Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, criminal85 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ανάμεσα σε tcl,hisense και juro pro για μικρό σπιτι 30 τ.μ χωρίς άλλο μέσω θέρμανσης τι λες;

Λογικά κανένα -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

 

2 ώρες πριν, capno είπε

Καλησπέρα στην ομάδα,

Ψάχνω ενα κλιματιστικό 9000BTU για το υπνοδωμάτιο ~11m^2. Είναι η μόνη πηγή ψύξης θέρμανσης και θα ήθελα κατι με ηψηλούς βαθμούς απόδοσης.

Απο μάρκες τι προτείνετε?

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 800-1200
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Οχι
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): Και τα δύο 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:  Αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Οχι
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Μάνδρα. https://www.meteo.gr/cf.cfm?city_id=284 και https://penteli.meteo.gr/stations/elefsina/
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ηψηλούς βαθμούς απόδοσης
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Υστερει στην μονωση. 
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . Θερμικές Απώλειες ολόκληρης κατοικίας 13560.68 Watt / 11662.19 KCal/h  / 150.67 Watt/m2 / 129.58 KCal/h/m2
  12. Θερμικές Απώλειες δωματίου  4394.08 Watt / 3778.91 KCal/h / 399.46 Watt/m2 / 343.54 KCal/h/m2

 

 

 

 

Όσο πιο δεξιά στο διάγραμμα μπορείς να πας από άποψη χρημάτων ->

pubchart?oid=439475067&format=image

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, liakjim said:

Λογικά κανένα -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

 

Όσο πιο δεξιά στο διάγραμμα μπορείς να πας από άποψη χρημάτων ->

pubchart?oid=439475067&format=image

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Υπάρχει αντίστοιχο για SCOP? Ποσο αξιόπιστη ειναι η βαθμολογία; Δεν μπορει καποια εταιρεία να "πειράξει" αυτα τα νούμερα;

Επεξ/σία από capno
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Sebu ορίστε και ένας Template sensor που σου σκάρωσα (αλλάζεις τα entities με τα δικά σου)-> https://codefile.io/f/7R31IGss5p

20 λεπτά πριν, capno είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Υπάρχει αντίστοιχο για SCOP? Ποσο αξιόπιστη ειναι η βαθμολογία; Δεν μπορει καποια εταιρεία να "πειράξει" αυτα τα νούμερα;

Αν διαβάσεις το sticky post πάνω πάνω, εκεί λέμε ότι στη θέρμανση βάσει του ευρωπαϊκού προτύπου, η Αθήνα έχει επιλεχθεί ως η πόλη που θα είναι το θερμό στα ενεργειακά ταμπελάκια. Οπότε όσοι ζουν Αθήνα είναι τυχεροί. Απλά διαβάζουν την αριστερή στήλη στα ενεργειακά ταμπελάκια.

Όσο για το αν τα πειράζουν, εδώ ανοίγεις μεγάλη συζήτηση. Το πιο ασφαλές είναι να επιλέξεις κλιματιστικό που έχει πιστοποίηση από τον ανεξάρτητο φορέα eurovent.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, petrox21 είπε

Γνωριζει καποιος αν για Midea All Easy Pro 9000BTU χρειαζεται 3 μετρα καλωδιο στην εγκατασταση ή αν ειναι οκ και τα 2m?

Οι οδηγίες γράφουν τουλάχιστον 3 μετρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΤΕΛΩΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΣΗ

(minimum phone calls και συννενοησεις και παρακαλια!!!!!!!!!)

Στα τελη του 2023, απο φθινοπωρο μεχρι...χειμωνα/Δεκεμβριο, προχωρησα σε εγκατασταση 2 νεων κλιματιστικων daikin στο σπιτι. Ολα πηγαν καλα στο τελος, αλλα μεχρι να εγκατασταθουν, και μαλιστα οπως πρεπει, μου βγηκε η ψυχη, και επιεικως το λεω...

Σκεφτομαι αν υπαρχει η δυνατοτητα, και πειτε εδω αν καποιος οντως το εχει κανει ετσι, για εντελως ηλεκτρονικη παραγγελια, εννοω να παει οπως πρεπει και να προχωρησει και στο τελος να γινει αγορα/εγκατασταση. Φυσικα και στο τελος φανταζομαι οτι θα σε καλεσουν για να κανονιστει ακριβη μερα/ωρα εγκαταστασης και λεπτομερειες. Αλλα θα ηθελα, η ολη διαδικασια να ειναι οσο το δυνατον πιο αυτοματοποιημενη. Με κουρασε υπερβολικα αυτο που περασα περυσι επι μηνες, με τηλεφωνα και παρακαλια (με σκοπο να γινει η καλυτερη δυνατη δουλεια,  και εγινε, αλλα μου βγηκε η ψυχη), και θελω αν κανω νεα αγορα, να γινει οσο πιο automated γινεται.

