Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, mindreader είπε

Βοηθα αν το κολησω αυτο το λαστιχο κατω στο πατωμα, να εφαπτεται στις συρρομενες πορτες οταν τις εχω κλειστες; Θα μονωσει καπως λιγο παραπανω το δωματιο, απο την οποια μικρη ροη κατω απο τις πορτες;

Περισσότερη θερμότητα εκπέμπουν τα κουφώματα παρά η χαραμάδα.

Καλό είναι να υπάρχει και εισρροή νωπού αέρα στον χώρο και να μην είναι 100% σφραγισμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1000 - 1200€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή σε θέρμανση
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 60τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Ηράκλειο Κρήτης (εντός πόλης), χαμηλό υψόμετρο, βόρειος προσανατολισμός, κρύο και υγρασία τον χειμώνα, η εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη στον βοριά.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση, επιθυμητό να είναι αθόρυβο και να έχει wifi.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Μέτριες μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, κουφώματα αλουμινίου με μονά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

6142.02 Watt

5282.14 KCal/h

102.37 Watt/m2

88.04 KCal/h/m2

          για 23C

Επεξ/σία από antnatal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, έχω το Fujitsu ASYG18 https://www.skroutz.gr/s/2007244/Fujitsu-ASYG18LFC-AOYG18LFC-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A.html εδώ και μια 8ετία περίπου και το μηχάνημα είναι από όλες τις απόψεις άψογο (με ετήσια service πάντα).

αλλάζω όμως σπίτι και εκεί έχει ήδη το Toshiba RAS-16BKV-3 (MIRAI) https://www.skroutz.gr/s/8947921/Toshiba-Mirai-RAS-16BKV-E-RAS-16BAV-E-Klimatistiko-Inverter-16000-BTU-A-A.html το οποίο είναι εξίσου καλό (?), αλλά δεν το γνωρίζω/χρησιμοποιήσει.

Θα ήθελα να βάλω το δικό μου το ASYG18 αλλά λυπάμαι τα έξοδα απεγκατάστασης / εγκατάστασης (~€200), 

αλλά τι να το κάνω το Fujitsu, να το πουλήσω, πουλιέται βασικά ή θεωρείται παλιό ?

Η΄ λέτε αξίζει να κάνω την αντικατάσταση του MIRAI ?

Αυτό που σκέφτομαι είναι να περάσω το καλοκαίρι με το MIRAI να δω πως θα τα πάει και αν στο τέλος του καλοκαιριού δεν είμαι ευχαριστημένος να τα αλλάξω και να βάλω το ASYG18. 

Κάποια άλλη ιδέα / σκέψη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, red66phone είπε

καλησπέρα, έχω το Fujitsu ASYG18 https://www.skroutz.gr/s/2007244/Fujitsu-ASYG18LFC-AOYG18LFC-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A.html εδώ και μια 8ετία περίπου και το μηχάνημα είναι από όλες τις απόψεις άψογο (με ετήσια service πάντα).

αλλάζω όμως σπίτι και εκεί έχει ήδη το Toshiba RAS-16BKV-3 (MIRAI) https://www.skroutz.gr/s/8947921/Toshiba-Mirai-RAS-16BKV-E-RAS-16BAV-E-Klimatistiko-Inverter-16000-BTU-A-A.html το οποίο είναι εξίσου καλό (?), αλλά δεν το γνωρίζω/χρησιμοποιήσει.

Θα ήθελα να βάλω το δικό μου το ASYG18 αλλά λυπάμαι τα έξοδα απεγκατάστασης / εγκατάστασης (~€200), 

αλλά τι να το κάνω το Fujitsu, να το πουλήσω, πουλιέται βασικά ή θεωρείται παλιό ?

Η΄ λέτε αξίζει να κάνω την αντικατάσταση του MIRAI ?

