Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@energy52 Σορρυ για το ψιλοάσχετο.

Αυτά τα διαγράμματα ανά ώρα με ποια πρίζα (και ποια εφαρμογή) βγαίνουν;

Χρησιμοποιώ της coolseer αλλά από την εφαρμογή μόνο ημερήσια κατανάλωση έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, physnik είπε

@energy52 Σορρυ για το ψιλοάσχετο.

Αυτά τα διαγράμματα ανά ώρα με ποια πρίζα (και ποια εφαρμογή) βγαίνουν;

Χρησιμοποιώ της coolseer αλλά από την εφαρμογή μόνο ημερήσια κατανάλωση έχει.

Tapo P110, οι πιο πολλοι τετοια εχουμε ειναι απ τα καλυτερα δειχνει πολλα στατιστικα.. https://www.skroutz.gr/s/32406716/TP-LINK-Tapo-P110-v1-Smart-Monoprizo-me-Diakopti-Leyko-TAPO-P110.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, physnik είπε

Χαίρετε παιδιά.

Έχω ένα κλιματιστικό inventor passion pro II από 19/10/2017. Εδώ και πάνω από ένα χρόνο ακούγεται το ρουλεμάν της φτερωτής, αλλά δεν πήρα στην εξυπηρέτηση γιατί 1) το αμελούσα, 2) γιατί είναι στο σαλόνι και όχι σε υπνοδωμάτιο και 3) δεν είναι τρελός ο ήχος αλλά είναι σπαστικός.

Τώρα είπα να ασχοληθώ, μιας και το χρησιμοποιώ και τον χειμώνα αρκετά.

Το είχα δηλώσει κανονικά στο site για την εγγύηση τότε που το πήρα και ενώ νόμιζα ότι είχα κρατήσει κάποιου είδους αντίγραφο, τελικά δεν το βρίσκω. Απόδειξη υπάρχει κανονικά. Επίσης θυμάμαι ότι τότε δεν είχε κάποιον ιδιαίτερο όρο η εγγύηση και γι αυτό είχα πει ότι θα κρατούσα τους όρους.

Γνωρίζετε αν θα με καλύψουν εφόσον έχω περάσει την εγγύηση στο σύστημά τους;

Ευχαριστώ

Έχεις κάνει κανένα σέρβις; Ο ανεμιστήρας έχει πλυθεί ποτέ; Γιατί αν δεν... λογικό να ακούγεται.

5 ώρες πριν, xaris33 είπε

Επειδή η καλή μέρα απ' το πρωί φαίνεται, οι απίθανοι που έστειλε το πλαίσιο κατάφεραν να κλωτσήσουν το σπείρωμα πάνω στην εξωτερική μονάδα.

 

Συμβαίνει συχνά αυτό μ αυτά τα φτηνά μου ειπαν οι γελοίοι.

 

Άντε τώρα να μπλεχτούν αυτοί και το πλαίσιο και ο εισαγωγέας για να δουν ποιος φταίει, επίσης δεν υπάρχει στοκ 10 μέρες τώρα στο συγκεκριμένο, να φάμε κάνε μήνα.

 

Μπράβο, όχι μπράβο.

Μου φαίνεται εκτός από τα 3 μέτρα/κενό ήρθε η ώρα να ζητάτε δυναμόκλειδο, το αναφέρει και ο κατασκευαστής. Μπορεί να συμβεί μόνο από λάθος σύσφιξη.

Με τόσο μικρό ποσοστό κέρδους (μπορεί και 15 ευρώ ανά εγκατάσταση) μόλις ακούνε  3 μέτρα.... αφρίζουν.
Μην νομίζετε ότι έρχεται ο ίδιος αδειούχος  / πιστοποιημένος για ένα σπλιτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Klausx είπε

Έχεις κάνει κανένα σέρβις; Ο ανεμιστήρας έχει πλυθεί ποτέ; Γιατί αν δεν... λογικό να ακούγεται.

Γενικά καθαρίζω συχνά τα φίλτρα του.

Επίσης, έχω κάνει το Σεπτέμβριο έναν καλό καθαρισμό με ψεκαστήρες προπίεσης με πινέλο και καλό ξεπλυμα, όσο πιο σχολαστικά γινόταν και "ελεφαντάκι" από κάτω. Εντάξει δεν το έκανα και βίδες αλλά κάτι πλαστικά που βγαίναν εύκολα και τις περσίδες τις έβγαλα. Γενικά δεν ήταν και ιδιαίτερα βρώμικο.

