Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είχα κλειστά παράθυρα και πατζούρια από το πρωί . Κράτησε θερμοκρασία, αλλά το μεσημέρι ένιωθα ζέστη παρόλο που μέσα στον χώρο είχε 25.6C.

Αιτία η σχετική υγρασία που χαλούσε το Thermal comfort.

Μπήκε το asyg24kmta σε λειτουργία αφύγρανσης, έπεσε η σχετική υγρασία, έπεσε το dew point κάτω από 16C , το humidex έδειξε "comfort" από "ok for most, but humid" και με μικρή μείωση της θερμοκρασίας (25.1C), πλέον νιώθεις τέλεια στον χώρο.

image.png.eb4fec4b9a3ad8e2cfeda5a6b54bb53f.png

image.png.8a0e8b909e35161f37699d56a75c4dc1.png

Το asyg24kmta σε λειτουργία αφύγρανσης βγάζει παγωμένο αέρα στους 10C (κάτω από το σημείο δρόσου, οπότε έτσι κάνει αφύγρανση) :

image.png.e47f18edc711d106da6dcbbb7ad09d04.png

Αν λοιπόν το καλοκαίρι νιώθετε δυσφορία μέσα στον χώρο με λειτουργία ψύξης, δοκιμάστε αφύγρανση.

καίει τελικά παραπάνω ή λιγότερο απο ψύξη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim χθες με 26 μέσα στο σπίτι και τρομερή υγρασία (μπορεί 80%), είπα να δοκιμάσω το SRK63ZR-W στην αφυγρανση, το έβαλα λοιπόν DRY στους 24, περσίδα πάνω. Δουλεύει πολύ χαμηλά watt, με πολύ χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα, αλλά ενώ μετά από 3 ώρες έπεσε στους 25, πάλι ένιωθα το σπίτι "υγρό", το γύρισα στην ψύξη στους 24 και έπεσε στους 24.5, νιώθοντας πολύ πιο "στεγνό" το σπίτι, κάνω κάτι λάθος; φυσικά έδωσε γκάζια ο ανεμιστήρας στην ψύξη, ενώ στην αφυγρανση νόμιζες πως είναι σβηστό (από θέμα θορύβου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2024 στις 9:13 ΜΜ, ASFE είπε

Καλησπερα.

Urgent αλλαγη γιατι τοσα χρονια ειμαι με μια μπακατελα των 230 ευρ αγορασμενο απο καρφουρ. 🤡

 

Ρε παιχτη το ιδιο εχουμε firstline ή καπως ετσι δεν λεγεται?

Αγορα εδω και πανω απο 20 χρονια και το ρημαδι δεν λεει να πεθανει ,απεθαντο λεμε.Ειναι και τσακμακι το μαμημενο με το που το ανοιγεις σου ριχνει κρυο αερα σε 5 δευτερολεπτα .

Το ειχαμε παρει με δραχμες αν θυμαμαι καλα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, marioboni said:

τι λέει παίδες;ανάψαμε κλιματισμό;

Nope.

Untitled.jpg

Mόλις μαζέψαμε το πάπλωμα και για μεσημέρι kerosun.:lol:

image.jpeg

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Manefs23 είπε

ωραίο app. Φίλε είσαι με φωτοβολταϊκα στο σπίτι σου; 

 

Όχι.

2 ώρες πριν, korakios είπε

καίει τελικά παραπάνω ή λιγότερο απο ψύξη ?

Ναι.

16 λεπτά πριν, gangel είπε

Για το ASYG18KMTE/AOYG18KMTA ισχύει το ελάχιστο μήκος 3μ για σωλήνα χαλκού; 

Ναι.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Εχω δει ολα αυτα που γραφετε και τον οδηγο για αγορα. Δυστυχως δεν εχω πολυ χρονο και εχω αποφασισει να βαλω ενα κλιματιστικο σε ενα σπιτι που νοικιαζω. Οο επιλογες που εχω καταληξει ειναι οι εξης

