Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, liakjim είπε

image.png.92772bd6e2c0b060d701c7f4737a6e09.png

 

Mitsubishi SRK/SRC-63ZR-W

Κάποιες αλυσίδες δίνουν επέκταση εγγύησης.

 

Ρίξε μια ματιά στο sticky.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Midea all easy pro

Δεν νομίζω ότι αξίζει.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Το γνωρίζω ότι προφανώς δεν αντικαθιστά μελέτη μηχανικού. Κανονικά με αυτές τις τιμές απωλειών τι προτείνεται; Τα 18αρια είναι σχεδόν διπλάσια τιμή και ουσιαστικά απ' ότι κατάλαβα είμαι στο όριο και επέλεξα το 12αρι και ίσως μελλοντικά να προσθέσω επιπλέον κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο. Έκανα καλά ή είναι προτιμότερο να πάρω απευθείας 18αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kon30fyllou είπε

Το γνωρίζω ότι προφανώς δεν αντικαθιστά μελέτη μηχανικού. Κανονικά με αυτές τις τιμές απωλειών τι προτείνεται; Τα 18αρια είναι σχεδόν διπλάσια τιμή και ουσιαστικά απ' ότι κατάλαβα είμαι στο όριο και επέλεξα το 12αρι και ίσως μελλοντικά να προσθέσω επιπλέον κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο. Έκανα καλά ή είναι προτιμότερο να πάρω απευθείας 18αρι;

Αφού το γνωρίζεις, καταλαβαίνεις ότι από τον καναπέ μας είναι απλά μια μαντεψιά.

 

1 ώρα πριν, vasiliskarafotias είπε

Καλησπέρα σας, πρόσφατη αγορά Toshiba yukai 18.000btu,μπορείτε να με βοηθήσετε  τι να προσέξω κατά την εγκατάσταση μιας και είμαι σε αναζήτηση εγκατάσταση; 

Sticky post .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα σκέφτομαι για αγορα κλιματιστικου και καταλήγω στο toshiba edge 18000btu θα το χρησιμοποιήσω και για θέρμανση για βοήθεια όχι κυρία θέρμανση κάθε γνώμη και βοήθεια για το μηχάνημα ευπρόσδεκτη ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Ioaniseya είπε

Καλησπέρα στην ομάδα σκέφτομαι για αγορα κλιματιστικου και καταλήγω στο toshiba edge 18000btu θα το χρησιμοποιήσω και για θέρμανση για βοήθεια όχι κυρία θέρμανση κάθε γνώμη και βοήθεια για το μηχάνημα ευπρόσδεκτη ευχαριστω

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στα πολύ πρώτα βήματα να βρω τις κατάλληλες ρυθμίσεις για τα Edge 16 & 9, έτσι ώστε να έχω καλύτερες καταναλώσεις. Δυστυχώς δεν έχω πάρει ακόμα θερμόμετρα για να έχω καλύτερες ενδείξεις.

Παρακάτω είναι τα διαγράμματα καταναλώσεων με τα εξής δεδομένα:

Ζητούμενη στο διάστημα 00:00 - 8:00 στους 26 στο 16αρι και στους 27 στο 9αρι.

Ζητούμενη στο διάστημα 08:00 - μέχρι τώρα στους 26 και στα δύο.

Με βάση το θερμόμετρο του κλιματιστικού, η επιθυμητή εσωτερική θερμοκρασία επιτεύχθηκε σε όλες τις περιπτώσεις.

