Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμάμαι πριν κάτι χρόνια είχαν φέρει κάτι μηχανήματα της Mitsubishi Heavy Industries για τροπικά κλίματα σε απλησίαστες για μένα τιμές. Δεν ξέρω πόσες μονάδες μπορεί να πωλήθηκαν. Απλά χάζευα τότε τα χαρακτηριστικά.

Στον καύσωνα του 1988 αν και οι περισσότεροι δεν είχαν κλιματιστικά στα σπίτια τους έστω μια μονάδα σε ένα δωμάτιο να μπουν να ανακουφιστούν λίγο. Όσοι είχαν στους 43 βαθμούς πολλά από αυτά βγήκαν off. Εννοείται ότι όλα ήταν on-off. Στην τράπεζα που δούλευα πιτσιρίκος τότε κάποιες μονάδες δαπέδου πέταγαν ζέστη. Ελληνικής κατασκευής ήταν και μάλλον υπήρχε κεντρικό σύστημα. Κάποιες πρόσθετες ανεξάρτητες Αμερικάνικες και Ιαπωνικές εξακολουθούσαν ακούραστα να δουλεύουν. Σε κάτι φάσεις δεν μπορούσαμε να γράψουμε στα χαρτιά (δεν υπήρχαν PC) γιατί όπως γράφαμε έπεφτε ο ιδρώτας πάνω στο χαρτί από το μέτωπο η το χέρι και το χαρτί έλιωνε.  Υπήρχαν και κάτι θορυβώδες Philco μονομπλόκ Made in USA και οι περισσότεροι πηγαίναμε σε εκείνα τα γραφεία που ήταν κοντά στον τοίχο.

Τώρα βέβαια οι 43 βαθμοί είναι συνηθισμένοι οπότε πρέπει να κοιτάμε για άλλες αγορές

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα περισσότερα μηχανήματα δίνουν εύρος λειτουργίας έως 46 βαθμούς, τώρα αν κάποιος μένει σε περιοχές της χώρας που θεωρεί πως εύκολα υπερβαίνει τους 46, απλά για την ψυχική του υγεία,ας μιλήσει με τις επίσημες αντιπροσωπείες για μοντέλα "tropical" που ενδεχομένως να πάνε λίγο πάνω από τους 50 βαθμούς, αλλά δεν ξέρω αν υστερούν σε εύρος θέρμανσης, λογικά θα έχουν κάποιες παρεμβάσεις για να δουλεύουν σε πιο "ακραίες συνθήκες". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ειναι οτι πλεον χτυπανε θερμοκρασιες ανω των 40 πολυ συχνοτερα απο το παρελθον.

Αρα, δεν ειναι και οτι καλυτερο να ξερεις οτι τα μηχανηματα σου αυτες τις μερες ειναι στα 'ορια'.

Γιατι καλα, αμα εισαι νεος, πας και στη μπανιερα και τελωσπαντων κατι κανεις και την παλευεις. Ευπαθεις ομαδες ομως, οπως πχ κατακοιτοι/ηλικιωμενοι κλπ., το να εχει πχ 48 βαθμους και να παψει να λειτουργει και το a/c, σημαινει οτι μπορει και να πεθανουν...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, liakjim said:

Εμ, κι οι βεδουινοι καπως πρεπει να δροσιστουν....

Αληθεια ποσο να χει μια τετοια μοναδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, liakjim είπε

Σχετικά με την πρόταση σας, και επειδή βλέπω ότι προτείνετε στα 18αρια τη σειρά asyg..

Ποια η διαφορά της σειράς aseh 12:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-aseh12kmcg-aoeh12kmcg-klimatistiko-12-000-btu-h_4542924

Με asyg 12:
https://www.plaisio.gr/fujitsu-km-series-asyg12kmce-aoyg12kmcc-klimatistiko-12-000-btu-h_3959686

Στα "χαρτιά" η σειρά asyg12 είναι στην ίδια τιμή με καλύτερο Seer και Scop.. Δεν αμφισβητώ την πρόταση, απλά για να καταλάβω κι εγώ που είμαι νέος στο άθλημα :)

Επεξ/σία από Hot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Hot είπε

Σχετικά με την πρόταση σας, και επειδή βλέπω ότι προτείνετε στα 18αρια τη σειρά asyg..

