Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην ομάδα και από εμένα και συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά που κάνετε.Ενδιαφέρομαι και εγώ για αγορά καινούργιου κλιματιστικού για το σαλόνι.Προσπάθησα με πρόγραμμα όσο καλύτερα μπορούσα να κάνω μια κάτοψη του χώρου και πάνω σε αυτό που έστησα θα ήθελα μια διευκρίνιση για να τρέξω το ερωτηματολόγιο για τις θερμικές απώλειες του δωματίου.Στην ερώτηση που αναφέρει πόρτες-μπλακονόπορτες βάση του σχεδίου πόσες θα βάλω;

ΣΑΛΟΝΙ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, plasTOST said:

@liakjim πιστεύεις μία tapo Ρ110 σε εξωτερικό κουτί να είχε θέμα ανάφλεξης σε 18άρι κλιματιστικό; 

Βλέπω operating temperature έως 35 βαθμούς

Που μπορεις να δεις τη τρεχουσα θερμοκρασια λειτουργιας του tapo;

===================================================================

===================================================================

Σε ενα δωματιο με κλιματιστικο, εχει την κλασικη ξυλινη συρρομενη διπλη πορτα.

Σκεφτομαι, να βαλω κατω στα πλακακια στη βαση της, ενα λαστιχο σαν αυτο, σχεδον να εφαπτεται με τις δυο συρρομενες πορτες οταν τις εχω κλειστες, για να κρατα την ψυξη το a/c στο δωματιο. Τι λετε, θα βοηθησει στη λειτουργια του;

spacer.png

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Έχει δοκιμάσει κάποιος το συγκεκριμένο καθαριστικό?

https://www.skroutz.gr/s/15172526/Clic-Katharistiko-Air-Condition-1lt.html?product_id=57308444&sponsored=listing

Καταλαβαίνω ότι καλύτερη λύση είναι με χημικό που το αραιώνεις, πχ:

https://www.skroutz.gr/s/15173248/NCH-Europe-Everbrite-Katharistiko-Air-Condition-gia-Epagelmatiki-CHrisi-1lt.html#reviews

αλλά επειδή κάνω μια φορά τον χρόνο, λόγω της εγγύησης, συντήρηση/απολύμανση με πλυστικό μηχάνημα, ελεφαντάκι κλπ, λέω μήπως κάνω κάποιον μικρό καθαρισμό τώρα στο εξάμηνο που το άνοιξα στην ψύξη.

Μόλις τελειώσει η υποχρεωτική συντήρηση από ψυκτικό για την εγγύηση, πολύ πιθανόν να αγοράσω εξοπλισμό.

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα.

Κάποια πρόταση για αγορά κλιματιστικού με βάση τα παρακάτω?

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 450
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): Αποκλειστικά για ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστικά για ψύξη τους καλοκαιρινούς μήνες
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Λέβητας πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο περίπου 10τμ.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Άργος / Αργολίδας https://penteli.meteo.gr/stations/argos/ ,  38μ υψόμετρο, ανατολικός προσανατολισμός, πολύ θερμό καλοκαίρι, η εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη στον ήλιο κατά τις πρωινές ώρες.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Επιθυμητή μεγάλη εγγύηση και αθόρυβο.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Απουσία μόνωσης, ανατολικός προσανατολισμός, κουφώματα αλουμινίου με μονά τζάμια.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

2403.03 Watt

2066.61 KCal/h

240.30 Watt/m^2

206.66 KCal/h/m^2

          για 18C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε αποψη για τα κλιματιστηκα GREE 

Στα συγκεκριμενα εχω μια εκπτωση για αγορα απο το you.gr 

Παραδειγμα ετουτο , φτανει στα 410ε , οπου ειναι λιγοτερο και απο το skroutz 

Δεν βλεπω να εχουν αρκετα review ομως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξηλώνω;

Εχω ενα παλιο κλιματιστικο, μη inverter, τοποθετημενο στο σπιτι σε δωματιο που δεν εχει αλλο κλιματιστικο, το οποιο ξερω ρεαλιστικα, οτι εκτος απροοπτου, δεν προκειται να το χρησιμοποιησω ποτε. Ειδικα δε και τωρα, που εστω δυο δωματια του σπιτιου, εχουν νεα inverter κλιματιστικα.
Αμεσα δεν σκεφτομαι να βαλω εκει καποιο νεο κλιματιστικο.
Ωστοσο, ξερω, οτι δεν παιζει με την καμια να το αναψω. Με τιποτε ομως.
Αρα, απλα υπαρχει, μην πω, πιανει τον χωρο αδικα, εντος κι εκτος σπιτιου.

