Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Ειναι καλα και για ζεστα τα συγκεκριμενα Yukai ?

 

Τα Arata που έχω και όπως αναφέρουν όλοι είναι ουσιαστικά το ίδιο μηχάνημα είναι πολύ καλά.. Στη θέρμανση μου τσιμπάει λίγο παραπάνω γιατί εγώ δουλεύω φουλ θέρμανση αλλά το σπίτι μου είναι εκτεθειμένο και με τραγικές μονώσεις.. Οπότε δεν έχω παράπονο.. 

Κάποιους μικροτριγμούς θα ακούσεις στη θέρμανση από ψιλό συστολή διαστολή από το καπάκι της εσωτερικής.. Ποτέ από ανεμιστήρα και περσίδα ούτε στο swing.. 

Εγώ έχω και θόρυβο μέσα στο σπίτι από την εξωτερική στα πρώτα 5-10 λεπτά που ξεκινάει σαν βουητό στο φουλ στροφών που όσο πέφτουν μετά από λίγο οι στροφές γίνεται μπάσος ήχος και μετά εξαφανίζεται εντελώς αφού σταθεροποιηθεί, αλλά υποψιάζομαι πως επίσης φταίει η τοιχοποιία και η σάπια ηχομόνωση γιατί μου φαίνεται απίθανο και το ras10 και το ras13 να έχουν προβληματικές φτερωτές και τα δύο και αν ήταν πρόβλημα φτερωτών θα είχε συμπεριφορά θορύβου σε όλο το φάσμα στροφών και λειτουργίας γενικά μάλλον?!

Για να καταλάβεις μιλάνε πιο δυνατά οι από πάνω και ξέρω τι γίνεται και τι λένε ή πέφτει ένα παιχνίδι των παιδιών τους στο πάτωμα τους και νομίζεις οτι κάνουν μετακόμιση όλο το σπίτι... 

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν κατάλαβα αυτό με το wifi. Πάντως είναι καλή η τιμή για επώνυμο και ποιοτικό 9άρι, αθόρυβο, με καλή εγγύηση, μέτρια απόδοση σε ψύξη και καλό σε θέρμανση. Το θεωρώ καλό deal.

Εγώ την προσωπική σου επιλογή θα ήθελα ανάμεσα σε Fujitsu και Toshiba..

Θα δουλέψει 50-50 ψύξη θέρμανση το δωμάτιο το βαράει από τη 1 μέχρι και τη δύση και ο ήλιος αλλά και το χειμώνα είναι εκτεθειμένο φουλ. Και η διαφορά τους είναι 540 το Toshiba με εγκατάσταση, 600 το Fujitsu με εγκατάσταση και θα πάρω 120 έμμεσα με επιστροφή σε ένα μήνα για αγορά σε κάτι άλλο όχι σε χρήματα.. 

Το ερωτηματολόγιο το είχα στείλει.

Επεξ/σία από ~Joker~
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Εγώ την προσωπική σου επιλογή θα ήθελα ανάμεσα σε Fujitsu και Toshiba..

Αν τα είχα και τα δύο θα σου έλεγα. Για αυτό αποφεύγω να σου πω. Τώρα δεν ξέρω. Ίδια εγγύηση, παρόμοια απόδοση (ίσως ένα τσικ πιο πάνω το Fujitsu), επώνυμα.

Σας έχω δώσει όλα τα εργαλεία για να αποφασίσετε. Πραγματική απόδοση σε ψύξη, εργαλείο λήψης απόφασης στο sticky. Οπότε βλέπεις χαρακτηριστικά , ζυγίζεις και αποφασίζεις.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ζέστη εχθές έφτασε τους 34 στο μπαλκόνι μου και το toyotomi erai 24 πάει νομίζω πολύ καλά.

Το βράδυ όπως έπεφτε η θερμοκρασία το έβαλα στο sleep για κάνα μισάωρο πριν το κλείσω.

Για να δούμε και σήμερα που θα φτάσει 37!