Για την εξωτερική παραθέτω διάγραμμα απ' το meteo αν και το θερμόμετρο του μηχανήματος έδειξε και 38αρια το μεσημέρι.

image.png.f94373e29055e6b6999904c5311c9d9b.png

image.png.146399b4b7977ae99e4bf7e07fb01bd3.png

Συμπεράσματα προς το παρόν:

  • Το ECO MODE δεν βοηθάει . Σημείωσε μεγαλύτερες καταναλώσεις.
  • Από τις 11:00-15:00 έπαιζα με την ταχύτητα του ανεμιστήρα μεταξύ AUTO & 80%. Διαπίστωσα πως το AUTO δουλεύει καλύτερα (δεν κάνει τόσα πολλά on/off).
  • Τις δύσκολες ώρες 09:00 - 18:00, δεν έχω καταφέρει να αποφύγω τα on/off. Τις απογευματοβραδινές ώρες το 16αρι αποφεύγει σταθερά τα on/off με ζητούμενη στους 26. Μάλιστα φαίνεται να σημειώνει μικρότερη ελάχιστη σε σχέση με τα capacity tables της Toshiba, περίπου 230W. Αντίθετα με το 9άρι δεν έχω βρει ακόμα τρόπο αν αποφύγω τα on/off. Το πρόβλημα είναι οτι με το 9αρι στους 26 στο δωμάτιο, κρυώνεις. Οπότε πάει αναγκαστικά στους 27.
  • Από τις 00:00 - 19:00 το 16αρι δείχνει 4,909 kWh, ενώ το 9αρι 3,563 kWh. Δύσκολη μέρα, αλλά μου μοιάζουν ψηλά οι καταναλώσεις.

Κάθε πρόταση δεκτή ώστε να τεστάρω και να βρω ιδανικότερες ρυθμίσεις. Στο μεταξύ θα πρέπει να πάρω σωστά θερμόμετρα.

Υ.Γ.: Ακόμα δεν έχουν μπει τέντες στο νότο...

Spoiler

@liakjim Τα θερμόμετρα LYWSD03MMC τα ψωνίζουμε από aliexpress;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 18αρι a/c inverter Mitsubishi, σε σαλονι 40τμ, σε σπιτι με θερμοπροσοψη,

βαζω στο χειριστηριο θερμοκρασια 24 βαθμους. Ειναι φυσιολογικο η θερμοκρασια που βγαινει απο τις περσιδες να ειναι 18,4 βαθμοι?

Το σαλονι δε ψυχεται με τιποτα προφανως

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, tempuser είπε

Σε 18αρι a/c inverter Mitsubishi, σε σαλονι 40τμ, σε σπιτι με θερμοπροσοψη,

βαζω στο χειριστηριο θερμοκρασια 24 βαθμους. Ειναι φυσιολογικο η θερμοκρασια που βγαινει απο τις περσιδες να ειναι 18,4 βαθμοι?

Το σαλονι δε ψυχεται με τιποτα προφανως

Ευχαριστω

Λοιπόν για να δεις εαν δουλευει σωστά σχετικά με τις θερμοκρασίες πρέπει μα το βάλεις στους 16 και να μετρησεις θερμοκρασία εξόδου αέρα κάτω από 9 βαθμούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λοιπόν για να δεις εαν δουλευει σωστά σχετικά με τις θερμοκρασίες πρέπει μα το βάλεις στους 16 και να μετρησεις θερμοκρασία εξόδου αέρα κάτω από 9 βαθμούς 

Γιατί 9 και όχι 8; Σταματήστε να λέτε ανακρίβειες. Δt μετράμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Klausx είπε

Γιατί 9 και όχι 8; Σταματήστε να λέτε ανακρίβειες. Δt μετράμε.

Γιατί κλάνει το γατί 

για πες μας εσυ ρε μάστορα τότε όλοι με τις εξυπνάδες σας , μόλις ζητάει κάποιος μια λύση πετάγεστε  και λέτε μια μπαρούφα 

για πες μας εσυ τι ΔΤ πρέπει να μετρήσει 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
  • Confused 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimostr είπε

Γιατί κλάνει το γατί 

για πες μας εσυ ρε μάστορα τότε όλοι με τις εξυπνάδες σας , μόλις ζητάει κάποιος μια λύση πετάγεστε  και λέτε μια μπαρούφα 

για πες μας εσυ τι ΔΤ πρέπει να μετρήσει 

Έχουμε πει ότι μετράμε ΔΤ.