Ο ανεμιστήρας ακουγόταν πριν από αυτό. Χωρίς υπερβολή έχει πάνω από 2,5 χρόνια που ακούγεται έτσι, χωρίς να επιδεινώνεται.

Έχω και ένα δεύτερο passion pro II 9αρι, περίπου ένα χρόνο πιο παλιό και δεν ακούγεται.

Καπου αναφέρθηκε στο part1 του τοπικ ότι εβγαζαν τα inventor ρουλεμαν ανεμιστήρα. Γιατί καπως έτσι ακούγεται. Όχι φύσημα λόγω μπουκώματος.

Επεξ/σία από physnik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

 

Έχω ένα midea, 18αρι, 5ετιας, του οποίο η αλήθεια είναι δεν το πολύ χρησιμοποιώ. Πριν μερικές εβδομάδες,έκανα την ετήσια συντήρηση του και ο τεχνικός διαπίστωσε ότι δεν είχε καθόλου φρεον, πιθανότητα από κάποια διαρροή. Πλήρωσα νομίζω 70-80€ για να ξαναβάλει φρεον 

Το θέμα είναι ότι άντε οκ το καλοκαίρι φέτος το βγάζουμε,μετά;

Ο τύπος μου είπε ότι για να το ελέγξουν πρέπει να το βγάλουν,να το πάμε στο μαγαζί για πάρουν συμπίεση και ελέγξουν διαρροές, 150€ άνετα 

Πώς να προχωρήσω?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Καλησπέρα 

 

Έχω ένα midea, 18αρι, 5ετιας, του οποίο η αλήθεια είναι δεν το πολύ χρησιμοποιώ. Πριν μερικές εβδομάδες,έκανα την ετήσια συντήρηση του και ο τεχνικός διαπίστωσε ότι δεν είχε καθόλου φρεον, πιθανότητα από κάποια διαρροή. Πλήρωσα νομίζω 70-80€ για να ξαναβάλει φρεον 

Το θέμα είναι ότι άντε οκ το καλοκαίρι φέτος το βγάζουμε,μετά;

Ο τύπος μου είπε ότι για να το ελέγξουν πρέπει να το βγάλουν,να το πάμε στο μαγαζί για πάρουν συμπίεση και ελέγξουν διαρροές, 150€ άνετα 

Πώς να προχωρήσω?

Δηλαδή δε λειτουργούσε καθόλου το κλιματιστικό;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάψτε από νωρίς το πρωί αύριο να προλάβουν να πιάσουν θερμοκρασία οι χώροι πριν έρθει το μεσημέρι. Έρχεται ένα δύσκολο 3ημερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, physnik said:

Δηλαδή δε λειτουργούσε καθόλου το κλιματιστικό;  

 Το χειμώνα μόνο στην θέρμανση το έβαζα το πρωί για να ετοιμαστώ για την δουλειά και ψιλοεπαιζε

Για ψύξη μόλις το έβαζα, δεν έβγαζε τίποτα ( για αυτό και έφερα τεχνικό να κάνει την συντήρηση και να μου πει κιόλας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tutuyo είπε

 Το χειμώνα μόνο στην θέρμανση το έβαζα το πρωί για να ετοιμαστώ για την δουλειά και ψιλοεπαιζε

Για ψύξη μόλις το έβαζα, δεν έβγαζε τίποτα ( για αυτό και έφερα τεχνικό να κάνει την συντήρηση και να μου πει κιόλας)

Επειδή θέλει λίγη ώρα την πρώτη φορά που γυρίζουμε από θέρμανση σε ψύξη και αντίστροφα,

αν το άφησες ώρα και δεν έκανε τίποτε, τότε καλώς. Δηλαδή όχι καλώς. Κάποιο θέμα υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω ένα Midea Xtreme Save Series 12αρι στο σαλόνι που είναι γύρω στα 30 τετραγωνικα. Έχω την εντύπωση ότι το κλιματιστικό δεν αποδίδει όσο θα έπρεπε. Θα το παρακολουθήσω ξανά αλλά νομίζω ήθελε 2 ώρες χρήση για να μου ρίξει την θερμοκρασία από 31 στους 28 με ζητούμενη 25.  Υπάρχει περίπτωση να έχει τσακιστεί η χαλκοσωλήνα και τι μπορώ να κάνω ; Είχε γίνει εγκατάσταση με 3 μέτρα χαλκοσωλήνα και αντλία κενού. Η εγκατάσταση έγινε πριν κάποιους μήνες από το πλαίσιο.

