Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μιας και το Σαββατο εχω την τοποθετηση του tcl 12 btu απο το πλαισιο,να εβαζα τιποτα αντικραδασμικες βασεις?

τις χρειαζεται το συγκεκριμενο μηχανημα?

πριν με ενα General 14 δεν ειχα θεμα με καποιους θορυβους/κραδασμους τοποθετημενο στο ιδιο σημειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, tempuser είπε

Σε σαλονι μεγεθους ~45 τετραγωνικων εχω ενα 18αρι mitsubishi. Μετα απο 3 ωρες λειτουργιας ρυθμισμενο στους 23 βαθμους, καταφερνει να ριξει την εσωτερικη θερμοκρασια απο τους 30 στους 27 βαθμους. ΕΙναι φυσιολογικο να μη μπορει να κατεβασει αλλο τη θερμοκρασια? Το σπιτι ειναι μονωμενο και το a/c εχει περασει συντηρηση πριν μερικους μηνες. Το φρεον ηταν οκ, και δεν ειχε εντοπιστει καποιο προβλημα.

Ευχαριστω

https://elith.gr/calc/index.php 
μονο για το χώρο του κλιματιστικού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nick_81 είπε

Περισυ το καλοκαίρι έβαλα 2 yukai ένα 24αρι και ένα 9αρι. Δούλεψαν για ψύξη ένα 2μηνο και για θέρμανση όλο το χειμώνα. Το 24αρι στη θέρμανση έβγαζε κανονικά υγρά (ο κουβάς γέμιζε σε 4-5 μέρες) ενώ το μικρό δεν έβγαλε για όλο το χειμώνα ούτε σταγόνα νερού. Αυτό πρέπει να με προβληματίζει η θεωρείται φυσιολογικό; Εντός των ημερών θα πάρω τηλ για την ετήσια συντήρηση και να ξέρω τι να πω και να ζητήσω.

8 ώρες πριν, tcktcktck είπε

2 χρόνια στα μηχανικα μέρη και 10 στο συμπιεστη λέει

Μικρή η εγγύηση όταν στην αγορά έχουμε επώνυμα καλά κλιματιστικά με 7 χρόνια εγγύηση και άνω.

8 ώρες πριν, mindreader είπε

- Δεν βγαζει σχεδον καθολου νερα η εξωτερικη απορροη. Αυτο πως γινεται ρε παιδια;

8 ώρες πριν, trelomam είπε

παιδια καλησπέρα, σκεφτομαι να πάρω αυτό Fujitsu ASYG09KMCC/AOYG09KMCC Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU έχει κάποιος που το έχει να μου πεί εντυπώσεις; χρόνο που το δουλευει , ψυξη ή θέρμανση, προσανατολισμο δωματιου, οροφο.. θα το βάλω Αθηνα , νοτιο προσανατολισμο κυριως για ψυξη 3ος οροφος 12μ2

Κάνε search για feedback στο φόρουμ (δεν θυμάμαι να υπάρχει)

7 ώρες πριν, moredread είπε

ΘΑ επανέλθω

Επανέλα.

Και πες μας το μέρος/πόλη που θα μπει, υψόμετρο κτλ

6 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

Είναι προτιμότερο να χαμηλώνει κάποιος τη θερμοκρασία ή να αυξάνει την ένταση των ανεμιστήρων όταν στην παρούσα κατάσταση ζεσταίνεται;
Πότε εξοικονομείται περισσότερο ρεύμα;

Πάντα μέγιστη αν μπορούμε πχ όταν λείπεις από το σπίτι.

Στη ψύξη όμως κοιτάμε και άλλα πράγματα ->

6 ώρες πριν, tzepelvas είπε

 

Κ από οτι βλέπω το Toshiba Shorai Edge RAS-B22J2KVSG-E/RAS-22J2AVSG-E  δεν είναι στα διαγράμματα κ εχει eurovent

Σας έχω Link για όλα τα διαγράμματα στο sticky -> https://docs.google.com/spreadsheets/d/1yAOW5cSgrxhVvsUXfyfiiu6iVP2hC_x6dt8Zs6vN0as/edit?usp=sharing

pubchart?oid=1677580743&format=image

 

6 ώρες πριν, dopermann είπε

Καλησπερα σε ολους οταν αναβοσβηνει το στρογγυλο λαμπακι σε τοσιμπα τι ειναι?

Ότι λέει το εγχειρίδιο.