Inventor Legend LDVI-24WFI/LDVO-24 Κλιματιστικό 24.000 BTU/h

Midea All Easy Pro Series AEP2-24NXD6-I/O 

Toyotomi Izuru All DC TRN/TRG 2371ZR Κλιματιστικό 24.000 BTU/h

Θα τοποθετηθει στην σαλοκουζινα περιμενοντας να φτασει στο υπνοδωματιο. Ποιο να επιλεξω; Κυριως για ψυξη θα χρησιμοποιηθει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το yukai 24K βλέπω ότι με ταχύτητα fix 2 στον ανεμιστήρα, παίζει ελάχιστα κάπου 340-350W, λίγο πάνω από τα ελάχιστα που λέει στο data books (γύρω από τα 300W για γύρω από τους 32C)

image.png.7f6e9ab01518c368aef44c3f80d1508c.png

image.png.43e8a9ecd2e8fbd1990b15404f45e0e4.png

 

Από την άλλη το 12άρι Μορισάκι (φασόν tcl ), δείχνει την ικανότητά του να κατεβαίνει πολύ χαμηλά, στα 75W ->

image.png.6be1dc908b0c194f505379ee0c6bb278.png

 

4 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

@liakjim χθες με 26 μέσα στο σπίτι και τρομερή υγρασία (μπορεί 80%), είπα να δοκιμάσω το SRK63ZR-W στην αφυγρανση, το έβαλα λοιπόν DRY στους 24, περσίδα πάνω. Δουλεύει πολύ χαμηλά watt, με πολύ χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα, αλλά ενώ μετά από 3 ώρες έπεσε στους 25, πάλι ένιωθα το σπίτι "υγρό", το γύρισα στην ψύξη στους 24 και έπεσε στους 24.5, νιώθοντας πολύ πιο "στεγνό" το σπίτι, κάνω κάτι λάθος; φυσικά έδωσε γκάζια ο ανεμιστήρας στην ψύξη, ενώ στην αφυγρανση νόμιζες πως είναι σβηστό (από θέμα θορύβου)

Περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim

~Ανώτατο διαθέσιμο πόσο 400-600 (με τοποθέτηση)
~Νέα αγορά
~Αδιάφορο κατάστημα αγοράς με ενδιαφέρει μόνο να είναι η εγκατάσταση στο σύνολο της τιμής είτε αφορά συσκευή από αλυσίδα που την κάνει δώρο είτε κάποια καλύτερη συσκευή σε καλύτερη τιμή από εμπόριο και να βγάνει στο σύνολο μαζί με εγκατάσταση.
~Χρήση κλιματιστικού 50-50 με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η θέρμανση μιας και το σπίτι παρότι Χαλάνδρι έχει κακές μονώσεις και δεν λειτουργώ γιαυτό το λόγο φυσικό αέριο ιδιαίτερα γιατί ξεφεύγει οικονομικά η κατάσταση..
~Χώρος τοποθέτησης κρεβατοκάμαρα παιδιού 10 μηνών.
~Τοποθεσία άνω Χαλάνδρι Αθήνα με ελάχιστη 4 βαθμούς χειμώνα και καλοκαίρι 33-35. Η υγρασία συνήθως κυμαίνεται σε μεσαίες καταστάσεις αλλά χρησιμοποιώ αφυγραντήρες Kullhaus όταν πάει να ξεφύγει, καθώς και υγραντήρα μιας και έχω θέμα με ιγμορίτιδες και μου κάνει το ξηρό κλίμα που δημιουργεί το κλιματιστικό.
~Ιδανικά με ενδιαφέρει το Wi-Fi (για να μπορώ να το χειρίζομαι και ασύρματα να ελέγχω πλήρως την κατάσταση στο δωμάτιο του μωρού, καθώς και ο ιονιστής μιας και πρόκειται για μωρό αν θεωρείται (που πιστεύω ναι) απαραίτητο .. 
~Από θέμα μονώσεων το σπίτι έχει θέματα τα αλουμίνια είναι τα κλασικά συρόμενα 20ετιας και βάλε και τα κουφώματα επίσης κλασικές παλιές πόρτες. Η τοιχοποιία είναι τούβλο κενό τούβλο, ταβάνι 2.70 ύψος. Αλλά το κυριότερο θέμα είναι πως το δωμάτιο το συγκεκριμένο είναι: το ταβάνι/το μπαλκόνι των από πάνω, το πάτωμα /πυλωτή (όπως και σχεδόν όλο το σπίτι 115τμ) και 2 εκ των 4 τοίχων εξωτερικοί (δηλαδή αέρας) . Άρα φουλ εκτεθειμένο. Είναι ενοίκιο οπότε δεν έχουν γίνει θερμοπροσόψεις και μονώσεις από κάτω στην πυλωτή (ούτε προβλέπεται).
~Ιδανικά με ενδιαφέρει και η ενεργειακή κλάση και οι καταναλώσεις καθώς και θα δουλεύει χειμώνα καλοκαίρι μαζί με τα 2 toshiba Arata ένα 13 και ένα 10 που έχω σε σαλόνι και κρεβατοκάμαρα δική μου.. Και μέχρι στιγμής έχω mixed feelings όσων αφορά επιδόσεις και καταναλώσεις. Κυρίως σε θέρμανση γιατί σε ψύξη είναι άψογα και πράγματι αθόρυβα. 
 