Υπαρχει κανενας λογος, που εγω δεν μπορω να σκεφτω, για να διατηρησω στη θεση του αυτο το κλιματιστικο;
Ή με το σκεπτικο μου, δεν εχει νοημα καν να υπαρχει, οποτε να το ξηλωσω με την πρωτη ευκαιρια;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Pink_Floyd88 είπε

Στην ερώτηση που αναφέρει πόρτες-μπλακονόπορτες βάση του σχεδίου πόσες θα βάλω;

3

10 λεπτά πριν, WaxOnWaxOff είπε

Εχουμε αποψη για τα κλιματιστηκα GREE 

Στα συγκεκριμενα εχω μια εκπτωση για αγορα απο το you.gr 

Παραδειγμα ετουτο , φτανει στα 410ε , οπου ειναι λιγοτερο και απο το skroutz 

Δεν βλεπω να εχουν αρκετα review ομως 

Ψύξη μόνο;

12 λεπτά πριν, nef1TT είπε

Καλημέρα και από εμένα.

Κάποια πρόταση για αγορά κλιματιστικού με βάση τα παρακάτω?

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 450
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): Αποκλειστικά για ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστικά για ψύξη τους καλοκαιρινούς μήνες
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Λέβητας πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο περίπου 10τμ.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Άργος / Αργολίδας https://penteli.meteo.gr/stations/argos/ ,  38μ υψόμετρο, ανατολικός προσανατολισμός, πολύ θερμό καλοκαίρι, η εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη στον ήλιο κατά τις πρωινές ώρες.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Επιθυμητή μεγάλη εγγύηση και αθόρυβο.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Απουσία μόνωσης, ανατολικός προσανατολισμός, κουφώματα αλουμινίου με μονά τζάμια.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

2403.03 Watt

2066.61 KCal/h

240.30 Watt/m^2

206.66 KCal/h/m^2

          για 18C

https://www.bestprice.gr/item/2158590396/tcl-miracle-iii-09chsdtpg21i-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa-me-wi-fi.html

Μακριά από τη μαύρη λίστα των καταστημάτων στο tclgreece.gr

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, liakjim said:

3

Ψύξη μόνο;

 

Κυριος ναι , οι 5-10 βαθμοι που εχει πλεον τον "χειμωνα" , αντεχονται και με ζακετουλα ! 

Ρωταω γενικα σαν μαρκα , το μοντελο το εβαλα απλα και μονο επειδη μου αρεσε απο ομορφια

 

πχ σε αυτο , με την εκπτωση , μου παει στα 515 και λεει οτι εχει ΑΑΑ και στην ψυξη 

 

 

Αν προβω σε αγορα , ειτε θα μπει σε σαλονι ~25τμ , ειτε θα αντικαταστασει ενα toyotomi izuru 9αρι στο δωματιο μου (να ειναι 12-15τμ ? ) 

Επεξ/σία από WaxOnWaxOff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, WaxOnWaxOff είπε

 

Κυριος ναι , οι 5-10 βαθμοι που εχει πλεον τον "χειμωνα" , αντεχονται και με ζακετουλα ! 

Ρωταω γενικα σαν μαρκα , το μοντελο το εβαλα απλα και μονο επειδη μου αρεσε απο ομορφια

Το πρόσθεσα στα διαγράμματα

pubchart?oid=1968932572&format=image

Ακριβό μου φαίνεται, όχι και πολύ καλό seer. Τσέκαρε αν ισχύει η 10ετή εγγύηση γιατί δεν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tzepelvas είπε

 

  

Μπορείς να μας δώσεις μια τάξη μεγέθους. Το συμπέρασμα το έβγαλες με κάποια πρίζα που βλέπει κατανάλωση ?

