Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

3μ ζήτα τους.

Τα 3 μέτρα ειναι δεδομένα, δεν το συζητάμε. Απλά ήθελα να το βρώ και σε ένα installation manual. Ευχαριστώ

Επεξ/σία από jobous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

μιας που το 9άρι TCL MIRACLE III  στο πλαίσιο δεν είναι διαθέσιμο, έχουμε άλλες προτάσεις;

9000 btu και προορίζεται αποκλειστικά για ψύξη. Να είναι από το πλαίσιο ή από κάπου αλλού με δωρεάν εγκατάσταση.

 

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, netmin909 είπε

Καλημέρα και από μένα, η περίπτωση μου σε γενικές γραμμές είναι σαν το απο πάνω ποστ!

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :   1500€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Αντικατάσταση DAIKIN FTXM35M 12.000 BTU Ανεπαρκές στις μεγάλες ζέστες.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Xωρίς Προτίμηση.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο:  98% ψύξη / 02% θέρμανση (θέρμανση μόνο αν πάθει κάτι ο ατομικός λέβητας αερίου).
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:   Αποκλειστική πηγή ψύξης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης:  Χρήση λέβητα αερίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος  σαλονοκουζίνα 38 τ.μ..
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ):   Κεντρο Θεσσαλονίκης, Σταθμός Δ.Ε.Θ..
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο : Αθορυβο, εγγυηση, καθαρισμός αέρα.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). : Μετρια μόνωση, μεταλλικα κουφώματα με διπλά  τζάμια, επαφή με αέρα από τις 3 πλευρές του σπιτιού
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου:

Θερμικές Απώλειες

4370.95

Watt

3759.02

KCal/h

115,02

Watt/m2

98,92

KCal/h/m2

Άντε τώρα να βρούμε αντικαταστάτη για ένα από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς (perfera)...

Θα έβαζα 18άρια στη θέση σου μιας και το 14άρι perfera αν και έχει απίθανο seer

pubchart?oid=1502893943&format=image

πάει μόλις στα 4KW στους 40C, οπότε μάλλον δεν φτάνει.

image.png.d1ac9e2d65a2d8df0cd3c4d24cdaf98d.png

Μια πρόταση είναι το 16άρι daisekai  (DAISEKAI 9 RAS-16PAVPG-E ) οποίο έχει επαρκές capacity

image.png.83ec3d36f370c44971ce544d4f9e3080.png

και άψογο seer
 

pubchart?oid=1233792029&format=image

κολλάω στο ότι είναι παλιό μοντέλο, οπότε δεν ξέρω τι παίζει με ανταλλακτικά ενώ δεν έχει τη σύγχρονη smart πλατφόρμα της toshiba (αν έχει σημασία).

Θα μπορούσες να δεις το SRK50ZSX-W αλλά έχει μόλις 3 χρόνια εγγύηση (επιβεβαίωσέ το).

Οπότε με κριτήρια που θέτεις, μάλλον προς το Midea all easy pro 18Κ θα έλεγα και για σένα.

Τα διαγράμματα εκεί σας τα έχω, οπότε έχεις τα εργαλεία για απόφαση.

 

11 λεπτά πριν, jobous είπε

Τα 3 μέτρα ειναι δεδομένα, δεν το συζητάμε. Απλά ήθελα να το βρώ και σε ένα installation manual. Ευχαριστώ

Στο asyg24klca το έλεγε στο operating manual.

P90805-073153-1.jpg

5 λεπτά πριν, xazoulis είπε

Καλημέρα,

μιας που το 9άρι TCL MIRACLE III  στο πλαίσιο δεν είναι διαθέσιμο, έχουμε άλλες προτάσεις;

9000 btu και προορίζεται αποκλειστικά για ψύξη. Να είναι από το πλαίσιο ή από κάπου αλλού με δωρεάν εγκατάσταση.

 

Ευχαριστώ!!!

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-leon-lhuvi-09wfi-lhuvo-09-klimatistiko-9-000-btu-h_4458923

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, plasTOST said:

02/08/2021 έπιασε Λάρισα 44,9 βαθμούς. Σε κλιματιστικό siesta με Νότιο προσανατολισμό και να το χτυπάει ο ήλιος το θερμόμετρο έδειχνε 47+ βαθμούς. Δούλευε άνετα και δεν υπήρχε μείωση στην απόδοση. Σε αντίθεση ένα SANYO 24 αρη αγκομαχούσε.

Πολυ χρησιμη πληροφορια, ευχαριστω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, plasTOST είπε

02/08/2021 έπιασε Λάρισα 44,9 βαθμούς. Σε κλιματιστικό siesta με Νότιο προσανατολισμό και να το χτυπάει ο ήλιος το θερμόμετρο έδειχνε 47+ βαθμούς. Δούλευε άνετα και δεν υπήρχε μείωση στην απόδοση. Σε αντίθεση ένα SANYO 24 αρη αγκομαχούσε.

