Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, dopermann είπε

Δεν έχει λέει σέ Toshiba μόνο σέ. Daikin εγκατάσταση σπεγκστσσσση ακυρώνω τελείως τά λεφτά πίσω 

Ρε συ μ@λακίες λέει. Κοίτα https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-13000btu-134459?ref=reccodo-search

Πάρε ή 2Χ13άρια yukai με δωρεάν εγκατάσταση, ή 1Χ13 yukai για κρεβατοκάματα + 1Χ12 άρι daikin για σαλόνι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ρε συ μ@λακίες λέει. Κοίτα https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-13000btu-134459?ref=reccodo-search

Πάρε ή 2Χ13άρια yukai με δωρεάν εγκατάσταση, ή 1Χ13 yukai για κρεβατοκάματα + 1Χ12 άρι daikin για σαλόνι.

Σευχαρθστω πολύ τους τό έδειξα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μας έχει διαλύσει λίγο αυτή η επιλογή. Ο κωτσος έβγαλε διαθέσιμο το haori 13αρι. Με την επιδότηση πάει 729 αλλά δεν εχει δωρεάν εγκατάσταση. Τα Πρακτικερ έχουν το 13αρι yukai με μια έκπτωση 699 ευρώ συν δωρεαν εγκατάσταση. Δλδ 350 σύνολο. Αντε να δουλεύει το περισσότερο 10 ώρες τη μέρα, τις μέρες που χρειάζεται κλιματισμός (με την υπόθεση οτι θα αυξηθουν), χειμώνα καλοκαίρι. Θα κάνει απόσβεση το haori σε 15 χρόνια τα 480 ευρώ? Αντε να περιμένω λίγο μήπως βάλει ο κωτσος δωρεάν. Αντε να δεχτώ ότι μπορεί να θέλω και το wifi module. Έχω δίλημμα... 

Επεξ/σία από christiD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Σε 18αρι,οικονομικο,για ψυξη κατα κυριο λογο,καποια γνωμη?

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

1 λεπτό πριν, christiD είπε

81

Έπεσαν επιταγές σήμερα και αυξήθηκε η πελατεία...😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού 18.000btu και έχω περάσει άπειρες ώρες διαβάζοντας τα σχετικά νήματα και τους γνώστες του χώρου εδώ. Ενώ μέχρι σήμερα είχα καταλήξει σε TCL, θέλοντας να διατηρήσω το κόστος χαμηλά, συνεχίζοντας να διαβάζω το παρόν νήμα προβληματίστηκα περισσότερο και άρχισα να ξανασκέφτομαι τα γιαπωνέζικα (αλλά δεν πολυψήνομαι να ξεπεράσω το χιλιάρικο). Παραθέτω τις απαντήσεις μου προς αναζήτηση βοήθειας και ευχαριστώ προκαταβολικά:
 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 800-1000€ (όσο λιγότερα, τόσο καλύτερα - δεν έχω επιδότηση - συζητάω μια υπέρβαση για κάτι εξαιρετικό).
  2. Νέα αγορά.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο. Αν περιλαμβάνει και καλή εγκατάσταση, το προτιμώ.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο: Ας πούμε 90% ψύξη / 10% θέρμανση.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή θέρμανσης.
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης: υπάρχει λέβητας πετρελαίου, ο οποίος εννοείται ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αποκλειστική πηγή θέρμανσης αν συμφέρει οικονομικά.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος: Ενιαίος χώρος ~45τμ σαλόνι/τραπεζαρία/κουζίνα, με ένα άνοιγμα προς διάδρομο (δεν έχει πόρτα).
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Ραφήνα - Θερμοκρασίες: από 5C έως 31C (https://penteli.meteo.gr/stations/rafina/) - επίπεδο θάλασσας, ~1200m από τη θάλασσα, η εξωτερική μονάδα τοποθετημένη βορειοανατολική γωνία (μπροστά θα βλέπει Ανατολή, πλάι Βορρά).
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features: Θέλω wifi, δε θέλω ιονιστή, όλα τα άλλα είναι ευπρόσδεκτα μπόνους (προφανώς δε θέλω να ακούγεται σαν ελικόπτερο, ούτε να το πετάξω στα 5 χρόνια, νορμάλ πράγματα).
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλή μόνωση, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια, ανατολικός προσανατολισμός, αλλά το δωμάτιο έχει 2,5 εξωτερικούς τοίχους (ανατολικά, βόρεια και μισό δυτικά).
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας: 
    4189.30 Watt
    3602.79 KCal/h
    93.10 Watt/m2
    80.06 KCal/h/m2
    για 19C
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Έπεσαν επιταγές σήμερα και αυξήθηκε η πελατεία...😅