Πειτε αν μπορει να γινει μεσα απο Κωτσοβολο ή αλλη αλυσιδα, αν εχετε εμπειρια, και πως πηγε συνολικα, απο τη στιγμη που κανατε την παραγγελια στην ιστοσελιδα, μεχρι που τελειωσε ολο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, liakjim said:

@Sebu ορίστε και ένας Template sensor που σου σκάρωσα (αλλάζεις τα entities με τα δικά σου)-> https://codefile.io/f/7R31IGss5p

Αν διαβάσεις το sticky post πάνω πάνω, εκεί λέμε ότι στη θέρμανση βάσει του ευρωπαϊκού προτύπου, η Αθήνα έχει επιλεχθεί ως η πόλη που θα είναι το θερμό στα ενεργειακά ταμπελάκια. Οπότε όσοι ζουν Αθήνα είναι τυχεροί. Απλά διαβάζουν την αριστερή στήλη στα ενεργειακά ταμπελάκια.

Όσο για το αν τα πειράζουν, εδώ ανοίγεις μεγάλη συζήτηση. Το πιο ασφαλές είναι να επιλέξεις κλιματιστικό που έχει πιστοποίηση από τον ανεξάρτητο φορέα eurovent.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Σχετικα με την θέρμανση η Μανδρα είναι αρκετά εξω απο την Αθηνα και η διαφορά θερμοκρασίας ειναι μεγάλη.

Θα μπορούσες να προτείνεις κατι για θέρμανση για μέση ζώνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους. 

Θα μου ερθει 1-2 μερες ενα Haier Tide Green Plus 9000btu για το δωματιο. Εχω λοιπον καποιες ερωτησεις για αυτους που ξερουν ή εχουν εμπειρια απο το συγκεκριμενο ac. 

1. Αν ειναι γενικα αξιόπιστο, μιας και service καθε χρονο δεν θα παιζει, περα απο καλο καθαρισμα απο εμενα (πιανουν τα χερια μου, λεφτα δεν υπαρχουν😋

2. Στο manual online καπου πηρε πηρε το ματι μου για τουλαχιστον 2μ σωληνες. Χαθηκα στις οδηγιες εγκαταστασης. Ισχυει? 

3. Για να αποφυγω κραδασμους στον τοιχο υπαρχει η δυνατοτητα να μπει στο μπαλκονι, ειναι μεγαλο δεν εμποδίζει. Να το προτιμησω? 

Υ. Γ Εγκαταστατη πρεπει να βρω για σωστή τοποθετηση. Αν ξερει καποιος καποιον καλο (με αντλια κενου, κλπ) στο Περιστερι στειλτε ΠΜ. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

ΕΝΤΕΛΩΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΣΗ

(minimum phone calls και συννενοησεις και παρακαλια!!!!!!!!!)

Στα τελη του 2023, απο φθινοπωρο μεχρι...χειμωνα/Δεκεμβριο, προχωρησα σε εγκατασταση 2 νεων κλιματιστικων daikin στο σπιτι. Ολα πηγαν καλα στο τελος, αλλα μεχρι να εγκατασταθουν, και μαλιστα οπως πρεπει, μου βγηκε η ψυχη, και επιεικως το λεω...

Σκεφτομαι αν υπαρχει η δυνατοτητα, και πειτε εδω αν καποιος οντως το εχει κανει ετσι, για εντελως ηλεκτρονικη παραγγελια, εννοω να παει οπως πρεπει και να προχωρησει και στο τελος να γινει αγορα/εγκατασταση. Φυσικα και στο τελος φανταζομαι οτι θα σε καλεσουν για να κανονιστει ακριβη μερα/ωρα εγκαταστασης και λεπτομερειες. Αλλα θα ηθελα, η ολη διαδικασια να ειναι οσο το δυνατον πιο αυτοματοποιημενη. Με κουρασε υπερβολικα αυτο που περασα περυσι επι μηνες, με τηλεφωνα και παρακαλια (με σκοπο να γινει η καλυτερη δυνατη δουλεια,  και εγινε, αλλα μου βγηκε η ψυχη), και θελω αν κανω νεα αγορα, να γινει οσο πιο automated γινεται.

Πειτε αν μπορει να γινει μεσα απο Κωτσοβολο ή αλλη αλυσιδα, αν εχετε εμπειρια, και πως πηγε συνολικα, απο τη στιγμη που κανατε την παραγγελια στην ιστοσελιδα, μεχρι που τελειωσε ολο αυτο.

Από κώτσο έχω πάρει 4 κλιματιστικά ( 3 εγώ, ένα στα πεθερικά) και 1 από πράκτικερ. Στα 2 από αυτά έγινε η εγκατάσταση από αυτούς (στα 9άρια). Κανένα πρόβλημα.

44 λεπτά πριν, capno είπε

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Σχετικα με την θέρμανση η Μανδρα είναι αρκετά εξω απο την Αθηνα και η διαφορά θερμοκρασίας ειναι μεγάλη.