Εγώ είχα δει αυτό https://www.skroutz.gr/s/35655877/Midea-Xtreme-Save-2022-AG1-09NXD6-I-AG1-09NXD6-O-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Και είχα δει και το miracle iii που το προτείνετε συνέχεια αλλά σίγουρα περιμένω τις προτάσεις σας. 

Επεξ/σία από ~Joker~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nellos είπε

Καλησπερα σε ολους. Εχω δει ολα αυτα που γραφετε και τον οδηγο για αγορα. Δυστυχως δεν εχω πολυ χρονο και εχω αποφασισει να βαλω ενα κλιματιστικο σε ενα σπιτι που νοικιαζω. Οο επιλογες που εχω καταληξει ειναι οι εξης

Inventor Legend LDVI-24WFI/LDVO-24 Κλιματιστικό 24.000 BTU/h

Midea All Easy Pro Series AEP2-24NXD6-I/O 

Toyotomi Izuru All DC TRN/TRG 2371ZR Κλιματιστικό 24.000 BTU/h

Θα τοποθετηθει στην σαλοκουζινα περιμενοντας να φτασει στο υπνοδωματιο. Ποιο να επιλεξω; Κυριως για ψυξη θα χρησιμοποιηθει.  

Κυρίως ψύξη; Δλδ θα παίξει και θέρμανση; Αν ναι και αν παίξει αρκετά θέρμανση, κανένα από τα 3. Αν παίξεις 90% ψύξη, θα πήγαινα στο midea.

20 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε


μαζί με τα 2 toshiba Arata ένα 13 και ένα 10 που έχω σε σαλόνι και κρεβατοκάμαρα δική μου.. Και μέχρι στιγμής έχω mixed feelings όσων αφορά επιδόσεις και καταναλώσεις. Κυρίως σε θέρμανση γιατί σε ψύξη είναι άψογα και πράγματι αθόρυβα. 
 

Μπορείς να το αναλύσεις λίγο; Εκεί σκεφτόμουν να σε πήγαινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφετε συμβουλές για την επιλογή κλιματιστικού και για την εγκατάσταση. Νομίζω το πιο δύσκολο είναι το δεύτερο, δηλ. η επιλογή του σωστού εγκαταστάτη.

Παλιά υπήρχαν ιστοσελίδες, όπως ο texnitesonline.gr που οι τεχνίτες δέχονταν πραγματικές αξιολογήσεις από τους πελάτες, πολλές φορές αναλυτικές. Αν υπήρχαν πολλές αξιολογήσεις, έβλεπες ποιοι είναι άξιοι δεξιοτέχνες και συνεπείς και ποιοι όχι.  Τώρα η ελεύθερη πρόσβαση στις αξιολογήσεις έχει καταργηθεί. Όλο και χειρότερα.

Δεν ξέρω αν εσείς γνωρίζετε site που να λειτουργούν ακόμα έτσι, προς όφελος ημών των καταναλωτών.

Αξιολογήσεις εγκαταστατών από εσάς τους ίδιους, από προσωπική εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κυρίως ψύξη; Δλδ θα παίξει και θέρμανση; Αν ναι και αν παίξει αρκετά θέρμανση, κανένα από τα 3. Αν παίξεις 90% ψύξη, θα πήγαινα στο midea.

Ναι μόνο ψύξη. Θέρμανση μόνο σε έκτακτη ανάγκη και αν.  Οπότε για το  midea?  και εγώ προσ τα εκεί κλείνω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...