Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dopermann είπε

Καλησπερα σε ολους οταν αναβοσβηνει το στρογγυλο λαμπακι σε τοσιμπα τι ειναι?

Είχες διακοπή ρεύματος. Το ανάβεις και το σβήνεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

Είναι προτιμότερο να χαμηλώνει κάποιος τη θερμοκρασία ή να αυξάνει την ένταση των ανεμιστήρων όταν στην παρούσα κατάσταση ζεσταίνεται;
Πότε εξοικονομείται περισσότερο ρεύμα;

Οι διαφορές στην κατανάλωση σαν απόλυτη τιμή μεταξύ των ταχυτήτων του ανεμιστήρα είναι αμελητέες.

Έχε κατά νου όντως ότι ένα κλιματιστικό ανάλογα και με τη ρύθμιση μπορεί να παράγει συγκεκριμένο όγκο αέρα δεδομένης θερμοκρασίας. Μεγαλύτερη ταχύτητα ανεμιστήρα συνεπάγεται μεν περισσότερο όγκο αέρα αλλά μεγαλύτερης θερμοκρασίας. Δε θα είναι τόσο κρύος όσο σε χαμηλότερη ταχύτητα δηλαδή.

Επίσης, μπορεί να επηρεάσει τον αισθητήρα της μονάδας ή/και του remote σε περίπτωση follow me, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tzepelvas είπε

Κοιτάω και εγώ τα ίδια σχεδόν κλιματικά αλλά για Θεσσαλονίκη. 

Κ από οτι βλέπω το Toshiba Shorai Edge RAS-B22J2KVSG-E/RAS-22J2AVSG-E  δεν είναι στα διαγράμματα κ εχει eurovent

Η τρίτη επιλογή νομίζω ειναι απλα αισθητικά καλη . Απο αποδοση ,δεν νομιζω πως θα κανεις ποτε απόσβεση το ενα χιλιάρικο που εχει διαφορα ακομα και αν διάλεγες τον πιο φθηνο κινεζο σε 22-24 σε συγκριση . Βέβαια νομίζω οτι και το midea easy pro 24 αξιζει συμφωνα με διαγραμματα . Βασικα το συγκεκριμένο λογικά θα κάψει λιγότερα κ απο daikin των 2000€

Θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη του @liakjim επί του θέματος 

Ωραία, περιμένω νέα σου τότε..είμαστε στα ίδια..

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από αρκετούς μήνες χρήσης δύο κλιματιστικών Toshiba Edge White (24 + 9 kBTU) (RAS-B24G3KVSG-E/RAS-24J2AVSG-E και RAS-B10G3KVSG-E/RAS-10J2AVSG-E) ως βασικής πηγής θέρμανσης σε σπίτη 120 τ.μ., τελευταίος όροφος στη Θεσσαλονίκη έχω να πω ότι είμαστε υπερ ευχαριστημένοι. Με σταθερή ζήτηση 21-22 βαθμούς έκαψαν 150 kWh τον Δεκέμβριο, 280 kWh τον Ιανουάριο και 217 kWh τον Φεβρουάριο. Ενδεικτικά από λογαριασμούς της ΔΕΗ τα προηγούμενα 3 χρόνια η κατανάλωση έφτανε ακόμα και τις 3000 kWh (με θερμοσυσσωρευτές) και δεν έπεφτε ποτέ κάτω από 1500 kWh το μήνα! Η οικονομία τεράστια και με τις φετινές τιμές ρεύματος νομίζω έβγαλαν ήδη τα λεφτά τους. Η λειτουργία απολύτως αθόρυβη στο αυτόματο, κοιτάς να δεις το λαμπάκι για να δεις ότι δουλεύουν και η ατμόσφαιρα που δημιουργούν μέσα στο σπίτι είναι φοβερή. Και η εφαρμογή πάρα πολύ καλή, καθώς βοηθάω συχνά τους γονείς μου στη ρύθμισή τους ενώ βρίσκομαι στο εξωτερικό. Τώρα θα δοκιμαστούν και σε συνθήκες καύσωνα...

