Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, SkillBill είπε

το ξαναβαζω μηπως και χαθηκε στα σχολια ¨)

Τα "φθηνά" κλιματιστικά δεν κάνουν εάν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσεις 24/7 θέρμανση 

Για την χρήση που θες εσύ πάρε αυτό που θα σου κάνει τη μικρότερη ζημιά στη τσέπη αρκεί βέβαια το κλιματιστικό να είναι επαρκές για το χώρο γιατί και το ακριβότερο να πάρεις εάν δε φτάνει να καλύψεις τις απώλειες απλά θα έχεις πετάξει τα λεφτά σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλος με asyg18kmta και 2 perfera στους 26 και ψύξη στη Ραφήνα, βλέπει το παρακάτω

image.png?ex=6669b6f6&is=66686576&hm=49f

το asyg18kmta είναι σε χώρο με διπλάσιες απώλειες από τα perfera. Τα πατάει κάτω.

image.png.eba48e2c6d9908a0bb514952a28ad519.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μπορείς να μας δείξεις τις απαντήσεις στα ερωτήματα;

Θερμικές Απώλειες

5099.64Watt

4385.69KCal/h

169.99Watt/m2

146.19KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας

Περιοχή: Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 24 ℃
Έτος Kατασκευής: 1990
Εμβαδό Κατοικίας: 30 m2
Ύψος Ορόφου: 3 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων: Πλημμελής Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Νότια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με: Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου: Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με: Άλλη κατοικία
Μόνωση Οροφής: Καμία μόνωση
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 2
Παράθυρα: 3
Τύπος Κουφωμάτων: Συνθετικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%


Ξαναεπισημαίνω πώς μπορεί και να έχει καποιου είδους μονωση ο τοιχος, αλλά πραγματικά δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, GeoSteir είπε

Θερμικές Απώλειες

5099.64Watt

4385.69KCal/h

169.99Watt/m2

146.19KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας

Περιοχή: Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 24 ℃
Έτος Kατασκευής: 1990
Εμβαδό Κατοικίας: 30 m2
Ύψος Ορόφου: 3 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων: Πλημμελής Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Νότια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με: Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου: Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με: Άλλη κατοικία
Μόνωση Οροφής: Καμία μόνωση
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 2
Παράθυρα: 3
Τύπος Κουφωμάτων: Συνθετικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%


Ξαναεπισημαίνω πώς μπορεί και να έχει καποιου είδους μονωση ο τοιχος, αλλά πραγματικά δεν το γνωρίζω.

Βρε, έχεις 2 μπαλκονόπορτες και 3 παράθυρα στα 30τμ; Δεν θέλουμε όλου του σπιτιού.

Επίσης αφού είναι για ψύξη, βάλε 18C στη θερμοκρασία (υπάρχει λόγος).

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βρε, έχεις 2 μπαλκονόπορτες και 3 παράθυρα στα 30τμ; Δεν θέλουμε όλου του σπιτιού.

Επίσης αφού είναι για ψύξη, βάλε 18C στη θερμοκρασία (υπάρχει λόγος).

Ουπς ναι, επαθα brain fart. Συγγνωμη!




Θερμικές Απώλειες

4255.91Watt

3660.08KCal/h

141.86Watt/m2

122.00KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας

Περιοχή: Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 18 ℃
Έτος Kατασκευής: 1990
Εμβαδό Κατοικίας: 30 m2
Ύψος Ορόφου: 3 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων: Καμία Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Νότια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με: Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου: Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με: Άλλη κατοικία
Μόνωση Οροφής: Καμία μόνωση
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 1
Παράθυρα: 1
Τύπος Κουφωμάτων: Συνθετικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεπεράσαμε το πρώτο φετινό ζεστό crash test.  39 έδειχνε η πρόγνωση για Ωρωπό Αττικής, μέσα έπεσε.

Τα 60τμ αρκέστηκαν σε έως 3,4KW για να διατηρηθούν στους 26C βαθμούς. Not bad. Για να δούμε αύριο.  Screenshot2024-06-11182338.png.624a2e265cbdfb59f3e3900a44d543bf.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, liakjim είπε

Φίλος με asyg18kmta και 2 perfera στους 26 και ψύξη στη Ραφήνα, βλέπει το παρακάτω

image.png?ex=6669b6f6&is=66686576&hm=49f

το asyg18kmta είναι σε χώρο με διπλάσιες απώλειες από τα perfera. Τα πατάει κάτω.

image.png.eba48e2c6d9908a0bb514952a28ad519.png

Οπότε συμπεραίνουμε ότι το 18αρι ενώ είναι κ σε μεγαλύτερο χώρο με παραπάνω απώλειες καίει λιγότερο ρεύμα από ότι τα 9αρια perfera με ίδιες εξωτερικές θερμοκρασίες αν δεν κάνω λάθος . 