IMG_8886.png

IMG_8888.png

IMG_8889.png

IMG_8890.png

IMG_8891.png

Επισης του δωματίου το 9αρι all easy pro

IMG_8893.png

IMG_8894.png

IMG_8895.png

IMG_8896.png

Και το βράδυ με θερμοκρασία κοντά στην ζητούμενη 27,5 

IMG_8897.png

IMG_8898.png

Επεξ/σία από tu-luba
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν τα είχα και τα δύο θα σου έλεγα. Για αυτό αποφεύγω να σου πω. Τώρα δεν ξέρω. Ίδια εγγύηση, παρόμοια απόδοση (ίσως ένα τσικ πιο πάνω το Fujitsu), επώνυμα.

Σας έχω δώσει όλα τα εργαλεία για να αποφασίσετε. Πραγματική απόδοση σε ψύξη, εργαλείο λήψης απόφασης στο sticky. Οπότε βλέπεις χαρακτηριστικά , ζυγίζεις και αποφασίζεις.

Ερώτηση.. Του αδερφού σου έχει αυτό το remote? Το Arata και το ras10 έχει αυτό το remote (ίδιο με το ras13)  με την επιλογή 2 επιπέδων σίγασης θορύβου της εξωτερικής μονάδας.. Γιατί στις φώτο στα καταστήματα βλέπω κάποιο άλλο τελείως απλό.. 

2228213.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου αποδοτικό το carrier crystal II 9Κ σε ρύθμιση αφύγρανσης. Καίει σχεδόν το ίδιο με το asyg24kmte. Μάλιστα το carrier το έχω στους 25 αφύγρανση ενώ το fujitsu στους 24 αφύγρανση. Χώρια τα Χ4 τετραγωνικά του fujitsu. Το axtc25b με 25 αφύγρανση καίει σαφώς λιγότερο. image.png.36122874b2566db1ae75bac470f68ae4.png

Πάντως με εξωτερική 36C και μέσα σε όλο το σπίτι επικρατεί άψογη ατμόσφαιρα ->

Screenshot2024-06-04121146.png.aae153d29d2751439b2c3eecd21441cd.png

Ακολουθούν και video με τη λειτουργία τους.

Το asyg24kmte είναι τάφος μέσα και αθόρυβο έξω:

Spoiler

 

Το daikin είναι τάφος μέσα και αθόρυβο έξω :

Spoiler

 

 

Το carrier είναι αθόρυβο μέσα και οκ έξω:

Spoiler

 

 

 

1 ώρα πριν, flampouras είπε

@liakjim Στο excel με τα πραγματικά seer δεν φαίνεται το διάγραμμα για του qce για το 24αρι AUX ASW-H24F4A4.


BTW το qce είναι η κατανάλωση/έτος;

Ουπς, το διόρθωσα, ευχαριστώ.

Είναι η κατανάλωση για τις ώρες που του έχω βάλει (περσινή σεζόν καλοκαιριού). Το αποτέλεσμα επηρεάζεται από το pdesign, οπότε δεν θα το λάμβανα σοβαρά υπόψη. 

1 ώρα πριν, ~Joker~ είπε

Ερώτηση.. Του αδερφού σου έχει αυτό το remote? Το Arata και το ras10 έχει αυτό το remote (ίδιο με το ras13)  με την επιλογή 2 επιπέδων σίγασης θορύβου της εξωτερικής μονάδας.. Γιατί στις φώτο στα καταστήματα βλέπω κάποιο άλλο τελείως απλό.. 

2228213.jpg

Ναι αυτό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, liakjim είπε

Για ρίξε μια ματιά στο μπανερ του tclgreece.gr και θα λυθεί η απορία σου. Μακριά.

Fujitsu. Είμαι εκτός. Αυτό που από 699 πάει ~480€ εγκατεστημένο.

Edit Ααα 12αρι είπες. Κατάλαβες πάντως ε;

50τμ είναι ο χώρος ή όλο το σπίτι; Δες τις οδηγίες συμπλήρωσης του ερωτηματολογίου και ριχτο ξανά.

