Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Για να σε βοηθησω , αν σου αλλαξουν εγκαταστατη ...ο συγκεκριμενος που με πηρε τηλ απο την  προφορα καταλαβα οτι πρεπει να ειναι Ιορδανος , Συριος ή κατι τετοιο ...μου το επιβεβαιωσε ο γιος...

Μιλουσε αψογα ελληνικα αλλα κατι καταλαβαινες την προφορα ...ηταν ευγενεστατος και σωστοτατος στην ολη επικοινωνια....

Περιοχη εγκαταστασης Χολαργός ...

 

ΥΓ εχω και το κινητο του αν καποιος το θελει...

Σαββατο πρωι εχω και εγω εγκατασταση,αντε να δουμε...

στο τηλεφωνικο ραντεβου παντως, η κοπελια με διαβεβαιωσε, οτι εξυπακουονται τα 3μ σωληνα και η αντλια για το κενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, 777andreas777 είπε

Γειά σας,

Έχει κανείς ιδέα για κάποια φασον που δίνει ο Σκλαβενιτης.

Υπάρχουν κατι δώρο επιταγές και κοιτάω για ένα κλιματιστικό και έχει κάποια Airfan κλιματιστικά.

Ξέρει κανείς από ποια εταιρία είναι φασον και αν αξίζουν καθόλου; Υπάρχουν και τα χαρακτηριστικά.

image.jpeg.9c1390843761c28be799a9bed65604a2.jpeg

Midea

11 λεπτά πριν, tcktcktck είπε

H Gree ειναι αξιόπιστη?

Γενικά ναι. Ψάξε αν έχει αντιπροσωπία στην Ελλάδα, τους όρους εγγύησης (παλιά είχαν 10 χρόνια, τώρα δεν ξέρω, αν δεις τίποτα 2 χρόνια θα πήγαινα αλλού).

5 λεπτά πριν, dimviii είπε

Σαββατο πρωι εχω και εγω εγκατασταση,αντε να δουμε...

στο τηλεφωνικο ραντεβου παντως, η κοπελια με διαβεβαιωσε, οτι εξυπακουονται τα 3μ σωληνα και η αντλια για το κενο.

Όπου κ να ρωτήσεις από το τηλέφωνο θα σου πουν ότι προβλέπεται. Ο μάστορας όμως μπορεί να ξεκινήσει τα "ξέρω εγώ τι κάνω" , " έτσι τα βάζω τόσα χρόνια, " τα ινβέρτερ δεν θέλουν κενό" κτλ, οπότε να είσαι έτοιμος να διεκδικήσεις τα αυτονόητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anergos13 είπε

 

IMG-5995a49990dc6618c69c8af58f6838d4-V.jpg

 

Κανε εναν κοπο και τραβα την εξωτερικη μοναδα πιο εξω για να αναπνεει καλυτερα .

Απο οτι βλεπω εχει περιθωριο η βαση του

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισυ το καλοκαίρι έβαλα 2 yukai ένα 24αρι και ένα 9αρι. Δούλεψαν για ψύξη ένα 2μηνο και για θέρμανση όλο το χειμώνα. Το 24αρι στη θέρμανση έβγαζε κανονικά υγρά (ο κουβάς γέμιζε σε 4-5 μέρες) ενώ το μικρό δεν έβγαλε για όλο το χειμώνα ούτε σταγόνα νερού. Αυτό πρέπει να με προβληματίζει η θεωρείται φυσιολογικό; Εντός των ημερών θα πάρω τηλ για την ετήσια συντήρηση και να ξέρω τι να πω και να ζητήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Γενικά ναι. Ψάξε αν έχει αντιπροσωπία στην Ελλάδα, τους όρους εγγύησης (παλιά είχαν 10 χρόνια, τώρα δεν ξέρω, αν δεις τίποτα 2 χρόνια θα πήγαινα αλλού).

 

2 χρόνια στα μηχανικα μέρη και 10 στο συμπιεστη λέει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπηκε το καλοκαιρι και λειτουργησα για πρωτη φορα σε ψυξη τα daikin που αγοραστηκαν/τοποθετηθηκαν πριν λιγους μηνες. Ισως ειναι νωρις ακομη, αλλα μονο θετικες εντυπωσεις εχω.

- Αθορυβη εξωτερικη και εσωτερικη μοναδα. Ειδικα η εξωτερικη, πηγα εντελως διπλα για να καταλαβω οτι...λειτουργει!
- Δεν βγαζει σχεδον καθολου νερα η εξωτερικη απορροη. Αυτο πως γινεται ρε παιδια;
- Δροσερη ατμοσφαιρα στον χωρο, οχι παγωμαρα!
- Χαμηλη καταναλωση!!! Σε μια δυωρη λειτουργια, ξεκινησε απο τα 500w και επεσε στα 400w περιπου. Βεβαια, ξερω παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες, θα ηταν τρομερο να εβλεπα και ακομη χαμηλοτερα.

Πιστευω οι ευχαριστες εκπληξεις θα συνεχιστουν στο καλοκαιρι που μολις ξεκινησε.