Άλλη θερμοκρασία εισαγωγής έχει ο ένας, άλλη ο άλλος. Άλλος βάζει 30 , άλλος 25. Ίδια Τ θα βγάζουν; Επίσης το ΔΤ αλλάζει και με τα κυβικά του εκάστοτε μοντέλου.

Το πιο ασφαλές είναι το ΔΤ, από το excel που επισυνάπτω, όπου ο ενδιαφερόμενος βάζει ιδανικά σε normal συνθήκες δλδ 35 εξωτερική, 27 εσωτερική, ανεμιστήρα στο high και τηλεκοντρόλ στο ελάχιστο πχ 16 και σαν ισχύ αντιγράφει το νούμερο της ονομαστικής.

Θα βγάλει το ΔΤ που θα πρέπει να βλέπει:

Ισχύς εξόδου.xlsx

 

ΥΓ Δεν βλάπτει λίγη ευγένεια, ειδικά στον @Klausx που έχει βοηθήσει απίστευτα μέσω την επαγγελματικής του γνώσης.

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MiJ16 είπε

 

Κάθε πρόταση δεκτή ώστε να τεστάρω και να βρω ιδανικότερες ρυθμίσεις. Στο μεταξύ θα πρέπει να πάρω σωστά θερμόμετρα.

Υ.Γ.: Ακόμα δεν έχουν μπει τέντες στο νότο...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

@liakjim Τα θερμόμετρα LYWSD03MMC τα ψωνίζουμε από aliexpress;

 

Απο καταναλωσεις σε συνολο εισαι σουπερ! Ποσο θες δηλαδη να καινε με τοση ζεστη; Τα συνεχομενα on/off ειναι θεμα..ειδικα στο υπνοδωματιο..προφανως εχεις κ λιγες απωλειες..

Ιδανικα ετσι οπως φαινεται ηθελες min 80-100w στο 9αρι, ενω αυτο παιζει στα 160 αν βλεπω καλα..Στο 16αρι αν σε παιρνει ριξε 1 βαθμο την επιθυμητη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MiJ16 είπε

Είμαι στα πολύ πρώτα βήματα να βρω τις κατάλληλες ρυθμίσεις για τα Edge 16 & 9, έτσι ώστε να έχω καλύτερες καταναλώσεις. Δυστυχώς δεν έχω πάρει ακόμα θερμόμετρα για να έχω καλύτερες ενδείξεις.

Παρακάτω είναι τα διαγράμματα καταναλώσεων με τα εξής δεδομένα:

Ζητούμενη στο διάστημα 00:00 - 8:00 στους 26 στο 16αρι και στους 27 στο 9αρι.

Ζητούμενη στο διάστημα 08:00 - μέχρι τώρα στους 26 και στα δύο.

Με βάση το θερμόμετρο του κλιματιστικού, η επιθυμητή εσωτερική θερμοκρασία επιτεύχθηκε σε όλες τις περιπτώσεις.

Για την εξωτερική παραθέτω διάγραμμα απ' το meteo αν και το θερμόμετρο του μηχανήματος έδειξε και 38αρια το μεσημέρι.

image.png.f94373e29055e6b6999904c5311c9d9b.png

image.png.146399b4b7977ae99e4bf7e07fb01bd3.png

Συμπεράσματα προς το παρόν:

  • Το ECO MODE δεν βοηθάει . Σημείωσε μεγαλύτερες καταναλώσεις.
  • Από τις 11:00-15:00 έπαιζα με την ταχύτητα του ανεμιστήρα μεταξύ AUTO & 80%. Διαπίστωσα πως το AUTO δουλεύει καλύτερα (δεν κάνει τόσα πολλά on/off).
  • Τις δύσκολες ώρες 09:00 - 18:00, δεν έχω καταφέρει να αποφύγω τα on/off. Τις απογευματοβραδινές ώρες το 16αρι αποφεύγει σταθερά τα on/off με ζητούμενη στους 26. Μάλιστα φαίνεται να σημειώνει μικρότερη ελάχιστη σε σχέση με τα capacity tables της Toshiba, περίπου 230W. Αντίθετα με το 9άρι δεν έχω βρει ακόμα τρόπο αν αποφύγω τα on/off. Το πρόβλημα είναι οτι με το 9αρι στους 26 στο δωμάτιο, κρυώνεις. Οπότε πάει αναγκαστικά στους 27.
  • Από τις 00:00 - 19:00 το 16αρι δείχνει 4,909 kWh, ενώ το 9αρι 3,563 kWh. Δύσκολη μέρα, αλλά μου μοιάζουν ψηλά οι καταναλώσεις.

Κάθε πρόταση δεκτή ώστε να τεστάρω και να βρω ιδανικότερες ρυθμίσεις. Στο μεταξύ θα πρέπει να πάρω σωστά θερμόμετρα.

Υ.Γ.: Ακόμα δεν έχουν μπει τέντες στο νότο...

  Απόκρυψη περιεχομένων

@liakjim Τα θερμόμετρα LYWSD03MMC τα ψωνίζουμε από aliexpress;

 

Από που τα πήρες τα διαγράμματα;

ΥΓ Θερμόμετρα από όπου τα βρεις φθηνότερα (και απο Ελλάδα) .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 minutes ago, energy52 said:

Απο καταναλωσεις σε συνολο εισαι σουπερ! Ποσο θες δηλαδη να καινε με τοση ζεστη; Τα συνεχομενα on/off ειναι θεμα..ειδικα στο υπνοδωματιο..προφανως εχεις κ λιγες απωλειες..

Ιδανικα ετσι οπως φαινεται ηθελες min 80-100w στο 9αρι, ενω αυτο παιζει στα 160 αν βλεπω καλα..Στο 16αρι αν σε παιρνει ριξε 1 βαθμο την επιθυμητη

Με αυτά που τα εξωπραγματικά που βλέπω να ανεβάζετε αγχώνομαι. Αν ωστόσο θεωρούνται λογικές καταναλώσεις δεδομένων των θερμοκρασιών της ημέρας, πολύ χαίρομαι γι' αυτό.

Για τις απώλειες στο υπνοδωμάτιο, ναι λογικά είναι λίγες οι απώλειες καθώς ο νότος έχει θερμοπρόσοψη (αν και χωρίς τέντα) και από πίσω ντουλάπα, το ταβάνι εσωτερική μόνωση και τον βορρά σχεδόν δεν το χτυπάει ο ήλιος.

Θα δοκιμάσω το -1 στο 16αρι αν και νομίζω θα αρχίσει τα on/off. 

53 minutes ago, liakjim said:

Από που τα πήρες τα διαγράμματα;

ΥΓ Θερμόμετρα από όπου τα βρεις φθηνότερα (και απο Ελλάδα) .

Τα διαγράμματα τα έβγαλα από export της Tapo και τα έβαλα σε excel (δεν είχα πρόσβαση στο HA σήμερα).

Επεξ/σία από MiJ16
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα on/off πως μπορούμε να το γλιτώσουμε ή έστω να το ελαττώσουμε χωρίς να αυξηθεί πολύ η ημερήσια κατανάλωση;

Έχω ένα 9αρι  inventor passion pro II που το κάνει αυτό σε χώρο 12τμ.

Αν βάλω τον ανεμιστήρα στο max (μετά από προτροπή φίλου μηχανολόγου, σίγουρα όχι τόσο ψαγμένος όσο εσείς εδώ) τότε η κατάσταση είναι καααπως βελτιωμένη ΟΤΑΝ βάλω να μετράει θερμοκρασία από το τηλεκοντρόλ.

Αλλά ζητάω πχ 25 βαθμούς από 26 εσωτερική (32 έξω) και το ρίχνει στους 23 (έχω κρυώσει) και μετά σταματάει και περιμένει μέχρι να ξαναπάει 26 για να ξεκινήσει (έχω ζεσταθεί ήδη).