ωπ εχετε δίκιο παραθέτω το σωστό:

  1. 700-800€
  2. Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: κατα προτίμηση μεγάλη αλυσίδα , που ίσως να μπορούμε να εκμεταλλευτούμε και καμια προσφορα
  4. 70% ψύξη / 30% θέρμανση
  5. Για ψύξη κυρίως , για θέρμανση υπάρχει καλοριφέρ όταν με το καλό χριεαστεί.
  6. Καλοριφέρ.
  7. Σαλονοκουζίνα σε μικρό διάρι
  8. Νέα φιλαδέλφεια ,περίπου 100μ υψόμετρο, μέγιστες καλοκαίρι πάνω από 39-40. 
  9. -
  10. κουφώματα αλουμινίου,πολυκατοικία του 2006 , γωνιακό.
  11. Θερμικές Απώλειες

    5024.83Watt

    4321.35KCal/h

    167.49Watt/m2

    144.05KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη, να ευχαριστησω το φιλο liakjim και τους αλλους φιλους που προσφερουν τη γνωση τους σε εμας που δεν εχει τυχει να ψαξουμε το θεμα κλιματιστικο. Τοποθετηθηκε το 12αρι TCL miracle III πριν 4 ωρες. Εντυπώσεις λοιπον. Αθορυβο και εξω και μέσα. Η εξωτερικη μοναδα παταει στο μπαλκονι. Βγαινεις εξω διπλα της και ακους πιο πολυ τα ac που δουλευουν απεναντι στο ακαλυπτο. Η εσωτερικη ταφος μεχρι τις μεσαιες σχεδον στροφες του ανεμιστηρα. Αν υπαρχει και λιγος ambient θορυβος (pc κτλ) ξεχνας οτι λειτουργει. Στο δυαρι που μενω, επιασε θερμοκρασια όλο το σπιτι και τωρα το εχω και δουλευει στο ρελαντι 26c.

Το συνεργειο που μου συστησε φιλος ψειρας σαν και εμενα, αψογοι, παρολο μερικες ιδιαιτεροτητες της εγκαταστασης. Φευγοντας σκουπισαν κιολας. Δεν τσιγκουνευτηκαν ουτε υλικα, ουτε χρονο.

Η εφαρμογη tcl home ευκολη στο σεταρισμα, αλλα για καποιο λογο κανει το κινητο να κολλαει λιγο. Μεγαλο μειον ότι αν αλλαξεις ρυθμιση απο την εφαρμογη, δεν αλλαζει στο τηλεκοντρολ οποτε αν πας να ρυθμισεις μετα απο το τηλεκοντρολ γυρναει ολες τις ρυθμισεις σε οτι δειχνει το τηλεκοντρολ. Αυτα. Αν θελετε κατι αλλο για το μηχανημα ρωτατε!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/6/2024 στις 12:28 ΠΜ, liakjim είπε

Μακάρι να είχαμε τέτοιο εξαιρετικό feedback.

Πάντως μου κάνει εντύπωση. Ο αδερφός μου έχει yukai 10άρι, πραγματικά ψάχνεις να βρεις τι λειτουργεί και σε ζεσταίνει. Και έχω κοιμηθεί στο δωμάτιο αυτό. Και άψογη συμπεριφορά σε επίτευξη θερμοκρασίας.

Αν έχεις eurobank visa, το παρακάτω θα σου βγει στα 480€ εγκαταστημένο:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-asyg09kmce-aoyg09kmcc-klimatistiko-9-000-btu-h_3959651

Και ξεπερνάει ένα τσικ τα yukai/atxc25d ενώ θα πρέπει να είναι σχεδόν ισάξια σε θέρμανση (κοντινά scop):

pubchart?oid=439475067&format=image

Αυτό που μου προτείνεις με αυτό ποια διαφορά έχει?! Έχει Wi-Fi κατευθείαν απλά? Ή υπάρχουν άλλες διαφορές? 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-kn-series-aseh09knca-aoeh09knca-klimatistiko-9-000-btu-h_4491424

 

Συγνώμη που σε έχω ζαλίσει. 

Άκυρο δεν έχουν εγκατάσταση μέσα είναι έξτρα.. 

Επεξ/σία από ~Joker~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tu-luba είπε

Πολύ ζέστη εχθές έφτασε τους 34 στο μπαλκόνι μου και το toyotomi erai 24 πάει νομίζω πολύ καλά.

