Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/6/2024 στις 12:22 ΠΜ, giorgos_76 είπε

Τα ίδια και ο αδερφός μου...Έβαλε Futzitsu 24αρι πέρσι από Κωτσό και δεν παγώνει καθόλου τον χώρο...Πιθανώς έχει πρόβλημα ή έγινε λάθος εγκατάσταση, αλλά πρέπει να το παραδεχτεί και το κατάστημα..Συνήθως οι τεχνικοί ( ψευδώς ) λένε ότι λειτουργεί μια χαρά

Αγόρασε ένα θερμόμετρο τέτοιο από κατάστημα ηλεκτρονικών και δες σε πρώτη φάση τι ψύξη βγάζει στις περσίδες

 

 

thermometer airconditioming.jpg

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, van62 είπε

Καλημερα σε ολους. Αν καποιος γνωριζει παρακαλω ας βοηθησει να καταλαβω τι συμβαινει. Εχω 2 κλιματιστικα https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-inventor-passion-pro-p6mvi-09wfrp6mvo-09-9000btu-doro-wifi-module και κανουν συνεχεια περιεργο θορυβο και πολυ ενοχλητικο.Το ενα ακριβως σαν κομπρεσερ και για να φερει την θερμοκρασια απο 29 σε 26 βαθμους δωματιου 14 τετραγωνικα θελει 2-3 ωρες,και το αλλο ψυχει πιο γρηγορα αλλα σφυριζει συνεχεια σαν σειρηνα.Τι μπορει να συμβαινει ,τι να κανω μην φερνω ασχετους τεχνικους και πληρωνω αδικα.Ευχαριστω

Φωτογραφίες από την εγκατάσταση δείξε μας. Συντήρηση έχεις κάνει; Φίλτρα καθαρά; Αποστάσεις, κενό με αντλία, μεγάλες σωληνώσεις άνω των 3μ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγινε service περυσι, τα τυπικα βεβαια που κανουν τα...μαστορια, φιλτρα καθαρα απο εμενα φετος, σωληνωσεις δυστυχως πολυ κοντες ισα που βγαινουν απο τοιχο στην εξωτερικη μοναδα και ειναι αυτο που φοβαμαι.Δεν εχει γινει ποτε κατι με αντλια κενου, και περυσι που το ζητησα μου ειπαν γινεται μονο στην εγκατασταση???

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Επεξ/σία από van62
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, van62 είπε

Εγινε service περυσι, τα τυπικα βεβαια που κανουν τα...μαστορια, φιλτρα καθαρα απο εμενα φετος, σωληνωσεις δυστυχως πολυ κοντες ισα που βγαινουν απο τοιχο στην εξωτερικη μοναδα και ειναι αυτο που φοβαμαι.Δεν εχει γινει ποτε κατι με αντλια κενου, και περυσι που το ζητησα μου ειπαν γινεται μονο στην εγκατασταση???

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Πολύ φοβάμαι ότι έχεις όλες τις συνθήκες.

Από τη φύση τους θορυβώδη μοντέλα, κρεμαστά σε τοίχο, κοντές σωληνώσεις, χωρίς κενό, χωρίς αντικραδασμικα.

Αν δεν θέλεις να δώσεις πολλά χρήματα, προσπάθησε να βάλεις πρώτα αντικραδασμικα λαστιχακια μπας και βελτιώσουν λίγο.

Αλλιώς πρέπει να γίνει από την αρχή η εγκατάσταση. Να κατέβουν οι μονάδες, να διώξουν όλο το φρεον σε μπουκάλα, να μπουν σωστοί σωλήνες σε μήκος, να γίνει κενό, να μπει νέο φρεον με ζυγαριά. Αλλαγή στις βάσεις, αυτές είναι μικρές, πρέπει να φύγουν πιο εξω από τον τοίχο. Να εξεταστεί επίσης να μπουν στο πάτωμα αν σας βολεύει από άποψη χώρου.

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, van62 είπε

Εγινε service περυσι, τα τυπικα βεβαια που κανουν τα...μαστορια, φιλτρα καθαρα απο εμενα φετος, σωληνωσεις δυστυχως πολυ κοντες ισα που βγαινουν απο τοιχο στην εξωτερικη μοναδα και ειναι αυτο που φοβαμαι.Δεν εχει γινει ποτε κατι με αντλια κενου, και περυσι που το ζητησα μου ειπαν γινεται μονο στην εγκατασταση???