Επεξ/σία από rkb
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ! Το παλιό μου κλιματιστικό μολις κλαταρε και χρειάζεται επειγόντως αντικατάσταση! Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού (V2)

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1500 ευρώ 
  2. αντικατάσταση παλιού: Sharp 18,000 BTU, νομίζω ήταν επαρκές για το χώρο.
  3. Επιθυμητό κατάστημα: όχι κάτι συγκεκριμένο 
  4. Χρήση κλιματιστικού: ψυξη 70% , θερμανση 30%
  5. Συχνότητα χρήσης: αποκλειστική πηγή ψυξης , 50% θέρμανση το χειμώνα επικουρικά του λέβητα πετρελαίου της πολυκατοικίας
  6. Χώρος: ενιαιο σαλονι-κουζινα και διάδρομος προς μεσα υπνοδωμάτια 
  7. Τοποθεσία: Αθήνα - Καλλιθέα προς το σταθμό, 3ος όροφος
  8. Απαραίτητα features: καλη ποιοτητα, αξιοπιστος κατασκευαστής και αντιπροσωπεία, καλή εγγύηση, λογικά επίπεδα θορυβου
  9. Πληροφορίες χώρου: Τυπικό διαμέρισμα μεσαιου ορόφου πολυκατοικίας του 2001. Διπλά τζάμια σε κουφωματα αλουμινίου. Προσανατολισμός - Ανατολή. Ύψος χώρου 2.80 μέτρα, εμβαδόν περίπου 40 τμ
  10. Θερμικές Απώλειες: 4337.12Watt , 3729.92KCal/h , 123.92Watt/m2 , 106.57KCal/h/m2

 

Επεξ/σία από Timon2pc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρια κλιματιστικά έβαλα φέτος δύο 10ρια arata στα δύο υπνοδωμάτια και ένα edge 18ρι στο σαλόνι.Το σπίτι είναι 75 τετραγωνικά.Στη θέρμανση τα πηγανε περίφημα.

Όμως στην ψύξη είναι πιο ενεργοβορα από ότι στη θέρμανση,είναι δυνατόν;

Το 18ρι edge:Σημερα το μεσημέρι.Πολυ ψηλά δουλεύει.IMG_5736.png.7626122de22f897ae4dbe3a201bfa420.png

Χθες το βράδυ το 18ρι IMG_5737.png.7a603e52fa619bbe0b1416d9d2dae290.png

Το 10ρι arata σήμερα το μεσημερι

IMG_5738.png.cbee13b58b2a36f23620f861dbab4777.pngΧθες το βραδυ το arata

IMG_5739.png.4ab47cbbeec1a6552f483b95cfc6c6f2.png

Δουλεύουν πολύ ψηλά την ημέρα ή είναι ιδέα μου;

IMG_5738.png

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, liakjim είπε
  1. 700-800€
  2. Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: κατα προτίμηση μεγάλη αλυσίδα , που ίσως να μπορούμε να εκμεταλλευτούμε και καμια προσφορα
  4. 70% ψύξη / 30% θέρμανση
  5. Για ψύξη κυρίως , για θέρμανση υπάρχει καλοριφέρ όταν με το καλό χριεαστεί.
  6. Καλοριφέρ.
  7. Σαλονοκουζίνα σε μικρό διάρι
  8. Νέα φιλαδέλφεια ,περίπου 100μ υψόμετρο, μέγιστες καλοκαίρι πάνω από 39-40. 
  9. -
  10. κουφώματα αλουμινίου,πολυκατοικία του 2006 , γωνιακό.
  11. Θερμικές Απώλειες

    5024.83Watt

    4321.35KCal/h

    167.49Watt/m2

    144.05KCal/h/m2

Σε ταλαιπωρώ το ξέρω, αλλά δείξε μας τις απαντήσεις στα ερωτήματα, βγάζει πολλές απώλειες, μην κάνουμε καμιά πατάτα.

