Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Καλησπέρα παρέα, μια γρήγορη ερώτηση που κάποτε θυμάμαι έχει συζητηθεί αλλά δεν το βρίσκω. Ρωτάει φίλος ποια η διαφορά μεταξύ 

Toshiba Edge White RAS-B13G3KVSG-E/RAS-13J2AVSG-E1

και

Toshiba Shorai Edge RAS-B13J2KVSG-E/RAS-13J2AVSG-E

Είναι τα ίδια και απλά το έλεγαν shorai edge ενώ τώρα edge white? Ίδια χαρακτηριστικά νομίζω βλέπω.

Το edge white είναι το πιο νέο μοντέλο της σειράς. Ουσιαστικά είναι σχεδόν το ίδιο μηχάνημα από επιδόσεις ( δεν είμαστε και μέσα αλλά όποιος θέλει συγκρίνει τα parts lists). Το νέο έχει στάνταρ wifi και τη νεότερη smart πλατφόρμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, 

Μου θυμίζει κάποιος, αν θέλω να κάνω έναν express καθαρισμό στοιχείων και φίλτρων, σε ποια λειτουργία το βάζω ώστε να στεγνώσουν τα στοιχεία άμεσα; 

Φαντάζομαι ζεστό ώστε να ζεσταθουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Papakitou είπε

Καλησπέρα, 

Μου θυμίζει κάποιος, αν θέλω να κάνω έναν express καθαρισμό στοιχείων και φίλτρων, σε ποια λειτουργία το βάζω ώστε να στεγνώσουν τα στοιχεία άμεσα; 

Φαντάζομαι ζεστό ώστε να ζεσταθουν; 

Στον ανεμιστήρα στο τέρμα 

τα φίλτρα αμα τα πλύνεις (αυτά που πλενον5αι ) αστα να στεγνώσουν έξω από το κλιματιστικό 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα ήθελα τις προτάσεις σας για δωμάτιο αμόνωτο 15 m3 στην Αττική (Αχαρνές). Θέρμανση - ψύξη. Στον υπολογισμό θερμικών απωλειών έβγαλε 11468 btu. Κοντά στα 700ευρώ. 

Εάν υπάρχει κάτι από Πλαίσιο για να εκμεταλλευτούμε και την επιστροφή της Eurobank θα ήταν καλοδεχούμενο. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. 700-800€
  2. Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: κατα προτίμηση μεγάλη αλυσίδα , που ίσως να μπορούμε να εκμεταλλευτούμε και καμια προσφορα
  4. 70% ψύξη / 30% θέρμανση
  5. Για ψύξη κυρίως , για θέρμανση υπάρχει καλοριφέρ όταν με το καλό χριεαστεί.
  6. Καλοριφέρ.
  7. Σαλονοκουζίνα σε μικρό διάρι
  8. Νέα φιλαδέλφεια ,περίπου 100μ υψόμετρο, μέγιστες καλοκαίρι πάνω από 39-40. 
  9. -
  10. κουφώματα αλουμινίου,πολυκατοικία του 2006 , γωνιακό.
  11. Θερμικές Απώλειες
    7925.09Watt
    6815.58KCal/h
    161.74Watt/m2
    139.09KCal/h/m2
     

Προσοχή:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.bestprice.gr/to/147951618/tcl-miracle-iii-09chsdtpg21i-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa-me-wi-fi.html?from=2158590396&seq=1&bpref=itemPage

 

Ξέρουμε γιατί έχει τόση μεγάλη διαφορά ο πιο φτηνός με το 2ο πιο φτηνό?

Επίσης γνωρίζουμε αν κάνουν καλή εγκατάσταση /συντήρηση από το 'mpakis.gr'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, neksid89 είπε

https://www.bestprice.gr/to/147951618/tcl-miracle-iii-09chsdtpg21i-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa-me-wi-fi.html?from=2158590396&seq=1&bpref=itemPage

 

Ξέρουμε γιατί έχει τόση μεγάλη διαφορά ο πιο φτηνός με το 2ο πιο φτηνό?

Επίσης γνωρίζουμε αν κάνουν καλή εγκατάσταση /συντήρηση από το 'mpakis.gr'

Για ρίξε μια ματιά στο μπανερ του tclgreece.gr και θα λυθεί η απορία σου. Μακριά.

47 λεπτά πριν, panoszavra είπε

Καλησπέρα. Θα ήθελα τις προτάσεις σας για δωμάτιο αμόνωτο 15 m3 στην Αττική (Αχαρνές). Θέρμανση - ψύξη. Στον υπολογισμό θερμικών απωλειών έβγαλε 11468 btu. Κοντά στα 700ευρώ. 

Εάν υπάρχει κάτι από Πλαίσιο για να εκμεταλλευτούμε και την επιστροφή της Eurobank θα ήταν καλοδεχούμενο. Ευχαριστώ. 