Το βράδυ όπως έπεφτε η θερμοκρασία το έβαλα στο sleep για κάνα μισάωρο πριν το κλείσω.

Για να δούμε και σήμερα που θα φτάσει 37!

IMG_8886.png

IMG_8888.png

IMG_8889.png

IMG_8890.png

IMG_8891.png

Επισης του δωματίου το 9αρι all easy pro

IMG_8893.png

IMG_8894.png

IMG_8895.png

IMG_8896.png

Και το βράδυ με θερμοκρασία κοντά στην ζητούμενη 27,5 

IMG_8897.png

IMG_8898.png

Παρατηρώ ότι το 24 άρι, έχει "συνεχόμενη" κατανάλωση, εν αντίθεση με το 9άρι all easy pro, που έχει "πριονωτό" γράφημα;

Από το γράφημα θα έλεγα ότι το 9άρι, δεν είναι inverter

Τελικά είναι..

Πώς εξηγείται λοιπόν το "πριονωτό" γράφημα;

Απ΄οτι έχω καταλάβει, η ουσία του inverter, είναι να μην ανάβει και σβήνει συνεχώς ο ανεμιστήρας έξω αλλά να ρυθμίζει τις στροφές τόσο χαμηλά, ώστε να διατηρείται συνεχώς αναμένος. (Υποτίθεται ότι το άναψε-σβήσε, είναι πιο ενεργοβόρο)

Μήπως τελικά σε πολύ χαμηλά φορτία, όλα τα κλιματιστικά συμπεριφέρονται ως συμβατικά;

Και αυτό ακριβώς το γεγονός δικαιολογεί την ύπαρξη των 7αριών κλιματιστικών;

(Βάζεις ένα 7άρι ώστε να διατηρείται συνεχώς αναμένο καίγοντας πολύ λίγο σε αντίθεση μ' ένα 9άρι το οποίο αναβοσβήνει συνεχώς, καταλήγοντας να καίει παραπάνω;)

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, x69pr είπε

Για αρχη, να ευχαριστησω το φιλο liakjim και τους αλλους φιλους που προσφερουν τη γνωση τους σε εμας που δεν εχει τυχει να ψαξουμε το θεμα κλιματιστικο. Τοποθετηθηκε το 12αρι TCL miracle III πριν 4 ωρες. Εντυπώσεις λοιπον. Αθορυβο και εξω και μέσα. Η εξωτερικη μοναδα παταει στο μπαλκονι. Βγαινεις εξω διπλα της και ακους πιο πολυ τα ac που δουλευουν απεναντι στο ακαλυπτο. Η εσωτερικη ταφος μεχρι τις μεσαιες σχεδον στροφες του ανεμιστηρα. Αν υπαρχει και λιγος ambient θορυβος (pc κτλ) ξεχνας οτι λειτουργει. Στο δυαρι που μενω, επιασε θερμοκρασια όλο το σπιτι και τωρα το εχω και δουλευει στο ρελαντι 26c.

Το συνεργειο που μου συστησε φιλος ψειρας σαν και εμενα, αψογοι, παρολο μερικες ιδιαιτεροτητες της εγκαταστασης. Φευγοντας σκουπισαν κιολας. Δεν τσιγκουνευτηκαν ουτε υλικα, ουτε χρονο.

Η εφαρμογη tcl home ευκολη στο σεταρισμα, αλλα για καποιο λογο κανει το κινητο να κολλαει λιγο. Μεγαλο μειον ότι αν αλλαξεις ρυθμιση απο την εφαρμογη, δεν αλλαζει στο τηλεκοντρολ οποτε αν πας να ρυθμισεις μετα απο το τηλεκοντρολ γυρναει ολες τις ρυθμισεις σε οτι δειχνει το τηλεκοντρολ. Αυτα. Αν θελετε κατι αλλο για το μηχανημα ρωτατε!

Μετράς watts;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, solution1 είπε

Παρατηρώ ότι το 24 άρι, έχει "συνεχόμενη" κατανάλωση, εν αντίθεση μετο 9άρι all easy pro, που έχει "πριονωτό" γράφημα;

Από το γράφημα θα έλεγα ότι το 9άρι, δεν είναι inverter

Τελικά είναι..

