Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/6/2024 στις 7:35 ΜΜ, philos είπε

Παιδιά, help, θέλω τη γνώμη σας.

Σας έλεγα πολύ λίγους μήνες πριν ότι αγόρασα το Midea all easy pro 18ρι από public.

Σήμερα το ανάψαμε για πρώτη φορά, στο κρύο.

Τι το έβαλα 25 βαθμούς, τι 20 τι 16, ανεμιστήρα στο full, boost enabled, το σαλόνι δε λέει να παγώσει όπως θα έπρεπε και το καίμε ήδη 1 ώρα.

Να πω ότι το σαλόνι είναι ήδη πιο μικρό γι' αυτά τα χαρακτηριστικά (θα μπορούσε θεωρητικά να δεχτεί και 12ρι).

Μιλάμε για 18ρι λοιπόν και δεν ψύχει όπως θα ανέμενα.

Έχω 12ρι Gree στο 10τμ υπνοδωμάτιο και με το που το ανοίγω γίνομαι ψυγείο.

Το midea all easy pro δε το κάνει αυτό, η διαφορά ναι μεν είναι αισθητή από το υπόλοιπο σπίτι, όμως δεν ψύχει καλά.

Το γύρισα από το cold στο auto να δω, καμία διαφορά.

Ναι μεν βγάζει κρύο αέρα, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν είναι ο επαρκώς σωστός.

Τι κάνω; Να μιλήσω με τεχνικό τμήμα public και τι να τους πω;

Και αν θέλετε πείτε μου: θα φταίει η εσωτερική ή η εξωτερική μονάδα;

Καλύπτει κάτι τέτοιο η εγγύηση ή έπεσα σε μάπα καρπούζι και θα το επωμιστώ;

Πολύ κρίμα, τόσα χρήματα.

Σε συνέχεια του μηνύματός μου, θέλω να σημειώσω ότι η κατάσταση είναι δραματική με το midea all easy pro 18ρι.

Το καίμε 5.5 ώρες στους 22oC (ρύθμιση) με το follow me ανοιχτό. Όταν άνοιξα το follow me έλεγε 34oC θερμοκρασία (αυτή τη στιγμή τόση έχουμε και εξωτερικά). Μετά από τόσες ώρες, το follow με έπεσε μόλις στους 30oC και σημειωτέων ότι είχα ανοίξει και το boost μέχρι που έκλεισε μόνο του.

Δεν παγώνει το χώρο ρε παιδιά. Και μιλάμε για 18ρι air σε 27 - 30τμ χώρο με όλα τα παράθυρα κλειστά.

Εκεί που κανονικά θα έπρεπε να βάλω 12ρι, εγώ έβαλα 18ρι και πάλι χάλια απόδοση.

1150 EUR κλιματιστικό.

Τι να κάνω, με καλύπτει η εγγύηση κι αν ναι, πως θα αποδείξω στον τεχνικό ότι δεν δουλεύει όπως αναμενόταν;

Από public το έχω πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, philos είπε

Σε συνέχεια του μηνύματός μου, θέλω να σημειώσω ότι η κατάσταση είναι δραματική με το midea all easy pro 18ρι.

Το καίμε 5.5 ώρες στους 22oC (ρύθμιση) με το follow me ανοιχτό. Όταν άνοιξα το follow me έλεγε 34oC θερμοκρασία (αυτή τη στιγμή τόση έχουμε και εξωτερικά). Μετά από τόσες ώρες, το follow με έπεσε μόλις στους 30oC και σημειωτέων ότι είχα ανοίξει και το boost μέχρι που έκλεισε μόνο του.

Δεν παγώνει το χώρο ρε παιδιά. Και μιλάμε για 18ρι air σε 27 - 30τμ χώρο με όλα τα παράθυρα κλειστά.

Εκεί που κανονικά θα έπρεπε να βάλω 12ρι, εγώ έβαλα 18ρι και πάλι χάλια απόδοση.

1150 EUR κλιματιστικό.

Τι να κάνω, με καλύπτει η εγγύηση κι αν ναι, πως θα αποδείξω στον τεχνικό ότι δεν δουλεύει όπως αναμενόταν;

Από public το έχω πάρει.

Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες από την εγκατάσταση μέσα και έξω; Δείξε μας και τις σωληνώσεις. Επίσης τρέξε αυτό ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Έχεις πριζάκι με watts;

Έχεις ελέγξει ότι τα φίλτρα είναι πεντακάθαρα;

Τέλος αν έχεις θερμόμετρο κάνε το εξής τεστ: βάλε ταχύτητα ανεμιστήρα στο high, χωρίς follow me και βάλε το τηλεκοντρόλ στους 16C. Θα πρέπει να βλέπεις 23 βαθμούς διαφορά στις περσίδες με χώρο. Δλδ αν μέσα την ώρα του τεστ έχεις 30C, τότε στις περσίδες θα πρέπει να μετράς 7C.

(πιθανός να έχει χάσει φρέον από κακή εγκατάσταση, μπορεί να έχει τσακίσει σωλήνα κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα.

Αναζητώ multi κλιματιστικό (2 εσωτερικές μονάδες, 1 εξωτερική) για ΨΥΞΗ μόνο του καθιστικού και ενός δωματίου.

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 2500k
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Όχι ιδιαίτερη προτίμηση, δόσεις σε κάρτα θα βοηθούσαν
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): Μόνο ΨΥΞΗ
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΠΗΓΗ ΨΥΞΗΣ
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Δεν μας ενδιαφέρει η θέρμανση
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Καθιστικό (20 τμ) και δωμάτιο (10 τμ)
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) : Αθήνα, Άνω Βούλα, ~ 120 m υψόμετρο
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wifi, μεγάλη εγγύηση, όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Σπίτι του 1987 με ό,τι αυτό συνεπάγεται, ξύλινα κουφώματα !
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

καθιστικό :

Θερμικές Απώλειες
1542.43
Watt
1326.49
KCal/h
77.12
Watt/m2
66.32
KCal/h/m2

δωματιο :

Θερμικές Απώλειες
1716.78
Watt
1476.44
KCal/h
171.68
Watt/m2
147.64
KCal/h/m2

 

To be honest, σκεφτόμουν να πάρω Inventor Aria (ένα 12άρι ή 24άρι για το καθιστικό και ένα 9άρι ή 12άρι για το δωμάτιο). Έχω 4 Αρια εδώ και 8 χρόνια στην δουλειά και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να κοιτάξω.

Επεξ/σία από iparou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά παρηγγειλα το τελευταίο καθώς φάνηκε Fujitsu  ASYG14KGTF/AOYG14KGCB απο το Plaisio. Ερώτηση σε αυτούς που αγόρασαν απο Plaisio και έγινε η εγκατάσταση απο αυτούς. Στην συνενόηση με τους εγκαταστάτες είχατε κάποιο θέμα , όταν έγινε αναφορά για αντλία κενού και ελάχιστο μήκος σωληνώσεων ???  Η στην αποκατάσταση στις τρύπες (μερεμετάκια) κτλ ???

Επεξ/σία από jobous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2024 στις 9:33 ΜΜ, liakjim είπε

Σοκαριστική απόδοση σε ψύξη από το AUX ASW-H24F4A4/ CAR3DI-C8.

https://auxsolutions.gr/shop/ac-units/ac-residential/c-series-a/c-series-a-24k/

Και με eurovent παρακαλώ https://www.eurovent-certification.com/en/catalog/program/certificate/participant/model/show/202108170

Έβαλε τα γυαλιά στους Ιάπωνες και λοιπούς κινέζους

image.png.7b12ca7699f8ffc725b2dd9494ac7a4e.png

εξαιρετικό αποτέλεσμα δίνει το 18άρι ->

image.png.0c480d929ece7269e5554b9d34edbb2c.png

ενώ αξιόλογο αποτέλεσμα έχει το 12άρι

image.png.b9b99483859a1e0ca17b4b2df958c8b1.png

και απλά οκ στο 9άρι

image.png.eaac95c6b36d24b88148a450bd512fa7.png

 

Πάντως έμεινα κάγκελο με το 24άρι, έτρεξα 2 φορές τα νούμερα από την έκπληξή μου.