Στο auto σχεδόν δε θα πιάσει ποτέ επιθυμητή θερμοκρασία και από την εφαρμογή από τις πρίζες βλέπω υψηλότερη κατανάλωση. Διαγράμματα με αυτές που έχω δεν υπάρχουν διαθέσιμα. Μόνο ημερήσια.

Αυτή τη στιγμή Τεξ = 27, Τεσ = 26, ρυθμιση για 25° είτε στο auto είτε στο max αρχικά ήταν στα 280W και μετά από κανα 5λεπτο ανέβηκε στα 380 και μετά από λίγο ακόμα 450. Αυτό βλέπω όμως είναι ότι αυξήθηκε η Τεξ που μετράει στους 28. Μάλλον εγκλωβίζεται ζεστός αέρας λόγω τεντών αν και υπάρχει αέρας εμπρός από την εξω μονάδα. Εν τω μεταξύ στα πόδια έχω παγώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, physnik είπε

Αυτό με τα on/off πως μπορούμε να το γλιτώσουμε ή έστω να το ελαττώσουμε χωρίς να αυξηθεί πολύ η ημερήσια κατανάλωση;

Έχω ένα 9αρι  inventor passion pro II που το κάνει αυτό σε χώρο 12τμ.

Αν βάλω τον ανεμιστήρα στο max (μετά από προτροπή φίλου μηχανολόγου, σίγουρα όχι τόσο ψαγμένος όσο εσείς εδώ) τότε η κατάσταση είναι καααπως βελτιωμένη ΟΤΑΝ βάλω να μετράει θερμοκρασία από το τηλεκοντρόλ.

Αλλά ζητάω πχ 25 βαθμούς από 26 εσωτερική (32 έξω) και το ρίχνει στους 23 (έχω κρυώσει) και μετά σταματάει και περιμένει μέχρι να ξαναπάει 26 για να ξεκινήσει (έχω ζεσταθεί ήδη).

Στο auto σχεδόν δε θα πιάσει ποτέ επιθυμητή θερμοκρασία και από την εφαρμογή από τις πρίζες βλέπω υψηλότερη κατανάλωση. Διαγράμματα με αυτές που έχω δεν υπάρχουν διαθέσιμα. Μόνο ημερήσια.

Αυτή τη στιγμή Τεξ = 27, Τεσ = 26, ρυθμιση για 25° είτε στο auto είτε στο max αρχικά ήταν στα 280W και μετά από κανα 5λεπτο ανέβηκε στα 380 και μετά από λίγο ακόμα 450. Αυτό βλέπω όμως είναι ότι αυξήθηκε η Τεξ που μετράει στους 28. Μάλλον εγκλωβίζεται ζεστός αέρας λόγω τεντών αν και υπάρχει αέρας εμπρός από την εξω μονάδα. Εν τω μεταξύ στα πόδια έχω παγώσει.

Δύσκολη η ψύξη σε μικρά δωμάτια.

Προσωπικά στο δικό μου φασόν midea , παίζω follow me και auto ανεμιστήρα. Θέλει λίγο πειραματισμό η θέση του τηλεκοντρόλ, μάλλον εσύ το έχεις μακριά και αργεί να δείξει ότι έπιασε θερμοκρασία. Φέρτο λίγο πιο κοντά . Όχι όμως στη ροή του αέρα, θα κόβει πιο γρήγορα.

Και στο dry έχω καλά αποτελέσματα αλλά δεν δείχνει να νοιάζεται για τη θερμοκρασία. Δίνει πόνο και watts. Μέσα γίνεται ψυγείο και είναι τέλεια για τα γούστα μου, αλλά η γυναίκα κρυώνει και καίει ρεύμα.

Οπότε παίζω το πρώτο σενάριο με λίγο πιο χαμηλή ζήτηση πχ 25.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...