Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, nick_gr2 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Το μοντέλο ειναι το SRK/SRC-71ZR-W.

Τον ανεμιστήρα τον έχω πάντα auto και τις περσίδες τέρμα πάνω. Αν το βάλω 23, δεν αμφιβάλλω πως θα κάνει ψύξη. Όμως αν έξω έχει 33-34-35 βαθμούς και βάλε, δεν είναι λίγο overkill να χρειάζεται να το βάλω 23 για να κάνει ψύξη...; Κατά τις δοκιμές το έβαλα 18 και έκανε τον χώρο ψυγείο. Αλλά με ένα τόσο μεγάλο επώνυμο μηχάνημα περίμενα να το βάζω 26 και να τα φτάνει για πλάκα...

Πιστεύω πως για να πετύχουν καλά SEER έχουν πολύ "ήπιο" προγραμματισμό από τους 24 και πάνω, για αυτό σου λέω βάλε το 23, θα δεις πως ο χώρος θα φτάσει στους 24-24.5 μετά θα κατέβει στα ελάχιστα Watt το μηχάνημα σου, νομίζω λίγο κάτω από 400W, πχ και εγώ σήμερα έχω στο χώρο 27.5, αν το βάλω 24+ δεν θα ψύξει ποτέ, στους 23 για εμένα είναι το sweet spot για αυτά τα μηχανήματα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Πιστεύω πως για να πετύχουν καλά SEER έχουν πολύ "ήπιο" προγραμματισμό από τους 24 και πάνω, για αυτό σου λέω βάλε το 23, θα δεις πως ο χώρος θα φτάσει στους 24-24.5 μετά θα κατέβει στα ελάχιστα Watt το μηχάνημα σου, νομίζω λίγο κάτω από 400W, πχ και εγώ σήμερα έχω στο χώρο 27.5, αν το βάλω 24+ δεν θα ψύξει ποτέ, στους 23 για εμένα είναι το sweet spot για αυτά τα μηχανήματα

Ισχύει λες το ίδιο για arata και edge γιατι στους 27 που το βάζω έχουν παραπάνω καταναλωση από ότι στη θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σημερα ηρθαν τα παιδια για τοποθετηση.

Τελικα αγοραστηκε αυτο

Toyotomi Sedai TAN-A18SC/TAG-A18SC I/O

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/toyotomi-sedai-tan-a18sc-tag-a18sc-i-o-klimatistiko-18-000-btu-h_4312309#

Αυτο που εκανε εντυπωση στα παιδια που εκαναν την τοποθετηση, ηταν το μεγεθος της εξωτερικης μοναδας.

Θηριο

 

rsz_20240606_191137.jpg

  • Confused 1
  • Sad 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 26ska είπε

Ισχύει λες το ίδιο για arata και edge γιατι στους 27 που το βάζω έχουν παραπάνω καταναλωση από ότι στη θέρμανση.

Όπως τα λες δεν νομίζω, πιθανόν να θέλουν να πιάσουν επιθυμητή πιο γρήγορα σε σχέση με τα Heavy, το θέμα είναι να δουλεύουν χαμηλά στη συντήρηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Όπως τα λες δεν νομίζω, πιθανόν να θέλουν να πιάσουν επιθυμητή πιο γρήγορα σε σχέση με τα Heavy, το θέμα είναι να δουλεύουν χαμηλά στη συντήρηση..

Είναι δυνατό στην ψύξη να καίνε παραπάνω από τη θέρμανση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ASFE είπε

 Σημερα ηρθαν τα παιδια για τοποθετηση.

Τελικα αγοραστηκε αυτο

Toyotomi Sedai TAN-A18SC/TAG-A18SC I/O

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/toyotomi-sedai-tan-a18sc-tag-a18sc-i-o-klimatistiko-18-000-btu-h_4312309#

Αυτο που εκανε εντυπωση στα παιδια που εκαναν την τοποθετηση, ηταν το μεγεθος της εξωτερικης μοναδας.