Αυτό που σκέφτομαι είναι να περάσω το καλοκαίρι με το MIRAI να δω πως θα τα πάει και αν στο τέλος του καλοκαιριού δεν είμαι ευχαριστημένος να τα αλλάξω και να βάλω το ASYG18. 

Κάποια άλλη ιδέα / σκέψη ?

Ψύξη μόνο ή και θέρμανση; Αν και θέρμανση, θα παίξει μπάλα μόνο του ή υπάρχει και άλλο μέσο θέρμανσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ψύξη και θέρμανση, και μάλιστα θέρμανση από ότι φαίνεται θα είναι μόνο του γιατί η πολυκατοικία μάλλον δεν βάζει πετρέλαιο (λέω μάλλον γιατί δεν έχω εγκατασταθεί ακόμα στο νέο σπίτι)

στα 2 υ/δ έχει από 2 Midea All Easy Pro 9

Επεξ/σία από red66phone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην ομορφη παρεα. Θελουμε να αντικαταστησουμε το κλιματιστικο του γραφειου, 57 τετραγωνικα ανοικτου χωρου, περιοχη Κερκυρα. Ισως βρεθει και το ενεργειακο πιστοποιητικο, αλλα για την ωρα δεν το εχουμε στα χερια μας. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kon30fyllou είπε

Με αυτό το μάλλον είμαι κ εγώ για αυτό είχα τις αμφιβολίες μου και ρώτησα 🙂

Θα δείξει. Από τα αποτελέσματα των απωλειών πώς καταλαβαίνουμε τί κλιματιστικό χρειαζόμαστε; Μετατρέπουμε τα kcal σε btu?

Θα πρέπει να κοιτάμε τα ονομαστικά btu ή τα μέγιστα; Για παράδειγμα το κλιματιστικό που πήρα έχει μέγιστο σε ψύξη 14700 αλλά ονομαστική απόδοση 12000btu.

image.png.92772bd6e2c0b060d701c7f4737a6e09.png

 

12 ώρες πριν, Dr_Herkh είπε

Καλημέρα σε όλους.

Να ξεκινήσω ευχαριστώντας και ταυτόχρονα συγχαίροντας τους «θαμώνες» του συγκεκριμένου θέματος του forum και ειδικά εκείνους που με την εμπειρία τους διαθέτουν προσωπικό χρόνο για να απαντούν σε ερωτήσεις και να μας κατατοπίζουν σχετικά με το ιδιαίτερα σημαντικό θέμα της αγοράς κλιματιστικού. Με τη σειρά μου παραθέτω κι εγώ στοιχεία και ευελπιστώ σε απαντήσεις-προτάσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό: 1300-1500 Euro
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Κατά προτίμηση κατάστημα (ή επώνυμη αλυσίδα) που να δίνει δυνατότητα διακανονισμού με δόσεις
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 70% ψύξη και 30% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες για ψύξη
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης: Κύριος τρόπος θέρμανσης με φυσικό αέριο
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος: Σαλονο-τραπεζαρία ενιαίος χώρος, διαμεσολαβεί συρόμενη πόρτα που μένει μόνιμα ανοικτή. Συνολικά, κατά προσέγγιση, 50-55 τ.μ.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα: Θεσσαλονίκη, κέντρο της πόλης
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features: wifi (= απαραίτητο), ιονιστής (= επιθυμητό), φίλτρο αέρα, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο (= απαραίτητο)
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Διαμέρισμα 3ου ορόφου, μπαλκόνια (ανατολικός και δυτικός προσανατολισμός), με έντονη ηλιοφάνεια
  11. Επισυνάπτεται ακολούθως Υπολογισμός Θερμικών Απωλειών: 1.jpg.8ce0a97118394c2a6e83666e98c73c13.jpg2.png.4221e45790fb8539242ed262ea0ea990.png

Mitsubishi SRK/SRC-63ZR-W

Κάποιες αλυσίδες δίνουν επέκταση εγγύησης.