Όχι όχι! είμαι υποψήφιος πελάτης εδώ και κάνα μήνα!! Το έχω καθυστερήσει. Δες το διορθωμένο ποστ μήπως και καταφέρεις να ξεδιαλύνεις την "ομίχλη". ακριβό Haori ή yukai. Δε βλεπω να έχει τόσο τρελή διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελιωσα φφφφφφφφφφφφ επιτλους και 88 ευρω πισω στην καρτα και 2 13ρια!!!!!Ευχαριστω απο καρδιας ολους!!!!!Μου ειπαμε 4 μερες απο τις κεντρικες αποθηκες αλλα δεν βιαζομαι οκ οποτε ερθουν ευχαριστω ολους!!!!!!Και δωρεαν απεγκατασταση και εγκατασταση επειδη εχει βαλει κ το μιντια μαρκτ παμπλικ.....Τωρα τους εχω και εκπληξη γιατι θελω αυτο που εχω στο σαλονι να το πανε δωματιο θα τα βρουμε μαλλον μεταξυ μας...Το κουφο της υποθεσης ειναι οτι εχει δωρεαν εγκατ απεγκ στο 13 και οχι στο 10ρι για γελια...

Επεξ/σία από dopermann
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω την βοήθεια σας πριν πάρω τηλέφωνο πρακτικέρ και κάνω Μανουρα. Σιεστα 12αρι τοποθετημένο κάνα 3μηνο παρατήρησα ότι στην εσωτερική γωνία στάζει νερά,είναι λογικό η να μαλώσω?μόνο από την αποχέτευση δεν πρέπει να βγαίνει το νερό?

Και μια απορία είναι λογικό με 25 έξω να ζητάω 22 και να γεμίζει το 1/3 ενός μπετονιου (απιονισμένου) στην ώρα?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dopermann είπε

Το κουφο της υποθεσης ειναι οτι εχει δωρεαν εγκατ απεγκ στο 13 και οχι στο 10ρι για γελια...

Ανάλογα με το τι θέλουν αδειάσουν από τα αποθέματα. Ποιος ξέρει.

3 λεπτά πριν, manousos34 είπε

Παιδιά θέλω την βοήθεια σας πριν πάρω τηλέφωνο πρακτικέρ και κάνω Μανουρα. Σιεστα 12αρι τοποθετημένο κάνα 3μηνο παρατήρησα ότι στην εσωτερική γωνία στάζει νερά,είναι λογικό η να μαλώσω?μόνο από την αποχέτευση δεν πρέπει να βγαίνει το νερό?

Και μια απορία είναι λογικό με 25 έξω να ζητάω 22 και να γεμίζει το 1/3 ενός μπετονιου (απιονισμένου) στην ώρα?

Ευχαριστώ 

Το bold δεν είναι λογικό. Θα πρέπει το νερό να βγαίνει μόνο από την αποχέτευση. Τώρα αυτό είναι ή απόφραξη της αποχέτευσης και δεν προλαβαίνει να το αποστραγγίζει (χλωμό) ή κάτι δεν έχει κουμπώσει καλά εκεί που βάζουν τον πλαστικό σωλήνα με την έξοδο από το λεκανάκι. Θα πρέπει να μιλήσεις με κεντρικά.

Όσον αφορά την ποσότητα νερού, ναι , αν έχεις πολύ υγρασία στον χώρο, θα συμπυκνώνει τους υδρατμούς στην ατμόσφαιρα του χώρου σου και θα το βγάζει έξω. Βάλε την εξωτερική αποχέτευση να τρέχει σε κάποιο σιφώνι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Σου έγραψα πιο πάνω τα κριτήρια.

Αν μόνο ψύξη -> legend.

Αν θα παίξει και αρκετή χρήση θέρμανση, απορρίπτεται εκτός και αν θέλεις τα 10 χρόνια εγγύηση και δεν σε ενοχλεί να κάψεις λίγο παραπάνω ρεύμα (μη με ρωτήσεις πόσο, ίσως 500-600€ παραπάνω στην 5ετία και ανάλογα τη χρήση, τις απώλειες , την τιμή ρεύματος κτλ).

Μετά το κάθε κλιματιστικό έχει τα υπέρ και τα κατά. Mitsubishi και Fujitsu παίζουν εγγύηση μόλις 3 χρόνια. Προσωπικά πήρα το asyg24kmta αλλά έβαλα επέκταση στα 5.

Αν σε καλύπτει το 22άρι, το heavy 63 είναι μια καλή επιλογή.

Το kmte θα παίζει με τρελή οικονομία σε θέρμανση (το έχω πετύχει 165W ελάχιστη τιμή).

Προσωπικά στη θέση σου θα έψαχνα το toshiba RAS-24E2KVG-E / RAS-24E2AVG-E. Δεν θα έχει την απόδοση του fujitsu, θα καίει λίγο παραπάνω (μη με ρωτήσεις πόσο, θα έλεγα λίγο), αλλά θα είναι αθόρυβο και έχει εγγύηση.

Δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο. Θα πρέπει να τα ζυγίσεις.

 

Καλησπέρα και πάλι. Βλέπω στη σελίδα της mitsubishi έχει άλλα χαρακτηριστικά από αυτά που έχει στα site το heavy 63. Και μου φαίνεται καλυτερο από το legend. Κάνω κάπου λάθος?IMG_20230608_201552.jpg.c2e23724386bed768cefae96f51b97d2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...