Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά φίλτρο HEPA για την εισαγωγή φρέσκου αέρα στο TCL C Fresh που βρισκουμε; Εξελίσσεται σε περιπέτεια (ή κακόγουστο αστείο ανάλογα πως θα το δεις) η ιστορία. Έψαξα online από skroutz και best price, μέχρι Temu και Aliexpress. Πήγα σε φυσικά καταστήματα μέχρι και στον Σολδάτο που μου σύστησαν άλλοι επαγγελματίες ότι αν δεν έχει αυτός δεν έχει κανείς. Δεν έχει κανείς. Από την αντιπροσωπεία (Τουρνικιώτης) αφού αγνόησαν επί καμιά εβδομάδα το mail που τους έστειλα και κατάφερα να τους πιάσω στο τηλέφωνο προ ημερών, μου είπαν ότι επίσης δεν έχουν και ότι θα φέρουν κάποια στιγμή στα τέλη Ιουνίου και ...να τους πάρω τηλέφωνο αρχές Ιουλίου (τέτοια οργάνωση και σοβαρότητα). Δεν έχουν καν κωδικό προϊόντος να μου δώσουν (έχουν κάποιους "εσωτερικούς" δικούς τους). Μπας και πλένεται αυτό το φίλτρο και δεν αλλάζεται ποτέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, liakjim said:

Δύσκολη η ψύξη σε μικρά δωμάτια.

Προσωπικά στο δικό μου φασόν midea , παίζω follow me και auto ανεμιστήρα. Θέλει λίγο πειραματισμό η θέση του τηλεκοντρόλ, μάλλον εσύ το έχεις μακριά και αργεί να δείξει ότι έπιασε θερμοκρασία. Φέρτο λίγο πιο κοντά . Όχι όμως στη ροή του αέρα, θα κόβει πιο γρήγορα.

Και στο dry έχω καλά αποτελέσματα αλλά δεν δείχνει να νοιάζεται για τη θερμοκρασία. Δίνει πόνο και watts. Μέσα γίνεται ψυγείο και είναι τέλεια για τα γούστα μου, αλλά η γυναίκα κρυώνει και καίει ρεύμα.

Οπότε παίζω το πρώτο σενάριο με λίγο πιο χαμηλή ζήτηση πχ 25.

Οκ, θα δοκιμάσω την αλλαγή της θέσης του τηλεκοντρολ.

Για το dry συμφωνώ. Έβαλα ένα βράδυ (δε θυμάμαι τι θερμοκρασία είχα θέσει) και είχε φτιάξει εξαιρετική θερμοκρασία και αίσθηση. Γενικώς το βάζω ώρες 20:00 - 00:00 για να φεύγει λίγο η υγρασία. Αλλά αν θυμάμαι καλά έπαιζε σταθερά στα 300-350watts. Θα πάρω και μετρήσεις και θα τις ανεβάσω.

Επεξ/σία από MiJ16
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, theopan είπε

Παιδιά φίλτρο HEPA για την εισαγωγή φρέσκου αέρα στο TCL C Fresh που βρισκουμε; Εξελίσσεται σε περιπέτεια (ή κακόγουστο αστείο ανάλογα πως θα το δεις) η ιστορία. Έψαξα online από skroutz και best price, μέχρι Temu και Aliexpress. Πήγα σε φυσικά καταστήματα μέχρι και στον Σολδάτο που μου σύστησαν άλλοι επαγγελματίες ότι αν δεν έχει αυτός δεν έχει κανείς. Δεν έχει κανείς. Από την αντιπροσωπεία (Τουρνικιώτης) αφού αγνόησαν επί καμιά εβδομάδα το mail που τους έστειλα και κατάφερα να τους πιάσω στο τηλέφωνο προ ημερών, μου είπαν ότι επίσης δεν έχουν και ότι θα φέρουν κάποια στιγμή στα τέλη Ιουνίου και ...να τους πάρω τηλέφωνο αρχές Ιουλίου (τέτοια οργάνωση και σοβαρότητα). Δεν έχουν καν κωδικό προϊόντος να μου δώσουν (έχουν κάποιους "εσωτερικούς" δικούς τους). Μπας και πλένεται αυτό το φίλτρο και δεν αλλάζεται ποτέ;

