Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα 

Ηθελα να μου πείτε τι γνώμη σας. Θέλω για γνωστό μου ένα κλιματιστικό περισσότερο για ψύξη. εχω δει 4 κλιματιστικα αυτά nobu.haier.Sendo aris Sendo ikaros. 

Τι να προτιμήσω? σας ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Σε τί τιμές τα βρήκες?

Nobu 350 Haier 390 Sendo aris 385 Sendo ikaros 410 έχει το omnys 370

Επεξ/σία από aektzhs18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγινε απεγκατασταση κλιματιστικου για να παει σε αλλο χωρο, το ψυκτικο υγρο απο oτι καταλαβα συγεκντρωθηκε στην εξωτερικη μοναδα. Οταν γινει η εγκατασταση θα χρησιμοποιηθει το ιδιο και θα συμπληρωσουν? Οι σωληνες που πανε στην εξωτερικη θα αλλαχτουν, απο την εωτερικη μοναδα ο σωληνας μπορει να χρησιμοποιηθει ξανα η θελει και αυτος αντικατασταση?

Ευχαριστω,

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. 
για επώνυμο καλό 18αρι τι προτείνεται; Τα midea δείχνουν εξαιρετικά πάντως στα νούμερα. Είναι καλύτερα από fujitsu Daikin κτλ στην πράξη; Το θέλω για ψύξη. Επίσης είχα κακή εμπειρία με φουτζιτσου ήταν ιδιαίτερα θορυβώδη. Είναι ακόμα;

Επεξ/σία από teachertza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσθεσα κάποια 18άρια που βλέπω στο πλαίσιο στο διάγραμμα με τα seer για θερμοκρασίες Αττικής.

pubchart?oid=1233792029&format=image

Όπως βλέπετε, δυστυχώς όσοι ψάχνετε για μικτή χρήση δλδ ψύξη-θέρμανση, μάλλον θα πρέπει να αποφύγετε τα φθηνά daikin και mitsubishi. Έχουν χαμηλό seer. Νομίζω ότι θα πρέπει να ξεκινήσετε από το toshiba edge white και άνω για μια ικανοποιητική απόδοση σε ψύξη και θέρμανση. Προσωπικά θα στόχευα στο asyg18kmte για μέγιστη οικονομία σε θέρμανση και αρκετά καλή σε ψύξη, αν δεν θέλουμε απόλυτα αθόρυβο κλιματιστικό. Ίσως και στο Panasonic CS-Z50ZKEW(και το CS-Z50ΧKEW βγάζει ίδιο σκορ).

Αν κάποιος ψάχνει 100% ψύξη, νομίζω το midea easy pro θα πρέπει να είναι ασυναγώνιστο σε seer/€ .

ΥΓ1 Με τις τρέχουσες τιμές πλαισίου και με τις προσφορές και αν θέλουμε να πιστέψουμε την toyotomi χωρίς eurovent, τότε το sedai με τα κάτω από 900€ εγκατεστημένο, δεν είναι κακή περίπτωση , πάντα για ψύξη.

YΓ2 Όπως πάντα, πείτε όποιο άλλο θέλετε αρκεί να έχει eurovent.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας! 

Φανταστικό tread, κι ευχαριστούμε για την βοήθεια. 
Εχω υπολογίσει (attached οι απώλειες) πως για το σαλόνι μου που ειναι 27 τμ. θα χρειαστώ 21,2 BTUs/Hour.
Είναι μεγάλες γιατί έχει μονά τζάμια και είναι κάτω από ταράτσα.

Ο πατέρας μου με θορύβησε οτι λογω τετραγωνικών θα χτυπάει πολύ έντονα το 22άρι ή 24άρι.
Πιστεύεται ότι ειναι valid αυτό ή έχει να κάνει με την τοποθέτηση αυτό; (πχ. να μην ειναι απέναντι από καναπέ κλπ).

Σε κάθε περίπτωση γράφω εδώ επειδή έχω χαοθεί λίγο με τις επιλογές και δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να πάρω 22άρι ή 24άρι. Θα ήθελα να μας καλύψει για την θέρμανση (λογικά θα βασιστούμε μονο στα air condition μιας και η κεντρική θέρμανση έχει να ανοίξει χρόνια). Σαν budget θα προτιμούσα 1000-1200.

  • Σχετικά με τους άλλους χώρους ένα δωμάτιο (γραφείο) έχει ένα παλιότερο 9άρι, που θα κρατήσω. 
  • Το υπνοδωμάτιο θα πάρει ένα 12άρι που θα φέρω (το έχω ήδη)
  • Και σκέφτομαι το άλλο 12άρι να το βάλω στην κουζίνα (είναι μεγάλη, και εχει τζάμι παράθυρο και τζάμι πόρτα και φοβάμαι οτι θα θες μπουφάν το χειμώνα)
  • Το άλλο δωμάτιο θα το έχουμε με κλειστή πόρτα :P

Μια ακόμη ερώτηση ως προς το τι είναι καλή πρακτική. Να ανοίγεις όλες τις πόρτες και να λειτουργούν όλα τα κλιματιστικά η να τα απομονώνεις; 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας.

