Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα σου έλεγα το

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα σου έλεγα το daikin RXM42R αλλά είναι πιο πάνω από το μπάτζετ.

Νομίζω ότι με ένα 12άρι θα είσαι οκ αφού έχεις βόρειο προσανατολισμό

Πήγαινε όσο πιο δεξια σε παίρνει χρηματικά σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα επιθυμητά χαρακτηριστικά

pubchart?oid=1968932572&format=image

Αν μπορείς πήγαινε εδώ

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-13000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-b13g3kvsg-e-ras

αλλιώς

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-inverter-13000btu-134459

πιο πάνω θα τα δεις σε διάγραμμα οπότε θα έχεις και σύγκριση seers για κλίμα Αττικής (τεράστια διαφορά yukai/edge υπέρ του edge).

 

R αλλά είναι πιο πάνω από το μπάτζετ.

Νομίζω ότι με ένα 12άρι θα είσαι οκ αφού έχεις βόρειο προσανατολισμό

Πήγαινε όσο πιο δεξια σε παίρνει χρηματικά σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα επιθυμητά χαρακτηριστικά

pubchart?oid=1968932572&format=image

Αν μπορείς πήγαινε εδώ

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-13000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-b13g3kvsg-e-ras

αλλιώς

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-inverter-13000btu-134459

πιο πάνω θα τα δεις σε διάγραμμα οπότε θα έχεις και σύγκριση seers για κλίμα Αττικής (τεράστια διαφορά yukai/edge υπέρ του edge).

 

Δυστυχώς το μπάτζετ μου είναι πολύ σφιχτό. Δύναμαι έως 650€ Από τα παρακάτω προτείνεις κάποιο; 

Sendo Cronus 2 

TCL Elite Premium II

Sang TAC 18CHSD

CHIQ18OB

Haier Tide Green

AUX AAS181EI

Arielli ASW-H18B4

Denki Genesis

Επεξ/σία από βασίλης26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Errik είπε

Ναι τώρα τα διορθωνα και με πρόλαβες. Το θέμα είναι οτι το ερωτηματολόγιο δε με αφήνει να βάλω μηδενικά παράθυρα. 

Όχι, δεν αφήνει. Είναι βλέπεις για σπίτι και εμείς το βάζουμε για δωμάτια, αλλά δεν έχουμε κάτι καλύτερο. Οπότε βάλε 1.

9 λεπτά πριν, βασίλης26 είπε

Δυστυχώς το μπάτζετ μου είναι πολύ σφιχτό. Δύναμαι έως 650€ Από τα παρακάτω προτείνεις κάποιο; 

Sendo Cronus 2 

TCL Elite Premium II

Sang TAC 18CHSD

CHIQ18OB

Haier Tide Green

AUX AAS181EI

Arielli ASW-H18B4

Denki Genesis

https://www.e-shop.gr/air-condition-arielliall-easy-pro-arsin12aep-12000btu-a-a-wifi-inverter-p-HAP.004448

https://www.bestprice.gr/item/2158590395/tcl-miracle-iii-12chsdtpg21i-klimatistiko-inverter-12000-btu-aa-me-ionisth-kai-wi-fi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι, δεν αφήνει. Είναι βλέπεις για σπίτι και εμείς το βάζουμε για δωμάτια, αλλά δεν έχουμε κάτι καλύτερο. Οπότε βάλε 1.

https://www.e-shop.gr/air-condition-arielliall-easy-pro-arsin12aep-12000btu-a-a-wifi-inverter-p-HAP.004448

https://www.bestprice.gr/item/2158590395/tcl-miracle-iii-12chsdtpg21i-klimatistiko-inverter-12000-btu-aa-me-ionisth-kai-wi-fi.html