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Σε εγκαταστάτες που κάνουν ν τέτοια πράγματα θα πρέπει να αφαιρείται η άδεια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 450
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 5% θέρμανση , 95% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Ούτε περιστασιακή ούτε καθημερινή, μια ενδιάμεση κατάσταση
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) : Ζωφριά, 150 μέτρα περίπου
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορο
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).: Θα πω, καμία μόνωση
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 
    2735.59Watt

     

    2352.61KCal/h

     

    182.37Watt/m2

     

    156.84KCal/h/m2

 

Πρόκειται γιο συγγενή και σκέφτομαι για κανα 9αρι midea ή invertor από πλαίσιο μιας και εχω κάρτα eurobank. 

Επεξ/σία από kotsonatos04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kotsonatos04 είπε
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 450
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 5% θέρμανση , 95% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Ούτε περιστασιακή ούτε καθημερινή, μια ενδιάμεση κατάσταση
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) : Ζωφριά, 150 μέτρα περίπου
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορο
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).: Θα πω, καμία μόνωση
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 
    2735.59Watt

     

    2352.61KCal/h

     

    182.37Watt/m2

     

    156.84KCal/h/m2

 

Πρόκειται γιο συγγενή και σκέφτομαι για κανα 9αρι midea ή invertor από πλαίσιο μιας και εχω κάρτα eurobank. 

Λίγο παραπάνω αλλά αξίζει -> https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-leon-lhuvi-09wfi-lhuvo-09-klimatistiko-9-000-btu-h_4458923

520€ εγκατεστημένο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Fujitsu , ειδικά για το ASYG14KGTF,  έχετε δει που αναγράφεται στο manual εγκατάστασης (εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας) το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων ??? Μέγιστα τα βρήκα κανονικά (μήκος και υψομετρικό) , ελάχιστο δεν μπορώ να βρω , για τα 3 μέτρα εννοώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ. 
Εκανα ένα πρόχειρο διάγραμμα που έκανα στο χέρι (γενικά είμαι λίγο άχρηστος στα καλλιτεχνικά) για την θέση τοποθέτησης 

IMG_3447.jpeg

Επεξ/σία από kotsonatos04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Εχω διαβάσει το sticky, με βάσει το εργαλείο χρειάζομαι 18κ btu. Χρήση 95% για ψύξη. Κατανοώ ότι κοιτάω όσο πιο ψηλο Seer.

 

Εχω δεί τα Seer απο τον liakjimΑντιλαβάνομαι ότι υφίσταται διαφορά στο Seer του επισυναπτόμενου έναντι το energy label μοντέλου. Πχ στο  midea easy pro 18K, το αρχείο λέει seer 5 και το energy label 8.5

Καταλαβαίνω επίσης ότι κοιτάω να έχει eurovent, χωρίς να ξέρω τί σημαίνει.

Εχοντας τα παραπάνω, καταλήγω σε :

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/mitsubishi-heavy-zs-wifi-srk-src-50zs-wf-klimatistiko-18-000-btu-h_4404270

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-pro-series-ag2pro-18nxd0-i-o-klimatistiko-18-000-btu-h_3948404

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-ecolandia-series-asyg053klca-aoyg053klca-klimatistiko-18-000-btu-h_3959597

 

Βλέπω αυτο που έχετε προτείνει γενικά είναι το all easy pro &  DASYG18KMTE, που δεν ειναι διαθέσιμα σε πλαίσιο με την επιστροφή. ΔΕν γνωρίζω αν αυτά που εντοπιζω ως επιλογές είναι εφάμιλλά με τα προτεινόμενα

Ιδανικά θα ήθελα να είναι χαμηλός ο θόρυβος. Αν καλύπτει τα standar θα πήγαινα στο Midea, αλλά δεν έχω τις γνώσεις για να το κρινω και χρειάζομαι τη βοήθειας σας ως προς την επιλογή. Θα ηθελα να δώσω τα λίγοτερα χρήματα που μπορώ να δώσω για καλύπτω αυτές τι ανάγκες σε ψύξη, αλλά απο τη στιγμή που φτάνω στα 800 δεν θα διστάσω να πάω στα 1000, 1200 για ένα σωστό μηχάνημα.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, tokopi είπε

Καλησπέρα,

 

Εχω διαβάσει το sticky, με βάσει το εργαλείο χρειάζομαι 18κ btu. Χρήση 95% για ψύξη. Κατανοώ ότι κοιτάω όσο πιο ψηλο Seer.

