Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήμερα , έχω τoDaikin ATXC25D εχθές το έβαλα να δουλέψει όλο το βράδυ σε υπνοδωμάτιο με ζητούμενη 27, το πρωί είδα ότι είχε 26 βαθμούς το δωμάτιο αλλά 40 υγρασία   ενώ όταν το έβαλα είχε 32, 5 βαθμούς το δωμάτιο και 25 υγρασία. Όταν το δουλευμε σε αφυγρανση πέφτει η θερμοκρασία? Γιατί είδα πίσω ότι ο liakjim έχει βάλει ένα διάγραμμα για την υγρασία. Το a/c είδα με το tapo ότι δεν έπεσε κάτω από 160 w, ξέρει κανείς αν   πέφτει και άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, alucard82 είπε

Καλήμερα , έχω τoDaikin ATXC25D εχθές το έβαλα να δουλέψει όλο το βράδυ σε υπνοδωμάτιο με ζητούμενη 27, το πρωί είδα ότι είχε 26 βαθμούς το δωμάτιο αλλά 40 υγρασία   ενώ όταν το έβαλα είχε 32, 5 βαθμούς το δωμάτιο και 25 υγρασία. Όταν το δουλευμε σε αφυγρανση πέφτει η θερμοκρασία? Γιατί είδα πίσω ότι ο liakjim έχει βάλει ένα διάγραμμα για την υγρασία. Το a/c είδα με το tapo ότι δεν έπεσε κάτω από 160 w, ξέρει κανείς αν   πέφτει και άλλο?

Μπερδεύτηκα εκεί που λες για υγρασίες και θερμοκρασίες.

Αυτά που είπαμε τις προάλλες για την υγρασία απλά είναι για να υποψιαστούμε ότι υπό προϋποθέσεις ίσως να απαιτηθεί να γυρίσουμε το κλιματιστικό σε λειτουργία αφυγρανσης αντί για απλή ψύξη. Υπόψη ότι η αφυγρανση δουλεύει σε κύκλο ψύξης, οπότε σίγουρα θα γίνει και ψύξη. Αλλάζει η ταχύτητα του ανεμιστήρα ( πιο χαμηλή) και συνήθως αυξάνονται τα watts.

Στο Daikin πιθανώς να δεις τιμές κοντά στα 105W.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ! Το παλιό μου κλιματιστικό μολις κλαταρε και χρειάζεται επειγόντως αντικατάσταση! Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού (V2)

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1500 ευρώ 
  2. αντικατάσταση παλιού: Sharp 18,000 BTU, νομίζω ήταν επαρκές για το χώρο.
  3. Επιθυμητό κατάστημα: όχι κάτι συγκεκριμένο 
  4. Χρήση κλιματιστικού: ψυξη 70% , θερμανση 30%
  5. Συχνότητα χρήσης: αποκλειστική πηγή ψυξης , 50% θέρμανση το χειμώνα επικουρικά του λέβητα πετρελαίου της πολυκατοικίας
  6. Χώρος: ενιαιο σαλονι-κουζινα και διάδρομος προς μεσα υπνοδωμάτια 
  7. Τοποθεσία: Αθήνα - Καλλιθέα προς το σταθμό, 3ος όροφος
  8. Απαραίτητα features: καλη ποιοτητα, αξιοπιστος κατασκευαστής και αντιπροσωπεία, καλή εγγύηση, λογικά επίπεδα θορυβου
  9. Πληροφορίες χώρου: Τυπικό διαμέρισμα μεσαιου ορόφου πολυκατοικίας του 2001. Διπλά τζάμια σε κουφωματα αλουμινίου. Προσανατολισμός - Ανατολή. Ύψος χώρου 2.80 μέτρα, εμβαδόν περίπου 40 τμ
  10. Θερμικές Απώλειες: 4337.12Watt , 3729.92KCal/h , 123.92Watt/m2 , 106.57KCal/h/m2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Μπερδεύτηκα εκεί που λες για υγρασίες και θερμοκρασίες.