 

10 ώρες πριν, nef1TT είπε

Στην περίπτωση που ζητήσουμε να τοποθετηθεί η εξωτερική μονάδα στο πάτωμα, για να εξασφαλίσουμε το ελάχιστο μήκος χαλκοσωλήνα, οφείλουμε να προσέξουμε κάτι άλλο στην συγκεκριμένη διαδικασία? Πχ χρειάζεται να μπει κάτι ανάμεσα ή κάποια άλλη λεπτομέρεια που πρέπει να έχουμε υπόψιν?

Ρωτάω προκαταβολικά για να μην βρεθώ προ εκπλήξεως αργότερα λόγω κακής εγκατάστασης 😅

Ευχαριστώ.

Ρίξε μια ματιά στο sticky.

4 ώρες πριν, Mz94 είπε

Καλημέρα, γνώμη για Nuvelle Κλιματιστικό NPLv2 12INV 12.000 BTU/h Wifi; 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

3 ώρες πριν, antnatal είπε
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1000 - 1200€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή σε θέρμανση
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 60τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Ηράκλειο Κρήτης (εντός πόλης), χαμηλό υψόμετρο, βόρειος προσανατολισμός, κρύο και υγρασία τον χειμώνα, η εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη στον βοριά.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση, επιθυμητό να είναι αθόρυβο και να έχει wifi.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Μέτριες μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, κουφώματα αλουμινίου με μονά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

6142.02 Watt

5282.14 KCal/h

102.37 Watt/m2

88.04 KCal/h/m2

          για 23C

Midea all easy pro

2 ώρες πριν, red66phone είπε

καλησπέρα, έχω το Fujitsu ASYG18 https://www.skroutz.gr/s/2007244/Fujitsu-ASYG18LFC-AOYG18LFC-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A.html εδώ και μια 8ετία περίπου και το μηχάνημα είναι από όλες τις απόψεις άψογο (με ετήσια service πάντα).

αλλάζω όμως σπίτι και εκεί έχει ήδη το Toshiba RAS-16BKV-3 (MIRAI) https://www.skroutz.gr/s/8947921/Toshiba-Mirai-RAS-16BKV-E-RAS-16BAV-E-Klimatistiko-Inverter-16000-BTU-A-A.html το οποίο είναι εξίσου καλό (?), αλλά δεν το γνωρίζω/χρησιμοποιήσει.

Θα ήθελα να βάλω το δικό μου το ASYG18 αλλά λυπάμαι τα έξοδα απεγκατάστασης / εγκατάστασης (~€200), 

αλλά τι να το κάνω το Fujitsu, να το πουλήσω, πουλιέται βασικά ή θεωρείται παλιό ?

Η΄ λέτε αξίζει να κάνω την αντικατάσταση του MIRAI ?

Αυτό που σκέφτομαι είναι να περάσω το καλοκαίρι με το MIRAI να δω πως θα τα πάει και αν στο τέλος του καλοκαιριού δεν είμαι ευχαριστημένος να τα αλλάξω και να βάλω το ASYG18. 

Κάποια άλλη ιδέα / σκέψη ?

Δεν νομίζω ότι αξίζει.

28 λεπτά πριν, Sellout είπε

Καλησπερα στην ομορφη παρεα. Θελουμε να αντικαταστησουμε το κλιματιστικο του γραφειου, 57 τετραγωνικα ανοικτου χωρου, περιοχη Κερκυρα. Ισως βρεθει και το ενεργειακο πιστοποιητικο, αλλα για την ωρα δεν το εχουμε στα χερια μας. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, nef1TT said:

Στην περίπτωση που ζητήσουμε να τοποθετηθεί η εξωτερική μονάδα στο πάτωμα, για να εξασφαλίσουμε το ελάχιστο μήκος χαλκοσωλήνα, οφείλουμε να προσέξουμε κάτι άλλο στην συγκεκριμένη διαδικασία? Πχ χρειάζεται να μπει κάτι ανάμεσα ή κάποια άλλη λεπτομέρεια που πρέπει να έχουμε υπόψιν?

