Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, philos είπε

Ήρθαν οι τεχνικοί σήμερα με ένα μηχανάκι που μετράει θερμοκρασία στις περσίδες.

Μου είπαν ότι βλέπουν φυσιολογικές τιμές (εγώ έβλεπα το νούμερο "11" στην οθόνη (είχε ξεκινήσει από 29...28... κι έπεσε μέχρι το 11), αυτοί κάτι είπανε ότι βλέπουν θερμοκρασία 6 - 7 βαθμούς, ίσως το μηχανάκι δείχνει και min τιμές με πιο μικρά γράμματα και δεν το είδα). Τον βάζανε πολύ μέσα τον αισθητήρα.

Είπαν ότι θα φταίει το ότι έχουμε ταράτσα από πάνω και ντουβάρια - γωνιακό σαλόνι.

Τέλος είπαν ότι θα στείλουν τις φωτογραφίες των μετρήσεων και θα μας ειδοποιήσουν.

Τι λέτε;

Θυμάσαι τι σου είπα εδώ;

Αν είχε 7 στην περσίδα, θα πρέπει να είναι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, philos είπε

Μου είπαν ότι βλέπουν φυσιολογικές τιμές (εγώ έβλεπα το νούμερο "11" στην οθόνη (είχε ξεκινήσει από 29...28... κι έπεσε μέχρι το 11), αυτοί κάτι είπανε ότι βλέπουν θερμοκρασία 6 - 7 βαθμούς, ίσως το μηχανάκι δείχνει και min τιμές με πιο μικρά γράμματα και δεν το είδα).

Να έφτασε 6-7°C και να ανέβηκε μετά από λίγο, δύσκολο. Μόνο αν έκοψε ο συμπιεστής, αλλά συνήθως όταν θέλουν να τσεκάρουν θερμοκρασία στις περσίδες ρυθμίζουν τη θερμοκρασία τέρμα χαμηλά, οπότε δεν παίζει να έφτασε 6-7 βαθμούς.

Εξάλλου ενισχύεται και από αυτό:

15 λεπτά πριν, philos είπε

Είπαν ότι θα φταίει το ότι έχουμε ταράτσα από πάνω και ντουβάρια - γωνιακό σαλόνι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βγάλε την παροχή ρεύματος για λίγα λεπτά και ξαναδοκίμασε.

Το δοκιμασα αυτο Κατεβασα τον διακοπτη απο τον πίνακα που ειναι για το κλιματιστικό κ ξανα ανοιγμα αλλα δεν εγινε κατι παλι μονο η μεσα μοναδα δουλευει

 

Επρεπε οπως γραφτηκε να το εκανα ελεγχο οτι λειτουργει κανα μηνα πριν τουλαχιστον

Τωρα θα ζησω καιρο λιβυης για να μαθω😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδιά "11" ελεγε το μηχανάκι, σε καμία περίπτωση 6 - 7. Και ειχε ξεκινήσει από 29..28 κι έπεφτε.

Γι αυτό σας είπα "εκτός αν λέει και κάποια minimum τιμή με μικρά γράμματα το μηχανακι" κι εγώ δε την είδα.

Βγάλανε ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ  το μηχανάκι κι ένα άλλο μηχανάκι και είπαν θα τις στείλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μετακόμισα μόλις σε νέο διαμέρισμα (ενοίκιο) και θα ήθελα κλασσικά βοήθεια με την επιλογή κλιματιστικού.

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 600 - 800 Euro
     
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά (αλλά υπηρχε κλιματιστικό παλιά απο τον προηγούμενο ένοικο, δεν ξέρω λεπτομέρειες όμως)
     
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Προτίμηση σκρουτζομάγαζο ή παρόμοιο, αλλά προς το αδιάφορο αν είναι καλές οι υπηρεσίες των αλυσιδών
     
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 100% Ψύξη
     
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψήξης το καλοκαίρι (3-4 μήνες ανά έτος)
     
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου: Θέρμανση με φυσικό αέριο
     
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Σαλονοκουζίνα (30 τ.μ.) - Εάν πιάνει λίγο και κρεβατοκάμαρα (12τμ) θα ήταν επιθυμητό (εκεί υπάρχει ήδη παλιό κλιματιστικό ΟΧΙ inverter). Δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση δευτερου κλιματιστικου.
     
