Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, nellos είπε

Ναι μόνο ψύξη. Θέρμανση μόνο σε έκτακτη ανάγκη και αν.  Οπότε για το  midea?  και εγώ προσ τα εκεί κλείνω

Για κλίμα Αττικής δίνει εξαιρετικό seer. Δεν έχω στοιχεία Θεσσαλονίκης, αλλά δεν πιστεύω ότι θα απέχει σημαντικά.

Αν θα έπαιζες και σοβαρά θέρμανση, πηδάς τους 3 πρώτους κινέζους και πηγαίνεις στο mitsubishi heavy (4ο από δεξιά):

pubchart?oid=1558716294&format=image

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κυρίως ψύξη; Δλδ θα παίξει και θέρμανση; Αν ναι και αν παίξει αρκετά θέρμανση, κανένα από τα 3. Αν παίξεις 90% ψύξη, θα πήγαινα στο midea.

Μπορείς να το αναλύσεις λίγο; Εκεί σκεφτόμουν να σε πήγαινα.

Ras 10. 9αρι έχει τριγμούς στη θέρμανση η εσωτερική μονάδα.. Η πλακέτα της εσωτερικής είχε έντονο coil whine ένας πυκνωτής, σε συνθήκες ύπνου (κρεβατοκάμαρα) δεν παλευόταν, η αντιπροσωπεία το αναγνωρίζει αλλά δεν αντικαθιστά την πλακέτα, ήρθε και μου έβαλε ένα πλαστικό sleeve (πραγματικά προφυλακτικό) στον συγκεκριμένο πυκνωτή με ειδικές οδηγίες από την toshiba το θέμα αυτό λύθηκε δεν ακούγεται πλέον. Έχουν τύχει φορές να έχει σταματήσει να δουλεύει γιατί έπιασε θερμοκρασία ζητούμενη (έχει ανέβει η περσίδα πάνω) και να ζητήσω 2-3 βαθμούς διαφορά και να μη θέλει να πάρει μπρος... Κανονικά έπρεπε και 1-2 βαθμούς διαφορά προς τα πάνω ή κάτω να ζητήσω (ανάλογα αν είναι σε ψύξη ή θέρμανση) να ξεκινήσει.. Ενώ με power off - αναμονή 5 λεπτά - power on ξεκινάει κανονικά σε αυτή τη διαφορά που του ζήτησα πριν και δεν ξεκίνησε (σαν να ξυπνάει).. Δε κατανοώ τη συμπεριφορά αυτή. 

Ras13. 12αρι τρίζει λιγότερο στη θέρμανση, δεν έχει coil whine καθόλου, δεν έχω παρατηρήσει συμπεριφορές αρνητικές (αλλά δε ζητάω διακυμάνσεις κλπ γιατί είναι σαλόνι και απλά παίζει σε κάτι συγκεκριμένο δεν κάνω αλλαγές όπως κάνουμε κατά τη διάρκεια του ύπνου ή πριν κλπ.) 

Και τα 2 είναι στον τοίχο σε βάση Γ (συμπαγή όχι σπαστή) με silentblocks, 3 μέτρα χαλκό τυλιγμένο πίσω από την πλάτη της εξωτερικής (χωρίς να ακουμπάει στον τοίχο) και τοποθετήθηκαν με κενό αέρα κανονικά. Παρόλα αυτά όταν παίρνει μπρος για το πρώτο 5-10 λεπτά που δίνει στροφές φουλ και το ένα και το άλλο κάνει το σπίτι από τη μέσα μεριά τρελό βουητό σα να παίρνει μπροστά f16 που σταδιακά μειώνεται σε μπάσο ήχο όσο ρίχνει στροφές και μετά ακούγεται πολύ λιγότερο έως καθόλου.. Δεν ξέρω αν ευθύνεται η γενική σάπια τοιχοποιία και μόνωση του σπιτιού γιατί και από πλευράς ηχομόνωσης είναι κλάφτα ή φταίει κάτι άλλο σε φτερωτές. Αλλά μετάνιωσα που δε τα έβαλα πάτωμα. 

Και σίγουρα το χειμώνα η κατανάλωση μου σε ρεύμα είναι συν 50% πάνω σε σχέση με το καλοκαίρι λειτουργώντας τα. 