Ποια η διαφορά της σειράς aseh 12:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-aseh12kmcg-aoeh12kmcg-klimatistiko-12-000-btu-h_4542924

Με asyg 12:
https://www.plaisio.gr/fujitsu-km-series-asyg12kmce-aoyg12kmcc-klimatistiko-12-000-btu-h_3959686

Στα "χαρτιά" η σειρά asyg12 είναι στην ίδια τιμή με καλύτερο Seer και Scop.. Δεν αμφισβητώ την πρόταση, απλά για να καταλάβω κι εγώ που είμαι νέος στο άθλημα :)

Το aseh έχει υψηλότερο seer από ότι βλέπω. Δεν μπορώ να το βρω στο eurovent (ίσως ως νέο μοντέλο να μην έχει περάσει πιστοποίηση ακόμη) οπότε δεν μπορώ να σου πω αν στην πράξη το 7.7 είναι όντως καλύτερο από το 7.3 για τις συνθήκες της Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mr.Vox said:

Θυμάμαι πριν κάτι χρόνια είχαν φέρει κάτι μηχανήματα της Mitsubishi Heavy Industries για τροπικά κλίματα σε απλησίαστες για μένα τιμές. Δεν ξέρω πόσες μονάδες μπορεί να πωλήθηκαν. Απλά χάζευα τότε τα χαρακτηριστικά.

Στον καύσωνα του 1988 αν και οι περισσότεροι δεν είχαν κλιματιστικά στα σπίτια τους έστω μια μονάδα σε ένα δωμάτιο να μπουν να ανακουφιστούν λίγο. Όσοι είχαν στους 43 βαθμούς πολλά από αυτά βγήκαν off. Εννοείται ότι όλα ήταν on-off. Στην τράπεζα που δούλευα πιτσιρίκος τότε κάποιες μονάδες δαπέδου πέταγαν ζέστη. Ελληνικής κατασκευής ήταν και μάλλον υπήρχε κεντρικό σύστημα. Κάποιες πρόσθετες ανεξάρτητες Αμερικάνικες και Ιαπωνικές εξακολουθούσαν ακούραστα να δουλεύουν. Σε κάτι φάσεις δεν μπορούσαμε να γράψουμε στα χαρτιά (δεν υπήρχαν PC) γιατί όπως γράφαμε έπεφτε ο ιδρώτας πάνω στο χαρτί από το μέτωπο η το χέρι και το χαρτί έλιωνε.  Υπήρχαν και κάτι θορυβώδες Philco μονομπλόκ Made in USA και οι περισσότεροι πηγαίναμε σε εκείνα τα γραφεία που ήταν κοντά στον τοίχο.

Τώρα βέβαια οι 43 βαθμοί είναι συνηθισμένοι οπότε πρέπει να κοιτάμε για άλλες αγορές

ΗΛΙΟΣ ΚΑΙ ΕΚΘΕΣΗ ΤΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ:

Για πειτε οσοι ξερετε κατι παραπανω, ευσταθει ο συλλογισμος μου, οτι σε συνθηκες ακραιου καυσωνα (45αρια),

μια εξωτερικη μοναδα θα πιασει την θερμοκρασια αυτη πιο ευκολα, αν την χτυπαει ο ηλιος, ενω αν ειναι καπου που δεν υπαρχει αμεση εκθεση στον ηλιο, ισως εχει το θερμομετρο της εξωτερικης μοναδας λιγο χαμηλοτερη θερμοκρασια και αρα δεν θα σταματησει να δουλευει;

Το αν χτυπαει ή οχι, ο ηλιος, μια εξωτερικη μοναδα, παιζει ρολο στην θερμοκρασια που 'νιωθει' ή οχι;

Η ΑΙ παντως λεει οτι ναι, ειναι καλο να αποφευγεται η απευθειας εκθεση στον ηλιο....αρα αν η εξωτερικη μοναδα ειναι σε σκιασμενο μερος, εστω κι αν εξω σκαει ο τοπος, φανταζομαι οτι μαλλον θα εχει μεγαλυτερη ανοχη να δουλευει με 45αρια, απο μια μοναδα που τη λουζει ο ηλιος απο το πρωι ως το βραδυ....το ζητημα ειναι να μη σταματησει να δουλευει το a/c λογω υψηλων θερμοκρασιων.