 

4 ώρες πριν, Timon2pc είπε

]Δυστυχώς δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το εργαλείο αυτή τη στιγμή.

 

Όταν το κάνεις θα τοποθετηθούμε.

Αν δεν θέλεις/μπορείς ->

https://www.skroutz.gr/s/33256262/Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-50ZSX-W-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/37904340/Fujitsu-ASYG18KMTE-AOYG18KMTA-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A.html

2 ώρες πριν, 26ska είπε

Δουλεύουν πολύ ψηλά την ημέρα

Όχι. Δουλεύουν όσο τους επιτρέπουν οι δυνατότητές τους όπου για ψύξη είναι μέτρια. Βλέπε εδώ ->

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1yAOW5cSgrxhVvsUXfyfiiu6iVP2hC_x6dt8Zs6vN0as/edit?usp=sharing

1 ώρα πριν, Basketikos_ είπε

Όπως τα περιγράφεις, η φάση μου φαίνεται καρμπόν με αυτή που περιέγραφα ότι έκανε το χειμώνα σ' εμένα η εξωτερική μονάδα από Toshiba Edge White RAS-B13G3KVSG-E/RAS-13J2AVSG-E. Έφερα και τεχνικούς της αντιπροσωπείας (συνεννοήσιμοι γενικά) αλλά μου είπαν ότι αφορά πιο πολύ συντονισμό σε σχέση με το που έχει μπει (δεν ισχύει, δες παρακάτω) και ότι γενικά είναι στα όρια του φυσιολογικού και δεν μπορούν/δεν αξίζει να αλλάξουν τίποτα, γιατί μπορεί να προκύψουν χειρότερα θέματα.

Όμως, σε Toshiba Haori RAS-13J2AVSG-E1/RAS-B13N4KVRG-E που έχει ακριβώς την ίδια εξωτερική μονάδα με το Edge White, δεν έχω τα ίδια.

Εγκατεστημένα και τα δύο ταυτόχρονα το φθινόπωρο.

Εγώ θεωρώ ότι μερικά κομμάτια εσωτερικών μονάδων έχουν ένα ελαφρύ θέμα με τη φτερωτή τους, το γνωρίζουν, αλλά αποφεύγουν να αναλάβουν αντικαταστάσεις για να μην μπλέξουν.

Πέραν αυτού πάντως, γενικά είμαι ευχαριστημένος. Αν δεν το αναβοσβήνεις συνεχώς δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα. Μόλις εξισορροπηθεί η θερμοκρασία, δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

Προσωπικά θεωρώ ότι συντονίζουν οι συμπιεστές τους σε συγκεκριμένα watts και ανάλογα την εγκατάσταση πχ μήκος σωλήνων.

31 λεπτά πριν, tempuser είπε

Σε σαλονι μεγεθους ~45 τετραγωνικων εχω ενα 18αρι mitsubishi. Μετα απο 3 ωρες λειτουργιας ρυθμισμενο στους 23 βαθμους, καταφερνει να ριξει την εσωτερικη θερμοκρασια απο τους 30 στους 27 βαθμους. ΕΙναι φυσιολογικο να μη μπορει να κατεβασει αλλο τη θερμοκρασια? Το σπιτι ειναι μονωμενο και το a/c εχει περασει συντηρηση πριν μερικους μηνες. Το φρεον ηταν οκ, και δεν ειχε εντοπιστει καποιο προβλημα.

Ευχαριστω

Άστο 24ώρες να έρθουν όλα τα δομικά στοιχεία σε θερμοκρασία και μας ξαναλές.

7 λεπτά πριν, nick_gr2 είπε

Καλησπερα

Mitsubishi Heavy Industries 24άρι

έξω 28-30 βαθμοι

ρυθμίζω ψύξη 26 auto σε σαλόνι 70 m2


το μηχανημα δουλεύει συνεχόμενα, . Την περισσότερη ώρα σαν ανεμιστήρας. Κατα διαστήματα βγάζει και κρύο αέρα. Η θερμοκρασία στο χώρο περιπου 27 βαθμους. Γενικά δεν νιωθεις πως μπαινεις σε χωρο με κλιματισμο…

πάει κάτι λάθος;

Βάλτο στους 25.

Και δες αυτό

 

25 λεπτά πριν, dimviii είπε

τις χρειαζεται το συγκεκριμενο μηχανημα?

Όχι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nick_81 είπε

Σόρυ αλλά είναι και περασμένη η ώρα και δεν κατάλαβα τίποτα..