Επεξ/σία από ~Joker~
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Ras 10. 9αρι έχει τριγμούς στη θέρμανση η εσωτερική μονάδα.. Η πλακέτα της εσωτερικής είχε έντονο coil whine ένας πυκνωτής σε συνθήκες ύπνου (κρεβατοκάμαρα) δεν παλευόταν η αντιπροσωπεία το αναγνωρίζει αλλά δεν αντικαθιστά την πλακέτα ήρθε και μου έβαλε ένα πλαστικό sleeve (πραγματικά προφυλακτικό) στον συγκεκριμένο πυκνωτή με ειδικές οδηγίες από την toshiba το θέμα αυτό λύθηκε δεν ακούγεται πλέον. Έχουν τύχει φορές να έχει σταματήσει να δουλεύει γιατί έπιασε θερμοκρασία ζητούμενη (έχει ανέβει η περσίδα πάνω) και να ζητήσω 2-3 βαθμούς διαφορά και να μη θέλει να πάρει μπρος... Κανονικά έπρεπε και 1-2 βαθμούς διαφορά προς τα πάνω ή κάτω να ζητήσω (ανάλογα αν είναι σε ψύξη ή θέρμανση) να ξεκινήσει.. Ενώ με power off - αναμονή 5 λεπτά - power on ξεκινάει κανονικά σε αυτή τη διαφορά που του ζήτησα πριν και δεν ξεκίνησε (σαν να ξυπνάει).. Δε κατανοώ τη συμπεριφορά αυτή. 

Ras13. 12αρι τρίζει λιγότερο στη θέρμανση, δεν έχει coil whine καθόλου, δεν έχω παρατηρήσει συμπεριφορές αρνητικές (αλλά δε ζητάω διακυμάνσεις κλπ γιατί είναι σαλόνι και απλά παίζει σε κάτι συγκεκριμένο δεν κάνω αλλαγές όπως κάνουμε κατά τη διάρκεια του ύπνου ή πριν κλπ.) 

Και τα 2 είναι στον τοίχο σε βάση Γ (συμπαγή όχι σπαστή) με silentblocks, 3 μέτρα χαλκό τυλιγμένο πίσω από την πλάτη της εξωτερικής (χωρίς να ακουμπάει στον τοίχο) και τοποθετήθηκαν με κενό αέρα κανονικά. Παρόλα αυτά όταν παίρνει μπρος για το πρώτο 5-10 λεπτά που δίνει στροφές φουλ και το ένα και το άλλο κάνει το σπίτι από τη μέσα μεριά τρελό βουητό σα να παίρνει μπροστά f16 που σταδιακά μειώνεται σε μπάσο ήχο όσο ρίχνει στροφές και μετά ακούγεται πολύ λιγότερο έως καθόλου.. Δεν ξέρω αν ευθύνεται η γενική σάπια τοιχοποιία και μόνωση του σπιτιού γιατί και από πλευράς ηχομόνωσης είναι κλάφτα ή φταίει κάτι άλλο σε φτερωτές. Αλλά μετάνιωσα που δε τα έβαλα πάτωμα. 

Και σίγουρα το χειμώνα η κατανάλωση μου σε ρεύμα είναι συν 50% πάνω σε σχέση με το καλοκαίρι λειτουργώντας τα. 

Μακάρι να είχαμε τέτοιο εξαιρετικό feedback.

Πάντως μου κάνει εντύπωση. Ο αδερφός μου έχει yukai 10άρι, πραγματικά ψάχνεις να βρεις τι λειτουργεί και σε ζεσταίνει. Και έχω κοιμηθεί στο δωμάτιο αυτό. Και άψογη συμπεριφορά σε επίτευξη θερμοκρασίας.

Αν έχεις eurobank visa, το παρακάτω θα σου βγει στα 480€ εγκαταστημένο:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-asyg09kmce-aoyg09kmcc-klimatistiko-9-000-btu-h_3959651

Και ξεπερνάει ένα τσικ τα yukai/atxc25d ενώ θα πρέπει να είναι σχεδόν ισάξια σε θέρμανση (κοντινά scop):

pubchart?oid=439475067&format=image

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μακάρι να είχαμε τέτοιο εξαιρετικό feedback.

