος.

IMG_5759.png.a5d04afd1e0bd7fb02536ff8dd08a8e3.pngIMG_5760.png.ba999ba3be5424dd3a11f224c8b891a7.pngIMG_5762.png.17ecf78f7bf128919010ff93439cbcaa.png

IMG_5761.png

Τα κλιματιστικά θα κάψουν όσο χρειάζεται ώστε με τον βαθμό απόδοσης που έχουν να αντισταθμίσουν ενεργειακά τις απώλειες του χώρου. Δεν είναι μαγεία. Με τα εργαλεία που έχουμε, ένα δύο θερμόμετρα και το excel που σας ανέβασα χθες, μπορείς να μετρήσεις μόνος σου τον βαθμό απόδοσης ( eer ) σε συγκεκριμένες συνθήκες και να τις συγκρίνεις με τα πινακακια απόδοσης ανά φορτίο που απλόχερα μας δίνει έστω και έμμεσα η Toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τι εννοείς με το σετάρισμα;

Εννοώ πως είναι προγραμματισμένο από την εταιρία να λειτουργεί, σε τι εύρος θερμοκρασιών να κόβει ή να δίνει.

πχ. Τα inventor που έχω, στην ψύξη ας πούμε, σύμφωνα με το service manual αλλά και όπως έχω παρατηρήσει, όταν ζητάς 25° πρέπει να πέσει στους 23 (-2° κάτω, κι έχεις κρυώσει), και σταματάει σαν οn/off. Μετά δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας στο ρελαντί και όταν φτάσει πάλι στους 26 (+1° πάνω) αρχίζει και παίρνει μπροστά πάλι και εν τω μεταξύ έχεις ζεσταθεί. Έχει μεγάλο εύρος δλδ, σε βάρος της άνεσης. Ενδιαμεσα προφανώς μεταβάλει τη λειτουργία (άρα και την κατανάλωση) του συμπιεστή. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στη θέρμανση.

Υπάρχει κάποιο που ας πουμε δουλεύει ρυθμίζοντας τη λειτουργία ±0,5° από τη ζητούμενη οπότε δεν έχουμε μεγάλες αυξομείωσεις στη θερμοκρασία του χώρου;

Επίσης, έχω παρατηρήσει, ειδικά στη θέρμανση, ότι αν το αφήσεις συνέχεια σε σταθερή λογική θερμοκρασία (πχ 20 - 21°)  24/7, με follow me, τότε αυτές η λειτούργία γίνεται πιο αποδεκτή ως προς την άνεση αλλά και ως προς την κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα διαβάσει παλιότερα ότι η σύνδεση μεταξύ της εσωτερικής με την εξωτερική μονάδα πρέπει να είναι πάνω από 1.5 μέτρο ισχύει ?

Το ρωτάω γιατί τώρα που θα βάλουν το κλιματιστικό , η εξωτερική μονάδα μπορεί να μπει μόνο ακριβώς απ έξω .

Θα το κάνει κουλούρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, zaras27 είπε

Είχα διαβάσει παλιότερα ότι η σύνδεση μεταξύ της εσωτερικής με την εξωτερική μονάδα πρέπει να είναι πάνω από 1.5 μέτρο ισχύει ?

Το ρωτάω γιατί τώρα που θα βάλουν το κλιματιστικό , η εξωτερική μονάδα μπορεί να μπει μόνο ακριβώς απ έξω .

Θα το κάνει κουλούρα ?

Κουλούρα και ιδανικα 3 μέτρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τα κλιματιστικά θα κάψουν όσο χρειάζεται ώστε με τον βαθμό απόδοσης που έχουν να αντισταθμίσουν ενεργειακά τις απώλειες του χώρου. Δεν είναι μαγεία. Με τα εργαλεία που έχουμε, ένα δύο θερμόμετρα και το excel που σας ανέβασα χθες, μπορείς να μετρήσεις μόνος σου τον βαθμό απόδοσης ( eer ) σε συγκεκριμένες συνθήκες και να τις συγκρίνεις με τα πινακακια απόδοσης ανά φορτίο που απλόχερα μας δίνει έστω και έμμεσα η Toshiba.

Δηλαδή εσένα σου φαίνονται normal οι καταναλώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, physnik είπε

Εννοώ πως είναι προγραμματισμένο από την εταιρία να λειτουργεί, σε τι εύρος θερμοκρασιών να κόβει ή να δίνει.

πχ. Τα inventor που έχω, στην ψύξη ας πούμε, σύμφωνα με το service manual αλλά και όπως έχω παρατηρήσει, όταν ζητάς 25° πρέπει να πέσει στους 23 (-2° κάτω, κι έχεις κρυώσει), και σταματάει σαν οn/off. Μετά δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας στο ρελαντί και όταν φτάσει πάλι στους 26 (+1° πάνω) αρχίζει και παίρνει μπροστά πάλι και εν τω μεταξύ έχεις ζεσταθεί. Έχει μεγάλο εύρος δλδ, σε βάρος της άνεσης. Ενδιαμεσα προφανώς μεταβάλει τη λειτουργία (άρα και την κατανάλωση) του συμπιεστή. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στη θέρμανση.

Υπάρχει κάποιο που ας πουμε δουλεύει ρυθμίζοντας τη λειτουργία ±0,5° από τη ζητούμενη οπότε δεν έχουμε μεγάλες αυξομείωσεις στη θερμοκρασία του χώρου;

Επίσης, έχω παρατηρήσει, ειδικά στη θέρμανση, ότι αν το αφήσεις συνέχεια σε σταθερή λογική θερμοκρασία (πχ 20 - 21°)  24/7, με follow me, τότε αυτές η λειτούργία γίνεται πιο αποδεκτή ως προς την άνεση αλλά και ως προς την κατανάλωση.

Τα κινέζικα είναι για να δουλεύουν με follow me. Πειραματισου με τη θέση του όπως είπαμε πιο πίσω.

55 λεπτά πριν, zaras27 είπε

Είχα διαβάσει παλιότερα ότι η σύνδεση μεταξύ της εσωτερικής με την εξωτερική μονάδα πρέπει να είναι πάνω από 1.5 μέτρο ισχύει ?

Το ρωτάω γιατί τώρα που θα βάλουν το κλιματιστικό , η εξωτερική μονάδα μπορεί να μπει μόνο ακριβώς απ έξω .

Θα το κάνει κουλούρα ?

Μοντέλο κλιματιστικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...