 

Εχω δεί τα Seer απο τον liakjimΑντιλαβάνομαι ότι υφίσταται διαφορά στο Seer του επισυναπτόμενου έναντι το energy label μοντέλου. Πχ στο  midea easy pro 18K, το αρχείο λέει seer 5 και το energy label 8.5

Καταλαβαίνω επίσης ότι κοιτάω να έχει eurovent, χωρίς να ξέρω τί σημαίνει.

Εχοντας τα παραπάνω, καταλήγω σε :

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/mitsubishi-heavy-zs-wifi-srk-src-50zs-wf-klimatistiko-18-000-btu-h_4404270

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-pro-series-ag2pro-18nxd0-i-o-klimatistiko-18-000-btu-h_3948404

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-ecolandia-series-asyg053klca-aoyg053klca-klimatistiko-18-000-btu-h_3959597

 

Βλέπω αυτο που έχετε προτείνει γενικά είναι το all easy pro &  DASYG18KMTE, που δεν ειναι διαθέσιμα σε πλαίσιο με την επιστροφή. ΔΕν γνωρίζω αν αυτά που εντοπιζω ως επιλογές είναι εφάμιλλά με τα προτεινόμενα

Ιδανικά θα ήθελα να είναι χαμηλός ο θόρυβος. Αν καλύπτει τα standar θα πήγαινα στο Midea, αλλά δεν έχω τις γνώσεις για να το κρινω και χρειάζομαι τη βοήθειας σας ως προς την επιλογή. Θα ηθελα να δώσω τα λίγοτερα χρήματα που μπορώ να δώσω για καλύπτω αυτές τι ανάγκες σε ψύξη, αλλά απο τη στιγμή που φτάνω στα 800 δεν θα διστάσω να πάω στα 1000, 1200 για ένα σωστό μηχάνημα.

 

Ευχαριστώ

Στο τέλος του sticky θα βρεις με ποιον τρόπο έχουν βγει τα διαγράμματα.

Για προτάσεις, προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Στο τέλος του sticky θα βρεις με ποιον τρόπο έχουν βγει τα διαγράμματα.

Για προτάσεις, προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : ~ 1000€
  2. Νέα αγορα
  3. Πλαίσιο για επιστροφή ή αλλη επιλογή
  4. Χρήση κλιματιστικού : ΨΥΞΗ 95%
  5. αποκλειστική πηγή ψύξης 
  6. Εχω λέβητα πετρελαίου.
  7. Ενιαίος Χώρος , ~ 38 τμ
  8. Αθηνα, Πατήσια, 100μ Υψόμετρο
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features : Αθόρυβο
  10. Κατασκευη 2000, Ρετιρέ, Μεγάλη ηλιοφάνεια, νοτιοανατολικος προσανατολισμος
  11. image.png.b4700679dcbac5403807fd5cf0867aa6.png

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και από μένα, η περίπτωση μου σε γενικές γραμμές είναι σαν το απο πάνω ποστ!

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :   1500€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Αντικατάσταση DAIKIN FTXM35M 12.000 BTU Ανεπαρκές στις μεγάλες ζέστες.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Xωρίς Προτίμηση.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο:  98% ψύξη / 02% θέρμανση (θέρμανση μόνο αν πάθει κάτι ο ατομικός λέβητας αερίου).
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:   Αποκλειστική πηγή ψύξης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης:  Χρήση λέβητα αερίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος  σαλονοκουζίνα 38 τ.μ..
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ):   Κεντρο Θεσσαλονίκης, Σταθμός Δ.Ε.Θ..
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο : Αθορυβο, εγγυηση, καθαρισμός αέρα.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). : Μετρια μόνωση, μεταλλικα κουφώματα με διπλά  τζάμια, επαφή με αέρα από τις 3 πλευρές του σπιτιού
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου:

Θερμικές Απώλειες

4370.95

Watt

3759.02

KCal/h

115,02

Watt/m2

98,92

KCal/h/m2

Επεξ/σία από netmin909
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2024 στις 9:30 ΠΜ, mindreader είπε

Ναι, επειδη απο google δεν εβγαλα ακρη, μου εδωσε τις απαντησεις το chat gtp.