Προσωπική εμπειρία είναι. Ειδικά στην θέρμανση δεν πέφτει η κατανάλωση και θορυβώδης στα πολύ κρύα. Δεν θυμάμαι μετρήσεις. Η τοποθέτηση έχει γίνει όπως προβλέπεται. Δεν ασχολούμαι πια. 

Χθες βράδυ ρυθμισμένο στους 24 sleep. Δηλαδή μετά από κάποιες ώρες πάει 26 και αισθάνομαι άνετα όταν κοιμάμαι δεν πέφτει κάτω από 390. Υπνοδωμάτιο τρία επί τέσσερα ψηλό ταβάνι χωρίς μόνωση στα Νότια προάστια. Αξιόπιστο πάντως χωρίς προβλήματα.  Καλό για τα λεφτά του. μεγάλο μείον η εγγύηση (που δεν χρειάστηκε ποτέ). Έχουμε και ένα Hiro σε άλλο δωμάτιο το οποίο όμως δεν το χρησιμοποιούμε επειδή είναι άδειο. Εκεί αυτός που μας το είχε βάλει δεν ξέρω πως έγινε έβαλε 1 μέτρο σωλήνα. Είναι η εσωτερική μονάδα με την εξωτερική απέναντι. Πως την έπαθα έτσι. ίσως να μην ήμουν εκεί. Πάνε χρόνια. προχθές μάλιστα πήρε τηλέφωνο και ζήτησε να έρθει να κάνει service.  Τον ξ@χεσα.

Υπάρχουν καλύτερες λύσεις πάντως. Δεν το μετάνιωσα γιατί τότε ήταν και πολύ φθηνότερα. Νομίζω τώρα η εταιρεία τα έχει ακριβύνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη μερα του "καυσωνα" σημερα 

Ανοιγω το κλιματιστικο για πρωτη φορα φετος

Περναει λιγη ωρα βλεπω ψιλοζεστος ο αερας  λεω τι γινεται δεν νιωθω κρυο

Κοιταω εξω  νεκρα η μοναδα δεν κουνιέται τιποτα

Παταω αλλαγή λειτουργιας κλπ κλεινω ξανανοιγω τιποτα

Ωραια ξεκινησαμε! Και τωρα τεχνικοι αυτη  την εποχη ερχονται μετα απο εβδομαδες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ant_ είπε

Πρωτη μερα του "καυσωνα" σημερα 

Ανοιγω το κλιματιστικο για πρωτη φορα φετος

Περναει λιγη ωρα βλεπω ψιλοζεστος ο αερας  λεω τι γινεται δεν νιωθω κρυο

Κοιταω εξω  νεκρα η μοναδα δεν κουνιέται τιποτα

Παταω αλλαγή λειτουργιας κλπ κλεινω ξανανοιγω τιποτα

Ωραια ξεκινησαμε! Και τωρα τεχνικοι αυτη  την εποχη ερχονται μετα απο εβδομαδες

 

Βγάλε την παροχή ρεύματος για λίγα λεπτά και ξαναδοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2024 στις 1:13 ΠΜ, liakjim είπε

Οκ, θα μίλαγα με public τότε. Καλή τύχη και πες μας τι έγινε.

Ήρθαν οι τεχνικοί σήμερα με ένα μηχανάκι που μετράει θερμοκρασία στις περσίδες.

Μου είπαν ότι βλέπουν φυσιολογικές τιμές (εγώ έβλεπα το νούμερο "11" στην οθόνη (είχε ξεκινήσει από 29...28... κι έπεσε μέχρι το 11), αυτοί κάτι είπανε ότι βλέπουν θερμοκρασία 6 - 7 βαθμούς, ίσως το μηχανάκι δείχνει και min τιμές με πιο μικρά γράμματα και δεν το είδα). Τον βάζανε πολύ μέσα τον αισθητήρα.

Είπαν ότι θα φταίει το ότι έχουμε ταράτσα από πάνω και ντουβάρια - γωνιακό σαλόνι.

Τέλος είπαν ότι θα στείλουν τις φωτογραφίες των μετρήσεων και θα μας ειδοποιήσουν.

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...