Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα κατάστημα 45τμ στο Νευροκόπι. Εδώ γενικά πιάνουμε θερμοκρασίες μέχρι και -15. Μέτρια μόνωση έχει και θέλω ένα κλιματιστικό κυρίως για τον χειμώνα. Να είναι όσο οικονομικό γίνεται και να έχει κυρίως απόδοση σωστή σε θερμοκρασίες τόσο χαμηλές. Είδα για το daikin perfera και το toyotomi erai.  Νομίζω το toyotomi από τις λεπτομέρειες που διάβασα μου φαίνεται πιο αποδοτικό από το daikin για χειμώνα και πιο οικονομικό. Εκτός αν κάνω λάθος.

Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε για τέτοιο κλίμα . Δεν είναι πρόβλημα το χρηματικό ποσό και δεν θέλω εννοείται να κάνω τον χώρο φούρνο. Απλά να μπορεί να σπάσει το κρύο ώστε να είμαστε λίγο άνετα στο κατάστημα.

Επεξ/σία από mix82g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω το Eurolamp Aere (https://www.eurolamp.gr/el/product/Κλιματισμός_Ψύξη-Θέρμανση-0/Air_Conditioners-0/ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ_9000BTU_DC_INVERTER_R32,_KC_PANEL_,_iFEEL,_GOLDEN_FINS_,_HOTEL_MENU,_A_pls__pls__pls__slh_A_pls__pls__Aere-300-28930/) αναφέρει ότι έχει ενσωματομένο dry contact για την σύνδεση του με πόρτες και παράθυρα (Διακόπτης on/off παραθύρου και πόρτας. Το κλιματιστικό μπορεί να απενεργοποιηθεί αυτόματα όταν η πόρτα ή το παράθυρο είναι ανοιχτό, μέσω της λειτουργίας ξηρής επαφής)

Έχει δει κανείς άλλα κλιματιστικά με αυτήν την δυνατότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mix82g είπε

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα κατάστημα 45τμ στο Νευροκόπι. Εδώ γενικά πιάνουμε θερμοκρασίες μέχρι και -15. Μέτρια μόνωση έχει και θέλω ένα κλιματιστικό κυρίως για τον χειμώνα. Να είναι όσο οικονομικό γίνεται και να έχει κυρίως απόδοση σωστή σε θερμοκρασίες τόσο χαμηλές. Είδα για το daikin perfera και το toyotomi erai.  Νομίζω το toyotomi από τις λεπτομέρειες που διάβασα μου φαίνεται πιο αποδοτικό από το daikin για χειμώνα και πιο οικονομικό. Εκτός αν κάνω λάθος.

Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε για τέτοιο κλίμα . Δεν είναι πρόβλημα το χρηματικό ποσό και δεν θέλω εννοείται να κάνω τον χώρο φούρνο. Απλά να μπορεί να σπάσει το κρύο ώστε να είμαστε λίγο άνετα στο κατάστημα.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/mitsubishi-heavy-zr-srk-src-80zr-w-b-klimatistiko-28-000-btu-h_4404378

Αν έχεις επιστροφή eurobank, πάει 20% κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μολις ολοκληρωθηκε η τοποθετηση του tcl 12 miracle 3

ολα εγιναν οπως επρεπε,αντλια κενου,3+ μετρα σωληνα.

Πολυ ευγενικα τα παιδια,ηταν απο klimattica στο Μενιδι.

Σαν πρωτη εντυπωση ειναι οτι δεν ακουγεται μεσα εξω,ενω το εχεις στους 16 βαθμους.

Περισσοτερα εν καιρω.

 

Ευχαριστω ολα τα παιδια που βοηθησαν.

Επεξ/σία από dimviii
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

1. 1000

2. Αγορά νέου

3. Αλυσίδα

4. Αποκλειστικά ψύξη

5.Ψυξη το καλοκαίρι

6.Θέρμανση με καλοριφέρ

7.Ενιαίο 44τμ γραφείο

8.Κοζάνη, ύψος 600μ 

9.Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση, επιθυμητό να είναι αθόρυβο

10.Πολύ καλή μόνωση των κουφωμάτων και της τζαμαρίας με διπλά τζάμια

11 2239,07 watt

1925.60 KCal/h

50.89 watt/m2

43.76 KCal/h/m2

Eυχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνατε.