Σου έβαλα την εξήγηση γιατί δεν βλέπεις νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σου έβαλα την εξήγηση γιατί δεν βλέπεις νερό.

Είναι φυσιολογικό δηλαδή? Το 24αρι να βγάζει φουλ και το άλλο ούτε σταγόνα επί μήνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick_gr2 είπε

Καλησπερα

Mitsubishi Heavy Industries 24άρι

έξω 28-30 βαθμοι

ρυθμίζω ψύξη 26 auto σε σαλόνι 70 m2


το μηχανημα δουλεύει συνεχόμενα, . Την περισσότερη ώρα σαν ανεμιστήρας. Κατα διαστήματα βγάζει και κρύο αέρα. Η θερμοκρασία στο χώρο περιπου 27 βαθμους. Γενικά δεν νιωθεις πως μπαινεις σε χωρο με κλιματισμο…

πάει κάτι λάθος;

Γενικότερα τα Heavy, έχοντας το SRK63ZR-W (22αρι), για τον χώρο μου στην ψύξη το βάζω στους 23 (κρατάει το χώρο στους 24-24.5 περίπου), για να μην σβήνει ποτέ και πέφτει πολύ χαμηλά σε ισχύ (παρά την χαμηλή ρύθμιση), όταν το βάλεις 24 και πάνω, αρχίζει να κάνει on-off κατά διαστήματα όταν πιάνει θερμοκρασία και στα δικά μου γούστα δεν έχει την ίδια θερμική άνεση. Οπότε θα σου έλεγα να ρυθμίσεις ως εξής: ψύξη, 23, ανεμιστήρας AUTO και αν έχει ενεργοποίησε το 3D AUTO (για τις περσίδες), αλλιώς τέρμα πάνω οριζόντιες). Ποιο μοντέλο έχεις;

Κάνε το και πες εντυπώσεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nick_81 είπε

Είναι φυσιολογικό δηλαδή? Το 24αρι να βγάζει φουλ και το άλλο ούτε σταγόνα επί μήνες;

Λες σε θέρμανση, άρα αφύγρανση κάνει το εξωτερικό στοιχείο στο περιβάλλον. Προφανώς δεν έπεφτε το εξωτερικό στοιχείο σε τόσο χαμηλή θερμοκρασία ώστε να συμπυκνώνει του υδρατμούς. Ή ήταν λίγο και δεν το έβλεπες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, θα χρειαστώ τη βοήθειά σας.  3 καλοκαίρια τώρα σκέφτομαι να βάλω air condition στο σπίτι, αλλά λίγο η περίεργη διαρρύθμιση του σπιτιού, λίγο και το οικονομικό με σταματούσαν. Το σπίτι έχει 4 δωμάτια στη σειρά οπότε όλες οι μπαλκονόπορτες είναι από την μία μεριά, κάτι που οδηγεί τα καλοκαίρια το σπίτι να γίνεται καμίνι. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάλω ένα air condition στο σαλόνι και να σπάει κάπως ο αέρας και στο διπλανό δωμάτιο, οπού είναι η κρεβατοκάμαρα. Δύο είναι οι παράγοντες που με "δυσκολεύουν". Ένας είναι ο περιορισμένος χώρος που θα μπει το air condition και ο 2ος είναι ότι στο σαλόνι υπάρχει και διάδρομος που φεύγει απέναντι από την κρεβατοκάμαρα, με ότι αυτό συνεπάγεται. Έχουν έρθει 3 ψυκτικοί στο σπίτι να μου πουν την άποψή τους για το που πρέπει να τοποθετηθεί και το μέγεθος των btu και μου είπαν 3 διαφορετικές απόψεις. Πώς πρέπει να προχωρήσω; Όχι τίποτε άλλο αλλά έπιασαν νωρίς φέτος οι ζέστες.