Πώς εξηγείται λοιπόν το "πριονωτό" γράφημα;

Απ΄οτι έχω καταλάβει, η ουσία του inverter, είναι να μην ανάβει και σβήνει συνεχώς ο ανεμιστήρας έξω αλλά να ρυθμίζει τις στροφές τόσο χαμηλά, ώστε να διατηρείται συνεχώς αναμένος. (Υποτίθεται ότι το άναψε-σβήσε, είναι πιο ενεργοβόρο)

Μήπως τελικά σε πολύ χαμηλά φορτία, όλα τα κλιματιστικά συμπεριφέρονται ως συμβατικά;

Και αυτό ακριβώς το γεγονός δικαιολογεί την ύπαρξη των 7αριών κλιματιστικών;

(Βάζεις ένα 7άρι ώστε να διατηρείται συνεχώς αναμένο καίγοντας πολύ λίγο σε αντίθεση μ' ένα 9άρι το οποίο αναβοσβήνει συνεχώς, καταλήγοντας να καίει παραπάνω;)

Ναι το ιδανικό είναι να μην σβήνει ποτέ αλλά να κατεβαίνει πολύ χαμηλά ώστε να καλύπτει τις απώλειες του χώρου.

Δεν είναι ακριβώς πριονωτό το γράφημα απλά έχει κάποιες παύσεις σαν μοτίβο 35 δουλεύει 5 σταματαει

Το περίεργο είναι ότι ενώ μπορεί να κατέβει πιο χαμηλά δεν το κάνει και προτιμά να σβήσει για 5 λεπτά δουλεύοντας μόνο τον ανεμιστηρα.

ενδεχομενως να παίζει ρόλο και καμία άλλη ρύθμιση, το ψαχνω ακομα

Παντως δεν νομίζω έτσι να καίει περισσότερο γιατί όταν ξανά ανάβει το κάνει από τα χαμηλά watt.

Ισως να παίζει ρόλο και η υγρασία του χώρου δεν ξέρω. 

τουλαχιστον δεν αλλάζει τόσο η ατμόσφαιρα όταν σβήνει 

Το 7αρι που λες ίσως σε ένα καύσωνα να είναι ανεπαρκές και να δουλεύει υπερωρίες 

Τελικα βλέποντας τα σημερινά μάλλον αυτή η συμπεριφορά είναι όταν δουλεύει κοντά στο χαμηλό όριο , δηλαδή στα πολύ χαμηλά watt όταν υπερκαλύπτει τελικά τις απώλειες εύκολα και αναγκάστηκα κλείνει για να μην πέσει πολύ η θερμοκρασία. Το κάνει κάτω από τα 110watt με τις χθεσινές συνθήκες και εχωντας να δουλεύει παράλληλα το 24αρι στο σαλονι και το άλλο ίδιο 9αρι στο άλλο δωμάτιο.

IMG_8900.png

Επεξ/σία από tu-luba
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, help, θέλω τη γνώμη σας.

Σας έλεγα πολύ λίγους μήνες πριν ότι αγόρασα το Midea all easy pro 18ρι από public.

Σήμερα το ανάψαμε για πρώτη φορά, στο κρύο.

Τι το έβαλα 25 βαθμούς, τι 20 τι 16, ανεμιστήρα στο full, boost enabled, το σαλόνι δε λέει να παγώσει όπως θα έπρεπε και το καίμε ήδη 1 ώρα.

Να πω ότι το σαλόνι είναι ήδη πιο μικρό γι' αυτά τα χαρακτηριστικά (θα μπορούσε θεωρητικά να δεχτεί και 12ρι).

Μιλάμε για 18ρι λοιπόν και δεν ψύχει όπως θα ανέμενα.

Έχω 12ρι Gree στο 10τμ υπνοδωμάτιο και με το που το ανοίγω γίνομαι ψυγείο.

Το midea all easy pro δε το κάνει αυτό, η διαφορά ναι μεν είναι αισθητή από το υπόλοιπο σπίτι, όμως δεν ψύχει καλά.

Το γύρισα από το cold στο auto να δω, καμία διαφορά.