--

Yes, direct sunlight exposure can affect the operation temperature of the external unit of an air conditioner. When the external unit is exposed to direct sunlight, it can absorb more heat, which can cause the unit to work harder to cool down the refrigerant and expel the heat generated during the cooling process. This can lead to higher operating temperatures for the external unit and may result in decreased efficiency and potential overheating of the air conditioner. It is important to try to provide shade or other forms of protection for the external unit to help maintain optimal operating temperatures and prolong the life of the air conditioner.

----

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mindreader είπε

ΗΛΙΟΣ ΚΑΙ ΕΚΘΕΣΗ ΤΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ:

Για πειτε οσοι ξερετε κατι παραπανω, ευσταθει ο συλλογισμος μου, οτι σε συνθηκες ακραιου καυσωνα (45αρια),

μια εξωτερικη μοναδα θα πιασει την θερμοκρασια αυτη πιο ευκολα, αν την χτυπαει ο ηλιος, ενω αν ειναι καπου που δεν υπαρχει αμεση εκθεση στον ηλιο, ισως εχει το θερμομετρο της εξωτερικης μοναδας λιγο χαμηλοτερη θερμοκρασια και αρα δεν θα σταματησει να δουλευει;

Το αν χτυπαει ή οχι, ο ηλιος, μια εξωτερικη μοναδα, παιζει ρολο στην θερμοκρασια που 'νιωθει' ή οχι;

Σίγουρα παίζει ρόλο καθώς αυξάνεται το θερμικό φορτίο.  Όπως και το αν αερίζονται επαρκώς,  δηλαδή αν έχουν τηρηθεί οι αποστάσεις.  Οι περιορισμοί στις μονάδες από τη μία είναι τα ηλεκτρονικά και από την άλλη η αρχή λειτουργίας τους  (συμπίεση, βρασμός, εκτόνωση κτλ) και το ρευστό που χρησιμοποιούν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mindreader είπε

ΗΛΙΟΣ ΚΑΙ ΕΚΘΕΣΗ ΤΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ:

Για πειτε οσοι ξερετε κατι παραπανω, ευσταθει ο συλλογισμος μου, οτι σε συνθηκες ακραιου καυσωνα (45αρια),

μια εξωτερικη μοναδα θα πιασει την θερμοκρασια αυτη πιο ευκολα, αν την χτυπαει ο ηλιος, ενω αν ειναι καπου που δεν υπαρχει αμεση εκθεση στον ηλιο, ισως εχει το θερμομετρο της εξωτερικης μοναδας λιγο χαμηλοτερη θερμοκρασια και αρα δεν θα σταματησει να δουλευει;

Το αν χτυπαει ή οχι, ο ηλιος, μια εξωτερικη μοναδα, παιζει ρολο στην θερμοκρασια που 'νιωθει' ή οχι;

Εδώ και πόσα χρόνια, εξωτερικές μονάδες σε ταράτσες δεν έπαθαν τίποτα, ακόμα και με καύσωνα, αφού έχουν χώρο τριγύρω για επαρκή κυκλοφορία αέρα.., έτσι και αλλιώς συνάγουν θερμότητα οι ψύκτρες της πλακέτας κλπ με τον εξωτερικό αέρα, που σχεδόν έχει ίδια θερμοκρασία παντού..

Πχ πέρσι με τα 40αρια στην περιοχή, το SRK63ZR-W, ενώ συντηρούσε το χώρο λίγο πάνω από 1.000W (24/7) ο εξωτερικός ανεμιστήρας είχε γίνει αεροπλάνο όταν ανέβηκα ταράτσα να δω μια ματιά, λογικά για να βοηθήσει στην ψύξη των ηλεκτρονικών.., μην αγχώνεστε για ήλιο ή μη, ίσα ίσα που όταν είναι στον ήλιο στεγνώνει τυχόν υγρασία σε σημεία εσωτερικά, ενώ αν ήταν στη σκιά ίσως να ήταν πιο "υγρά"

Γενικότερα τα ηλεκτρονικά δεν θέλουν ούτε το ένα ούτε το άλλο (θερμοκρασία/υγρασία).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Θέλω να ψύξω ένα μικρό δωμάτιο, δώμα, εκτεθειμένο απο τις 4 απο τις 6 πλευρές του στον ήλιο. 

Το δωμάτιο είναι ~8-10 τ.μ έχει άθλια μόνωση και απλά θελω να μπορώ να κοιμάμαι εκει το βράδυ το καλοκαίρι. 

