Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, marioboni είπε

και σε εμένα προς το παρών yukai κ haori , ειδικά το haori που έβλεπα 190 συντήρηση δεν το έχω δει να πέφτει κάτω από 220 σε ευνοϊκές συνθήκες κιόλας 

τα yukai  επειδή είναι και μικρός ο χώρος με λίγες απώλειες κιόλας έχουν αρκετά ον οφ τα οποία δεν παίρνω χαμπάρι όμως παρά μόνο αν δω στιγμιαία κατανάλωση 

Αν δείτε τα data books, έχουν μεγαλύτερα ελάχιστα watts σε ψύξη σε σχέση με τη θέρμανση.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Αν δείτε τα data books, έχουν μεγαλύτερα ελάχιστα watts σε ψύξη σε σχέση με τη θέρμανση.

ας είναι , έχουν τόσο πολιτισμένη λειτουργία που στο τέλος το προτιμώ από τα ελάχιστα βατ 

δεν είναι δα και τραγικά τα νούμερα , τι να κάψει 200 τι 250 σε ελάχιστα απλά μου φάνηκε κι εμένα περίεργο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ASFE είπε

Να και 2 ακομα φωτος.

rsz_20240606_205123.jpg

rsz_20240606_205134.jpg

Γιώργο η εσωτερική μονάδα δεν σας έπαιρνε να περάσει τη κολώνα, να πάει πιο δεξιά και πιο πάνω; Ένα τμήμα της αναρρόφησης στραγγαλίζεται.

Όσον αφορά την εξωτερική, δες από το εγχειρίδιο σου τις αποστάσεις που θέλει από εμπόδια και τσούλα την σιγά σιγά μέχρι να τα πιάσεις. Ειδικά προς τα μπρος και λίγο δεξιά.

Μόλις τώρα, marioboni είπε

ας είναι , έχουν τόσο πολιτισμένη λειτουργία που στο τέλος το προτιμώ από τα ελάχιστα βατ 

δεν είναι δα και τραγικά τα νούμερα , τι να κάψει 200 τι 250 σε ελάχιστα απλά μου φάνηκε κι εμένα περίεργο 

Ακριβώς, δεν έχει σημασία. Ξέρουν αυτοί τι κάνουν ( από άποψη προγραμματισμού). Toshiba we trust.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βλέπω ότι συζητάτε για καταναλώσεις, δεν ξέρω εάν έχει ξανασυζητηθεί ή εάν είναι λογικό κιόλας, αλλά έχω παρατηρήσει περισσότερες της μίας φοράς, εχθές πάλι, ότι εάν δεν έχω καθαρίσει τα φίλτρα του μηχανήματος μετά από κάθε ας το πούμε περίοδο χρήσης, όταν το βάλω σε λειτουργία, καίει πολύ περισσότερο. Κυρίως δεν κόβει ώστε να λειτουργεί με βάση την ζητούμενη θερμοκρασία. Δηλαδή μπορεί να του έχεις ζητούμενη 27, να έχει φτάσει 26 ο χώρος και αυτό να συνεχίζει να καίει 1000w και να μην την ρίχνει ακόμα και εάν έχει κάνει ψυγείο τον χώρο. Το παρατήρησα και εχθές πάλι. Το έβαλα από περιέργεια χωρίς να το έχω καθαρίσει και είχε την ίδια συμπεριφορά. Είναι λογικό θεωρείτε; Εμένα μου έκανε εντύπωση πάντως. Να πιάνει σκόνη ξέρω γω στον θερμοστάτη του εσωτερικά και να το μπερδεύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Μιας και βλέπω ότι συζητάτε για καταναλώσεις, δεν ξέρω εάν έχει ξανασυζητηθεί ή εάν είναι λογικό κιόλας, αλλά έχω παρατηρήσει περισσότερες της μίας φοράς, εχθές πάλι, ότι εάν δεν έχω καθαρίσει τα φίλτρα του μηχανήματος μετά από κάθε ας το πούμε περίοδο χρήσης, όταν το βάλω σε λειτουργία, καίει πολύ περισσότερο. Κυρίως δεν κόβει ώστε να λειτουργεί με βάση την ζητούμενη θερμοκρασία. Δηλαδή μπορεί να του έχεις ζητούμενη 27, να έχει φτάσει 26 ο χώρος και αυτό να συνεχίζει να καίει 1000w και να μην την ρίχνει ακόμα και εάν έχει κάνει ψυγείο τον χώρο. Το παρατήρησα και εχθές πάλι. Το έβαλα από περιέργεια χωρίς να το έχω καθαρίσει και είχε την ίδια συμπεριφορά. Είναι λογικό θεωρείτε; Εμένα μου έκανε εντύπωση πάντως. Να πιάνει σκόνη ξέρω γω στον θερμοστάτη του εσωτερικά και να το μπερδεύει; 