Θα μπορούσες να προτείνεις κατι για θέρμανση για μέση ζώνη;

Δεν πιστεύω ότι είναι τόσο μεγάλη η διαφορά Μάνδρας με Αθήνα.

Για μέση ζώνη, κοιτάμε τη μεσαία στήλη στα scop.

15 λεπτά πριν, HAS1972 είπε

Καλημερα σε ολους. 

Θα μου ερθει 1-2 μερες ενα Haier Tide Green Plus 9000btu για το δωματιο. Εχω λοιπον καποιες ερωτησεις για αυτους που ξερουν ή εχουν εμπειρια απο το συγκεκριμενο ac. 

1. Αν ειναι γενικα αξιόπιστο, μιας και service καθε χρονο δεν θα παιζει, περα απο καλο καθαρισμα απο εμενα (πιανουν τα χερια μου, λεφτα δεν υπαρχουν😋

2. Στο manual online καπου πηρε πηρε το ματι μου για τουλαχιστον 2μ σωληνες. Χαθηκα στις οδηγιες εγκαταστασης. Ισχυει? 

3. Για να αποφυγω κραδασμους στον τοιχο υπαρχει η δυνατοτητα να μπει στο μπαλκονι, ειναι μεγαλο δεν εμποδίζει. Να το προτιμησω? 

Υ. Γ Εγκαταστατη πρεπει να βρω για σωστή τοποθετηση. Αν ξερει καποιος καποιον καλο (με αντλια κενου, κλπ) στο Περιστερι στειλτε ΠΜ. Ευχαριστω

1. Τσέκαρε τους όρους εγγύησης για το αν χρειάζεται υποχρεωτικό σέρβις. Ζύγισε αν αξίζει το ρίσκο.

2. Ναι, πάνω από τα 3μ θέλουμε.

3. Καλύτερα πάτωμα αν δεν εμποδίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

1.Τσέκαρε τους όρους εγγύησης για το αν χρειάζεται υποχρεωτικό σέρβις. Ζύγισε αν αξίζει το ρίσκο.

2. Ναι, πάνω από τα 3μ θέλουμε.

3. Καλύτερα πάτωμα αν δεν εμποδίζει.

Για το 1 ναι αυτο εκανα. 

Εν γνωση μου το πηρα απο καταστημα με μονο 2 χρονια εγγυηση και οχι των 5 απο αλλου. Υπολογισα 60 που γλυτωσα συν 30?χ4 χρονια (30 το ελαχιστο και αν). Θα δειξει αν βγει το ρισκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ομάδα μετά από σχετικό ψάξιμο μου ήρθε σήμερα το midea extreme pro απλά διαβάζω την ετικέτα της εσωτερικής μονάδας με την εξωτερική και βλέπω κάποια διαφορά στα γράμματα υπάρχει περίπτωση να έστειλαν λάθος μοντέλο το μέσα με το έξω? 

IMG_20240528_111636.jpg

Μόλις τώρα, bilis1234 είπε

Καλημέρα ομάδα μετά από σχετικό ψάξιμο μου ήρθε σήμερα το midea extreme pro απλά διαβάζω την ετικέτα της εσωτερικής μονάδας με την εξωτερική και βλέπω κάποια διαφορά στα γράμματα υπάρχει περίπτωση να έστειλαν λάθος μοντέλο το μέσα με το έξω? 

IMG_20240528_111636.jpg

 

IMG_20240528_111553.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bilis1234 είπε

Καλημέρα ομάδα μετά από σχετικό ψάξιμο μου ήρθε σήμερα το midea extreme pro απλά διαβάζω την ετικέτα της εσωτερικής μονάδας με την εξωτερική και βλέπω κάποια διαφορά στα γράμματα υπάρχει περίπτωση να έστειλαν λάθος μοντέλο το μέσα με το έξω? 

IMG_20240528_111636.jpg

 

IMG_20240528_111553.jpg

Τι λέει το site της fgeurope; Πως το λέει το μοντέλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Τι λέει το site της fgeurope; Πως το λέει το μοντέλο;

Το extreme pro είναι απλά βλέπω διαφορά στους κωδικούς όπως φενετε κ στην φώτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bilis1234 είπε

Το extreme pro είναι απλά βλέπω διαφορά στους κωδικούς όπως φενετε κ στην φώτο 

Σωστά τα βλέπω. Που σκαλώνεις ακριβώς;

image.png.cc02122de7f924133191f3af2fe16b61.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σωστά τα βλέπω. Που σκαλώνεις ακριβώς;

image.png.cc02122de7f924133191f3af2fe16b61.png

Το βρήκα και εγώ μολης, σωστό φενετε ευχαριστώ πολύ. 

1 λεπτό πριν, bilis1234 είπε

Το βρήκα και εγώ μολης, σωστό φενετε ευχαριστώ πολύ. 

Πρέπει να προσέξω κάτι στην εγγατασταση εκτός από τα γνωστά 3 μέτρα σωλινας και κενό? Θα γίνει από ψηκτικο τον public η εγκατάσταση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...