Πάντως μου κάνει εντύπωση. Ο αδερφός μου έχει yukai 10άρι, πραγματικά ψάχνεις να βρεις τι λειτουργεί και σε ζεσταίνει. Και έχω κοιμηθεί στο δωμάτιο αυτό. Και άψογη συμπεριφορά σε επίτευξη θερμοκρασίας.

Αν έχεις eurobank visa, το παρακάτω θα σου βγει στα 480€ εγκαταστημένο:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-asyg09kmce-aoyg09kmcc-klimatistiko-9-000-btu-h_3959651

Και ξεπερνάει ένα τσικ τα yukai/atxc25d ενώ θα πρέπει να είναι σχεδόν ισάξια σε θέρμανση (κοντινά scop):

pubchart?oid=439475067&format=image

Τριγμούς όταν λέω δεν εννοώ Toyotomi, αλλά δεν ισχύει το δεν κάνει κιχ είναι toshiba.. θα ακούσεις κανα κλακ κλακ  αραιά και που ανα καμία 2 ώρες .. Ο ανεμιστήρας του πάντως όντως είναι αθόρυβος ειδικά στην πρώτη και δεύτερη σκάλα ακούω μόνο την έξω μονάδα.. Eurobank έχω αλλά mastercard όχι visa.. Μόνο με visa είναι?! Επίσης βλέπω το wifi και αυτό το έχει έξτρα module 100€.. 

To Yukai αν δεις και στο σκρουτζ αξιολογήσεις είναι όλες διθυραμβικές, παρότι εμφανισιακά είναι τα ίδια το Arata έχει άσχημες αξιολογήσεις και αναφέρουν και δικά μου θέματα και συμφωνούν πολλοί τσεκ. 

https://www.skroutz.gr/s/37065226/Toshiba-Arata-RAS-10CAVG-E-RAS-B10CKVG-E-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-WiFi.html#reviews

 

Λες να κοιτάξω καλύτερα το Fujitsu ή το Yukai..? Σε Arata φοβάμαι να ξαναπάω δε ξέρω.. Δε ξέρω καν ποια είναι η διαφορά τους δηλαδή.. Yukai Arata 

Επεξ/σία από ~Joker~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Τριγμούς όταν λέω δεν εννοώ Toyotomi, αλλά δεν ισχύει το δεν κάνει κιχ είναι toshiba.. θα ακούσεις κανα κλακ κλακ  αραιά και που ανα καμία 2 ώρες .. Ο ανεμιστήρας του πάντως όντως είναι αθόρυβος ειδικά στην πρώτη και δεύτερη σκάλα ακούω μόνο την έξω μονάδα.. Eurobank έχω αλλά mastercard όχι visa.. Μόνο με visa είναι?! Επίσης βλέπω το wifi και αυτό το έχει έξτρα module 100€.. 

To Yukai αν δεις και στο σκρουτζ αξιολογήσεις είναι όλες διθυραμβικές, παρότι εμφανισιακά είναι τα ίδια το Arata έχει άσχημες αξιολογήσεις και αναφέρουν και δικά μου θέματα και συμφωνούν πολλοί τσεκ. 

https://www.skroutz.gr/s/37065226/Toshiba-Arata-RAS-10CAVG-E-RAS-B10CKVG-E-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-WiFi.html#reviews

 

Λες να κοιτάξω καλύτερα το Fujitsu ή το Yukai..? Σε Arata φοβάμαι να ξαναπάω δε ξέρω.. Δε ξέρω καν ποια είναι η διαφορά τους δηλαδή.. Yukai Arata 

Δεν είμαστε μέσα στα μηχανήματα αλλά στα χαρακτηριστικά τους είναι ολόιδια. Να έχουν διαφορές μεταξύ τους σαν ειδική γραμμή διανομής; Ποιος ξέρει; Τα έχω δει στο Σκρουτζ. Δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είμαστε μέσα στα μηχανήματα αλλά στα χαρακτηριστικά τους είναι ολόιδια. Να έχουν διαφορές μεταξύ τους σαν ειδική γραμμή διανομής; Ποιος ξέρει; Τα έχω δει στο Σκρουτζ. Δεν ξέρω.