Θεωρείς πως το 12αρι θα με καλύψει για 45τμ; Ειναι ενιαιος χωρος σαλονι-κουζινα και διπλα ενα υπνοδωματιο 10τμ με διαδρομο 1τμ. Επισης δεν εχω τεντες. Αυτα ειναι οι χωροι που θελω να κλιματιζομαι. Υπαρχουν κι αλλα τμ αλλα θα εχω κλειστη την πορτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, βασίλης26 είπε

Θεωρείς πως το 12αρι θα με καλύψει για 45τμ; Ειναι ενιαιος χωρος σαλονι-κουζινα και διπλα ενα υπνοδωματιο 10τμ με διαδρομο 1τμ. Επισης δεν εχω τεντες. Αυτα ειναι οι χωροι που θελω να κλιματιζομαι. Υπαρχουν κι αλλα τμ αλλα θα εχω κλειστη την πορτα. 

Αποκλείεται να σε καλύψει 12άρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Αποκλείεται να σε καλύψει 12άρι

Θεωρώ πως με ενα 18αρι θα ειμαι ενταξει. Ωστοσο, απο την παρακατω λιστα ποιο πιστευεις οτι ειναι το πιο αξιοπιστο;

Sendo Cronus 2 

TCL Elite Premium II

Sang TAC 18CHSD

CHIQ18OB

Haier Tide Green

AUX AAS181EI

Arielli ASW-H18B4

Denki Genesis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε παιδιά.

Έχω ένα κλιματιστικό inventor passion pro II από 19/10/2017. Εδώ και πάνω από ένα χρόνο ακούγεται το ρουλεμάν της φτερωτής, αλλά δεν πήρα στην εξυπηρέτηση γιατί 1) το αμελούσα, 2) γιατί είναι στο σαλόνι και όχι σε υπνοδωμάτιο και 3) δεν είναι τρελός ο ήχος αλλά είναι σπαστικός.

Τώρα είπα να ασχοληθώ, μιας και το χρησιμοποιώ και τον χειμώνα αρκετά.

Το είχα δηλώσει κανονικά στο site για την εγγύηση τότε που το πήρα και ενώ νόμιζα ότι είχα κρατήσει κάποιου είδους αντίγραφο, τελικά δεν το βρίσκω. Απόδειξη υπάρχει κανονικά. Επίσης θυμάμαι ότι τότε δεν είχε κάποιον ιδιαίτερο όρο η εγγύηση και γι αυτό είχα πει ότι θα κρατούσα τους όρους.

Γνωρίζετε αν θα με καλύψουν εφόσον έχω περάσει την εγγύηση στο σύστημά τους;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, βασίλης26 είπε

Θεωρείς πως το 12αρι θα με καλύψει για 45τμ; Ειναι ενιαιος χωρος σαλονι-κουζινα και διπλα ενα υπνοδωματιο 10τμ με διαδρομο 1τμ. Επισης δεν εχω τεντες. Αυτα ειναι οι χωροι που
θελω να κλιματιζομαι. Υπαρχουν κι αλλα τμ αλλα θα εχω κλειστη την πορτα. 

Βλέπω 3400W

Μάλιστα έχεις βάλει 23C. Σε ψύξη που θα βάλεις 18 βάσει των οδηγιών θα βγει ακόμη πιο κάτω. Έχεις καλοριφέρ για τα κρύα. Έχεις σπίτι υψηλής ενεργειακής κλάσης. Δεν βλέπω τον λόγο να μη σε φτάσει 12αρι.

Αν έχεις αμφιβολίες ας προσλάβεις έναν μηχανικό να σου βγάλει απώλειες ή αν είσαι στο νοίκι ρωτα τον ιδιοκτήτη αν έχει ήδη ενεργειακή μελέτη.