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπέρα, σκεφτομαι να πάρω αυτό Fujitsu ASYG09KMCC/AOYG09KMCC Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU έχει κάποιος που το έχει να μου πεί εντυπώσεις; χρόνο που το δουλευει , ψυξη ή θέρμανση, προσανατολισμο δωματιου, οροφο.. θα το βάλω Αθηνα , νοτιο προσανατολισμο κυριως για ψυξη 3ος οροφος 12μ2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα!!

Θα χρειαστώ ένα κλιματιστικό 22.000btu για χώρο 60~m2 κυρίως για ψύξη αλλά και θέρμανση.

Σκέφτομαι για

1. https://www.skroutz.gr/s/23492601/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B22J2KVSG-E-RAS-22J2AVSG-E-Klimatistiko-Inverter-22000-BTU-A-A.html#reviews

2. https://www.skroutz.gr/s/8968112/Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-63ZR-S-Klimatistiko-Inverter-22000-BTU-A-A.html (είχα το 63 ZK-S, καταπληκτικό μηχάνημα 12 χρόνια αλλά λέω να το αλλάξω)

3. https://www.skroutz.gr/s/14026250/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-LN60VG-Klimatistiko-Inverter-22000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html#reviews (μου φαίνεται over priced)

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 2500
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: NEA
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): δεν έχω προτίμηση, δεν θα κανω ανακύκλωση
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50/50
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: καθε μερα
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Ναι εχω λεβητα
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοκουζινα
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ). Νησί
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: όχι κατι απαραίτητα
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Ισόγειο, χωρίς εντονη ηλιοφάνεια, κουφωματα διπλα (10ετίας)
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ .  ΘΑ επανέλθω

Παρακαλώ την γνώμη σας!

Τοποθέτηση Νότια Ελλάδα.

 

Σας ευχαριστώ!!

 

Επεξ/σία από moredread
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Οι δοκιμές γίνονται και κοιτάμε αποτέλεσμα μετά από 24-48 ώρες που θα πιάσει θερμοκρασία ο χώρος μας. Πειραματίσου και με το follow me , ή και λειτουργία αφύγρανσης και μας τα ξαναλές.

ααα είναι τόσο μακροχρόνιος ο έλεγχος;

Και κάτι άλλο, απευθύνομαι γενικά σε όποιον έχει το midea all easy pro: υπάρχει λειτουργία στο τηλεχειριστήριο που αν το πατήσω εναλλάσσει στην οθόνη την εσωτερική (τρέχουσα) και τη ρυθμισμένη θερμοκρασία;

Έχω αυτό ακριβώς:

Screenshot2024-06-05at13-49-33MideaAirCondAircondAirConditionerOEMReplacementRemoteControlRG10L1(C2HS)_BGEFLazada.png.899a493c99838e14eb18f8f60bbada4d.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας inventor που έχει σχεδόν ίδιο τηλεχειριστήριο πιστεύω ότι όταν το βάλεις στο Follow me (πάνω δεξιά κουμπί σαν μάτι) σου δείχνει τη θερμοκρασία του χώρου στο τηλεχειρηστήριο αν θυμάμαι σωστά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προτιμότερο να χαμηλώνει κάποιος τη θερμοκρασία ή να αυξάνει την ένταση των ανεμιστήρων όταν στην παρούσα κατάσταση ζεσταίνεται;
Πότε εξοικονομείται περισσότερο ρεύμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, moredread είπε

Καλησπέρα στην ομάδα!!

Θα χρειαστώ ένα κλιματιστικό 22.000btu για χώρο 60~m2 κυρίως για ψύξη αλλά και θέρμανση.

Σκέφτομαι για

1. https://www.skroutz.gr/s/23492601/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B22J2KVSG-E-RAS-22J2AVSG-E-Klimatistiko-Inverter-22000-BTU-A-A.html#reviews

2. https://www.skroutz.gr/s/8968112/Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-63ZR-S-Klimatistiko-Inverter-22000-BTU-A-A.html (είχα το 63 ZK-S, καταπληκτικό μηχάνημα 12 χρόνια αλλά λέω να το αλλάξω)

3. https://www.skroutz.gr/s/14026250/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-LN60VG-Klimatistiko-Inverter-22000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html#reviews (μου φαίνεται over priced)

 

Παρακαλώ την γνώμη σας!

Τοποθέτηση Νότια Ελλάδα.

 

Σας ευχαριστώ!!

 

Κοιτάω και εγώ τα ίδια σχεδόν κλιματικά αλλά για Θεσσαλονίκη. 

Κ από οτι βλέπω το Toshiba Shorai Edge RAS-B22J2KVSG-E/RAS-22J2AVSG-E  δεν είναι στα διαγράμματα κ εχει eurovent

Η τρίτη επιλογή νομίζω ειναι απλα αισθητικά καλη . Απο αποδοση ,δεν νομιζω πως θα κανεις ποτε απόσβεση το ενα χιλιάρικο που εχει διαφορα ακομα και αν διάλεγες τον πιο φθηνο κινεζο σε 22-24 σε συγκριση . Βέβαια νομίζω οτι και το midea easy pro 24 αξιζει συμφωνα με διαγραμματα . Βασικα το συγκεκριμένο λογικά θα κάψει λιγότερα κ απο daikin των 2000€

Θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη του @liakjim επί του θέματος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...