Μία απορία μιας και δεν έχω ειδικές γνώσεις.. Τα Fujitsu και Yukai που πρότεινες με ποιο κριτήριο είναι καλύτερα αυτού?! https://www.skroutz.gr/s/35655877/Midea-Xtreme-Save-2022-AG1-09NXD6-I-AG1-09NXD6-O-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

Και στον πίνακα είναι αρκετά παραπάνω το midea?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ~Joker~ είπε

Μία απορία μιας και δεν έχω ειδικές γνώσεις.. Τα Fujitsu και Yukai που πρότεινες με ποιο κριτήριο είναι καλύτερα αυτού?! https://www.skroutz.gr/s/35655877/Midea-Xtreme-Save-2022-AG1-09NXD6-I-AG1-09NXD6-O-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

Και στον πίνακα είναι αρκετά παραπάνω το midea?!

Ναι το Midea ( 4,51 seer ) δείχνει ένα τσικ πιο αποδοτικό σε ψύξη από το Fujitsu (4,47 seer ),  αν και πρακτικά ελάχιστη διαφορά και ένα κλικ πιο πάνω από το Yukai (seer 3,92 ) .

Το θέμα με τα midea είναι ότι στη θέρμανση θα σε δαγκώσουν από άποψη οικονομίας. Σε συνθήκες εργαστηρίου δίνει το scop αλλά στην πράξη, τόσο από δικές μου μετρήσεις, όσο και από λοιπά μέλη, δεν θέλουν να κατεβαίνουν σε watts, οπότε εκτός από φαινόμενα on-off και πιθανώς τριγμούς από διαστολές, τελικά δεν είναι αποδοτικά.

Γενικά για θέρμανση αποφεύγουμε να προτείνουμε οτιδήποτε εκ Κίνας βλέπε midea, gree, aux, tcl, haier και φασονάκια πχ bosch, carrier, inventor, toyotomi, morris κτλ και γενικά οτιδήποτε έχει υψηλότερο φορτίο σχεδιασμού σε θερμό υψηλότερο από το αντίστοιχο σε average ( από αυτό υποψιαζόμαστε ότι παίζει τέτοιο σενάριο). 

Πχ σύγκρινε αυτό

image.png.11bfdd5d7fa6ef94c3dd1709eedc771e.png

με αυτό

image.png.970de73aeb66fd6911f35d635c51ee5b.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, liakjim said:

Μακάρι να είχαμε τέτοιο εξαιρετικό feedback.

Πάντως μου κάνει εντύπωση. Ο αδερφός μου έχει yukai 10άρι, πραγματικά ψάχνεις να βρεις τι λειτουργεί και σε ζεσταίνει. Και έχω κοιμηθεί στο δωμάτιο αυτό. Και άψογη συμπεριφορά σε επίτευξη θερμοκρασίας.

Αν έχεις eurobank visa, το παρακάτω θα σου βγει στα 480€ εγκαταστημένο:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-asyg09kmce-aoyg09kmcc-klimatistiko-9-000-btu-h_3959651

Και ξεπερνάει ένα τσικ τα yukai/atxc25d ενώ θα πρέπει να είναι σχεδόν ισάξια σε θέρμανση (κοντινά scop):

pubchart?oid=439475067&format=image

Να ρωτήσω κάτι? Το γράφημα αυτό, έχεις επεξεργαστεί κάποιο αριθμό? Γιατί δέν δείχνει να συμπίπτει με τις ετικέτες των προιόντων.

Πχ. το src25zsx-w το εμφανίζεις ως 6,94 ενώ στον κατάλογο εμφανίζεται ως 10,3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teachertza είπε

Να ρωτήσω κάτι? Το γράφημα αυτό, έχεις επεξεργαστεί κάποιο αριθμό? Γιατί δέν δείχνει να συμπίπτει με τις ετικέτες των προιόντων.

Πχ. το src25zsx-w το εμφανίζεις ως 6,94 ενώ στον κατάλογο εμφανίζεται ως 10,3.

