Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Φίλος με asyg18kmta και 2 perfera στους 26 και ψύξη στη Ραφήνα, βλέπει το παρακάτω

image.png?ex=6669b6f6&is=66686576&hm=49f

το asyg18kmta είναι σε χώρο με διπλάσιες απώλειες από τα perfera. Τα πατάει κάτω.

 

 

Με διπλασιες απωλειες αλλα το ενα ειναι 18αρι, ενω τα Daikin 9αρια..Ωστοσο ειναι εντυπωσιακο το 159w ..

Θελω να πω πως δεν ειναι λογικο με 38-39-40+ τα μεγαλα κλιματιστικα να δουλευουν πιο ανετα; Το χω απορια κι εγω σημερα που εβλεπα το Haier στα 350w και το sensira στην κουζινα να μην πεφτει κατω απο 330w..ανεβαζα επιθυμητη κι εκανε off...αυτο με εξωτερικη 39..Απ τη στιγμη που επεσε στους 35, εκατσε στα 185w..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, go2jimmys1 είπε

Έπεσε 9.2 και τώρα έκοψε στροφές πάλι και η θερμοκρασία ανέβηκε...πήγε 14.5 στις περσίδες χωρίς να αλλάξω κάτι...τι φάση 

΄Έτσι κάνουν τα midea. Έχουν αυτά τα spikes στην ισχύ τους.

1 ώρα πριν, tony4444 είπε

καλησπέρα , έχει κανείς άποψη για το παρακάτω μηχάνημα

  Fujitsu ASYG025KPCA/AOYG025KPCA Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ | Skroutz.gr 

ευχαριστώ 

Entry level μοντέλο.

Το πρόσθεσα στα διαγράμματα των seers

pubchart?oid=439475067&format=image

11 λεπτά πριν, energy52 είπε

Με διπλασιες απωλειες αλλα το ενα ειναι 18αρι, ενω τα Daikin 9αρια..Ωστοσο ειναι εντυπωσιακο το 159w ..

Θελω να πω πως δεν ειναι λογικο με 38-39-40+ τα μεγαλα κλιματιστικα να δουλευουν πιο ανετα; Το χω απορια κι εγω σημερα που εβλεπα το Haier στα 350w και το sensira στην κουζινα να μην πεφτει κατω απο 330w..ανεβαζα επιθυμητη κι εκανε off...αυτο με εξωτερικη 39..Απ τη στιγμη που επεσε στους 35, εκατσε στα 185w..

Τι σημαίνει άνετα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

΄Έτσι κάνουν τα midea. Έχουν αυτά τα spikes στην ισχύ τους.

Μου κάνει τρομερή εντύπωση. Η θερμοκρασία δεν λέει να ξαναπέσει...ανέβηκε μάλιστα στους 16 στις περσίδες και η εφαρμογή μου δείχνει σταθερά 26 εσωτερική χωρίς να πέφτει πιο κάτω.

Σαν κάτι να μην δουλεύει σωστά. Δεν θα έπρεπε να δουλεύει στο φουλ αφού έχω 16 βαθμούς ζήτηση;(Θερμοκρασία χώρου, όχι στις περσίδες!) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, go2jimmys1 είπε

Μου κάνει τρομερή εντύπωση. Η θερμοκρασία δεν λέει να ξαναπέσει...ανέβηκε μάλιστα στους 16 στις περσίδες και η εφαρμογή μου δείχνει σταθερά 26 εσωτερική χωρίς να πέφτει πιο κάτω.

Σαν κάτι να μην δουλεύει σωστά. Δεν θα έπρεπε να δουλεύει στο φουλ αφού έχω 16 βαθμούς ζήτηση;(Θερμοκρασία χώρου, όχι στις περσίδες!) 

Δεν ξέρω, μπορεί να έχει ενεργοποιηθεί κάποια προστασία (όχι βλάβη).

Θα δοκίμαζα και με το follow me.

Αν όλα αποτύχουν, τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο (πχ fgeurope αν είναι Midea).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω προχωρήσει σε αγορά νέου κλιματιστικού. Πρόκειται για σαλόνι μαζί με χωλ εισόδου συνολικά 26τ.μ με ύψος 2,7μ. Είναι ρετιρέ με σκεπή. Θα χρησιμοποιηθεί κατά 95% για ψύξη. Έχει παλιά κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια (κατασκευή περίπου 1992, το αναφέρω συνολικά και για τη μόνωση του κτηρίου). Γύρω γύρω δεν υπάρχει άλλο διαμέρισμα και ο ήλιος το βλέπει αρκετά στη δύση του.