Βέβαια το seer στο excel είναι 5,31 για τα daikin κ 4,54 για το asyg18kmta , οπότε λίγο τώρα μπερδεύομαι ( αλλά διαφορετικά btus). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, philos είπε

Ήρθαν οι τεχνικοί σήμερα με ένα μηχανάκι που μετράει θερμοκρασία στις περσίδες.

Μου είπαν ότι βλέπουν φυσιολογικές τιμές (εγώ έβλεπα το νούμερο "11" στην οθόνη (είχε ξεκινήσει από 29...28... κι έπεσε μέχρι το 11), αυτοί κάτι είπανε ότι βλέπουν θερμοκρασία 6 - 7 βαθμούς, ίσως το μηχανάκι δείχνει και min τιμές με πιο μικρά γράμματα και δεν το είδα). Τον βάζανε πολύ μέσα τον αισθητήρα.

Είπαν ότι θα φταίει το ότι έχουμε ταράτσα από πάνω και ντουβάρια - γωνιακό σαλόνι.

Τέλος είπαν ότι θα στείλουν τις φωτογραφίες των μετρήσεων και θα μας ειδοποιήσουν.

Τι λέτε;

 

5 ώρες πριν, philos είπε

Αυτοί που ήρθαν ήταν μιλημενοι από το public. Ουσιαστικά το ίδιο το public. Επικοινωνησανε χθες για το ραντεβού και απευθείας μου ήρθε μαιλ από public για αξιολογήσεις επικοινωνίας (το λεω γιατι οπως σας ειπα ειχα στείλει μηνυμα και στο τεχνικο συνεργείο).

Βγάλανε τις φωτογραφίες και είπαν κάπου θα τις στείλουν και θα ενημερωθώ.

Αν πάνε να το παίξουν κοροιδια με τις μετρήσεις πρέπει να το ξέρω γιατί είμαι άσχετος και γι αυτό ρωτάω εδώ.

Θα τα πω χαρτί και καλαμάρι στην αντιπροσωπεία να έρθουν κι αυτοί να μετρήσουν. Και θα είμαι πιο προετοιμασμένος. Έχουν όρους εγγύησης στο σαιτ τους (δεν λεω για τα public αλλα για την αντιπροσωπεία) και τους πληρω όλους, έχω και την απόδειξη αγοράς. 2 μηνών air.

Το να πιάνει 11oC στις περσιδες ενώ πρέπει 6 με 7, αποδυκνειει περίτρανα τους λόγους που δεν παγώνει το χώρο. 

Δεν υπάρχει στάνταρ νούμερο... Για να βγάζει 11 βαθμούς είχες στην αναρρόφηση 26-30 βαθμούς. Βάλε φωτογραφίες της εγκατάστασης.

** Είδα την εγκατάσταση για πόσα τ.μ. μιλάμε; Το ύψος της εσωτερικής είναι οκ.

Επεξ/σία από Klausx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzepelvas είπε

Οπότε συμπεραίνουμε ότι το 18αρι ενώ είναι κ σε μεγαλύτερο χώρο με παραπάνω απώλειες καίει λιγότερο ρεύμα από ότι τα 9αρια perfera με ίδιες εξωτερικές θερμοκρασίες αν δεν κάνω λάθος . 

Βέβαια το seer στο excel είναι 5,31 για τα daikin κ 4,54 για το asyg18kmta , οπότε λίγο τώρα μπερδεύομαι ( αλλά διαφορετικά btus). 

Αυτό που δυστυχώς δεν μπορεί να δείξει το seer, ούτε με τα διαγράμματα που έχω ανεβάσει και το λέμε και στο sticky, είναι η απόδοση των στα μερικά φορτία. Πχ το seer έχει κάπου 90% στους 35C ( στους 40 έχω το 100% με τα τροποποιημένα seers) ,  ενώ το asyg18kmte με 160W , πόσο φορτίο να έχει; 15% ;

Αυτά δεν τα έχουμε και προφανώς το asyg18kmte θα είναι πολύ πιο αποδοτικό σε χαμηλά φορτία.