Οι οδηγίες τί λένε;

Στο αντίστοιχο Morris λένε αυτό

Screenshot_2024-06-13-00-10-26-65_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.e4db484e602b83a8bc5cdfebc89b848c.jpg

Πλάκα πλάκα για πάρε στη Morris τηλ ότι και καλά έχεις το fresh-air μοντέλο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, theopan είπε

Παιδιά φίλτρο HEPA για την εισαγωγή φρέσκου αέρα στο TCL C Fresh που βρισκουμε; Εξελίσσεται σε περιπέτεια (ή κακόγουστο αστείο ανάλογα πως θα το δεις) η ιστορία. Έψαξα online από skroutz και best price, μέχρι Temu και Aliexpress. Πήγα σε φυσικά καταστήματα μέχρι και στον Σολδάτο που μου σύστησαν άλλοι επαγγελματίες ότι αν δεν έχει αυτός δεν έχει κανείς. Δεν έχει κανείς. Από την αντιπροσωπεία (Τουρνικιώτης) αφού αγνόησαν επί καμιά εβδομάδα το mail που τους έστειλα και κατάφερα να τους πιάσω στο τηλέφωνο προ ημερών, μου είπαν ότι επίσης δεν έχουν και ότι θα φέρουν κάποια στιγμή στα τέλη Ιουνίου και ...να τους πάρω τηλέφωνο αρχές Ιουλίου (τέτοια οργάνωση και σοβαρότητα). Δεν έχουν καν κωδικό προϊόντος να μου δώσουν (έχουν κάποιους "εσωτερικούς" δικούς τους). Μπας και πλένεται αυτό το φίλτρο και δεν αλλάζεται ποτέ;

Εγώ τα είχα πάρει από την Inventor τηλεφωνικά ,7 ευρώ το ένα με δωρεάν μεταφορικά (Κρήτη) αφού με ρώτησε τους κωδικούς των μηχανημάτων για σιγουριά ,

σε άλλο φόρουμ έχω διαβάσει ότι υπάρχουν στην Δραγατσανίου στοά (δεν ξέρω καν που πέφτει) μεγαλύτερα σε διάσταση και τα κόβουν όσο χρειάζεται ..

Επίσης ρώτησε κάποιον τεχνικό αν γνωρίζεις ,υπάρχει κόσμος που δεν τα βάζει καθόλου και τα κρατάνε αυτοί ..

Επεξ/σία από nimik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, physnik είπε

Αυτό με τα on/off πως μπορούμε να το γλιτώσουμε ή έστω να το ελαττώσουμε χωρίς να αυξηθεί πολύ η ημερήσια κατανάλωση;

Έχω ένα 9αρι  inventor passion pro II που το κάνει αυτό σε χώρο 12τμ.

Αν βάλω τον ανεμιστήρα στο max (μετά από προτροπή φίλου μηχανολόγου, σίγουρα όχι τόσο ψαγμένος όσο εσείς εδώ) τότε η κατάσταση είναι καααπως βελτιωμένη ΟΤΑΝ βάλω να μετράει θερμοκρασία από το τηλεκοντρόλ.

Αλλά ζητάω πχ 25 βαθμούς από 26 εσωτερική (32 έξω) και το ρίχνει στους 23 (έχω κρυώσει) και μετά σταματάει και περιμένει μέχρι να ξαναπάει 26 για να ξεκινήσει (έχω ζεσταθεί ήδη).

Στο auto σχεδόν δε θα πιάσει ποτέ επιθυμητή θερμοκρασία και από την εφαρμογή από τις πρίζες βλέπω υψηλότερη κατανάλωση. Διαγράμματα με αυτές που έχω δεν υπάρχουν διαθέσιμα. Μόνο ημερήσια.