---

The Daikin Sensira FTXC25D / RXC25D Inverter 9000 air conditioner can operate in cooling mode within an external temperature range of -10°C to +46°C

---

Operating the Daikin Sensira FTXC35D air conditioner when the outside temperature exceeds 46°C can lead to several issues:

    Reduced Cooling Efficiency: The air conditioner’s performance may decline significantly. It might struggle to cool the room effectively due to the extreme heat.

    Compressor Overload: The compressor, which is a crucial component, could be at risk of overload. High temperatures put additional stress on the compressor, potentially causing it to malfunction or fail.

    Increased Energy Consumption: The air conditioner will consume more energy to maintain the desired indoor temperature. This can result in higher electricity bills.

    Shortened Lifespan: Consistently operating the unit in extreme temperatures can shorten its overall lifespan. Components may wear out faster, leading to costly repairs or replacement.

    Safety Concerns: Extremely high temperatures can affect the internal wiring and insulation, posing safety risks such as electrical fires.

To ensure optimal performance and longevity, it’s best to use the Daikin Sensira air conditioner within its specified temperature range (typically -10°C to +46°C). If you encounter extreme heat, consider alternative cooling methods or consult a professional technician. Stay cool!

---

02/08/2021 έπιασε Λάρισα 44,9 βαθμούς. Σε κλιματιστικό siesta με Νότιο προσανατολισμό και να το χτυπάει ο ήλιος το θερμόμετρο έδειχνε 47+ βαθμούς. Δούλευε άνετα και δεν υπήρχε μείωση στην απόδοση. Σε αντίθεση ένα SANYO 24 αρη αγκομαχούσε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2024 στις 12:33 ΠΜ, philos είπε

Δε θα το αντέξω να μείνω με 1150 EUR air condition που αποδίδει έτσι.

Κοίτα πως αποδίδουν τα συγκεκριμένα μηχανήματα ( ο φίλος που μου τα έστειλε, έχει δύο 18άρια midea all easy pro).

image.png?ex=6667b1d1&is=66666051&hm=fc8

17 ώρες πριν, jobous είπε

Για τα Fujitsu , ειδικά για το ASYG14KGTF,  έχετε δει που αναγράφεται στο manual εγκατάστασης (εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας) το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων ??? Μέγιστα τα βρήκα κανονικά (μήκος και υψομετρικό) , ελάχιστο δεν μπορώ να βρω , για τα 3 μέτρα εννοώ. 

3μ ζήτα τους.

17 ώρες πριν, kotsonatos04 είπε

Ευχαριστώ. 
Εκανα ένα πρόχειρο διάγραμμα που έκανα στο χέρι (γενικά είμαι λίγο άχρηστος στα καλλιτεχνικά) για την θέση τοποθέτησης 

IMG_3447.jpeg

Θα το έβαζα αριστερά της μπαλκονόπορτας.

9 ώρες πριν, tokopi είπε
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : ~ 1000€
  2. Νέα αγορα
  3. Πλαίσιο για επιστροφή ή αλλη επιλογή
  4. Χρήση κλιματιστικού : ΨΥΞΗ 95%
  5. αποκλειστική πηγή ψύξης 
  6. Εχω λέβητα πετρελαίου.
  7. Ενιαίος Χώρος , ~ 38 τμ
  8. Αθηνα, Πατήσια, 100μ Υψόμετρο
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features : Αθόρυβο
  10. Κατασκευη 2000, Ρετιρέ, Μεγάλη ηλιοφάνεια, νοτιοανατολικος προσανατολισμος
  11. image.png.b4700679dcbac5403807fd5cf0867aa6.png

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου

Επιστροφή τέλος από eurobank.

Θα έβαζα 18άρι.

Δες το διάγραμμα με τα 18άρια και ψώνισε όσο μεγαλύτερο seer μπορείς. Προσωπικά θα έβαζα το midea all easy pro.

pubchart?oid=1233792029&format=image

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...