προς θεού να βοηθήσεις θές: λοιπον 

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία:21 ℃
Έτος Kατασκευής:2006
Εμβαδό Κατοικίας:30 m2
Ύψος Ορόφου:3 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε περιοχή με αραιή δόμηση
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.
Οροφή σε επαφή με:Στέγη
Μόνωση Οροφής:Πλημελής - 3εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:3
Παράθυρα:2
Τύπος Κουφωμάτων:Συνθετικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμια

Εχω υπολογίσει πλημμελής μόνωση μιας και προφανώς δεν γνωρίζω την ακριβή μόνωση της πολυκατοικίας οπότε θεωρώ κάτι <<στανταρ>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/6/2024 στις 12:21 ΠΜ, ~Joker~ είπε

Ras13. 

Και τα 2 είναι στον τοίχο σε βάση Γ (συμπαγή όχι σπαστή) με silentblocks, 3 μέτρα χαλκό τυλιγμένο πίσω από την πλάτη της εξωτερικής (χωρίς να ακουμπάει στον τοίχο) και τοποθετήθηκαν με κενό αέρα κανονικά. Παρόλα αυτά όταν παίρνει μπρος για το πρώτο 5-10 λεπτά που δίνει στροφές φουλ και το ένα και το άλλο κάνει το σπίτι από τη μέσα μεριά τρελό βουητό σα να παίρνει μπροστά f16 που σταδιακά μειώνεται σε μπάσο ήχο όσο ρίχνει στροφές και μετά ακούγεται πολύ λιγότερο έως καθόλου.. Δεν ξέρω αν ευθύνεται η γενική σάπια τοιχοποιία και μόνωση του σπιτιού γιατί και από πλευράς ηχομόνωσης είναι κλάφτα ή φταίει κάτι άλλο σε φτερωτές. Αλλά μετάνιωσα που δε τα έβαλα πάτωμα.

Όπως τα περιγράφεις, η φάση μου φαίνεται καρμπόν με αυτή που περιέγραφα ότι έκανε το χειμώνα σ' εμένα η εξωτερική μονάδα από Toshiba Edge White RAS-B13G3KVSG-E/RAS-13J2AVSG-E. Έφερα και τεχνικούς της αντιπροσωπείας (συνεννοήσιμοι γενικά) αλλά μου είπαν ότι αφορά πιο πολύ συντονισμό σε σχέση με το που έχει μπει (δεν ισχύει, δες παρακάτω) και ότι γενικά είναι στα όρια του φυσιολογικού και δεν μπορούν/δεν αξίζει να αλλάξουν τίποτα, γιατί μπορεί να προκύψουν χειρότερα θέματα.

Όμως, σε Toshiba Haori RAS-13J2AVSG-E1/RAS-B13N4KVRG-E που έχει ακριβώς την ίδια εξωτερική μονάδα με το Edge White, δεν έχω τα ίδια.

Εγκατεστημένα και τα δύο ταυτόχρονα το φθινόπωρο.

Εγώ θεωρώ ότι μερικά κομμάτια εσωτερικών μονάδων έχουν ένα ελαφρύ θέμα με τη φτερωτή τους, το γνωρίζουν, αλλά αποφεύγουν να αναλάβουν αντικαταστάσεις για να μην μπλέξουν.

Πέραν αυτού πάντως, γενικά είμαι ευχαριστημένος. Αν δεν το αναβοσβήνεις συνεχώς δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα. Μόλις εξισορροπηθεί η θερμοκρασία, δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, SpEcTer είπε

προς θεού να βοηθήσεις θές: λοιπον 

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία:21 ℃
Έτος Kατασκευής:2006
Εμβαδό Κατοικίας:30 m2
Ύψος Ορόφου:3 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε περιοχή με αραιή δόμηση
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.
Οροφή σε επαφή με:Στέγη
Μόνωση Οροφής:Πλημελής - 3εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:3
Παράθυρα:2
Τύπος Κουφωμάτων:Συνθετικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμια

Εχω υπολογίσει πλημμελής μόνωση μιας και προφανώς δεν γνωρίζω την ακριβή μόνωση της πολυκατοικίας οπότε θεωρώ κάτι <<στανταρ>>

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι έχεις 3 μπαλκονόπορτες και 2 παράθυρα στον χώρο. Θέλουμε μόνο του χώρου που θα εξυπηρετήσει το μηχάνημα όχι όλο το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Οι διαφορές στην κατανάλωση σαν απόλυτη τιμή μεταξύ των ταχυτήτων του ανεμιστήρα είναι αμελητέες.