Τελικά έχουμε μάθει τιμή για το Aux ASW-H24F4A4/ CAR3DI-C8.? Το έχει βάλει μήπως κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, philos είπε

Σε συνέχεια του μηνύματός μου, θέλω να σημειώσω ότι η κατάσταση είναι δραματική με το midea all easy pro 18ρι.

Το καίμε 5.5 ώρες στους 22oC (ρύθμιση) με το follow me ανοιχτό. Όταν άνοιξα το follow me έλεγε 34oC θερμοκρασία (αυτή τη στιγμή τόση έχουμε και εξωτερικά). Μετά από τόσες ώρες, το follow με έπεσε μόλις στους 30oC και σημειωτέων ότι είχα ανοίξει και το boost μέχρι που έκλεισε μόνο του.

Δεν παγώνει το χώρο ρε παιδιά. Και μιλάμε για 18ρι air σε 27 - 30τμ χώρο με όλα τα παράθυρα κλειστά.

Εκεί που κανονικά θα έπρεπε να βάλω 12ρι, εγώ έβαλα 18ρι και πάλι χάλια απόδοση.

1150 EUR κλιματιστικό.

Τι να κάνω, με καλύπτει η εγγύηση κι αν ναι, πως θα αποδείξω στον τεχνικό ότι δεν δουλεύει όπως αναμενόταν;

Από public το έχω πάρει.

Τα ίδια και ο αδερφός μου...Έβαλε Futzitsu 24αρι πέρσι από Κωτσό και δεν παγώνει καθόλου τον χώρο...Πιθανώς έχει πρόβλημα ή έγινε λάθος εγκατάσταση, αλλά πρέπει να το παραδεχτεί και το κατάστημα..Συνήθως οι τεχνικοί ( ψευδώς ) λένε ότι λειτουργεί μια χαρά

Επεξ/σία από giorgos_76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες από την εγκατάσταση μέσα και έξω; Δείξε μας και τις σωληνώσεις. Επίσης τρέξε αυτό ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Έχεις πριζάκι με watts;

Έχεις ελέγξει ότι τα φίλτρα είναι πεντακάθαρα;

Τέλος αν έχεις θερμόμετρο κάνε το εξής τεστ: βάλε ταχύτητα ανεμιστήρα στο high, χωρίς follow me και βάλε το τηλεκοντρόλ στους 16C. Θα πρέπει να βλέπεις 23 βαθμούς διαφορά στις περσίδες με χώρο. Δλδ αν μέσα την ώρα του τεστ έχεις 30C, τότε στις περσίδες θα πρέπει να μετράς 7C.

(πιθανός να έχει χάσει φρέον από κακή εγκατάσταση, μπορεί να έχει τσακίσει σωλήνα κτλ)

Αχ μεγάλη διαδικασία και δεν έχω τα εργαλεία!

Thanks, έστειλα για αρχή μήνυμα στο κατάστημα τεχνικών που το εγκαταστήσανε να δω τι θα μου πουν και να μιλήσουμε στο τηλέφωνο.

Μακάρι το θέμα να διορθωθεί με φρέον ή να είναι στραβωμένος σωλήνας.

Το air είναι καινούργιο, δεν έχει σκόνη / φραγμένα φίλτρα. Βγάζει κανονικά αέρα με πίεση, απλά δεν βγάζει τόσο κρύο.

9 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Τα ίδια και ο αδερφός μου...Έβαλε Futzitsu 24αρι πέρσι από Κωτσό και δεν παγώνει καθόλου τον χώρο...Πιθανώς έχει πρόβλημα ή έγινε λάθος εγκατάσταση, αλλά πρέπει να το παραδεχτεί και το κατάστημα..Συνήθως οι τεχνικοί ( ψευδώς ) λένε ότι λειτουργεί μια χαρά

Παλούκι! Τι έκβαση είχε τελικά η δική σας περίπτωση;

Δε θα το αντέξω να μείνω με 1150 EUR air condition που αποδίδει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, philos είπε

Αχ μεγάλη διαδικασία και δεν έχω τα εργαλεία!