Μόνο αν είχαμε για όλα τα κλιματιστικά της αγοράς τα πινακακια των Toshiba θα ξέραμε να συγκρίνουμε και σε αυτές τις συνθήκες/ περιπτώσεις. Ή αν όλα τα μέλη μας έδειχναν τις πραγματικές τους επιδόσεις με καλούς υπολογισμούς.

Δεν έχουμε κάτι καλύτερο δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2024 στις 3:47 ΜΜ, liakjim είπε

Θα σου έλεγα το daikin RXM42R αλλά είναι πιο πάνω από το μπάτζετ.

Νομίζω ότι με ένα 12άρι θα είσαι οκ αφού έχεις βόρειο προσανατολισμό

Πήγαινε όσο πιο δεξια σε παίρνει χρηματικά σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα επιθυμητά χαρακτηριστικά

pubchart?oid=1968932572&format=image

Αν μπορείς πήγαινε εδώ

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-13000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-b13g3kvsg-e-ras

αλλιώς

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-inverter-13000btu-134459

πιο πάνω θα τα δεις σε διάγραμμα οπότε θα έχεις και σύγκριση seers για κλίμα Αττικής (τεράστια διαφορά yukai/edge υπέρ του edge).

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα προσπαθήσω για το Edge ή έστω το Yukai.

Δεν το διευκρίνησα, αλλά το σαλόνι που θα τοποθετηθεί το 12άρι (ή 18 άρι που έλεγα αρχικά) έχει ανατολικό προσανατολισμό.

Το υπνοδωμάτιο έχει βόρειο προσανατολισμό. Αλλά ΟΚ, φαντάζομαι πάλι το 12 άρι θα με καλύπτει (ή 13άρι απ'ο,τι βλέπω που είναι το Toshiba).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, go2jimmys1 είπε

Καλησπέρα, έχω ένα Midea Xtreme Save Series 12αρι στο σαλόνι που είναι γύρω στα 30 τετραγωνικα. Έχω την εντύπωση ότι το κλιματιστικό δεν αποδίδει όσο θα έπρεπε. Θα το παρακολουθήσω ξανά αλλά νομίζω ήθελε 2 ώρες χρήση για να μου ρίξει την θερμοκρασία από 31 στους 28 με ζητούμενη 25.  Υπάρχει περίπτωση να έχει τσακιστεί η χαλκοσωλήνα και τι μπορώ να κάνω ; Είχε γίνει εγκατάσταση με 3 μέτρα χαλκοσωλήνα και αντλία κενού. Η εγκατάσταση έγινε πριν κάποιους μήνες από το πλαίσιο.

 

Έχω ξεχωριστά κλιματιστικά για το υπνοδωμάτιο/γραφείο (9αρια) και συνήθως λειτουργώ αυτά αφού είμαι τις περισσότερες ώρες εκεί. Εκεί δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.

 

Το έκανα ένα reset από τον πίνακα και έστρωσε. Έβαλα και ένα θερμόμετρο στις περσίδες για 20 λεπτά και δείχνει 9.8 βαθμούς με 30 εξωτερική.

1000002487.jpg

Επεξ/σία από go2jimmys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, go2jimmys1 είπε

Το έκανα ένα reset από τον πίνακα και έστρωσε. Έβαλα και ένα θερμόμετρο στις περσίδες για 20 λεπτά και δείχνει 9.8 βαθμούς με 30 εξωτερική.

1000002487.jpg

Μέτρα και την θερμοκρασία εισόδου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μέτρα και την θερμοκρασία εισόδου 

Έπεσε 9.2 και τώρα έκοψε στροφές πάλι και η θερμοκρασία ανέβηκε...πήγε 14.5 στις περσίδες χωρίς να αλλάξω κάτι...τι φάση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2024 στις 10:03 ΠΜ, Papakitou είπε

Καλημερα..

Nuvelle 12αρι, που ειναι 99% φασον AUX, δεν ειναι περιέργο να μην κατεβαίνει η κατανάλωση του κάτω απο 350W?

Ειναι 4η μέρα ανοικτό, έχω κάνει δοκιμές και με ταχύτητα ανεμιστήρα, αλλά και τις θερμοκρασίες.

 

Τι διαφορές βλέπεις στην κατανάλωση σε σχέση με το 18αρι στο σαλόνι , στις ίδιες απαιτούμενες θερμοκρασίες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...