Θηριο

 

rsz_20240606_191137.jpg

Πες μου πως δεν τους ζήτησες εσύ να κολλήσουν το μηχάνημα στον τοίχο...., δεν μπορούσαν τουλάχιστον να το βάλουν όχι έτσι αλλά με πλάτη στον αριστερό τοίχο..., βλέπω να ποστάρεις όταν έχει έξω 38-40+ πως το κλιματιστικό κόβει από θερμικό.. κυριολεκτικά το πνίξατε το μηχάνημα.., δες αν έχουν μπόσικα οι σωλήνες και τράβα έξω σιγά-σιγά προσεκτικά την εξωτερική να φτάσει 12-15+ εκ από τον τοίχο, ιδανικά να έρθει και 10εκ τουλ προς τα δεξιά.... @liakjim @Klausx

Ανέβασε μας φωτογραφίες από το πίσω μέρος πόσο "μπόσικο" έχουν οι σωλήνες.., προσωπικά θα επανατοποθετούσα την εξωτερική μονάδα αλλού από την αρχή.., με την "πλάτη" του μηχανήματος στον αριστερό όπως φαίνεται τοίχο..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ASFE είπε

 Σημερα ηρθαν τα παιδια για τοποθετηση.

Τελικα αγοραστηκε αυτο

Toyotomi Sedai TAN-A18SC/TAG-A18SC I/O

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/toyotomi-sedai-tan-a18sc-tag-a18sc-i-o-klimatistiko-18-000-btu-h_4312309#

Αυτο που εκανε εντυπωση στα παιδια που εκαναν την τοποθετηση, ηταν το μεγεθος της εξωτερικης μοναδας.

Θηριο

 

rsz_20240606_191137.jpg

Μανία που έχουν και τα κολλάνε στον τοίχο.

το συγκεκριμένο με τόσο μεγάλη μοναδα και μεγάλο ανεμιστηρα αν δεν το τραβήξεις 30cm μπροστα και 20 προς τα δεξιά ενδέχεται να σου κάνει πολύ θόρυβο ο ανεμιστηρας και σε ακραίες καταστάσεις να μην σου αποδίδει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, 26ska είπε

Είναι δυνατό στην ψύξη να καίνε παραπάνω από τη θέρμανση;

Έχει έρθει σε ισορροπία ο χώρος σου ή όχι; ανάλογα τη ζητούμενη θα κάψει..καθώς και την εξωτερική.., ανεμιστήρας Auto? Ίσως με τέρμα τον ανεμιστήρα να πέσει λίγο..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tu-luba @Kozanitis1

Παιδια αν την βαζαμε στον αριστερο τοιχο οπως φαινεται στη φωτο θα εκλεινε πολυ απο τον μπαλκονοπορτα. Εξειχε πολυ.

Το βαλαμε φουλ για να δουλεψει 1η φορα και νομιζα οτι θα απογειωθει.

Θα βαλω και φωτο απο την πισω μερια να δειτε.

τον @liakjim μην τον ταγκαρετε θα με βρισει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Έχει έρθει σε ισορροπία ο χώρος σου ή όχι; ανάλογα τη ζητούμενη θα κάψει..καθώς και την εξωτερική.., ανεμιστήρας Auto? Ίσως με τέρμα τον ανεμιστήρα να πέσει λίγο..

Κοίτα αυτές τις ικανοποιητικές καταναλώσεις στη θέρμανση τις πετύχαινα με 24/7.Ισως όπως λες δεν έχει έρθει σε ισορροπία το σπίτι,γιατί τα δουλεύω διακοπτομενα.

Επίσης κάτι άλλο,έχουν μια άσχημη μυρωδιά υγρασίας τα δύο arata,τι μπορεί να φταιει;

Και τα προηγούμενα που είχα μύριζαν ΑΑ ήταν παλιά κ νόμιζα ότι αυτό έφταιγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ASFE είπε

 Σημερα ηρθαν τα παιδια για τοποθετηση.

Τελικα αγοραστηκε αυτο

Toyotomi Sedai TAN-A18SC/TAG-A18SC I/O

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/toyotomi-sedai-tan-a18sc-tag-a18sc-i-o-klimatistiko-18-000-btu-h_4312309#

Αυτο που εκανε εντυπωση στα παιδια που εκαναν την τοποθετηση, ηταν το μεγεθος της εξωτερικης μοναδας.