Screenshot 2024-05-30 at 1.34.53 AM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skyrios είπε

Καλημέρα σας! 

Φανταστικό tread, κι ευχαριστούμε για την βοήθεια. 
Εχω υπολογίσει (attached οι απώλειες) πως για το σαλόνι μου που ειναι 27 τμ. θα χρειαστώ 21,2 BTUs/Hour.
Είναι μεγάλες γιατί έχει μονά τζάμια και είναι κάτω από ταράτσα.

Ο πατέρας μου με θορύβησε οτι λογω τετραγωνικών θα χτυπάει πολύ έντονα το 22άρι ή 24άρι.
Πιστεύεται ότι ειναι valid αυτό ή έχει να κάνει με την τοποθέτηση αυτό; (πχ. να μην ειναι απέναντι από καναπέ κλπ).

Σε κάθε περίπτωση γράφω εδώ επειδή έχω χαοθεί λίγο με τις επιλογές και δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να πάρω 22άρι ή 24άρι. Θα ήθελα να μας καλύψει για την θέρμανση (λογικά θα βασιστούμε μονο στα air condition μιας και η κεντρική θέρμανση έχει να ανοίξει χρόνια). Σαν budget θα προτιμούσα 1000-1200.

  • Σχετικά με τους άλλους χώρους ένα δωμάτιο (γραφείο) έχει ένα παλιότερο 9άρι, που θα κρατήσω. 
  • Το υπνοδωμάτιο θα πάρει ένα 12άρι που θα φέρω (το έχω ήδη)
  • Και σκέφτομαι το άλλο 12άρι να το βάλω στην κουζίνα (είναι μεγάλη, και εχει τζάμι παράθυρο και τζάμι πόρτα και φοβάμαι οτι θα θες μπουφάν το χειμώνα)
  • Το άλλο δωμάτιο θα το έχουμε με κλειστή πόρτα :P

Μια ακόμη ερώτηση ως προς το τι είναι καλή πρακτική. Να ανοίγεις όλες τις πόρτες και να λειτουργούν όλα τα κλιματιστικά η να τα απομονώνεις; 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας.

Screenshot 2024-05-30 at 1.34.53 AM.png

Μπορείς να μας δείξεις και τις υπόλοιπες απαντήσεις στις ερωτήσεις της εφαρμογής απωλειών;

Επίσης απάντησε αν θέλεις στα παρακάτω -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά!
 

Αναφορά σε κείμενο

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1300ε με την εγκατάσταση (θα μπορούσα και με επιστροφή κλπ 1500-200) Αλλά δεν θέλω απαραίτητα να τα δώσω και όλα αν υπάρχει κάτι που να με καλύπτει και στα 1000 πχ. 
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:  Νέα αγορά.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Υπάρχει (παμπάλαιο) κλιματιστικό στο χώρο, άρα θα με διευκόλυνε να κερδίσω κάτι από την ανακύκλωση του. Δωρεάν εγκατάσταση θα με ενδιέφερε, αλλιώς θα ήθελα να είναι μέρος του budget η εγκατάσταση. 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): Και τα δύο αντιστοίχως. 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Καθημερινή χρήση
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Μόνο aircondition
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλόνι
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Νέα Φιλαδέλφεια, Αττική
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Θα μου άρεσε να είχε wifi, αλλά δεν το θεωρώ απαραίτητο. Για ιονιστή δεν ξέρω καθόλου, μάλλον good to have. Το αθόρυβο επίσης μου ακούγεται αρκετά καλό σαν feature. 
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Κοιτάει νότια. Είναι ψιλοτάβανο (2,90μ) έχει μια μπαλκονόπορτα με μεταλλικα (80s) κουφώματα και μονά τζάμια. 2 πόρτες (μια προς δωμάτιο, μια προς το υπόλοιπο σπίτι) και την πόρτα ασφαλείας (θα έχει μονωση).
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ .   6229

 

 

 

 

 

elith.gr_calc_stresults.php(iPhone XR) (1).png

Μάλλον είχα βάλει 22 βαθμούς πριν, για αυτό και η διαφορά στις απώλειες.
Επιπλέον δεν μου έπαιρνε το 0 παράθυρα, άρα έβαλα 1 και έβγαλα μια πόρτα.

Επεξ/σία από skyrios
πρόσθεσα και το screenshot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, skyrios είπε

Φυσικά!
 

 

elith.gr_calc_stresults.php(iPhone XR) (1).png

Μάλλον είχα βάλει 22 βαθμούς πριν, για αυτό και η διαφορά στις απώλειες.
Επιπλέον δεν μου έπαιρνε το 0 παράθυρα, άρα έβαλα 1 και έβγαλα μια πόρτα.

Οκ δεν βλέπω κάτι λάθος.