  8. Τοποθεσία: Αθήνα, Παλαιό Φάληρο, υψόμετρο 6μ, μετεωρολογικός σταθμός 500μ μακριά (ιστορικά στοιχεία Ιουνίου 2012-2021)
    Μέση μέγιστη θερμ: 30 C
    Μέση ελάχιστη: 23 C
     
  9. Features: Επιθυμητός ιονιστής ή/και φίλτρο αέρα
     
  10. Πληροφορίες: Διαμέρισμα 2ου ορόφου (5 όροφοι), Δυτικός προσανατολισμός μπαλκονιού (έντονη ηλιοφάνεια), βόρεια και νότια πλευρά κενό ανάμεσα σε πολυκατοικίες, ανατολική πλευρά άλλο διαμέρισμα. Κουφώματα αλουμινίου, διπλά τζάμια.
     
  11. ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ: ~ 5.500 Watt (Πιθανός λάθος υπολογισμός λόγω αδυναμίας εύρεσης στοιχείων μόνωσης τοιχωμάτων, έβαλα το ελάχιστο πιθανό στις επιλογές)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι καινούργιο με ενδιαφέρον σε κλιματιστικά έχουμε αυτή τη σεζόν;

Τα AUX C-Series με τα εξαιρετικά SEER δεν τα έχει βγάλει ακόμα στην αγορά ο αντιπρόσωπος. Πότε περιμένει;

Τα νέα Daisekai 10 διαφέρουν από τα Daisekai 9 στην ύπαρξη έκδοσης 18k btu και στην ντιζαϊνιά. Πλέον και με σούπερ-παραφουσκωμένες τιμές.

Η αγορά έχει πέσει μετά το πάρτι με τις πληθωρισμένες τιμές λόγω επιδοτήσεων και μάλλον οι αντιπρόσωποι κοιτάνε να σπρώξουν ότι έχει μείνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αν δεν με εξυπηρετήσουν οι τεχνικοί - public, μιλάω με την αντιπροσωπεία και τους λέω ότι οι μετρήσεις δείξανε 11oC ενώ έπρεπε 6 - 7;

Δεν έφτανε κάτω από 11 με τίποτα. Αυτό όμως είναι δική μου μαρτυρία, δεν έχω τις φωτογραφίες. Ίσως στην αντιπροσωπεία να είναι πιο τιμιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, philos είπε

Άρα αν δεν με εξυπηρετήσουν οι τεχνικοί - public, μιλάω με την αντιπροσωπεία και τους λέω ότι οι μετρήσεις δείξανε 11oC ενώ έπρεπε 6 - 7;

Δεν έφτανε κάτω από 11 με τίποτα. Αυτό όμως είναι δική μου μαρτυρία, δεν έχω τις φωτογραφίες. Ίσως στην αντιπροσωπεία να είναι πιο τιμιοι.

Θεωρώ ότι έπρεπε να καλέσεις πρώτα την αντιπροσωπεία, να ελέγξουν αν πάει κάτι στραβά και ποιο είναι αυτό. Αν πρόκειται για λάθος αυτών που το εγκατέστησαν, δεν μπορούν να το αμφισβητήσουν αν έχεις εγγράφως τον έλεγχο της αντιπροσωπείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, kotsonatos04 είπε

Θεωρώ ότι έπρεπε να καλέσεις πρώτα την αντιπροσωπεία, να ελέγξουν αν πάει κάτι στραβά και ποιο είναι αυτό. Αν πρόκειται για λάθος αυτών που το εγκατέστησαν, δεν μπορούν να το αμφισβητήσουν αν έχεις εγγράφως τον έλεγχο της αντιπροσωπείας.

Αυτοί που ήρθαν ήταν μιλημενοι από το public. Ουσιαστικά το ίδιο το public. Επικοινωνησανε χθες για το ραντεβού και απευθείας μου ήρθε μαιλ από public για αξιολογήσεις επικοινωνίας (το λεω γιατι οπως σας ειπα ειχα στείλει μηνυμα και στο τεχνικο συνεργείο).

Βγάλανε τις φωτογραφίες και είπαν κάπου θα τις στείλουν και θα ενημερωθώ.

Αν πάνε να το παίξουν κοροιδια με τις μετρήσεις πρέπει να το ξέρω γιατί είμαι άσχετος και γι αυτό ρωτάω εδώ.

Θα τα πω χαρτί και καλαμάρι στην αντιπροσωπεία να έρθουν κι αυτοί να μετρήσουν. Και θα είμαι πιο προετοιμασμένος. Έχουν όρους εγγύησης στο σαιτ τους (δεν λεω για τα public αλλα για την αντιπροσωπεία) και τους πληρω όλους, έχω και την απόδειξη αγοράς. 2 μηνών air.

Το να πιάνει 11oC στις περσιδες ενώ πρέπει 6 με 7, αποδυκνειει περίτρανα τους λόγους που δεν παγώνει το χώρο. 