Το σπίτι είναι νοικιασμένο και ο ιδιοκτήτης δεν είναι πολύ συννενοήσιμος, οπότε θέλω να βάλω ενα κλιματιστικό που να με καλύψει αλλά ταυτόχρονα να είναι το δυνατόν πιο οικονομικό.

Στο μυαλό μου είχα οτι τα μικρά κλιματιστικά τύπου 8000-9000 BTU έπαιζαν στα 250-300 Ε τα πολύ φτηνα και άγνωστες μάρκες, ενώ με 350-400 έπαιρνες αξιοπρεπές μηχάνημα. 

Ξαφνικά κάνω έρευνα αγοράς και βλέπω τα τέρατα οτι αν θες μια μάρκα που να έχεις ακούσει απο κάπου πρέπει να ανεβεις στα 500Ε ή και 700Ε

Οι ερωτήσεις μου είναι οι ακόλουθες:

1)Εχουν ανέβει τόσο πολύ οι τιμές απλά λόγω πληθωρισμό ή είναι πιο καλά/αποδοτικά τα νέα κλιματιστικά; 

2)Με το οικονομικότερο που βρήκα (και μετά το χάος)  Daewoo DSB-F0934ELH-V Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+
 θα κάνω δουλειά ή είναι τελείως άθλιο; 

3)Περίπου ποιο είναι το κόστος εγκατάστασης αλλά και απεγκατάστασης (καθώς θα το πάρω αφού φύγω κάποια στιγμή απο το σπίτι)

Γενικά έχετε να προτείνετε κάτι; Οι απαιτήσεις μου είναι αρκετά χαμηλές, δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω παραπάνω αλλά να αξίζει τα έξτρα χρήματα. Εννοώ δεν έχω hard limit στο μπάτζετ αλλά επειδή είναι μια προσωρινή λύση και με μικρή χρήση (2-3 μήνες τα βράδια το καλοκαίρι) δε θέλω να επενδύσω σε κάτι ακριβό. 

Σας ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Errik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mindreader είπε

ΗΛΙΟΣ ΚΑΙ ΕΚΘΕΣΗ ΤΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ:

Για πειτε οσοι ξερετε κατι παραπανω, ευσταθει ο συλλογισμος μου, οτι σε συνθηκες ακραιου καυσωνα (45αρια),

μια εξωτερικη μοναδα θα πιασει την θερμοκρασια αυτη πιο ευκολα, αν την χτυπαει ο ηλιος, ενω αν ειναι καπου που δεν υπαρχει αμεση εκθεση στον ηλιο, ισως εχει το θερμομετρο της εξωτερικης μοναδας λιγο χαμηλοτερη θερμοκρασια και αρα δεν θα σταματησει να δουλευει;

Το αν χτυπαει ή οχι, ο ηλιος, μια εξωτερικη μοναδα, παιζει ρολο στην θερμοκρασια που 'νιωθει' ή οχι;

Η ΑΙ παντως λεει οτι ναι, ειναι καλο να αποφευγεται η απευθειας εκθεση στον ηλιο....αρα αν η εξωτερικη μοναδα ειναι σε σκιασμενο μερος, εστω κι αν εξω σκαει ο τοπος, φανταζομαι οτι μαλλον θα εχει μεγαλυτερη ανοχη να δουλευει με 45αρια, απο μια μοναδα που τη λουζει ο ηλιος απο το πρωι ως το βραδυ....το ζητημα ειναι να μη σταματησει να δουλευει το a/c λογω υψηλων θερμοκρασιων.

--

Yes, direct sunlight exposure can affect the operation temperature of the external unit of an air conditioner. When the external unit is exposed to direct sunlight, it can absorb more heat, which can cause the unit to work harder to cool down the refrigerant and expel the heat generated during the cooling process. This can lead to higher operating temperatures for the external unit and may result in decreased efficiency and potential overheating of the air conditioner. It is important to try to provide shade or other forms of protection for the external unit to help maintain optimal operating temperatures and prolong the life of the air conditioner.