Έχε κατά νου όντως ότι ένα κλιματιστικό ανάλογα και με τη ρύθμιση μπορεί να παράγει συγκεκριμένο όγκο αέρα δεδομένης θερμοκρασίας. Μεγαλύτερη ταχύτητα ανεμιστήρα συνεπάγεται μεν περισσότερο όγκο αέρα αλλά μεγαλύτερης θερμοκρασίας. Δε θα είναι τόσο κρύος όσο σε χαμηλότερη ταχύτητα δηλαδή.

Επίσης, μπορεί να επηρεάσει τον αισθητήρα της μονάδας ή/και του remote σε περίπτωση follow me, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, με μια σύντομη έρευνα που έκανα κατέληξα στο ίδιο συμπέρασμα. 
Σήμερα που το άνοιξα για πρώτη φορά το έβαλα στους 29 με 2/5 ανεμιστήρες και ήταν μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σαλονι μεγεθους ~45 τετραγωνικων εχω ενα 18αρι mitsubishi. Μετα απο 3 ωρες λειτουργιας ρυθμισμενο στους 23 βαθμους, καταφερνει να ριξει την εσωτερικη θερμοκρασια απο τους 30 στους 27 βαθμους. ΕΙναι φυσιολογικο να μη μπορει να κατεβασει αλλο τη θερμοκρασια? Το σπιτι ειναι μονωμενο και το a/c εχει περασει συντηρηση πριν μερικους μηνες. Το φρεον ηταν οκ, και δεν ειχε εντοπιστει καποιο προβλημα.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basketikos_ είπε

Όπως τα περιγράφεις, η φάση μου φαίνεται καρμπόν με αυτή που περιέγραφα ότι έκανε το χειμώνα σ' εμένα η εξωτερική μονάδα από Toshiba Edge White RAS-B13G3KVSG-E/RAS-13J2AVSG-E. Έφερα και τεχνικούς της αντιπροσωπείας (συνεννοήσιμοι γενικά) αλλά μου είπαν ότι αφορά πιο πολύ συντονισμό σε σχέση με το που έχει μπει (δεν ισχύει, δες παρακάτω) και ότι γενικά είναι στα όρια του φυσιολογικού και δεν μπορούν/δεν αξίζει να αλλάξουν τίποτα, γιατί μπορεί αν προκύψουν χειρότερα θέματα.

Όμως, σε Toshiba Haori RAS-13J2AVSG-E1/RAS-B13N4KVRG-E που έχει ακριβώς την ίδια εξωτερική μονάδα με το Edge White, δεν έχω τα ίδια.

Εγκατεστημένα και τα δύο ταυτόχρονα το φθινόπωρο.

Εγώ θεωρώ ότι μερικά κομμάτια εσωτερικών μονάδων έχουν ένα ελαφρύ θέμα με τη φτερωτή τους, το γνωρίζουν, αλλά αποφεύγουν να αναλάβουν αντικαταστάσεις για να μην μπλέξουν.