Αυτή τη στιγμή Τεξ = 27, Τεσ = 26, ρυθμιση για 25° είτε στο auto είτε στο max αρχικά ήταν στα 280W και μετά από κανα 5λεπτο ανέβηκε στα 380 και μετά από λίγο ακόμα 450. Αυτό βλέπω όμως είναι ότι αυξήθηκε η Τεξ που μετράει στους 28. Μάλλον εγκλωβίζεται ζεστός αέρας λόγω τεντών αν και υπάρχει αέρας εμπρός από την εξω μονάδα. Εν τω μεταξύ στα πόδια έχω παγώσει.

Kλασικη περιπτωση inventor...χάλια προγραμματισμος, ειναι κ μικρος ο χωρος...Κανε πειραματισμους με ifeel ισως το πετυχεις! Σκεψου το δικο μου σημερα με 37-39 εξωτερικη ειχε min 480w σε οτι σεναριο κι αν το δοκιμασα..Εκαιγε παραπανω κι απ το 18αρι που καλυπτει 3πλασιο χωρο.

 

Επεξ/σία από energy52
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δύσκολη η ψύξη σε μικρά δωμάτια.

Προσωπικά στο δικό μου φασόν midea , παίζω follow me και auto ανεμιστήρα. Θέλει λίγο πειραματισμό η θέση του τηλεκοντρόλ, μάλλον εσύ το έχεις μακριά και αργεί να δείξει ότι έπιασε θερμοκρασία. Φέρτο λίγο πιο κοντά . Όχι όμως στη ροή του αέρα, θα κόβει πιο γρήγορα.

Και στο dry έχω καλά αποτελέσματα αλλά δεν δείχνει να νοιάζεται για τη θερμοκρασία. Δίνει πόνο και watts. Μέσα γίνεται ψυγείο και είναι τέλεια για τα γούστα μου, αλλά η γυναίκα κρυώνει και καίει ρεύμα.

Οπότε παίζω το πρώτο σενάριο με λίγο πιο χαμηλή ζήτηση πχ 25.

Γενικά βάζω το τηλεκοντρόλ σε χαμηλότερο σημείο στην ψύξη, απέναντι από το κλιμαστικό, αλλά όχι πολύ κοντά για να μην είναι στη ροή αέρα, όπως είπες. Μάλλον στο auto είναι καλύτερα αλλά θέλει λίγο παρακολούθηση με την κατανάλωση.

Γενικά δεν μου έχουν κάτσει καλά τα Inventor στη ρύθμιση θερμοκρασίας. Ένα samsung που είχα παλιά το έβαζες και το ξέχναγες. Μετά τα 5 χρόνια όμως μας ξέχασε αυτό...

Τώρα σε ένα άλλο δωμάτιο, περίπου ίδια τμ, πήρα ενα Bosch ASI09AW40 για να ξεφύγω από τα inventor, μπας και ρυθμίζει καλύτερα θερμοκρασία και παίζει σε πιο στενά όρια πάνω και κάτω από την επιθυμητή Τ, αλλά σύντομα αντιλήφθηκα ότι κι αυτό ένα inventor είναι. Ίσως λίιιγο καλύτερα, σίγουρα καλύτερα από θόρυβο (όχι ότι τα inventor κάνουν κανένα τρελό θόρυβο). Και τα τηλεκοντρόλ τους είναι interchangeable μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, liakjim είπε

Mitsubishi SRK/SRC-63ZR-W

Κάποιες αλυσίδες δίνουν επέκταση εγγύησης.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μερικές διευκρινίσεις:

  1. Απορία σχετικά με το 4ο ερώτημα  "Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση)". Εάν ως απάντηση βάλω "50% ψύξη και 50% θέρμανση" (και όχι "70% ψύξη και 30% θέρμανση" όπως έβαλα στο αρχικό μου ερωτηματολόγιο) θα άλλαζε η πρόταση αγοράς; Τι θα μου προτείνατε σε αυτή την περίπτωση;
  2. Προς διευκρίνιση (για αποφυγή λαθών σε πιθανή αγορά) : Όταν προτείνετε το "Mitsubishi SRK/SRC-63ZR-W" εννοείτε το μηχάνημα των 22.000 ή των 24.000 BTU; Ποιο θα καλύψει άνετα τον χώρο (όπως είπαμε περίπου 50-55τμ, ενιαία σαλονο-τραπεζαρία) χωρίς να επιβαρύνεται η λειτουργία του κλιματιστικού και άρα το κόστος κατανάλωσης;
  3. Τα 56 dB της εσωτερικής μονάδας που διαβάζω στις προδιαγραφές είναι ικανός αριθμός για να πληροί την προϋπόθεση του ¨αθόρυβου" κλιματιστικού; Με δεδομένο ότι στον χώρο υπάρχει καναπές-κρεβάτι που χρησιμοποιείται σε καθημερινή βάση, οπότε το "αθόρυβο" της τελικής επιλογής έχει μεγάλη σημασία!

 

Επεξ/σία από Dr_Herkh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι αν ξέρετε;

αγορασα πέρυσι ένα 9αρι Daikin perfera. Παρατηρώ ότι οι περσίδες κάνουν έναν θόρυβο, μάλλον το μοτέρ, όταν τις βάζω στην λειτουργία swing πάνω κάτω. Σαν να γουργουρίζει κάπως το μοτέρ.

ειναι φυσιολογικό αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/06/2024 at 12:10, mindreader said:

Ξηλώνω;

Εχω ενα παλιο κλιματιστικο, μη inverter, τοποθετημενο στο σπιτι σε δωματιο που δεν εχει αλλο κλιματιστικο, το οποιο ξερω ρεαλιστικα, οτι εκτος απροοπτου, δεν προκειται να το χρησιμοποιησω ποτε. Ειδικα δε και τωρα, που εστω δυο δωματια του σπιτιου, εχουν νεα inverter κλιματιστικα.
Αμεσα δεν σκεφτομαι να βαλω εκει καποιο νεο κλιματιστικο.
Ωστοσο, ξερω, οτι δεν παιζει με την καμια να το αναψω. Με τιποτε ομως.
Αρα, απλα υπαρχει, μην πω, πιανει τον χωρο αδικα, εντος κι εκτος σπιτιου.

Υπαρχει κανενας λογος, που εγω δεν μπορω να σκεφτω, για να διατηρησω στη θεση του αυτο το κλιματιστικο;
Ή με το σκεπτικο μου, δεν εχει νοημα καν να υπαρχει, οποτε να το ξηλωσω με την πρωτη ευκαιρια;

Η μη απαντηση σημαινει μηπως, 'αφησε το να βρισκεται';

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Ο δαηκίνος (ATXC25D) λειτούργησε φουλ χειμώνα και τώρα βρωμάει ποδαρίλα. Υπήρξα σχολαστικότατος με τα φίλτρα του όλη τη σεζόν.

Πέραν του να φωνάξω κάποιον για συντήρηση, όπου θα πρέπει να ταλαιπωρηθώ πολύ κουνώντας γραφείο και βιβλιοθήκη, πώς μπορώ να το καθαρίσω μόνος μου; Πιεστικό, διάλυμα για ερκον, ψέκα και αναμονή στεγνώματος; Ή μπορώ να τη γλιτώσω με κάποιο σπρέη εμπορίου (κι ας είναι ακριβότερη λύση) ;