Σχετικό info στο τέλος του sticky.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχω χαθεί, διαβαζω το thread και έχω πελαγώσει. ψάχνω για κλιματιστικά 1x24K BTU  και 2x9K BTU για το σπίτι Αττική.

Κυρίως για ψύξη. Με ενδιαφέρει να είναι αξιόπιστα κυρίως και φυσικά η κατανάλωση. Wifi σίγουρα. Μεσαία κατηγορία τιμών. 

Έχω ξεχωρίσει τα εξής:

Midea Midea All Easy Pro

Toyotomi Izuru

Mitsubishi Heavy (έχετε να προτείνετε ?) 

Inventor αξίζουν ?

Επεξ/σία από Tsino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι το Midea ( 4,51 seer ) δείχνει ένα τσικ πιο αποδοτικό σε ψύξη από το Fujitsu (4,47 seer ),  αν και πρακτικά ελάχιστη διαφορά και ένα κλικ πιο πάνω από το Yukai (seer 3,92 ) .

Το θέμα με τα midea είναι ότι στη θέρμανση θα σε δαγκώσουν από άποψη οικονομίας. Σε συνθήκες εργαστηρίου δίνει το scop αλλά στην πράξη, τόσο από δικές μου μετρήσεις, όσο και από λοιπά μέλη, δεν θέλουν να κατεβαίνουν σε watts, οπότε εκτός από φαινόμενα on-off και πιθανώς τριγμούς από διαστολές, τελικά δεν είναι αποδοτικά.

Γενικά για θέρμανση αποφεύγουμε να προτείνουμε οτιδήποτε εκ Κίνας βλέπε midea, gree, aux, tcl, haier και φασονάκια πχ bosch, carrier, inventor, toyotomi, morris κτλ και γενικά οτιδήποτε έχει υψηλότερο φορτίο σχεδιασμού σε θερμό υψηλότερο από το αντίστοιχο σε average ( από αυτό υποψιαζόμαστε ότι παίζει τέτοιο σενάριο). 

Πχ σύγκρινε αυτό

image.png.11bfdd5d7fa6ef94c3dd1709eedc771e.png

με αυτό

image.png.970de73aeb66fd6911f35d635c51ee5b.png

Fujitsu ή Yukai η προσωπική σου επιλογή?! Και που το βρίσκω αν γνωρίζεις με εγκατάσταση καλύτερα και ταβάνι τα 600€?! 

Επίσης πονάει το θέμα του wifi γιατί είναι έξτρα 100 ευρώ και θέλω να έχω έλεγχο χωρίς μπες βγες στο δωμάτιο.. ο ιονιστης για παιδικό δωμάτιο θεωρείς είναι απαραίτητος ή όχι?! Κάτι άλλο να παρέχει Wi-Fi ιονιστη και να είναι αποδοτικά παραπλήσιο στη θέρμανση στα Yukai και Fujitsu εκεί ταβάνι 600 με εγκατάσταση υπάρχει?! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Tsino είπε

ψάχνω για κλιματιστικά 1x24K BTU  και 2x9K BTU για το σπίτι Αττική.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

 

49 λεπτά πριν, digitalarchive είπε

παιζει κανα κλιματιστικο 12άρι με δωρεαν εγκατάσταση

μεχρι 450?470?

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

18 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Fujitsu ή Yukai η προσωπική σου επιλογή?!

Θα πρέπει να τα ζυγίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, liakjim said:

Είναι απαραίτητο το ερωτηματολόγιο ? Ξέρω τα btu που χρειάζομαι. συγκεκριμένες μάρκες και  μοντέλα ρωτάω για αξιοπιστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παρέα, μια γρήγορη ερώτηση που κάποτε θυμάμαι έχει συζητηθεί αλλά δεν το βρίσκω. Ρωτάει φίλος ποια η διαφορά μεταξύ 

Toshiba Edge White RAS-B13G3KVSG-E/RAS-13J2AVSG-E1

και

Toshiba Shorai Edge RAS-B13J2KVSG-E/RAS-13J2AVSG-E

Είναι τα ίδια και απλά το έλεγαν shorai edge ενώ τώρα edge white? Ίδια χαρακτηριστικά νομίζω βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...