Thanks, έστειλα για αρχή μήνυμα στο κατάστημα τεχνικών που το εγκαταστήσανε να δω τι θα μου πουν και να μιλήσουμε στο τηλέφωνο.

Μακάρι το θέμα να διορθωθεί με φρέον ή να είναι στραβωμένος σωλήνας.

Το air είναι καινούργιο, δεν έχει σκόνη / φραγμένα φίλτρα. Βγάζει κανονικά αέρα με πίεση, απλά δεν βγάζει τόσο κρύο.

Προσωπικά θα φώναζα τον αντιπρόσωπο (fg europe).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Προσωπικά θα φώναζα τον αντιπρόσωπο (fg europe).

Θα τους πάρω με τη σειρά όλους (τεχνικούς που το βάλανε και συνεργάζονται με τα public / τα ίδια τα public και μετά την fg europe που λες). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, philos είπε

Θα τους πάρω με τη σειρά όλους (τεχνικούς που το βάλανε και συνεργάζονται με τα public / τα ίδια τα public και μετά την fg europe που λες). ;)

Ερώτηση (μιας και δεν έχω βάλει ποτέ από public). Έχεις εγγύηση εγκατάστασης ; πχ ο κώτσος δίνει έναν χρόνο (ή έδινε, δεν ξέρω τι κάνει τώρα). Αν ναι είσαι μέσα; Αν ναι, τότε μιλάς με public. Όχι με τους τεχνικούς. Αν όχι, πας fgeurope.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ερώτηση (μιας και δεν έχω βάλει ποτέ από public). Έχεις εγγύηση εγκατάστασης ; πχ ο κώτσος δίνει έναν χρόνο (ή έδινε, δεν ξέρω τι κάνει τώρα). Αν ναι είσαι μέσα; Αν ναι, τότε μιλάς με public. Όχι με τους τεχνικούς. Αν όχι, πας fgeurope.

Ναι 1 έτος λέει και στο public. Ηδού:

2024-06-09005216.png.fd2f916bab135f4e8e494b46259b9577.png

Ναι, αρχές Απριλίου φέτος το πήραμε. ;)

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, philos είπε

Ναι 1 έτος λέει και στο public. Ηδού:

2024-06-09005216.png.fd2f916bab135f4e8e494b46259b9577.png

Ναι, αρχές Απριλίου φέτος το πήραμε. ;)

Οκ, θα μίλαγα με public τότε. Καλή τύχη και πες μας τι έγινε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@iparou Θα μπουν δύο εξωτερικές μονάδες multi της Inventor στις 15 Ιουνίου. Οπότε θα μεταφέρω εντυπώσεις μόλις μπορέσω. Μια 27αρα με 3x9000 btu για 3 υπνοδωμάτια και μια 18αρα με μια 12αρα και μια 9αρα εσωτερικά για δυο αλλους χώρους. Βρήκα και από άλλες εταιρείες όπως Toshiba, Gree, Midea κτλ αλλά για τον συνδυασμό που το ήθελα (ψύξη σε εξοχικό,  άρα περιστασιακή χρηση) νομίζω ήταν ο καλύτερος συνδυασμός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους. Αν καποιος γνωριζει παρακαλω ας βοηθησει να καταλαβω τι συμβαινει. Εχω 2 κλιματιστικα https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-inventor-passion-pro-p6mvi-09wfrp6mvo-09-9000btu-doro-wifi-module και κανουν συνεχεια περιεργο θορυβο και πολυ ενοχλητικο.Το ενα ακριβως σαν κομπρεσερ και για να φερει την θερμοκρασια απο 29 σε 26 βαθμους δωματιου 14 τετραγωνικα θελει 2-3 ωρες,και το αλλο ψυχει πιο γρηγορα αλλα σφυριζει συνεχεια σαν σειρηνα.Τι μπορει να συμβαινει ,τι να κανω μην φερνω ασχετους τεχνικους και πληρωνω αδικα.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...