Έχεις eurobank visa;

Αν ναι στα 1143€ εγκατεστημένο -> https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/mitsubishi-heavy-zr-srk-src-63zr-w-b-klimatistiko-22-000-btu-h_4404300

Και 100€ ανακύκλωση από το παλιό.

Ελπίζω να το προλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ. Τρέχω!

Να ρωτήσω μόνο και για αυτά αν έχει κανείς καμία συμβουλή. 

Αναφορά σε κείμενο

 


Ο πατέρας μου με θορύβησε οτι λογω τετραγωνικών θα χτυπάει πολύ έντονα το 22άρι ή 24άρι.
Πιστεύεται ότι ειναι valid αυτό ή έχει να κάνει με την τοποθέτηση αυτό; (πχ. να μην ειναι απέναντι από καναπέ κλπ).

Σχετικά με τους άλλους χώρους ένα δωμάτιο (γραφείο) έχει ένα παλιότερο 9άρι, που θα κρατήσω. 

  • Το υπνοδωμάτιο θα πάρει ένα 12άρι που θα φέρω (το έχω ήδη)
  • Και σκέφτομαι το άλλο 12άρι να το βάλω στην κουζίνα (είναι μεγάλη, και εχει τζάμι παράθυρο και τζάμι πόρτα και φοβάμαι οτι θα θες μπουφάν το χειμώνα)
  • Το άλλο δωμάτιο θα το έχουμε με κλειστή πόρτα :P

Μια ακόμη ερώτηση ως προς το τι είναι καλή πρακτική. Να ανοίγεις όλες τις πόρτες και να λειτουργούν όλα τα κλιματιστικά η να τα απομονώνεις; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Eχετε να προτεινετε καποιο κλιματιστικο για αθηνα, 9000 btu μεχρι 600 ευρω (12 τμ δωματιο κρεβατοκαμαρα) ?

Μ ενδιαφερει να ειναι αξιοπιστο, αθορυβο και να παραγει ωραια ατμοσφαιρα το καλοκαιρι .

Επεξ/σία από toxotis70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω air condition 9000btu για υπνοδωματιο. Επεσε το ματι μου στο παραπανω μηχανημα και απο οτι φαινεται ειναι πολυυυυ καλο. Αθορυβο , με wifi , ιονιστη, Α+++ σε ψυξη και θερμοτητα. Απλως δεν εχω δει πολλες γνωμες για την εταιρια και το μοντελο στο διαδυκτιο και αναρωτιομουν αν εχετε εσεις καποια εικονα.

Περα απο αυτο αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο που χρησιμοποιειτε και ειστε ικανοποιημενοι, πειτε μου.

Ευχαριστώ πολυ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skyrios είπε

Ευχαριστώ πολύ. Τρέχω!

Να ρωτήσω μόνο και για αυτά αν έχει κανείς καμία συμβουλή. 

 

Δεν πάμε με τετραγωνικά αλλά με απώλειες. Εδώ μέσα υπάρχει μέλος με 18αρι σε 17τμ , ένα άλλο έχει 24αρι σε 25τμ αλλά υπάρχουν και μέλη με 12αρι σε 45τμ.

Όλα ανοιχτά.

1 ώρα πριν, toxotis70 είπε

 

Eχετε να προτεινετε καποιο κλιματιστικο για αθηνα, 9000 btu μεχρι 600 ευρω (12 τμ δωματιο κρεβατοκαμαρα) ?

Μ ενδιαφερει να ειναι αξιοπιστο, αθορυβο και να παραγει ωραια ατμοσφαιρα το καλοκαιρι .

 

17 λεπτά πριν, Lumen14 είπε

Ψαχνω air condition 9000btu για υπνοδωματιο. Επεσε το ματι μου στο παραπανω μηχανημα και απο οτι φαινεται ειναι πολυυυυ καλο. Αθορυβο , με wifi , ιονιστη, Α+++ σε ψυξη και θερμοτητα. Απλως δεν εχω δει πολλες γνωμες για την εταιρια και το μοντελο στο διαδυκτιο και αναρωτιομουν αν εχετε εσεις καποια εικονα.

Περα απο αυτο αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο που χρησιμοποιειτε και ειστε ικανοποιημενοι, πειτε μου.

Ευχαριστώ πολυ! 

Συμπληρώστε αμφότεροι το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν ευχαριστώ τους χρήστες για το έργο τους.

1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 400
2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέο
3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): E-shop / Skroutz
4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): Αποκλειστική ψύξη
5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης
6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. -
7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο
8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το [https://meteo.gr/Gmap.cfm](https://meteo.gr/Gmap.cfm) το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Χαλκίδα, 36.8, 10μ.
9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Χωρίς προτίμηση.
10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Δεν το χτυπαει ο ήλιος. Μαζεύει υγρασία.
11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας:

1976.50Watt

1699.79KCal/h

197.65Watt/m2

169.98KCal/h/m2
Για 21 βαθμούς

Σκεφτόμουν αυτό TCL Elite Premium PRM-09CHSA/CI Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+. Τι θα μου προτείνατε?

Επεξ/σία από pythagoras94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...