Όταν έχει σκόνη δεν μπορεί να περάσει εύκολα ο αέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Θα ήθελα και εγώ τις συμβουλές σας για αγορά κλιματιστικού. Παραθέτω τις απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο:

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 600
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Κανένα πρόβλημα
  4. Χρήση κλιματιστικού: 60% / 40%
  5. Συχνότητα χρήσης: Ιδανικά, αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης
  6. Eναλλακτικόs τρόποs θέρμανσης: Υπάρχει αυτόνομος λέβητας πετρελαίου.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Δωμάτιο
  8. Τοποθεσία: Νέα Ιωνία, Αττική, Αθήνα
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυβο
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων:
     Πρόκειται για δωμάτιο με δύο μεγάλα τζάμια σύνολο 3μιση μέτρα πλάτος και 1.2 μέτρα ύψος. Δεν υπάρχει μπαλκόνι, οπότε ο ήλιος από το μεσημέρι και μετά το χτυπάει κατευθείαν στα πλάγια.
  11. Απώλειες χώρου:
     2123.76 Watt
    1826.43 KCal/h
    141.58 Watt/m2
    121.76 KCal/h/m^2
    24 C

Κοίταζα αρχικά τα μοντέλα:
https://www.skroutz.gr/s/9183828/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-DM35VA-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A.html
https://www.skroutz.gr/s/40600974/Daikin-Siesta-Sensira-ATXC35D-ARXC35D-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A.html

Αλλά μπερδεύτηκα με τις κριτικές του Daikin και δεν ξέρω προς του που να κατευθυνώ.. Με ενδιαφέρει να έχει και ήπια ρύθμιση σε ψύξη γιατί θα χρησιμοποιώ το δωμάτιο για τηλεργασία, μη μείνω κάγκελο :)

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όταν έχει σκόνη δεν μπορεί να περάσει εύκολα ο αέρας.

Καλά, δεν είναι και μπετό μπροστά. Ούτε με το μάτι δεν την βλέπεις την σκόνη στα φίλτρα καλά καλά. Δεν νομίζω δηλαδή ότι φτάνει στο σημείο να εμποδίζει αέρα Αλλά σε κάθε περίπτωση αέρα ικανοποιητικό βγάζει. Αλλιώς δεν θα έριχνε την θερμοκρασία. Θα καθυστερούσε τέλος πάντων. Τώρα την ρίχνει πιο γρήγορα σε σχέση με όταν τα φίλτρα είναι καθαρά. Εγώ προσωπικά υποψιάζομαι ότι εκείνο τον αισθητήρα που έχει εσωτερικά σε ένα κίτρινο πλαστικό μέσα, η όση σκόνη έχει μαζευτεί, τον μπερδεύει στην ανάγνωση της σωστής θερμοκρασίας. Και δίνει εντολή να δουλεύει στην τσίτα όλη την ώρα, χωρίς να κόβει. Αλλιώς πια, εάν ήταν θέμα μπλοκαρίσματος αέρα μόνο, μόλις έπιανε θερμοκρασία έστω και πιο αργά, θα έπρεπε να κόβει. Τώρα όμως δεν κόβει ποτέ. Δεν πας να του βάλεις 29 και να έχει πιάσει ο χώρος 25. Θα τα καθαρίσω τις επόμενες ημέρες και θα επανέλθω. Λογικά την ίδια συμπεριφορά θα έχει και αυτή την φορά. Μετά τον καθαρισμό δηλαδή θα πέσει η κατανάλωσή του και θα κόβει και στην ζητούμενη θερμοκρασία. Λογικά. Για να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναααα ρωτήσω και εγώ για διαμέρισμα του '67, με καινουργια κουφώματα.
Νότια Προάστεια Αθήνας, πολύ κοντά στη θάλασσα.
Χωρος όπως δείχνω (πορτοκαλί - σαλονι-κουζινα-εισοδος) περ. 45τμ (συνολο 135), αλλά υπάρχει διαδρομος χωρις πόρτα και επικοινωνεί με δωματίο-γραφείο που αν και εχει συρόμενη πόρτα, δε τη κλείνουμε γενικά. Ο χώρος έχει 2 μονές μπαλκονόπορτες.
Θα μένουμε εξωτερικό, θα ερχομαστε κυριως καλοκαίρι. Ισως να ξανακατοικηθεί όμως μόνιμα κάποια στιγμή, άρα θέλουμε και θέρμανση. 
Το χώρο τον χτυπάει αρκετα ήλιος το μεσημερο-απόγευμα.