Ρωτάω προκαταβολικά για να μην βρεθώ προ εκπλήξεως αργότερα λόγω κακής εγκατάστασης 😅

Ευχαριστώ.

Θα με ενδιέφερε να διαβάσω την απάντηση σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 minutes ago, liakjim said:

 

Midea all easy pro

ευχαριστώ πολύ.

Σε καλύτερη τιμή υπάρχει κάτι? (τι χάνω αν κατέβω 100-200 ευρώ?)

Inventor Legend

TCL Miracle III

Επεξ/σία από antnatal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δαηκίνος (ATXC25D) λειτούργησε φουλ χειμώνα και τώρα βρωμάει ποδαρίλα. Υπήρξα σχολαστικότατος με τα φίλτρα του όλη τη σεζόν.

Πέραν του να φωνάξω κάποιον για συντήρηση, όπου θα πρέπει να ταλαιπωρηθώ πολύ κουνώντας γραφείο και βιβλιοθήκη, πώς μπορώ να το καθαρίσω μόνος μου; Πιεστικό, διάλυμα για ερκον, ψέκα και αναμονή στεγνώματος; Ή μπορώ να τη γλιτώσω με κάποιο σπρέη εμπορίου (κι ας είναι ακριβότερη λύση) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, antnatal είπε

ευχαριστώ πολύ.

Σε καλύτερη τιμή υπάρχει κάτι? (τι χάνω αν κατέβω 100-200 ευρώ?)

Inventor Legend

TCL Miracle III

Το legend είναι φασόν του all easy pro. Για το miracle IIΙ δεν έχουμε στοιχεία (δεν έχει eurovent).

Για το midea έχουμε ->

pubchart?oid=1558716294&format=image

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το θερμόμετρο νομίζω σε ρεκόρ σήμερα και τα κλιματιστικά ανοιχτά από χθες σερί νομίζω καλές καταναλώσεις αλλά με αρκετά ον οφ τα οποία δεν τα παίρνω χαμπάρι ειδικά στα μικρά δωμάτια με τα 10 άρια yukai 

τα μικρά από χθες ως τώρα έχουν κάψει κοντά στα 1kw το κάθε ένα , με το ένα δωμάτιο που έχει το χαλασμένο να είναι κι αυτό ανοιχτό εννοείται με θερμοκρασία σταθερή στους 26-26.5 σε όλο το σπίτι με ζητούμενη 27

το haori 16 παίζει αρκετά σταθερά στα 250 και τα μικρά στα 150 με μικρά peak  στα 200 όταν ανοίγουν 

Παρασκευή η αλλαγή της πλακέτας στο ένα 10αρι yukai επιτέλους 

Screenshot_2024-06-12-16-23-11-66_832c83cae293ea5b0a09ce2a14eefd41.jpg

Screenshot_2024-06-12-16-23-17-58_a3b3f7ff182fbca1933b088238f0f0da.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, dimostr είπε

Τα "φθηνά" κλιματιστικά δεν κάνουν εάν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσεις 24/7 θέρμανση 

Για την χρήση που θες εσύ πάρε αυτό που θα σου κάνει τη μικρότερη ζημιά στη τσέπη αρκεί βέβαια το κλιματιστικό να είναι επαρκές για το χώρο γιατί και το ακριβότερο να πάρεις εάν δε φτάνει να καλύψεις τις απώλειες απλά θα έχεις πετάξει τα λεφτά σου 

Σε ευχαριστω πολυ Δημο, πολυ βοηθητικο αυτο που μου ειπες, θα παρω λοιπον κατι που αντεχει η τσεπη μου!

Επεξ/σία από SkillBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, πρόσφατη αγορά Toshiba yukai 18.000btu,μπορείτε να με βοηθήσετε  τι να προσέξω κατά την εγκατάσταση μιας και είμαι σε αναζήτηση εγκατάσταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...