Αυτά που είπαμε τις προάλλες για την υγρασία απλά είναι για να υποψιαστούμε ότι υπό προϋποθέσεις ίσως να απαιτηθεί να γυρίσουμε το κλιματιστικό σε λειτουργία αφυγρανσης αντί για απλή ψύξη. Υπόψη ότι η αφυγρανση δουλεύει σε κύκλο ψύξης, οπότε σίγουρα θα γίνει και ψύξη. Αλλάζει η ταχύτητα του ανεμιστήρα ( πιο χαμηλή) και συνήθως αυξάνονται τα watts.

Στο Daikin πιθανώς να δεις τιμές κοντά στα 105W.

Το δωμάτιο είχε 32,5 c βαθμούς και  25 τοι εκατο υγρασία πριν μπει το a/c και μετά την χρήση του a/c είχε 26 c βαθμους  και 40 τοις εκατό  υγρασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, liakjim said:

Στο Daikin πιθανώς να δεις τιμές κοντά στα 105W.

Δηλαδη σε αφυγρανση, καταναλωση ρευματος χαμηλοτερα και απο τον μεσο οικιακο φορητο αφυγραντηρα; Γιατι ειχα εναν παλιο που εκαιγε 300w, αγορασα ισως τον πιο οικονομικο σε καταναλωση και παλι θελει 140w. Ναι ρε daikin!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dimviii είπε

μιας και το Σαββατο εχω την τοποθετηση του tcl 12 btu απο το πλαισιο,να εβαζα τιποτα αντικραδασμικες βασεις?

τις χρειαζεται το συγκεκριμενο μηχανημα?

πριν με ενα General 14 δεν ειχα θεμα με καποιους θορυβους/κραδασμους τοποθετημενο στο ιδιο σημειο.

Το μηχάνημα έχει μέσα 4 σινεμπλόκ στη συσκευασία του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, alucard82 είπε

Το δωμάτιο είχε 32,5 c βαθμούς και  25 τοι εκατο υγρασία πριν μπει το a/c και μετά την χρήση του a/c είχε 26 c βαθμους  και 40 τοις εκατό  υγρασια

Α οκ. Φυσιολογικό. Έπεσε η θερμοκρασία του αέρα, οπότε μειώθηκε η ικανότητα του να διαλύει τους υδρατμούς στο μείγμα του ( αν δεις ένα ψυχρομετρικό διάγραμμα το δεις ) . Η απόλυτη υγρασία έμεινε η ίδια , δλδ η ποσότητα του νερού στον αέρα, αλλά αυξήθηκε η σχετική υγρασία γιατί ακριβώς μειώθηκε η ικανότητα να διαλύει τους υδρατμούς πριν γίνει κορεσμένο το μείγμα.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ρίξεις την απόλυτη υγρασία οπότε θα πέσει και η σχετική. Για να γίνει αυτό πρέπει να βγεί το νερό έξω, κοινώς να γίνει αφυγρανση.

Γιατί όμως δεν γίνεται αφυγρανση αφού το βάζεις στη ψύξη; Το έχουμε πει πιο πίσω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τπτ να βάλω στα κλιματιστικα να βέπω καταναλωση με διαγραμα? επειδη δν τα εχω σε πριζα αλλα με καλωδιο απο το κουτι φανταζομαι κατι με δαχτυλιδι γυρω απ το καλωδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mindreader είπε

Δηλαδη σε αφυγρανση, καταναλωση ρευματος χαμηλοτερα και απο τον μεσο οικιακο φορητο αφυγραντηρα; Γιατι ειχα εναν παλιο που εκαιγε 300w, αγορασα ισως τον πιο οικονομικο σε καταναλωση και παλι θελει 140w. Ναι ρε daikin!

Τα καλά κλιματιστικά της αγοράς πάνε κάτω από 70W αλλά κλαιν, τι 100 τι 80 τι 70. Αλλά δεν είναι τα ελάχιστα το θέμα μόνο, είναι η συνολικότερη απόδοση και το atxc-d είναι από τα χειρότερα στα επώνυμα ( βλέπε τα διαγράμματα με τα αληθινά seers που έχω βάλει στις προηγούμενες σελίδες).