Έχω παραγγείλει το midea xtreme pro 12000btu. Ωστόσο έχω αμφιβολίες για το αν θα είναι επαρκές το κλιματιστικό ή αν έπρεπε να πάρω με περισσότερα btu. Στον χώρο υπάρχει και το χωλ που οδηγεί στα υπνοδωμάτια οπότε θα υπάρχει και από εκεί κάποια απώλεια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Παρακάτω παραθέτω τα αποτελέσματα από το ερωτηματολόγιο με επιφύλαξη για τις απαντήσεις και τα αποτελέσματα.

Θερμικές Απώλειες

6172.88

Watt

5308.68

KCal/h

228.63

Watt/m2

196.62

KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:

Τρίκαλα - Κλιματική ζώνη Γ

Υψόμετρο Περιοχής:

Κάτω από 500 μέτρα

Επιθυμητή Θερμοκρασία:

21 ℃

Έτος Kατασκευής:

1992

Εμβαδό Κατοικίας:

27 m2

Ύψος Ορόφου:

2.7 m

Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:

Σε περιοχή με αραιή δόμηση

Μόνωση Τοίχων:

Πλημμελής Μόνωση

Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:

Aέρα

Νότια Πλευρά σε επαφή με:

Aέρα

Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:

Aέρα

Δυτική Πλευρά σε επαφή με:

Aέρα

Δάπεδο σε επαφή με:

Άλλη κατοικία

Μόνωση Δαπέδου:

Καλή μόνωση - 5εκ.Αλλαγή

Οροφή σε επαφή με:

Πλάκα κάτω από στέγη

Μόνωση Οροφής:

Καλή μόνωση - 5εκ.Αλλαγή

Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:

2

Παράθυρα:

2

Τύπος Κουφωμάτων:

Μεταλλικά κουφώματα

Τύπος Τζαμιών:

Διπλά τζάμια

Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:

5%

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, kon30fyllou είπε

Καλησπέρα,

Έχω προχωρήσει σε αγορά νέου κλιματιστικού. Πρόκειται για σαλόνι μαζί με χωλ εισόδου συνολικά 26τ.μ με ύψος 2,7μ. Είναι ρετιρέ με σκεπή. Θα χρησιμοποιηθεί κατά 95% για ψύξη. Έχει παλιά κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια (κατασκευή περίπου 1992, το αναφέρω συνολικά και για τη μόνωση του κτηρίου). Γύρω γύρω δεν υπάρχει άλλο διαμέρισμα και ο ήλιος το βλέπει αρκετά στη δύση του.

Έχω παραγγείλει το midea xtreme pro 12000btu. Ωστόσο έχω αμφιβολίες για το αν θα είναι επαρκές το κλιματιστικό ή αν έπρεπε να πάρω με περισσότερα btu. Στον χώρο υπάρχει και το χωλ που οδηγεί στα υπνοδωμάτια οπότε θα υπάρχει και από εκεί κάποια απώλεια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Παρακάτω παραθέτω τα αποτελέσματα από το ερωτηματολόγιο με επιφύλαξη για τις απαντήσεις και τα αποτελέσματα.

Θερμικές Απώλειες

6172.88

Watt

5308.68

KCal/h

228.63

Watt/m2

196.62

KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:

Τρίκαλα - Κλιματική ζώνη Γ

Υψόμετρο Περιοχής:

Κάτω από 500 μέτρα

Επιθυμητή Θερμοκρασία:

21 ℃

Έτος Kατασκευής:

1992

Εμβαδό Κατοικίας:

27 m2

Ύψος Ορόφου:

2.7 m

Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:

Σε περιοχή με αραιή δόμηση

Μόνωση Τοίχων:

Πλημμελής Μόνωση

Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:

Aέρα

Νότια Πλευρά σε επαφή με:

Aέρα

Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:

Aέρα

Δυτική Πλευρά σε επαφή με:

Aέρα

Δάπεδο σε επαφή με:

Άλλη κατοικία

Μόνωση Δαπέδου:

Καλή μόνωση - 5εκ.Αλλαγή

Οροφή σε επαφή με:

Πλάκα κάτω από στέγη

Μόνωση Οροφής:

Καλή μόνωση - 5εκ.Αλλαγή

Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:

2

Παράθυρα:

2

Τύπος Κουφωμάτων:

Μεταλλικά κουφώματα

Τύπος Τζαμιών:

Διπλά τζάμια

Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:

5%

 

Τι νούμερο βγάζει με τον σωστό αριθμό από μπαλκονόπορτες όπου πρέπει να βάλεις μόνο του χώρου και όχι όλου του σπιτιού; Επίσης βάλε 18C.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το νούμερο βγάζει με τον σωστό αριθμό από μπαλκονόπορτες όπου πρέπει να βάλεις μόνο του χώρου και όχι όλου του σπιτιού; Επίσης βάλε 18C.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Έβαλα 18C και άλλαξα τη βόρεια και νότια πλευρά καθώς μόνο δυτικά και ανατολικά είναι εκτεθειμένο. Στο χώρο υπάρχει μία μπαλκονόπορτα, η πορτα εισόδου και 2 παράθυρα. Παρακάτω τα ανανεωμένα αποτελέσματα:

Θερμικές Απώλειες
3548.32
Watt
3051.55
KCal/h
131.42
Watt/m2
113.02
KCal/h/m2
Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για
Περιοχή:
Τρίκαλα - Κλιματική ζώνη Γ
Υψόμετρο Περιοχής:
Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία:
18 ℃
Έτος Kατασκευής:
1992
Εμβαδό Κατοικίας:
27 m2
Ύψος Ορόφου:
2.7 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:
Σε περιοχή με αραιή δόμηση
Μόνωση Τοίχων:
Πλημμελής Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:
Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:
Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με:
Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου:
Καλή μόνωση - 5εκ.
Οροφή σε επαφή με:
Πλάκα κάτω από στέγη
Μόνωση Οροφής:
Καλή μόνωση - 5εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:
2
Παράθυρα:
2
Τύπος Κουφωμάτων:
Μεταλλικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών:
Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:
5%

Επεξ/σία από kon30fyllou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, kon30fyllou είπε

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Έβαλα 18C και άλλαξα τη βόρεια και νότια πλευρά καθώς μόνο δυτικά και ανατολικά είναι εκτεθειμένο. Στο χώρο υπάρχει μία μπαλκονόπορτα, η πορτα εισόδου και 2 παράθυρα. Παρακάτω τα ανανεωμένα αποτελέσματα:

Θερμικές Απώλειες
3548.32
Watt
3051.55
KCal/h
131.42
Watt/m2
113.02
KCal/h/m2
Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για
Περιοχή:
Τρίκαλα - Κλιματική ζώνη Γ
Υψόμετρο Περιοχής:
Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία:
18 ℃
Έτος Kατασκευής:
1992
Εμβαδό Κατοικίας:
27 m2
Ύψος Ορόφου:
2.7 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:
Σε περιοχή με αραιή δόμηση
Μόνωση Τοίχων:
Πλημμελής Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:
Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:
Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με:
Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου:
Καλή μόνωση - 5εκ.
Οροφή σε επαφή με:
Πλάκα κάτω από στέγη
Μόνωση Οροφής:
Καλή μόνωση - 5εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:
2
Παράθυρα:
2
Τύπος Κουφωμάτων:
Μεταλλικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών:
Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:
5%

Οπότε θα σε φτάσει.

(Μάλλον)

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οπότε θα σε φτάσει.

(Μάλλον)

Με αυτό το μάλλον είμαι κ εγώ για αυτό είχα τις αμφιβολίες μου και ρώτησα 🙂

Θα δείξει. Από τα αποτελέσματα των απωλειών πώς καταλαβαίνουμε τί κλιματιστικό χρειαζόμαστε; Μετατρέπουμε τα kcal σε btu?

Θα πρέπει να κοιτάμε τα ονομαστικά btu ή τα μέγιστα; Για παράδειγμα το κλιματιστικό που πήρα έχει μέγιστο σε ψύξη 14700 αλλά ονομαστική απόδοση 12000btu.

Επεξ/σία από kon30fyllou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Να ξεκινήσω ευχαριστώντας και ταυτόχρονα συγχαίροντας τους «θαμώνες» του συγκεκριμένου θέματος του forum και ειδικά εκείνους που με την εμπειρία τους διαθέτουν προσωπικό χρόνο για να απαντούν σε ερωτήσεις και να μας κατατοπίζουν σχετικά με το ιδιαίτερα σημαντικό θέμα της αγοράς κλιματιστικού. Με τη σειρά μου παραθέτω κι εγώ στοιχεία και ευελπιστώ σε απαντήσεις-προτάσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό: 1300-1500 Euro
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Κατά προτίμηση κατάστημα (ή επώνυμη αλυσίδα) που να δίνει δυνατότητα διακανονισμού με δόσεις
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 70% ψύξη και 30% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες για ψύξη
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης: Κύριος τρόπος θέρμανσης με φυσικό αέριο
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος: Σαλονο-τραπεζαρία ενιαίος χώρος, διαμεσολαβεί συρόμενη πόρτα που μένει μόνιμα ανοικτή. Συνολικά, κατά προσέγγιση, 50-55 τ.μ.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα: Θεσσαλονίκη, κέντρο της πόλης
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features: wifi (= απαραίτητο), ιονιστής (= επιθυμητό), φίλτρο αέρα, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο (= απαραίτητο)
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Διαμέρισμα 3ου ορόφου, μπαλκόνια (ανατολικός και δυτικός προσανατολισμός), με έντονη ηλιοφάνεια
  11. Επισυνάπτεται ακολούθως Υπολογισμός Θερμικών Απωλειών: 1.jpg.8ce0a97118394c2a6e83666e98c73c13.jpg2.png.4221e45790fb8539242ed262ea0ea990.png
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που ζητήσουμε να τοποθετηθεί η εξωτερική μονάδα στο πάτωμα, για να εξασφαλίσουμε το ελάχιστο μήκος χαλκοσωλήνα, οφείλουμε να προσέξουμε κάτι άλλο στην συγκεκριμένη διαδικασία? Πχ χρειάζεται να μπει κάτι ανάμεσα ή κάποια άλλη λεπτομέρεια που πρέπει να έχουμε υπόψιν?