Στην εικόνα δείχνω 2 πιθανές θέσεις.

Θα ήθελα να ρωτήσω :

α) Ποσα BTU θεωρείτε οτι θα πρέπει να ειναι το κλιματιστικό. Παω για 24;
β) Να δωσω σημασία στα BTU ή ενεργειακή κλάση (Α+++ Ψ/Θ); Πχ. καλυτερα 18αρι Α+++ ή 24αρι Α++; Αν εχω καταλάβει τα BTU για να μη ζορίζεται, από όσο διαβάζω εδώ που αναφέρετε;
γ) Κόστος με τοποθέτηση θα ήθελα περ. 1000ε μαξ.
δ) Αυριο θα έρθει τεχνικός απο γραφείο που εχω συνεργαστει για τοποθετηση/μεταφορά και ημουν πολυ ευχαριστημενος. Δουλυεουν πολύ τα TCL μου είπαν. Εμπειρία έχω από πανακριβα Μιτσουμπισι που εζησαν 30 χρονια, Νταϊκιν Σιεστα (οκ, μια χαρα), Φουτζιτου (δε θυμαμαι τυπο 8ετιας) μια χαρά, και η μητερα μου εχει ενα Gree 24αρι νομιζω πολύ δυνατό (δε ξερω τι καίει...). Απο TCL έχω δει αυτό : https://www.skroutz.gr/s/46621571/TCL-Miracle-III-24CHSD-TPG21I-Klimatistiko-Inverter-24000-BTU-A-A-me-WiFi.html#reviews
Αλλο;

ε) Τοποθέτηση; Οπως δειχνω την 1 ή τη 2; Λογικό μου μοιαζει η 1.

Ο τεχνικός θα έρθει αν δει τη παροχή ρεύματος (δεν έχω πρίζα επάνω, δεν έχω ιδεα πως/αν θα πάρει ρεύμα) και να μετρήσει μπαλκονόπορτα, πώς μπορει να περάσει σωλήνες από το τοίχο... Με μετρήσεις μου έχει κάπου 20 εκ. από τη μεσοτοιχία. Ελπίζω αρκετό. 

Ευχαριστώ
 

Κ.png

Επεξ/σία από a_f_a
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Hot είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Θα ήθελα και εγώ τις συμβουλές σας για αγορά κλιματιστικού. Παραθέτω τις απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο:

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 600
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Κανένα πρόβλημα
  4. Χρήση κλιματιστικού: 60% / 40%
  5. Συχνότητα χρήσης: Ιδανικά, αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης
  6. Eναλλακτικόs τρόποs θέρμανσης: Υπάρχει αυτόνομος λέβητας πετρελαίου.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Δωμάτιο
  8. Τοποθεσία: Νέα Ιωνία, Αττική, Αθήνα
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυβο
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων:
     Πρόκειται για δωμάτιο με δύο μεγάλα τζάμια σύνολο 3μιση μέτρα πλάτος και 1.2 μέτρα ύψος. Δεν υπάρχει μπαλκόνι, οπότε ο ήλιος από το μεσημέρι και μετά το χτυπάει κατευθείαν στα πλάγια.
  11. Απώλειες χώρου:
     2123.76 Watt
    1826.43 KCal/h
    141.58 Watt/m2
    121.76 KCal/h/m^2
    24 C

Κοίταζα αρχικά τα μοντέλα:
https://www.skroutz.gr/s/9183828/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-DM35VA-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A.html
https://www.skroutz.gr/s/40600974/Daikin-Siesta-Sensira-ATXC35D-ARXC35D-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A.html

Αλλά μπερδεύτηκα με τις κριτικές του Daikin και δεν ξέρω προς του που να κατευθυνώ.. Με ενδιαφέρει να έχει και ήπια ρύθμιση σε ψύξη γιατί θα χρησιμοποιώ το δωμάτιο για τηλεργασία, μη μείνω κάγκελο :)

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Έχεις πιστωτική eurobank;

1 λεπτό πριν, a_f_a είπε

Ναααα ρωτήσω και εγώ για διαμέρισμα του '67, με καινουργια κουφώματα.
Νότια Προάστεια Αθήνας, πολύ κοντά στη θάλασσα.
Χωρος όπως δείχνω (πορτοκαλί - σαλονι-κουζινα-εισοδος) περ. 45τμ (συνολο 135), αλλά υπάρχει διαδρομος χωρις πόρτα και επικοινωνεί με δωματίο-γραφείο που αν και εχει συρόμενη πόρτα, δε τη κλείνουμε γενικά. Ο χώρος έχει 2 μονές μπαλκονόπορτες.
Θα μένουμε εξωτερικό, θα ερχομαστε κυριως καλοκαίρι. Ισως να ξανακατοικηθεί όμως μόνιμα κάποια στιγμή, άρα θέλουμε και θέρμανση. 
Το χώρο τον χτυπάει αρκετα ήλιος το μεσημερο-απόγευμα.