----

Έχω δύο μονάδες σε ταράτσα σε χωριό της Μεσσηνίας. (Στο δίπλα χωριό είχαν καταγραφεί και οι υψηλότερες θερμοκρασίες από τον σταθμό meteo.) Σαπάκια Samsung πλέον 20ετίας. Σίγουρα πρέπει να αντικατασταθούν. Το ένα inverter το άλλο όχι. Με τους τελευταίους καύσωνες δεν επηρεάστηκαν καθόλου. Αν ήταν υπό σκιά ίσως να ήταν καλύτερα όμως.

Samsung air conditioning compressed.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το στοιχείο που μετράει τη θερμοκρασία στους εξωτερικές μονάδες είναι στη πλάτη ,οπότε το μόνο που χρειάζεται είναι η μονάδα να είναι με νότιο προσανατολισμό τοποθετημενη ώστε να μην έχει απευθείας έκθεση στον ήλιο εάν βρίσκεται σε ταράτσα και το βλέπει ήλιος όλη μέρα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Errik είπε

Καλημέρα,

Θέλω να ψύξω ένα μικρό δωμάτιο, δώμα, εκτεθειμένο απο τις 4 απο τις 6 πλευρές του στον ήλιο. 

Το δωμάτιο είναι ~8-10 τ.μ έχει άθλια μόνωση και απλά θελω να μπορώ να κοιμάμαι εκει το βράδυ το καλοκαίρι. 

Το σπίτι είναι νοικιασμένο και ο ιδιοκτήτης δεν είναι πολύ συννενοήσιμος, οπότε θέλω να βάλω ενα κλιματιστικό που να με καλύψει αλλά ταυτόχρονα να είναι το δυνατόν πιο οικονομικό.

Στο μυαλό μου είχα οτι τα μικρά κλιματιστικά τύπου 8000-9000 BTU έπαιζαν στα 250-300 Ε τα πολύ φτηνα και άγνωστες μάρκες, ενώ με 350-400 έπαιρνες αξιοπρεπές μηχάνημα. 

Ξαφνικά κάνω έρευνα αγοράς και βλέπω τα τέρατα οτι αν θες μια μάρκα που να έχεις ακούσει απο κάπου πρέπει να ανεβεις στα 500Ε ή και 700Ε

Οι ερωτήσεις μου είναι οι ακόλουθες:

1)Εχουν ανέβει τόσο πολύ οι τιμές απλά λόγω πληθωρισμό ή είναι πιο καλά/αποδοτικά τα νέα κλιματιστικά; 

2)Με το οικονομικότερο που βρήκα (και μετά το χάος)  Daewoo DSB-F0934ELH-V Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+
 θα κάνω δουλειά ή είναι τελείως άθλιο; 

3)Περίπου ποιο είναι το κόστος εγκατάστασης αλλά και απεγκατάστασης (καθώς θα το πάρω αφού φύγω κάποια στιγμή απο το σπίτι)

Γενικά έχετε να προτείνετε κάτι; Οι απαιτήσεις μου είναι αρκετά χαμηλές, δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω παραπάνω αλλά να αξίζει τα έξτρα χρήματα. Εννοώ δεν έχω hard limit στο μπάτζετ αλλά επειδή είναι μια προσωρινή λύση και με μικρή χρήση (2-3 μήνες τα βράδια το καλοκαίρι) δε θέλω να επενδύσω σε κάτι ακριβό. 

Σας ευχαριστώ!

Κλώνος του midea all easy pro -> https://www.e-shop.gr/air-condition-arielliall-easy-pro-arsin09aep-9000btu-wifi-inverter-a-a--p-HAP.004451

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2024 στις 3:14 ΜΜ, tu-luba είπε

Πολύ ζέστη εχθές έφτασε τους 34 στο μπαλκόνι μου και το toyotomi erai 24 πάει νομίζω πολύ καλά.

Το βράδυ όπως έπεφτε η θερμοκρασία το έβαλα στο sleep για κάνα μισάωρο πριν το κλείσω.

Για να δούμε και σήμερα που θα φτάσει 37!

IMG_8886.png

IMG_8888.png

IMG_8889.png

IMG_8890.png

IMG_8891.png

Επισης του δωματίου το 9αρι all easy pro

IMG_8893.png

IMG_8894.png

IMG_8895.png

IMG_8896.png

Και το βράδυ με θερμοκρασία κοντά στην ζητούμενη 27,5 

IMG_8897.png

IMG_8898.png

Πως έχεις στηριγμένο το midea? Θερμοκρασία ? Ανεμιστήρα  ? Έχει follow me/I sense?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...