Ναι μεν βγάζει κρύο αέρα, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν είναι ο επαρκώς σωστός.

Τι κάνω; Να μιλήσω με τεχνικό τμήμα public και τι να τους πω;

Και αν θέλετε πείτε μου: θα φταίει η εσωτερική ή η εξωτερική μονάδα;

Καλύπτει κάτι τέτοιο η εγγύηση ή έπεσα σε μάπα καρπούζι και θα το επωμιστώ;

Πολύ κρίμα, τόσα χρήματα.

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν είναι καθόλου αποδοτικό το carrier crystal II 9Κ σε ρύθμιση αφύγρανσης. Καίει σχεδόν το ίδιο με το asyg24kmte. Μάλιστα το carrier το έχω στους 25 αφύγρανση ενώ το fujitsu στους 24 αφύγρανση. Χώρια τα Χ4 τετραγωνικά του fujitsu. Το axtc25b με 25 αφύγρανση καίει σαφώς λιγότερο. image.png.36122874b2566db1ae75bac470f68ae4.png

Πάντως με εξωτερική 36C και μέσα σε όλο το σπίτι επικρατεί άψογη ατμόσφαιρα ->

Screenshot2024-06-04121146.png.aae153d29d2751439b2c3eecd21441cd.png

Ακολουθούν και video με τη λειτουργία τους.

Το asyg24kmte είναι τάφος μέσα και αθόρυβο έξω:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Το daikin είναι τάφος μέσα και αθόρυβο έξω :

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Το carrier είναι αθόρυβο μέσα και οκ έξω:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

 

Ουπς, το διόρθωσα, ευχαριστώ.

Είναι η κατανάλωση για τις ώρες που του έχω βάλει (περσινή σεζόν καλοκαιριού). Το αποτέλεσμα επηρεάζεται από το pdesign, οπότε δεν θα το λάμβανα σοβαρά υπόψη. 

Ναι αυτό.

 

32 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Ναι το ιδανικό είναι να μην σβήνει ποτέ αλλά να κατεβαίνει πολύ χαμηλά ώστε να καλύπτει τις απώλειες του χώρου.

Δεν είναι ακριβώς πριονωτό το γράφημα απλά έχει κάποιες παύσεις σαν μοτίβο 35 δουλεύει 5 σταματαει

Το περίεργο είναι ότι ενώ μπορεί να κατέβει πιο χαμηλά δεν το κάνει και προτιμά να σβήσει για 5 λεπτά δουλεύοντας μόνο τον ανεμιστηρα.

ενδεχομενως να παίζει ρόλο και καμία άλλη ρύθμιση, το ψαχνω ακομα

Παντως δεν νομίζω έτσι να καίει περισσότερο γιατί όταν ξανά ανάβει το κάνει από τα χαμηλά watt.

Ισως να παίζει ρόλο και η υγρασία του χώρου δεν ξέρω. 

τουλαχιστον δεν αλλάζει τόσο η ατμόσφαιρα όταν σβήνει 

Το 7αρι που λες ίσως σε ένα καύσωνα να είναι ανεπαρκές και να δουλεύει υπερωρίες 

Τελικα βλέποντας τα σημερινά μάλλον αυτή η συμπεριφορά είναι όταν δουλεύει κοντά στο χαμηλό όριο , δηλαδή στα πολύ χαμηλά watt όταν υπερκαλύπτει τελικά τις απώλειες εύκολα και αναγκάστηκα κλείνει για να μην πέσει πολύ η θερμοκρασία. Το κάνει κάτω από τα 110watt με τις χθεσινές συνθήκες και εχωντας να δουλεύει παράλληλα το 24αρι στο σαλονι και το άλλο ίδιο 9αρι στο άλλο δωμάτιο.

IMG_8900.png

Καλησπέρα σας! Σε inventor legend μπορώ να δω και εγώ την κατανάλωση με την εφαρμογή την εργοστασιακή η πρέπει να κατεβάσω κάποια άλλη; Ευχαριστώ πολύ 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μετράς watts;

Δεν έχω ακόμα δυνατότητα. Εάν προμηθευτώ κάποια συσκευή για το σκοπό αυτό θα ενημερώσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...