Αν νιώθεις ανασφάλεια, βάλε 18αρι αλλά ανέβα στο χιλιάρικο αλλιώς θα στα φάει τα λεφτά η ΔΕΗ ( ή οποιον έχεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βλέπω 3400W

Μάλιστα έχεις βάλει 23C. Σε ψύξη που θα βάλεις 18 βάσει των οδηγιών θα βγει ακόμη πιο κάτω. Έχεις καλοριφέρ για τα κρύα. Έχεις σπίτι υψηλής ενεργειακής κλάσης. Δεν βλέπω τον λόγο να μη σε φτάσει 12αρι.

Αν έχεις αμφιβολίες ας προσλάβεις έναν μηχανικό να σου βγάλει απώλειες ή αν είσαι στο νοίκι ρωτα τον ιδιοκτήτη αν έχει ήδη ενεργειακή μελέτη.

Αν νιώθεις ανασφάλεια, βάλε 18αρι αλλά ανέβα στο χιλιάρικο αλλιώς θα στα φάει τα λεφτά η ΔΕΗ ( ή οποιον έχεις).

Πόσο πρεπει να καιει ενα οικονομικο κλιματιστικο για να το θεωρησουμε πως ειναι οικονομικο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, physnik είπε

Χαίρετε παιδιά.

Έχω ένα κλιματιστικό inventor passion pro II από 19/10/2017. Εδώ και πάνω από ένα χρόνο ακούγεται το ρουλεμάν της φτερωτής, αλλά δεν πήρα στην εξυπηρέτηση γιατί 1) το αμελούσα, 2) γιατί είναι στο σαλόνι και όχι σε υπνοδωμάτιο και 3) δεν είναι τρελός ο ήχος αλλά είναι σπαστικός.

Τώρα είπα να ασχοληθώ, μιας και το χρησιμοποιώ και τον χειμώνα αρκετά.

Το είχα δηλώσει κανονικά στο site για την εγγύηση τότε που το πήρα και ενώ νόμιζα ότι είχα κρατήσει κάποιου είδους αντίγραφο, τελικά δεν το βρίσκω. Απόδειξη υπάρχει κανονικά. Επίσης θυμάμαι ότι τότε δεν είχε κάποιον ιδιαίτερο όρο η εγγύηση και γι αυτό είχα πει ότι θα κρατούσα τους όρους.

Γνωρίζετε αν θα με καλύψουν εφόσον έχω περάσει την εγγύηση στο σύστημά τους;

Ευχαριστώ

Πραγματικά θυμάμαι ότι μόλις συμφωνούσες με την ηλεκτρονική δήλωση εξαφανιζόταν η εγγύηση. Εγώ κατάφερα τότε και έκανα save as PDF την εγγύηση αυτή.  Πάρε τηλέφωνο. Θα σε ρωτήσουν πότε το αγόρασες. Πες τους έχει 10ετή εγγύηση που την έκανα online και τίποτα άλλο. Έχουν το serial number

50 λεπτά πριν, βασίλης26 είπε

Θεωρώ πως με ενα 18αρι θα ειμαι ενταξει. Ωστοσο, απο την παρακατω λιστα ποιο πιστευεις οτι ειναι το πιο αξιοπιστο;

Sendo Cronus 2 

TCL Elite Premium II

Sang TAC 18CHSD

CHIQ18OB

Haier Tide Green

AUX AAS181EI

Arielli ASW-H18B4

Denki Genesis

Ίσως το TCL αντιπροσωπείας όμως χωρίς να γνωρίζω περί μοντέλων 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Πραγματικά θυμάμαι ότι μόλις συμφωνούσες με την ηλεκτρονική δήλωση εξαφανιζόταν η εγγύηση. Εγώ κατάφερα τότε και έκανα save as PDF την εγγύηση αυτή.  Πάρε τηλέφωνο. Θα σε ρωτήσουν πότε το αγόρασες. Πες τους έχει 10ετή εγγύηση που την έκανα online και τίποτα άλλο. Έχουν το serial number

Κι εγώ έχω σημειώσει πάνω στην απόδειξη ότι έχω αποθηκεύσει κάτι σχετικό στο email. Δυστυχώς δεν το βρήκα. Τελοσπάντων.