Επεξ/σία από philos
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβετε τι μπορεί να κάνει ένα καλό κλιματιστικό σε σχέση με τα απλά.

37 εξωτερική.

Carrier crystal II 9άρι (φασόν midea).

Daikin atxc25b.

Fujitsu asyg24mta.

Όλα τα κλιματιστικά σε 25 ζήτηση μετρημένα με ακριβώς τα ίδια θερμόμετρα.

image.png.cab5eee4220f46576b04586e9d73a045.png

Τo atxc25b είναι ένα τσικ πιο πάνω από το carrier.

Το asyg24kmta όμως έχει σχεδόν τη διπλάσια απόδοση...απλά εντυπωσιακό πιστεύω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, GeoSteir είπε
  1. ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ: ~ 5.500 Watt (Πιθανός λάθος υπολογισμός λόγω αδυναμίας εύρεσης στοιχείων μόνωσης τοιχωμάτων, έβαλα το ελάχιστο πιθανό στις επιλογές)

Μπορείς να μας δείξεις τις απαντήσεις στα ερωτήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γλουπ!

δηλαδή αποδίδει 2.5 kW καταναλώνοντας μόνο 0.3? Αν ισχύει είναι τρομερό! Μπορεί δηλαδή κάποιος να το χρησιμοποιηήσει σαν 12άρι και, αν χρειαστεί κάποτε, σαν 24άρι? Θα ήθελα να δώ τα data για το αντίστοιχο 12άρι fujitsu!

εδιτ: ο χώρος που είναι το fujitsu έχει τόσο μεγάλες απώλειες συγκρινόμενος με τους άλλους δύο?

Επεξ/σία από chemkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, chemkyr είπε

γλουπ!

δηλαδή αποδίδει 2.5 kW καταναλώνοντας μόνο 0.3? Αν ισχύει είναι τρομερό! Μπορεί δηλαδή κάποιος να το χρησιμοποιηήσει σαν 12άρι και, αν χρειαστεί κάποτε, σαν 24άρι? Θα ήθελα να δώ τα data για το αντίστοιχο 12άρι fujitsu!

εδιτ: ο χώρος που είναι το fujitsu έχει τόσο μεγάλες απώλειες συγκρινόμενος με τους άλλους δύο?

Ναι ισχύουν τα νούμερα. Δεν κατάλαβα αυτό με το 12άρι σαν χρήση.

Ο χώρος του fujitsu είναι ενιαίος 60τμ, τα 9άρια είναι σε ~15-17τμ έκαστο. Δεν ξέρω να σου πω απώλειες σε ψύξη μιας και το fujitsu είναι στο ισόγειο (εκτεθειμένο όμως) ενώ τα άλλα 2 στον πάνω όροφο ( το δωμάτιο του daikin είναι εκτεθειμένο, του carrier είναι εσωτερικό). Πάνω υπάρχει σκεπή με κεραμίδια και μόνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, SkillBill είπε

Καλησπερα παιδια,
Ειμαι ασχετος απο κλιματιστικα, και τη μια φορα που ειχα παρει ενα πριν κατι χρονια ειχα συμβουλευτει εδω το φορουμ.
Κοιταω για 18αρια και 24αρια, αλλα δεν εχω τοσο μεγαλο μπατζετ. Και θα ηθελα, εαν ειναι φυσικα κατι που μπορει να απαντηθει απο ενα σχολιο εδω, να ρωτησω τι χανω σε ενα οικονομικο μοντελο? Δηλαδη, βλεπω πχ καποια 18αρια (οπως καποια που βρηκα εδω απο τα σχολια) που ειναι γυρω στο 1000αρικο, και βλεπω στο Σκρουντζ πχ ενα Τεσλα 18αρι με πολυ καλες κριτικες στα 600. Σε αυτα τα 400 που εχει διαφορα, τι χανω?
Φανταζομαι αποδοση, που μεταφραζεται και σε χρηματα στο λογαριασμο μακροχρονια, αλλα εφοσον προκειται για περιστασιακη χρηση στο εξοχικο, δεν ξερω κατα ποσο με πειραζει. Φανταζομαι και καποια αλλα τεχνικα χαρακτηριστικα οπως αυτα που διαβασα εδω, αλλα σε πρακτικη μεταφραση, τι σημαινει αυτο σε θεμα χρησης για ενα ΣΚ?
Τι αλλο ας πουμε θα ηταν στα μειον ενος φτηνου κλιματιστικου?

Σας ευχαριστω προκαταβολικα αν καποιος απαντησει

το ξαναβαζω μηπως και χαθηκε στα σχολια ¨)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...