Ρωτάω προκαταβολικά για να μην βρεθώ προ εκπλήξεως αργότερα λόγω κακής εγκατάστασης 😅

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kon30fyllou είπε

Με αυτό το μάλλον είμαι κ εγώ για αυτό είχα τις αμφιβολίες μου και ρώτησα 🙂

Θα δείξει. Από τα αποτελέσματα των απωλειών πώς καταλαβαίνουμε τί κλιματιστικό χρειαζόμαστε; Μετατρέπουμε τα kcal σε btu?

Θα πρέπει να κοιτάμε τα ονομαστικά btu ή τα μέγιστα; Για παράδειγμα το κλιματιστικό που πήρα έχει μέγιστο σε ψύξη 14700 αλλά ονομαστική απόδοση 12000btu.

Μετατροπή σε Btu ναι , οποία τιμή θες η τα watt η τα kcal

ονομαστική κοιτάμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω, μπορεί να έχει ενεργοποιηθεί κάποια προστασία (όχι βλάβη).

Θα δοκίμαζα και με το follow me.

Αν όλα αποτύχουν, τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο (πχ fgeurope αν είναι Midea).

Τελικά "έφταιγε" ότι είχα το fan speed στο auto. Μου το έκανε και στο κλιματιστικό του δωματίου που είναι 9000btu. Ανέβηκε η θερμοκρασία στο 13.8 εκεί μετά από 30-40 λεπτά. Αλλάζοντας την ρύθμιση από το auto στο 100 έπεσε η θερμοκρασία <11 στις περσίδες και στα 2 κλιματιστικά. Η θερμοκρασία χωρου στο σαλόνι άρχισε μετά από κάποια ώρα να πέφτει κάτω από 24 ενώ πριν είχε σταθεροποιηθεί στους 26. 

Δεν δουλεύει δηλαδή σωστά το auto αποτι καταλαβαίνω...κόβει δύναμη μετά από κάποια ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, go2jimmys1 είπε

Τελικά "έφταιγε" ότι είχα το fan speed στο auto. Μου το έκανε και στο κλιματιστικό του δωματίου που είναι 9000btu. Ανέβηκε η θερμοκρασία στο 13.8 εκεί μετά από 30-40 λεπτά. Αλλάζοντας την ρύθμιση από το auto στο 100 έπεσε η θερμοκρασία <11 στις περσίδες και στα 2 κλιματιστικά. Η θερμοκρασία χωρου στο σαλόνι άρχισε μετά από κάποια ώρα να πέφτει κάτω από 24 ενώ πριν είχε σταθεροποιηθεί στους 26. 

Δεν δουλεύει δηλαδή σωστά το auto αποτι καταλαβαίνω...κόβει δύναμη μετά από κάποια ώρα.

Auto ανεμιστήρας = Άνεση για υπνοδωμάτια κτλ
80% fan έχω πάντα το 18αρι midea και μόλις φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία ρίχνει στροφές σαν auto περίπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, mindreader said:

Που μπορεις να δεις τη τρεχουσα θερμοκρασια λειτουργιας του tapo;

===================================================================

===================================================================

Σε ενα δωματιο με κλιματιστικο, εχει την κλασικη ξυλινη συρρομενη διπλη πορτα.

Σκεφτομαι, να βαλω κατω στα πλακακια στη βαση της, ενα λαστιχο σαν αυτο, σχεδον να εφαπτεται με τις δυο συρρομενες πορτες οταν τις εχω κλειστες, για να κρατα την ψυξη το a/c στο δωματιο. Τι λετε, θα βοηθησει στη λειτουργια του;

spacer.png

Βοηθα αν το κολησω αυτο το λαστιχο κατω στο πατωμα, να εφαπτεται στις συρρομενες πορτες οταν τις εχω κλειστες; Θα μονωσει καπως λιγο παραπανω το δωματιο, απο την οποια μικρη ροη κατω απο τις πορτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...