Προσπάθησα να διαβάσω όσο περισσότερα μπορώ αλλά επειδή με πιέζει ο χρόνος λόγω λήξης της προσφοράς της eurobank, στέλνω και ότι γίνει. Πιστεύω τα έκανα σωστά. Μάλιστα αρχικά σκεφτόμουν για 18αρι αλλά αν κάνουμε την δουλειά με 12άρι θα ήταν ιδανικό. Τι λέτε;

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 700 -800€ χονδρικά (υπολογίζω στην έκπτωση μέσω eurobank)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : Πλαίσιο λόγω eurobank
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: κύρια για θέρμανση, ίσως σε συνδυασμό με καλοριφέρ για μεγάλα κρύα, αποκλειστική ψύξη
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Πετρέλαιο
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : 35τμ σαλοκουζίνα.
  8. Τοποθεσία  , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Πειραιάς, χαμηλό υψόμετρο.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Χαμηλός θόρυβος.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Δυτικός προσανατολισμός σαλονιού, κουφώματα αλουμινίου αλλά πρέπει να είναι 20 ετίας λογικά, έχει και ένα παράθυρο στην κουζίνα εκτός της μπαλκονόπορτας, βόρεια, πάνω, κάτω διαμερίσματα, μόνο νότια η κατοικία που έχει δεν πιάνει όλον τον τοίχο και είναι κατά το ήμισυ εκτεθειμένος. Έχω νοικιάσει πρόσφατα και η αλήθεια είναι ότι τώρα τεστάρεται το σπίτι στις ζέστες.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

απωλειες.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kostiskati είπε

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνατε.

Προσπάθησα να διαβάσω όσο περισσότερα μπορώ αλλά επειδή με πιέζει ο χρόνος λόγω λήξης της προσφοράς της eurobank, στέλνω και ότι γίνει. Πιστεύω τα έκανα σωστά. Μάλιστα αρχικά σκεφτόμουν για 18αρι αλλά αν κάνουμε την δουλειά με 12άρι θα ήταν ιδανικό. Τι λέτε;

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 700 -800€ χονδρικά (υπολογίζω στην έκπτωση μέσω eurobank)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : Πλαίσιο λόγω eurobank
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: κύρια για θέρμανση, ίσως σε συνδυασμό με καλοριφέρ για μεγάλα κρύα, αποκλειστική ψύξη
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Πετρέλαιο
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : 35τμ σαλοκουζίνα.
  8. Τοποθεσία  , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Πειραιάς, χαμηλό υψόμετρο.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Χαμηλός θόρυβος.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Δυτικός προσανατολισμός σαλονιού, κουφώματα αλουμινίου αλλά πρέπει να είναι 20 ετίας λογικά, έχει και ένα παράθυρο στην κουζίνα εκτός της μπαλκονόπορτας, βόρεια, πάνω, κάτω διαμερίσματα, μόνο νότια η κατοικία που έχει δεν πιάνει όλον τον τοίχο και είναι κατά το ήμισυ εκτεθειμένος. Έχω νοικιάσει πρόσφατα και η αλήθεια είναι ότι τώρα τεστάρεται το σπίτι στις ζέστες.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

απωλειες.png

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-aseh12kmcg-aoeh12kmcg-klimatistiko-12-000-btu-h_4542924

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimviii είπε

μολις ολοκληρωθηκε η τοποθετηση του tcl 12 miracle 3

ολα εγιναν οπως επρεπε,αντλια κενου,3+ μετρα σωληνα.

Πολυ ευγενικα τα παιδια,ηταν απο klimattica στο Μενιδι.

Σαν πρωτη εντυπωση ειναι οτι δεν ακουγεται μεσα εξω,ενω το εχεις στους 16 βαθμους.

Περισσοτερα εν καιρω.

 

Ευχαριστω ολα τα παιδια που βοηθησαν.