Στην εικόνα δείχνω 2 πιθανές θέσεις.

Θα ήθελα να ρωτήσω :

α) Ποσα BTU θεωρείτε οτι θα πρέπει να ειναι το κλιματιστικό. Παω για 24;
β) Να δωσω σημασία στα BTU ή ενεργειακή κλάση (Α+++ Ψ/Θ); Πχ. καλυτερα 18αρι Α+++ ή 24αρι Α++; Αν εχω καταλάβει τα BTU για να μη ζορίζεται, από όσο διαβάζω εδώ που αναφέρετε;
γ) Κόστος με τοποθέτηση θα ήθελα περ. 1000ε μαξ.
δ) Αυριο θα έρθει τεχνικός απο γραφείο που εχω συνεργαστει για τοποθετηση/μεταφορά και ημουν πολυ ευχαριστημενος. Δουλυεουν πολύ τα TCL μου είπαν. Εμπειρία έχω από πανακριβα Μιτσουμπισι που εζησαν 30 χρονια, Νταϊκιν Σιεστα (οκ, μια χαρα), Φουτζιτου (δε θυμαμαι τυπο 8ετιας) μια χαρά, και η μητερα μου εχει ενα Gree 24αρι νομιζω πολύ δυνατό (δε ξερω τι καίει...). Απο TCL έχω δει αυτό : https://www.skroutz.gr/s/46621571/TCL-Miracle-III-24CHSD-TPG21I-Klimatistiko-Inverter-24000-BTU-A-A-me-WiFi.html#reviews
Αλλο;

ε) Τοποθέτηση; Οπως δειχνω την 1 ή τη 2; Λογικό μου μοιαζει η 1.

Ο τεχνικός θα έρθει αν δει τη παροχή ρεύματος (δεν έχω πρίζα επάνω, δεν έχω ιδεα πως/αν θα πάρει ρεύμα) και να μετρήσει μπαλκονόπορτα, πώς μπορει να περάσει σωλήνες από το τοίχο... Με μετρήσεις μου έχει κάπου 20 εκ. από τη μεσοτοιχία. Ελπίζω αρκετό. 

Ευχαριστώ
 

Κ.png

Για τρέξε μια αυτό ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Asyg18kmte

Ευχαριστώ πολύ! Έχουμε κάποιο συγκριτικό με το Toshiba edge white 18; Υπάρχει κάποια βασική διαφορά σε αυτα τα δύο (όπως η ποιότητα της αντιπροσωπείας στο after sales ) ή είναι τόσο κοντά που απλά ειναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων σε αυτά τα επίπεδα ποιότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχεις πιστωτική eurobank;

Έχω χρεωστική Eurobank που υποστηρίζει το πρόγραμμα επιστροφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, είχα αγοράσει πέρυσι ένα inventor legend που το δούλεψα σχετικά λίγο από Ιούλιο και μετά χωρίς πρόβλημα. Για θέρμανση δε δούλεψε ποτέ. Τώρα το έβαλα ξανά μπρος αλλά δε βγάζει κρύο αέρα. Δουλεύει η εσωτερική μονάδα κανονικά και ο ανεμιστήρας έξω αλλά μάλλον δε δουλεύει ο συμπιεστής.

Σίγουρα θα πάρω τηλ. στα public, αλλά δεν είναι περίεργο να χάλασε χωρίς να χρησιμοποιείται;

Επίσης, είδα στο παλιότερο θέμα να συζητιέται το θέμα του όρου για ηλεκτρονική δήλωση εντός τριάντα (30) ημερών που υπάρχει για τη 10ετη εγγύηση. Υπάρχει κάποιος που το δήλωσε αργότερα όπως και εγώ και του την έβγαλαν άκυρη; Το αποδεικτικό της εγγύησης μου ήρθε στο mail κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, bebius είπε

Καλησπέρα σας, είχα αγοράσει πέρυσι ένα inventor legend που το δούλεψα σχετικά λίγο από Ιούλιο και μετά χωρίς πρόβλημα. Για θέρμανση δε δούλεψε ποτέ. Τώρα το έβαλα ξανά μπρος αλλά δε βγάζει κρύο αέρα. Δουλεύει η εσωτερική μονάδα κανονικά και ο ανεμιστήρας έξω αλλά μάλλον δε δουλεύει ο συμπιεστής.