4 λεπτά πριν, GEORGES81 είπε

Υπάρχει τπτ να βάλω στα κλιματιστικα να βέπω καταναλωση με διαγραμα? επειδη δν τα εχω σε πριζα αλλα με καλωδιο απο το κουτι φανταζομαι κατι με δαχτυλιδι γυρω απ το καλωδιο.

Αν δεν έχεις homeassistant, όχι. Μόνο οι tapo έχουν διαγράμματα στο κινητό.

Η μόνη λύση είναι να παρεμβάλλεις μια tapo στο καλώδιο της εξωτερικής μονάδας.

Κάπως έτσι, σε κουτάκι, αλλά εσύ θα έχεις και τα αντίστοιχα σουκο βύσματα ( φις/ θηλυκό).

0-02-05-fd11310056698248bd3351db3c08c750

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή οι συνθήκες του περιβάλλοντος αλλάζουν στους 50 βαθμούς εξωτερική ποιά κλιματιστικά στην Ελλάδα που πωλούνται τώρα θα αντέξουν;

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Επειδή οι συνθήκες του περιβάλλοντος αλλάζουν στους 50 βαθμούς εξωτεριξή ποιά κλιματιστικά στην Ελλάδα που πωλούνται τώρα θα αντέξουν;

Κάτι gree έχω δει να λένε έως 50C ( οπότε ίσως και κάποια toyotomi). Προσωπικά δεν έχω ψάξει όλη την αγορά, θα υπάρχουν λογικά και άλλα.

Πχ βλέπω και midea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τα καλά κλιματιστικά της αγοράς πάνε κάτω από 70W αλλά κλαιν, τι 100 τι 80 τι 70. Αλλά δεν είναι τα ελάχιστα το θέμα μόνο, είναι η συνολικότερη απόδοση και το atxc-d είναι από τα χειρότερα στα επώνυμα ( βλέπε τα διαγράμματα με τα αληθινά seers που έχω βάλει στις προηγούμενες σελίδες).


 

Στα καλά της αγοράς δεν είναι από Toshiba το edge white και τα Arata;Γιατί εγώ όσο τα έχω λειτουργήσει πρώτη φορά αυτές τις μέρες με ζέστη έχουν υψηλότερη κατανάλωση από ότι είχαν σε θέρμανση.

Και μου φαίνεται κουλό αυτό.Είναι δυνατόν το 18ρι edge το χειμώνα να δουλεύει μέσο όρο στα 280watt και τώρα στην ψύξη πάνω από 400;

Μηπως κανω κάτι λάθος;Τα βάζω στους 26-27 βαθμούς στο auto.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Γενικότερα τα Heavy, έχοντας το SRK63ZR-W (22αρι), για τον χώρο μου στην ψύξη το βάζω στους 23 (κρατάει το χώρο στους 24-24.5 περίπου), για να μην σβήνει ποτέ και πέφτει πολύ χαμηλά σε ισχύ (παρά την χαμηλή ρύθμιση), όταν το βάλεις 24 και πάνω, αρχίζει να κάνει on-off κατά διαστήματα όταν πιάνει θερμοκρασία και στα δικά μου γούστα δεν έχει την ίδια θερμική άνεση. Οπότε θα σου έλεγα να ρυθμίσεις ως εξής: ψύξη, 23, ανεμιστήρας AUTO και αν έχει ενεργοποίησε το 3D AUTO (για τις περσίδες), αλλιώς τέρμα πάνω οριζόντιες). Ποιο μοντέλο έχεις;

Κάνε το και πες εντυπώσεις ;)

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Το μοντέλο ειναι το SRK/SRC-71ZR-W.

Τον ανεμιστήρα τον έχω πάντα auto και τις περσίδες τέρμα πάνω. Αν το βάλω 23, δεν αμφιβάλλω πως θα κάνει ψύξη. Όμως αν έξω έχει 33-34-35 βαθμούς και βάλε, δεν είναι λίγο overkill να χρειάζεται να το βάλω 23 για να κάνει ψύξη...; Κατά τις δοκιμές το έβαλα 18 και έκανε τον χώρο ψυγείο. Αλλά με ένα τόσο μεγάλο επώνυμο μηχάνημα περίμενα να το βάζω 26 και να τα φτάνει για πλάκα...

Επεξ/σία από nick_gr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...