Καλορίζικο, μιας που αναφέρεις και την εταιρία δεν ανεβάζεις και καμία φώτο μέσα/έξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, enterprise67 είπε

Καλημέρα,

1. 1000

2. Αγορά νέου

3. Αλυσίδα

4. Αποκλειστικά ψύξη

5.Ψυξη το καλοκαίρι

6.Θέρμανση με καλοριφέρ

7.Ενιαίο 44τμ γραφείο

8.Κοζάνη, ύψος 600μ 

9.Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση, επιθυμητό να είναι αθόρυβο

10.Πολύ καλή μόνωση των κουφωμάτων και της τζαμαρίας με διπλά τζάμια

11 2239,07 watt

1925.60 KCal/h

50.89 watt/m2

43.76 KCal/h/m2

Eυχαριστώ πολύ.

Έχεις κάρτα επιστροφής στο πλαίσιο;

Αν ναι, με επέκταση εγγύησης -> https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/mitsubishi-heavy-zsx-srk-src-25zsx-w-b-klimatistiko-9-000-btu-h_4404408

Αν όχι, ψώνισε όσο μεγαλύτερο seer μπορέσεις ->

pubchart?oid=439475067&format=image

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Klausx είπε

Καλορίζικο, μιας που αναφέρεις και την εταιρία δεν ανεβάζεις και καμία φώτο μέσα/έξω;

 

Eυχαριστω.

Προσπαθώ να ανεβάσω και δεν μπορώ

Μου λέει ότι είναι μεγαλύτερες από 2 mb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Toshiba Edge

Κατέβασα το “Toshiba Home AC Control” στο κινητο και το σύνδεσα εύκολα.

Θέλω να να μπορώ να το ελέγχω και από δεύτερο smartphone.

Αν δημιουργήσω δεύτερο account στο δεύτερο κινητό και κάνω ξανά τη διαδικασία σύνδεσης, θα εξακολουθήσει να παίζει από το πρώτο κινητό;

Ή μπορώ απλά να μπω με το ίδιο account στο δεύτερο smartphone και να παίζουν ταυτόχρονα;

θα μου πειτε δοκίμασε μόνος σου ρε μεγάλε, αλλά λέω μήπως κάποιος το ξέρει :)

Επεξ/σία από nick_gr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα!

Για ένα πολύ μικρό υπνοδωμάτιο, ποιο από τα 9.000BTU που έχει στο πλαίσιο θα μου προτείνατε;
80% Ψύξη / 20% Θέρμανση και το μπάτζετ έως 500-550€ (τελική τιμή με επιστροφή eurobank).

Σκεφτόμουν το παρακάτω; Υπάρχει κάποια άλλη / καλύτερη επιλογή;

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-09nxd6-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948609

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dubudubuza είπε

Παιδιά καλησπέρα!

Για ένα πολύ μικρό υπνοδωμάτιο, ποιο από τα 9.000BTU που έχει στο πλαίσιο θα μου προτείνατε;
80% Ψύξη / 20% Θέρμανση και το μπάτζετ έως 500-550€ (τελική τιμή με επιστροφή eurobank).

Σκεφτόμουν το παρακάτω; Υπάρχει κάποια άλλη / καλύτερη επιλογή;

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-09nxd6-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948609

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-a-c-asyg07kmce-aoyg07kmcc-7-000-btu-h_4391373

54 λεπτά πριν, dimviii είπε

 

Eυχαριστω.

Προσπαθώ να ανεβάσω και δεν μπορώ

Μου λέει ότι είναι μεγαλύτερες από 2 mb

Spoiler

Κάνε upload στο postimage και copy paste εδώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μια ερώτηση αν ξέρει κανείς : Το Fujitsu (KG Series) ASYG14KGTF έχει 7 χρόνια εγγύηση , σύμφωνα με το Πλαίσιο  ή 3 σύμφωνα με το Public ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jobous είπε

Καλησπέρα. Μια ερώτηση αν ξέρει κανείς : Το Fujitsu (KG Series) ASYG14KGTF έχει 7 χρόνια εγγύηση , σύμφωνα με το Πλαίσιο  ή 3 σύμφωνα με το Public ??

https://www.fujitsu-general.com/shared/gr/pdf-fgr-support-warranty-wallmounted-01.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...