Θηριο

 

rsz_20240606_191137.jpg

 

23 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Πες μου πως δεν τους ζήτησες εσύ να κολλήσουν το μηχάνημα στον τοίχο...., δεν μπορούσαν τουλάχιστον να το βάλουν όχι έτσι αλλά με πλάτη στον αριστερό τοίχο..., βλέπω να ποστάρεις όταν έχει έξω 38-40+ πως το κλιματιστικό κόβει από θερμικό.. κυριολεκτικά το πνίξατε το μηχάνημα.., δες αν έχουν μπόσικα οι σωλήνες και τράβα έξω σιγά-σιγά προσεκτικά την εξωτερική να φτάσει 12-15+ εκ από τον τοίχο, ιδανικά να έρθει και 10εκ τουλ προς τα δεξιά.... @liakjim @Klausx

Ανέβασε μας φωτογραφίες από το πίσω μέρος πόσο "μπόσικο" έχουν οι σωλήνες.., προσωπικά θα επανατοποθετούσα την εξωτερική μονάδα αλλού από την αρχή.., με την "πλάτη" του μηχανήματος στον αριστερό όπως φαίνεται τοίχο..


Λογικά θα υπήρχε η λύση να κρεμαστεί από το ταβάνι με inox ντίζες και ειδικά πέδιλα για να ανοίγουν όλα τα καπάκια σε βλάβη, άλλο κόστος εγκατάστασης φυσικά. Να το πηγαίνεις πέρα δώθε δεν είναι και ότι καλύτερο για μία εγκατεστημένη συσκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Όσο πιο δεξιά στο διάγραμμα σε παίρνει ->

pubchart?oid=1233792029&format=image

 

Ερώτηση, το ASW-H18E3A4 (5ο απο δεξια) είναι αυτό; Πατώντας τον κωδικό του δεν βρίσκω κάπου ακριβώς τον ίδιο του γραφήματος και μου φανηκέ πολύ καλή η τιμή αυτού που μου έβγαλε.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ASFE είπε

@tu-luba @Kozanitis1

Παιδια αν την βαζαμε στον αριστερο τοιχο οπως φαινεται στη φωτο θα εκλεινε πολυ απο τον μπαλκονοπορτα. Εξειχε πολυ.

Το βαλαμε φουλ για να δουλεψει 1η φορα και νομιζα οτι θα απογειωθει.

Θα βαλω και φωτο απο την πισω μερια να δειτε.

τον @liakjim μην τον ταγκαρετε θα με βρισει

Στεναχωριέμαι τρεις φορές.

1. Γιατί πήρες toyotomi ενώ πας και για θέρμανση. Τουλάχιστον να ξέρεις υπάρχει hack. Θα το δούμε.

2. Τραγική τοποθέτηση μηχανήματος χωρίς τήρηση αποστάσεων.

3. Γιατί είσαι φίλος.

Δείξε μας και τη μέσα.

Θα βάλεις κάτι που θα μετράει τα watts;

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Ισχύει λες το ίδιο για arata και edge γιατι στους 27 που το βάζω έχουν παραπάνω καταναλωση από ότι στη θέρμανση.

 Τι εννοείς έχουν παραπάνω κατανάλωση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και σε εμένα προς το παρών yukai κ haori , ειδικά το haori που έβλεπα 190 συντήρηση δεν το έχω δει να πέφτει κάτω από 220 σε ευνοϊκές συνθήκες κιόλας 

τα yukai  επειδή είναι και μικρός ο χώρος με λίγες απώλειες κιόλας έχουν αρκετά ον οφ τα οποία δεν παίρνω χαμπάρι όμως παρά μόνο αν δω στιγμιαία κατανάλωση 

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Κοίτα αυτές τις ικανοποιητικές καταναλώσεις στη θέρμανση τις πετύχαινα με 24/7.Ισως όπως λες δεν έχει έρθει σε ισορροπία το σπίτι,γιατί τα δουλεύω διακοπτομενα.

Επίσης κάτι άλλο,έχουν μια άσχημη μυρωδιά υγρασίας τα δύο arata,τι μπορεί να φταιει;

Και τα προηγούμενα που είχα μύριζαν ΑΑ ήταν παλιά κ νόμιζα ότι αυτό έφταιγε.

Βάλε αφυγρανση αντί για ψύξη ( για τη μυρωδιά υγρασίας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...