Σίγουρα θα πάρω τηλ. στα public, αλλά δεν είναι περίεργο να χάλασε χωρίς να χρησιμοποιείται;

Επίσης, είδα στο παλιότερο θέμα να συζητιέται το θέμα του όρου για ηλεκτρονική δήλωση εντός τριάντα (30) ημερών που υπάρχει για τη 10ετη εγγύηση. Υπάρχει κάποιος που το δήλωσε αργότερα όπως και εγώ και του την έβγαλαν άκυρη; Το αποδεικτικό της εγγύησης μου ήρθε στο mail κανονικά.

Μπορεί να μην έχεις δεκαετή εγγύηση αλλά αφού το αγόρασες πέρσι σίγουρα σε καλύπτει με την απόδειξη αγοράς. Παίρνεις τηλέφωνο στην inventor απλώς αναφέροντας το πρόβλημα. Δεν σου βγάζει κάποιο κωδικό σφάλματος; δες πάλι το τηλεκοντρόλ. βάλε μπαταρίες καινούργιες και βγάλτο για λίγο από το ρεύμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Timon2pc είπε

Ευχαριστώ πολύ! Έχουμε κάποιο συγκριτικό με το Toshiba edge white 18; Υπάρχει κάποια βασική διαφορά σε αυτα τα δύο (όπως η ποιότητα της αντιπροσωπείας στο after sales ) ή είναι τόσο κοντά που απλά ειναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων σε αυτά τα επίπεδα ποιότητας;

Θέλεις κυρίως ψύξη.

Οπότε ->

pubchart?oid=1233792029&format=image

asyg18kmte > edge

Επίσης και σε θέρμανση είναι asyg > edge (πολύ μεγαλύτερο scop).

Το asyg πέφτει ακόμη και στα 90W σε ψύξη και θέρμανση οπότε λογικά θα είναι περισσότερο ελαστικό στις οριακά για 18άρι απώλειές σου.

Αν δεις βέβαια υπάρχουν 18άρια με μεγαλύτερα seers . Όμως midea, aux, gree, toyotomi, mitsubishi απορρίπτονται για θέρμανση. Τι μένει;

Panasonic (ακριβό, δεν ξέρω τι παίζει με αντιπροσωπία + εγγύηση), δεν δίνει scop σε θερμό για να ξέρουμε.

Daisekai, πάνω από 2000€

Ururu, τέλειο, αλλά πανάκριβο.

Το asyg δεν είναι αθόρυβο. Δεν κάνει θόρυβο, αλλά δεν είναι τάφος. Τάφος είναι το edge.

Οπότε ζυγίζεις και διαλέγεις.

 

21 λεπτά πριν, Hot είπε

Έχω χρεωστική Eurobank που υποστηρίζει το πρόγραμμα επιστροφή

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-aseh12kmcg-aoeh12kmcg-klimatistiko-12-000-btu-h_4542924

3 λεπτά πριν, bebius είπε

Καλησπέρα σας, είχα αγοράσει πέρυσι ένα inventor legend που το δούλεψα σχετικά λίγο από Ιούλιο και μετά χωρίς πρόβλημα. Για θέρμανση δε δούλεψε ποτέ. Τώρα το έβαλα ξανά μπρος αλλά δε βγάζει κρύο αέρα. Δουλεύει η εσωτερική μονάδα κανονικά και ο ανεμιστήρας έξω αλλά μάλλον δε δουλεύει ο συμπιεστής.

Σίγουρα θα πάρω τηλ. στα public, αλλά δεν είναι περίεργο να χάλασε χωρίς να χρησιμοποιείται;

Επίσης, είδα στο παλιότερο θέμα να συζητιέται το θέμα του όρου για ηλεκτρονική δήλωση εντός τριάντα (30) ημερών που υπάρχει για τη 10ετη εγγύηση. Υπάρχει κάποιος που το δήλωσε αργότερα όπως και εγώ και του την έβγαλαν άκυρη; Το αποδεικτικό της εγγύησης μου ήρθε στο mail κανονικά.

Για βγάλτο μια ώρα από το ρεύμα και δοκίμασε.

Θα έπρεπε να το έχεις δηλώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...