saloni_1.jpg

saloni_2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Jero είπε

Λοιπόν, θα χρειαστώ τη βοήθειά σας.  3 καλοκαίρια τώρα σκέφτομαι να βάλω air condition στο σπίτι, αλλά λίγο η περίεργη διαρρύθμιση του σπιτιού, λίγο και το οικονομικό με σταματούσαν. Το σπίτι έχει 4 δωμάτια στη σειρά οπότε όλες οι μπαλκονόπορτες είναι από την μία μεριά, κάτι που οδηγεί τα καλοκαίρια το σπίτι να γίνεται καμίνι. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάλω ένα air condition στο σαλόνι και να σπάει κάπως ο αέρας και στο διπλανό δωμάτιο, οπού είναι η κρεβατοκάμαρα. Δύο είναι οι παράγοντες που με "δυσκολεύουν". Ένας είναι ο περιορισμένος χώρος που θα μπει το air condition και ο 2ος είναι ότι στο σαλόνι υπάρχει και διάδρομος που φεύγει απέναντι από την κρεβατοκάμαρα, με ότι αυτό συνεπάγεται. Έχουν έρθει 3 ψυκτικοί στο σπίτι να μου πουν την άποψή τους για το που πρέπει να τοποθετηθεί και το μέγεθος των btu και μου είπαν 3 διαφορετικές απόψεις. Πώς πρέπει να προχωρήσω; Όχι τίποτε άλλο αλλά έπιασαν νωρίς φέτος οι ζέστες.

saloni_1.jpg

saloni_2.jpg

Μπορείς να φτιάξεις μια κάτοψη του σπιτιού;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nick_gr2 είπε

Καλησπερα

Mitsubishi Heavy Industries 24άρι

έξω 28-30 βαθμοι

ρυθμίζω ψύξη 26 auto σε σαλόνι 70 m2


το μηχανημα δουλεύει συνεχόμενα, . Την περισσότερη ώρα σαν ανεμιστήρας. Κατα διαστήματα βγάζει και κρύο αέρα. Η θερμοκρασία στο χώρο περιπου 27 βαθμους. Γενικά δεν νιωθεις πως μπαινεις σε χωρο με κλιματισμο…

πάει κάτι λάθος;

Μηπως είναι πολλα τα 70  τετραγωνικα που πρέπει να καλύψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, philos είπε

ααα είναι τόσο μακροχρόνιος ο έλεγχος;

Και κάτι άλλο, απευθύνομαι γενικά σε όποιον έχει το midea all easy pro: υπάρχει λειτουργία στο τηλεχειριστήριο που αν το πατήσω εναλλάσσει στην οθόνη την εσωτερική (τρέχουσα) και τη ρυθμισμένη θερμοκρασία;

Έχω αυτό ακριβώς:

Screenshot2024-06-05at13-49-33MideaAirCondAircondAirConditionerOEMReplacementRemoteControlRG10L1(C2HS)_BGEFLazada.png.899a493c99838e14eb18f8f60bbada4d.png

 

IMG_8904.png

Επεξ/σία από tu-luba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Μικρή η εγγύηση όταν στην αγορά έχουμε επώνυμα καλά κλιματιστικά με 7 χρόνια εγγύηση και άνω.

Κάνε search για feedback στο φόρουμ (δεν θυμάμαι να υπάρχει)

Επανέλα.

Και πες μας το μέρος/πόλη που θα μπει, υψόμετρο κτλ

Πάντα μέγιστη αν μπορούμε πχ όταν λείπεις από το σπίτι.

Στη ψύξη όμως κοιτάμε και άλλα πράγματα ->

Σας έχω Link για όλα τα διαγράμματα στο sticky -> https://docs.google.com/spreadsheets/d/1yAOW5cSgrxhVvsUXfyfiiu6iVP2hC_x6dt8Zs6vN0as/edit?usp=sharing

pubchart?oid=1677580743&format=image

 

Ότι λέει το εγχειρίδιο.

 

Όταν το κάνεις θα τοποθετηθούμε.

Αν δεν θέλεις/μπορείς ->

https://www.skroutz.gr/s/33256262/Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-50ZSX-W-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/37904340/Fujitsu-ASYG18KMTE-AOYG18KMTA-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A.html

Όχι. Δουλεύουν όσο τους επιτρέπουν οι δυνατότητές τους όπου για ψύξη είναι μέτρια. Βλέπε εδώ ->

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1yAOW5cSgrxhVvsUXfyfiiu6iVP2hC_x6dt8Zs6vN0as/edit?usp=sharing

Προσωπικά θεωρώ ότι συντονίζουν οι συμπιεστές τους σε συγκεκριμένα watts και ανάλογα την εγκατάσταση πχ μήκος σωλήνων.

Άστο 24ώρες να έρθουν όλα τα δομικά στοιχεία σε θερμοκρασία και μας ξαναλές.

Βάλτο στους 25.

Και δες αυτό

 

Όχι.

Υψόμετρο 159m, περιοχή Χανιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...