 

Έχω ξεχωριστά κλιματιστικά για το υπνοδωμάτιο/γραφείο (9αρια) και συνήθως λειτουργώ αυτά αφού είμαι τις περισσότερες ώρες εκεί. Εκεί δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.

1000002476 (1).jpg

Επεξ/σία από go2jimmys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, energy52 είπε

Tapo P110, οι πιο πολλοι τετοια εχουμε ειναι απ τα καλυτερα δειχνει πολλα στατιστικα.. https://www.skroutz.gr/s/32406716/TP-LINK-Tapo-P110-v1-Smart-Monoprizo-me-Diakopti-Leyko-TAPO-P110.html

Yπάρχει κάποια λύση που να μπορεί να μπει πχ πάνω στα καλώδια που συνδέονται στο κλιματιστικό ή στον πίνακα/ασφάλεια που δίνει στο κλιματιστικό , από το να ανοίξω το ταπο και να κάνω solder τα καλώδια . Όπως κ να έχει μια πρίζα εκεί ψηλά δεν είναι ότι πιο όμορφο συν του μπουατ που πρέπει να κάνεις  .

  

15 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Εδώ ένα μοντέλο της Toyotomi το γνωστό Izuru που έχει γενικώς μεγάλη εμπορική επιτυχία. δεν ξέρω για ποιο λόγο. Και θορυβώδης είναι αλλά και καταναλώνει αρκετό ρεύμα. Επειδή έχω και εγώ ένα παλαιότερο μπορώ να πω ότι τα υλικά είναι καλά δεν παρουσιάζουν βλάβες αλλά αν θέλετε να κάνετε οικονομία δεν  το συνιστώ

Μπορείς να μας δώσεις μια τάξη μεγέθους. Το συμπέρασμα το έβγαλες με κάποια πρίζα που βλέπει κατανάλωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzepelvas είπε

Yπάρχει κάποια λύση που να μπορεί να μπει πχ πάνω στα καλώδια που συνδέονται στο κλιματιστικό ή στον πίνακα/ασφάλεια που δίνει στο κλιματιστικό , από το να ανοίξω το ταπο και να κάνω solder τα καλώδια . Όπως κ να έχει μια πρίζα εκεί ψηλά δεν είναι ότι πιο όμορφο συν του μπουατ που πρέπει να κάνεις  .

Μπορείς να το παρεμβάλεις στα καλώδια της εξωτερικής μονάδας (στη φωτό έχω ένα sonoff, εσύ θα έχεις και τις σκούκο)

0-02-05-fd11310056698248bd3351db3c08c750

Αν έχεις homeassistant υπάρχουν άπειρες λύσεις (tuya, zigbee, sonoff, shelly, tapo κτλ )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κλιματιστικό Mitsubishi Heavy Industry, πρέπει να τρέξω/τρέχω την λειτουργία Self Clean και εάν ναι (κάθε) πότε; Το έχω λίγο πάνω από 1 έτος και δεν την έχω εκτελέσει ποτέ, απλά τώρα την πήρε το μάτι μου στο user's manual! Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω πριν βάλω μπρος το κλιματιστικό για ψύξη; (Πέρα από τον καθαρισμό των φίλτρων). Το χρησιμοποιούσα τον χειμώνα περιοδικά για θέρμανση. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, plasTOST είπε

@liakjim πιστεύεις μία tapo Ρ110 σε εξωτερικό κουτί να είχε θέμα ανάφλεξης σε 18άρι κλιματιστικό; 

Βλέπω operating temperature έως 35 βαθμούς

Τι να πω δεν ξέρω. Εγώ για αυτό το τόλμησα και το έκανα στο 9αράκι. Θα πήγαινα σε λύση στον πίνακα για πιο μεγάλο κλιματιστικό , αλλά έχω και την ευελιξία του Homeassistant όπου μπορώ να βάλω ότι θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...