Τα daikin παίζουν μέχρι 46. Άρα οι 45C ήταν εντός ορίων. Μπράβο πάντως στο σιεστάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Οπότε με κριτήρια που θέτεις, μάλλον προς το Midea all easy pro 18Κ θα έλεγα και για σένα.

 

 

 

Το 18.000 perfera δεν θα προτιμούσες?

Επεξ/σία από netmin909
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μιας και μπήκε το καλοκαίρι είπα κι εγώ να καταχραστώ την καλοσύνη σου και τη διάθεσή σου και να ρωτήσω τι θα πρότεινες για τη δική μου περίπτωση

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1200€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αλλαγή παλαιού 30 ετων κλιματιστικου 24000BTUs (ανεπαρκές πριν τη θερμοπρόσοψη - απεγκαταστάθηκε μετα)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Προτίμηση σε μεγάλη αλυσίδα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 95% ψύξη / 5% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, επικουρικά και ελάχιστες μέρες το χρόνο σε θέρμανση
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου 18000kcal
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλόνι 28m²+ 2 ΥΔ 10 +13 
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Πάτρα με 41°C μέγιστη το καλοκαίρι και -1C ελάχιστη τον χειμώνα https://penteli.meteo.gr/stations/patra-romanos/ ,  χαμηλό υψόμετρο, δυτικός προσανατολισμός,  η εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη στον βοριά.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα local συνδεση με homeassistant.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Στο σπίτι έγινε πρόσφατα άριστη θερμοπρόσοψη και μόνωση δώματος με φελιζόλ πάχους 9cm. Επιππλέον μπήκαν και θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα με Uvalue γύρω στο 1.9. Το κλιματιστικό περιμένω να ψύξει ένα σαλόνι και δυο υπνοδωμάτια που βρίσκονται ακριβώς απέναντι απο το σημέιο τοποθέτησής του.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 
3174,75 Watt
2729,88 KCal/h
200,65 Watt/m^2
172,56  KCal/h/m^2
          για 18°C 
Αναλυτικότερα:
Θερμικές Απώλειες Σαλονιου
1216.74Watt 
1046.39KCal/h 
43.45Watt/m2 
37.37KCal/h/m2
 
Θερμικές Απώλειες ΥΔ1
928.74Watt 
798.71KCal/h 
92.87Watt/m2 
79.87KCal/h/m2
 
Θερμικές Απώλειες ΥΔ2
1029.27Watt 
885.17KCal/h 
64.33Watt/m2 55.32KCal/h/m2
 
Επίσης να ξανατονίσω ότι το local API με home assistant είναι must οπότε στο δικό μου μυαλό θα προτιμούσα κάτι midea που το έχω δοκιμασμένο σε αυτόν τον τομέα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, liakjim said:

Τα daikin παίζουν μέχρι 46. Άρα οι 45C ήταν εντός ορίων. Μπράβο πάντως στο σιεστάκι.

Ναι αλλα ισως εχει σχεση και με τη μικροσυζητηση που καναμε, περι απευθειας εκθεσης στον ηλιο. 45 υπο σκια, αλλα στον ηλιο μηπως χτυπαγε 50;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο asyg24klca το έλεγε στο operating manual.

P90805-073153-1.jpg

Ευρέθει στο installation manual της εξωτερικής μονάδας AOYG14KGCB (ακριβώς την ίδια αναφορά, στην πρώτη σελίδα) . Στην εσωτερική δεν γράφει κάτι (installation & operational). Ένα ευχαριστώ ξανά στον @liakjim.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, netmin909 είπε

 

Το 18.000 perfera δεν θα προτιμούσες?

Είναι λίγο πίσω σε seer, ακριβό, θέλει επέκταση εγγύησης ή blue dealer για να πάει στα 5 χρόνια. Μπαίνουν και αυτά στα ζυγαριά και αποφασίζουμε ανάλογα τις προτεραιότητες του καθενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzaharo είπε

Καλημέρα, μιας και μπήκε το καλοκαίρι είπα κι εγώ να καταχραστώ την καλοσύνη σου και τη διάθεσή σου και να ρωτήσω τι θα πρότεινες για τη δική μου περίπτωση

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1200€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αλλαγή παλαιού 30 ετων κλιματιστικου 24000BTUs (ανεπαρκές πριν τη θερμοπρόσοψη - απεγκαταστάθηκε μετα)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Προτίμηση σε μεγάλη αλυσίδα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 95% ψύξη / 5% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, επικουρικά και ελάχιστες μέρες το χρόνο σε θέρμανση
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου 18000kcal
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλόνι 28m²+ 2 ΥΔ 10 +13 
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Πάτρα με 41°C μέγιστη το καλοκαίρι και -1C ελάχιστη τον χειμώνα https://penteli.meteo.gr/stations/patra-romanos/ ,  χαμηλό υψόμετρο, δυτικός προσανατολισμός,  η εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη στον βοριά.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα local συνδεση με homeassistant.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Στο σπίτι έγινε πρόσφατα άριστη θερμοπρόσοψη και μόνωση δώματος με φελιζόλ πάχους 9cm. Επιππλέον μπήκαν και θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα με Uvalue γύρω στο 1.9. Το κλιματιστικό περιμένω να ψύξει ένα σαλόνι και δυο υπνοδωμάτια που βρίσκονται ακριβώς απέναντι απο το σημέιο τοποθέτησής του.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 
3174,75 Watt
2729,88 KCal/h
200,65 Watt/m^2
172,56  KCal/h/m^2
          για 18°C 
Αναλυτικότερα:
Θερμικές Απώλειες Σαλονιου
1216.74Watt 
1046.39KCal/h 
43.45Watt/m2 
37.37KCal/h/m2
 