Οπότε με το όνομα θα το βρουν ή θα ζητήσουν serial number; Να κοιτάξω να το έχω έτοιμο;

Επεξ/σία από physnik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, βασίλης26 είπε

Πόσο πρεπει να καιει ενα οικονομικο κλιματιστικο για να το θεωρησουμε πως ειναι οικονομικο; 

Στο τέλος του sticky θα βρεις λινκ από τά σχετικά διαγράμματα για ψύξη. Για θέρμανση ότι λένε τα scop στα ενεργειακά ταμπελακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, physnik είπε

Κι εγώ έχω σημειώσει πάνω στην απόδειξη ότι έχω αποθηκεύσει κάτι σχετικό στο email. Δυστυχώς δεν το βρήκα. Τελοσπάντων.

Οπότε με το όνομα θα το βρουν ή θα ζητήσουν serial number; Να κοιτάξω να το έχω έτοιμο;

Φωτογράφισε το μην τυχόν  το ζητήσουν. Αυτό της εσωτερικής μονάδας. Νομίζω ότι δεν το ζητούν στο τηλέφωνο. Με το μοντέλο που τους λες γνωρίζουν την Παλαιότητα. Όταν έρθουν το φωτογραφίζουν και αυτοί για να δικαιολογήσουν την εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2024 στις 7:10 ΠΜ, xaris33 είπε

Εμένα με πήραν χθες να κανονίσουμε εγκατάσταση σε ίδιο, όταν του είπα το ποίημα μου λέει μεγάλη κουβέντα ανοίγεις και να σου εξηγήσω γιατί δε χρειάζεται, του είπα δεν θέλω ν ανοίξω καμία κουβέντα, θα πάτε σπίτι σας όπως έρθετε αν δε γινόυν όλα σωστά.

 

Δε θα τα πάμε καλά τη Δευτέρα απ' ότι βλέπω, stay tuned. 

 

Όπως λέμε τόσο καιρό, τζόκερ είναι.

Επειδή η καλή μέρα απ' το πρωί φαίνεται, οι απίθανοι που έστειλε το πλαίσιο κατάφεραν να κλωτσήσουν το σπείρωμα πάνω στην εξωτερική μονάδα.

 

Συμβαίνει συχνά αυτό μ αυτά τα φτηνά μου ειπαν οι γελοίοι.

 

Άντε τώρα να μπλεχτούν αυτοί και το πλαίσιο και ο εισαγωγέας για να δουν ποιος φταίει, επίσης δεν υπάρχει στοκ 10 μέρες τώρα στο συγκεκριμένο, να φάμε κάνε μήνα.

 

Μπράβο, όχι μπράβο.

  • Sad 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xaris33 είπε

Επειδή η καλή μέρα απ' το πρωί φαίνεται, οι απίθανοι που έστειλε το πλαίσιο κατάφεραν να κλωτσήσουν το σπείρωμα πάνω στην εξωτερική μονάδα.

 

Συμβαίνει συχνά αυτό μ αυτά τα φτηνά μου ειπαν οι γελοίοι.

 

Άντε τώρα να μπλεχτούν αυτοί και το πλαίσιο και ο εισαγωγέας για να δουν ποιος φταίει, επίσης δεν υπάρχει στοκ 10 μέρες τώρα στο συγκεκριμένο, να φάμε κάνε μήνα.

 

Μπράβο, όχι μπράβο.

Παίζει να στο έκαναν επίτηδες για εκδίκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Παίζει να στο έκαναν επίτηδες για εκδίκηση.

Καλά δε νομίζω κι έτσι, δεν είχα μιλήσει με το συνεργείο, μάλλον με τ αφεντικο, φαντάζομαι κι αυτοί θα χουν να δώσουν εξηγήσεις τώρα, αλλά κι απ' την άλλη δε με εκπλήσσει τίποτα πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...