Πέραν αυτού πάντως, γενικά είμαι ευχαριστημένος. Αν δεν το αναβοσβήνεις συνεχώς δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα. Μόλις εξισορροπηθεί η θερμοκρασία, δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

Ακριβώς και εμένα αυτά μου είπαν... Γιατί τους έφερα επί τούτου.. Όπως και να έχει εγγύηση υπάρχει 7 χρόνια στην εξωτερική (δε ξέρω αν συμπεριλαμβάνει φτερωτή σε περίπτωση που ποτέ χειροτερέψει κάτι) φέτος Αύγουστο κλείνω 2 χρόνια από την αγορά και έχω προγραμματίσει για τέλος του μήνα και τη συντήρηση για να είναι σε ισχύ η εγγύηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ~Joker~ είπε

Ακριβώς και εμένα αυτά μου είπαν... Γιατί τους έφερα επί τούτου.. Όπως και να έχει εγγύηση υπάρχει 7 χρόνια στην εξωτερική (δε ξέρω αν συμπεριλαμβάνει φτερωτή σε περίπτωση που ποτέ χειροτερέψει κάτι) φέτος Αύγουστο κλείνω 2 χρόνια από την αγορά και έχω προγραμματίσει για τέλος του μήνα και τη συντήρηση για να είναι σε ισχύ η εγγύηση. 

Οκ, άρα επιβεβαιώνεται η υποψία μου, ότι απλά δεν το θεωρούν αρκετά σοβαρό πρόβλημα για να το αναλάβουν και να ανοίξουν κερκόπορτα για πόσα μηχανήματα και έχουν υιοθετήσει συγκεκριμένο ποίημα.

Τέλος πάντων. Δεν πειράζει. Ευχαριστημένος είμαι από την αγορά προσωπικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, tempuser είπε

Σε σαλονι μεγεθους ~45 τετραγωνικων εχω ενα 18αρι mitsubishi. Μετα απο 3 ωρες λειτουργιας ρυθμισμενο στους 23 βαθμους, καταφερνει να ριξει την εσωτερικη θερμοκρασια απο τους 30 στους 27 βαθμους. ΕΙναι φυσιολογικο να μη μπορει να κατεβασει αλλο τη θερμοκρασια? Το σπιτι ειναι μονωμενο και το a/c εχει περασει συντηρηση πριν μερικους μηνες. Το φρεον ηταν οκ, και δεν ειχε εντοπιστει καποιο προβλημα.

Ευχαριστω

Εγώ σε σαλόνι 60 τετραγωνικά με 13αρι toshiba Arata με εξωτερική θερμοκρασία σήμερα 37 εσωτερική 29-30, το σπίτι δείχνει 24 αλλά το νιώθεις ψυγείο και του ζητάω 27 στο κοντρόλ στην 3η σκάλα ανεμιστήρα ή 26 στη 2η (έχει 5 σύνολο). Το σπίτι έχει ανύπαρκτες μονώσεις.

Δε μου φαίνεται φυσιολογικό. 

14 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Οκ, άρα επιβεβαιώνεται η υποψία μου, ότι απλά δεν το θεωρούν αρκετά σοβαρό πρόβλημα για να το αναλάβουν και να ανοίξουν κερκόπορτα για πόσα μηχανήματα και έχουν υιοθετήσει συγκεκριμένο ποίημα.

Τέλος πάντων. Δεν πειράζει. Ευχαριστημένος είμαι από την αγορά προσωπικά.

Και εγώ ευχαριστημένος είμαι γενικά πολύ. Απλά αν τα ξαναέβαζα τα συγκεκριμένα θα τα έβαζα στο πάτωμα.. Υπάρχουν πολύ περισσότερες επιλογές ηχομόνωσης από ορθογώνιες βασουλες με καουτσούκ ποδαράκια και πάτο μέσα, μέχρι και ολόκληρα ορθογώνια χαλάκια silentblock. 

Επεξ/σία από ~Joker~
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα

Mitsubishi Heavy Industries 24άρι

έξω 28-30 βαθμοι

ρυθμίζω ψύξη 26 auto σε σαλόνι 70 m2


το μηχανημα δουλεύει συνεχόμενα, . Την περισσότερη ώρα σαν ανεμιστήρας. Κατα διαστήματα βγάζει και κρύο αέρα. Η θερμοκρασία στο χώρο περιπου 27 βαθμους. Γενικά δεν νιωθεις πως μπαινεις σε χωρο με κλιματισμο…

πάει κάτι λάθος;

Επεξ/σία από nick_gr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...