Fujitsu. Είμαι εκτός. Αυτό που από 699 πάει ~480€ εγκατεστημένο.

Edit Ααα 12αρι είπες. Κατάλαβες πάντως ε;

20 λεπτά πριν, SpEcTer είπε
  1. 700-800€
  2. Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: κατα προτίμηση μεγάλη αλυσίδα , που ίσως να μπορούμε να εκμεταλλευτούμε και καμια προσφορα
  4. 70% ψύξη / 30% θέρμανση
  5. Για ψύξη κυρίως , για θέρμανση υπάρχει καλοριφέρ όταν με το καλό χριεαστεί.
  6. Καλοριφέρ.
  7. Σαλονοκουζίνα σε μικρό διάρι
  8. Νέα φιλαδέλφεια ,περίπου 100μ υψόμετρο, μέγιστες καλοκαίρι πάνω από 39-40. 
  9. -
  10. κουφώματα αλουμινίου,πολυκατοικία του 2006 , γωνιακό.
  11. Θερμικές Απώλειες
    7925.09Watt
    6815.58KCal/h
    161.74Watt/m2
    139.09KCal/h/m2
     

Προσοχή:

50τμ είναι ο χώρος ή όλο το σπίτι; Δες τις οδηγίες συμπλήρωσης του ερωτηματολογίου και ριχτο ξανά.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, neksid89 είπε

https://www.bestprice.gr/to/147951618/tcl-miracle-iii-09chsdtpg21i-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa-me-wi-fi.html?from=2158590396&seq=1&bpref=itemPage

 

Ξέρουμε γιατί έχει τόση μεγάλη διαφορά ο πιο φτηνός με το 2ο πιο φτηνό?

Επίσης γνωρίζουμε αν κάνουν καλή εγκατάσταση /συντήρηση από το 'mpakis.gr'

Μακριααααααααα !!!! ολη η εννοια της λαμογιας ταχα μου τα εχει ολα διαθεσιμα και προτεινει σαπακια. 

πληρωνεις για παραγγελια και παρακαλας για επιστροφη χρηματων μετα....

Επεξ/σία από OverclockerReborn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, nellos είπε

GREE Pular GRC-181 QI/KPL-N6 18000 Btu
 

Για αυτο τι αποψη εχετε; Σαν μηχανημα ειναι οικονομικο;

Δες το παρακάτω διάγραμμα ( ουσιαστικά έχει ίδιες επιδόσεις με το GWH18AUDXD-K6DNA1A σε ψύξη).

Αξιοπρεπές σε ψύξη. Σαν gree θα είναι μετριότατο σε θέρμανση.

pubchart?oid=1233792029&format=image

Από gree καλύτερες επιδόσεις έχει το gree clivia ( GWH18AUDXE-K6DNA1A), αυτό με το 4,56 seer αλλά δεν το βλέπω στην ελληνική αγορά.

Αν θέλεις και άλλες προτάσεις συμπλήρωσε αυτό ->

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, liakjim είπε

Φίλος μου έστειλε διάγραμμα κατανάλωσης ενός midea all easy pro 18000btus με 32-33C εξωτερική:

Screenshot_2024-06-03-22-36-16-97_c3a231

 

Αυτά τα πριόνια είναι όντως του μηχανήματος ή κάτι λάθος στις μετρήσεις; Γιατί όμως να τα κάνει; ψύξη συμπιεστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim

Το χτυπάω?! 

https://www.praktiker.gr/m/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-inverter-10000btu-134458

Μιας και έχω και τα Arata μήπως παίζουν και με Wi-Fi αργότερα παρέα όλα μαζί?! 

Επεξ/σία από ~Joker~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αυτά τα πριόνια είναι όντως του μηχανήματος ή κάτι λάθος στις μετρήσεις; Γιατί όμως να τα κάνει; ψύξη συμπιεστή;

Κλασική εικόνα midea. Τα ίδια κάνει και το δικό μου carrier καθώς και όλα τα μιντεοειδή που έχουν δείξει και άλλα μέλη. Πρέπει να είναι για λίπανση του συμπιεστή ή κάτι τέτοιο.

17 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

@liakjim

Το χτυπάω?! 

https://www.praktiker.gr/m/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-inverter-10000btu-134458

Μιας και έχω και τα Arata μήπως παίζουν και με Wi-Fi αργότερα παρέα όλα μαζί?! 

Δεν κατάλαβα αυτό με το wifi. Πάντως είναι καλή η τιμή για επώνυμο και ποιοτικό 9άρι, αθόρυβο, με καλή εγγύηση, μέτρια απόδοση σε ψύξη και καλό σε θέρμανση. Το θεωρώ καλό deal.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...