Δεν θα πρότεινα σπρέι του εμπορίου. Έχουμε ακούσει πολλά παράπονα ότι μετά από χρόνια σπάνε/πολυμερίζονται τα λεκανάκια απορροής. Επειδή το ένα μου κλιματιστικό είναι σε ίδια περίπτωση κάνω την αγκαρία και τα μετακινώ. Αλλιώς, ελεφαντάκι, ειδικό καθαριστικό με πιεστικό κλπ. Προσωπικά μετά από πολλές ώρες καλοκαιρινής λειτουργίας το αφήνω στο mode ανεμιστήρας για να στεγνώσουν τα στοιχεία ώστε να μην μυρίζει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και λέμε για την θέση των τηλεκοντρόλ έχω κάποιες ερωτήσεις. Το κάθε τηλεκοντρόλ λειτουργεί μόνο με το δικό του κλιματιστικό (ιδιας μαρκας εννοείται) ή π.χ. μπορω να ελέγξω το 16αρι με το κοντρόλ του 9αριου; Ο λόγος που ρωτάω είναι πως δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου τα κοντρόλ αλλά την εφαρμογή στο κινητό. Όποτε δε ξερω μήπως έχει παίξει κάποιο μπέρδεμα και δεν μπορεί το 9αρι να διαβάσει σωστά την θερμοκρασία απ το τηλεκοντρόλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MiJ16 είπε

Μιας και λέμε για την θέση των τηλεκοντρόλ έχω κάποιες ερωτήσεις. Το κάθε τηλεκοντρόλ λειτουργεί μόνο με το δικό του κλιματιστικό (ιδιας μαρκας εννοείται) ή π.χ. μπορω να ελέγξω το 16αρι με το κοντρόλ του 9αριου; Ο λόγος που ρωτάω είναι πως δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου τα κοντρόλ αλλά την εφαρμογή στο κινητό. Όποτε δε ξερω μήπως έχει παίξει κάποιο μπέρδεμα και δεν μπορεί το 9αρι να διαβάσει σωστά την θερμοκρασία απ το τηλεκοντρόλ.

Δοκίμασε να δεις αν μπορείς να το χειριστείς. Αν ναι, λογικά θα παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Το σωστό είναι ότι είναι και τα δύο midea.

Μπορεί κάποιος να γράψει τι είναι τι ανά ομάδες για να γνωρίζουμε τι να περιμένουμε; 

πχ. Midea: inventor, bosch 

Και αν υπάρχει η δυνατότητα να ξέρουμε αν υπάρχει κάποια διαφορά στο σεταρισμα τους από την κάθε εταιρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Οι οδηγίες τί λένε;

Στο αντίστοιχο Morris λένε αυτό

Screenshot_2024-06-13-00-10-26-65_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.e4db484e602b83a8bc5cdfebc89b848c.jpg

Πλάκα πλάκα για πάρε στη Morris τηλ ότι και καλά έχεις το fresh-air μοντέλο.

Καλή ιδέα. Μοιάζει όντως η "κασσέτα" του με αυτήν που δείχνει εδώ. Απλά εμένα την παίρνει στα αριστερά. Θα ρωτήσω μπας και είναι ίδιο μέγεθος το φίλτρο και έχουν.

10 ώρες πριν, nimik είπε

Εγώ τα είχα πάρει από την Inventor τηλεφωνικά ,7 ευρώ το ένα με δωρεάν μεταφορικά (Κρήτη) αφού με ρώτησε τους κωδικούς των μηχανημάτων για σιγουριά ,

σε άλλο φόρουμ έχω διαβάσει ότι υπάρχουν στην Δραγατσανίου στοά (δεν ξέρω καν που πέφτει) μεγαλύτερα σε διάσταση και τα κόβουν όσο χρειάζεται ..

Επίσης ρώτησε κάποιον τεχνικό αν γνωρίζεις ,υπάρχει κόσμος που δεν τα βάζει καθόλου και τα κρατάνε αυτοί ..

Δεν μιλάω για Inventor ούτε για τα συνηθισμένα φίλτρα που έχουν όλα τα κλιματιστικά (αν και ούτε αυτά τα έχει στη συνήθη θέση μπροστά το συγκεκριμένο TCL, έχει ένα μονοκόμματο στο πάνω μέρος). Αυτό που δείχνει το σχεδιάγραμμα παραπάνω που έδωσε ο liakijim λέω και είναι σαν φίλτρο αέρα αυτοκινήτου και φιλτράρει τον φρέσκο αέρα που έρχεται από έξω.

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...