Θερμικές Απώλειες ΥΔ1
928.74Watt 
798.71KCal/h 
92.87Watt/m2 
79.87KCal/h/m2
 
Θερμικές Απώλειες ΥΔ2
1029.27Watt 
885.17KCal/h 
64.33Watt/m2 55.32KCal/h/m2
 
Επίσης να ξανατονίσω ότι το local API με home assistant είναι must οπότε στο δικό μου μυαλό θα προτιμούσα κάτι midea που το έχω δοκιμασμένο σε αυτόν τον τομέα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. 

 

 

 

Με  τόσο λίγες απώλειες και με κέλυφος που λες, κάνοντας σωστό αερισμό τη νύκτα δεν νομίζω να χρειαστείς κλιματιστικό, αλλά στη χειρότερη κανένα ανεμιστήρα οροφής, ειδικά αν δεν είσαι στον αστικό ιστό.., φυσικά η απόφαση δικιά σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2024 στις 1:25 ΜΜ, liakjim είπε

Midea all easy pro 12000btus

Το δωματιάκι είναι 18τμ ενίαιος χώρος μαζί με το wc που έχει πόρτα ~2.5τμ. Δε θα με καλύψει το αντίστοιχο 9άρι; Το ρωτάω σε συνδυασμό με το ότι στον υπολογισμό των θερμίδων έχω βάλει το χειρότερο δυνατό σενάριο με μονώσεις κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες μέρες κάτι με έχει πιάσει και κοιτάζω το εύρος θερμοκρασίας κατά την λειτουργία διάφορων κλιματιστικών.  Όταν μιλάμε για 42άρια έτσι για πλάκα καλό είναι να τα κοιτάμε και αυτά.

Εδώ ένα μοντέλο της Toyotomi το γνωστό Izuru που έχει γενικώς μεγάλη εμπορική επιτυχία. δεν ξέρω για ποιο λόγο. Και θορυβώδης είναι αλλά και καταναλώνει αρκετό ρεύμα. Επειδή έχω και εγώ ένα παλαιότερο μπορώ να πω ότι τα υλικά είναι καλά δεν παρουσιάζουν βλάβες αλλά αν θέλετε να κάνετε οικονομία δεν  το συνιστώ.

Βλέπουμε στο site ότι λειτουργεί μέχρι και τους 50 βαθμούς C και στο εγχειρίδιο που κατεβάζουμε από το επίσημο site πάλι λέει ότι λειτουργεί μέχρι τους 42 βαθμούς C.

Τι πραγματικά ισχύει;

Izuru.jpg

Izuru2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mr.Vox είπε

Τις τελευταίες μέρες κάτι με έχει πιάσει και κοιτάζω το εύρος θερμοκρασίας κατά την λειτουργία διάφορων κλιματιστικών.  Όταν μιλάμε για 42άρια έτσι για πλάκα καλό είναι να τα κοιτάμε και αυτά.

Εδώ ένα μοντέλο της Toyotomi το γνωστό Izuru που έχει γενικώς μεγάλη εμπορική επιτυχία. δεν ξέρω για ποιο λόγο. Και θορυβώδης είναι αλλά και καταναλώνει αρκετό ρεύμα. Επειδή έχω και εγώ ένα παλαιότερο μπορώ να πω ότι τα υλικά είναι καλά δεν παρουσιάζουν βλάβες αλλά αν θέλετε να κάνετε οικονομία δεν  το συνιστώ.

Βλέπουμε στο site ότι λειτουργεί μέχρι και τους 50 βαθμούς C και στο εγχειρίδιο που κατεβάζουμε από το επίσημο site πάλι λέει ότι λειτουργεί μέχρι τους 42 βαθμούς C.

Τι πραγματικά ισχύει;

Izuru.jpg

Izuru2.jpg

Τα gree γενικά παίζουν και με 50, οπότε θα στοιχηματιζα ότι είναι η σωστή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα gree γενικά παίζουν και με 50, οπότε θα στοιχηματιζα ότι είναι η σωστή τιμή.

Μάλλον είναι το ίδιο  εγχειρίδιο για παλαιότερα μοντέλα  που του έχουν κάνει αλλαγές (πχ του έχουν προσθέσει το wifi αλλά δεν το έχουν ενημερώσει σωστά σε όλα τα σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...