Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, x69pr είπε

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις, θα πάω στο TCL miracle από πλαίσιο λογικά. Έχουμε ιδέα για τους ψυκτικούς που κάνουν την εγκατάσταση; Θα γίνει σωστή δουλειά η θα πρέπει να μανουριασουμε για να γίνει σωστή εγκατάσταση; Μήπως καλύτερα να αγοραστεί το κλιματιστικό στη φθηνότερη διαθέσιμη τιμή και να ψάξω για εγκατάσταση;

Είναι λίγο ρώσικη ρουλέτα. Μέλη είχαν και από τις 2 περιπτώσεις, τυπικοί ή ξεπέτες. Εξαρτάται από την περιοχή σου και ποιος θα έρθει. Αλλά και άλλοι που πάνε με δικό τους μάστορα έχουν να πουν και τις 2 περιπτώσεις. Οπότε καλό είναι να είμαστε διαβασμένοι αλλά και έτοιμοι να υποστηρίξουμε το συμφέρον μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Προσωπικά θα τα έδινα.

με τη λογικη της οικονομιας στο ρευμα λογω καλυτερης ενεργειακης ταξης ή αξιοπιστιας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, anergos13 είπε

με τη λογικη της οικονομιας στο ρευμα λογω καλυτερης ενεργειακης ταξης ή αξιοπιστιας ?

Είναι ανώτερο μηχάνημα σε όλα τα επίπεδα. Οικονομία και πολιτισμένη λειτουργία και τέλος χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μου ήρθε sms για ετήσια συντήρηση για πρώτη φορά.

20€+φπα για το πρώτο και 15€+φπα για όσα υπάρχουν στον ίδιο χώρο. Έχω 3 και κάνοντας σούμα είναι 62€. Επειδή ήρθαν 3 διαφορετικά συνεργεία δεν θυμάμαι τώρα ποιο είναι,γιατί το ένα ήταν άψογο το δεύτερο μέτριο και το τρίτο άθλιο. Για την εγκατάσταση μιλάω. Επίσης θα ψάξω στα χαρτιά μου με ησυχία και θα βρω ποιοι μου έστειλαν.

Toshiba yukai 18btu (7 χρόνια εγγύηση)

Juro pro refresh eco ii 9000btu (10 χρόνια εγγύηση)

Daikin siesta sensira atxc25d (2 χρόνια εγγύηση προς το παρόν με σκέψη επέκτασης στα 10 με 99€ με περιθώριο έως το Νοέμβριο).

Για να ισχύουν οι εγγυήσεις υπάρχει η υποχρέωση ετήσιας συντήρησης το ξέρω. Τα κλιματιστικά δούλεψαν 2 φορές ψύξη και 1 θέρμανση. Το καλοκαίρι λόγω αλλαγής εργασίας δεν υπήρχε κάνεις και το χειμώνα μπήκε πετρέλαιο και άναβε καλοριφέρ. 

Προβληματίζομαι αν με αυτές τις τιμές γίνεται δουλειά. Αν πρέπει για 10 χρόνια να δίνω τα 62€ φέτος,και σίγουρα περισσότερα για τα επόμενα. Αν πρέπει να δώσω τα 99€ για τα 10 χρόνια του daikin. Συγνώμη για το σεντόνι αλλά μου φαίνεται μπήκα στο τρυπάκι να προσθέσω ακόμα ένα πάγιο στη ζωή μου. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι άποψη έχετε για τα TCL? Ακούω συμπαθητικά λόγια και στα μάτια μου τα κάνει ελκυστικά η 10ετης εγγύηση.

Μεταξύ της tcl και της Mitsubishi τι θα διαλέγατε;

 

Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής : Αν και ο χώρος μου καλύπτεται από 9000btu, θα δουλεύει πιο ξεκούραστα αν επιλέξω μονάδα των 120000.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, notist είπε

Προβληματίζομαι αν με αυτές τις τιμές γίνεται δουλειά

Δεν γίνεται σωστή δουλειά, ίσως μάλιστα κάνουν και ζημιά αν χρησιμοποιούν (άσχετα με το τί ισχυρίζονται) φτηνό υλικό απολύμανσης τύπου leroy merlin.

 

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εν τω μεταξυ διαβαζεις στους ορους της '10ετους εγγυησης' του Τουρνικιώτη για τα TCL

ρε κεραταδες αφου θα πρεπει να πληρωθουν τα ετησια service δωστε μια σωστη ολοκληρωμενη παροχη....

Δωστε 7 χρονια και ΟΛΑ μεσα οπως κανει η Toshiba!!

.....και Midea βλεπω 10ετη με service και ΟΛΑ μεσα

  1. Το κόστος διάγνωσης και αποκατάστασης βλάβης μετά την 3ετιά επιβαρύνει τον αγοραστή.
Επεξ/σία από anergos13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2024 στις 10:18 ΠΜ, liakjim είπε

Θα την κάνει τη δουλειά του, αν και σε ψύξη είναι μέτριο (4ο από το τέλος) ->

image.png.e108ef03d94478c9e2a593a82079dbea.png

ενώ σε θέρμανση ως midea πιθανώς να αντιμετωπίσεις τριγμούς, υψηλά ελάχιστα watts, μέτρια προς κακή απόδοση (εννοώντας οικονομία).

Για προτάσεις -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

 

Άρα για τα χρήματα μαζί με την εγκατάσταση δεν αξίζει? Έχω κάνει μελέτη χώρου με μηχανικό ξέρω της απώλειες που έχω απλά τώρα ψάχνω για κληματιστικο μήπως να πήγαινα σε αυτό? https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwin6sSWnp6GAxXzr4MHHSQNDUIYABAkGgJlZg&ase=2&gclid=Cj0KCQjwjLGyBhCYARIsAPqTz1_Qtz_kI_H8sm50LvoQkWrvWPrX6wSaGyBAoJS3TucxxsZVWabSCxEaAvNREALw_wcB&sph&ohost=www.google.com&cid=CAESVuD2tJH-zSRf8-cdhqJ4kGoTlUciGZPLQenws4JJZvnniURrhK4ExsTgL67y2bBKhRFhEyVQ5RnKkAvLroRLNaqqr5CpQ15dOQXm-uaZcZJtPC7CXBhw&sig=AOD64_3WznpSS4fX-Fm5ncRqq4fRXSc9MQ&q&nis=4&adurl&ved=2ahUKEwj_6buWnp6GAxWs-gIHHShxDR8Q0Qx6BAgJEAE

Καλημέρα καλά διαβάζω εδώ? Ότι για να υσχιει η 10ετη εγγύηση πρέπει να γίνει συντήρηση μετά τα 3 χρόνια αγοράς? Screenshot_2024-05-26-12-42-57-595_com.android.chrome.jpg.03b20ec0664dc2dd14e1f556953f841c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, bilis1234 είπε

Άρα για τα χρήματα μαζί με την εγκατάσταση δεν αξίζει? Έχω κάνει μελέτη χώρου με μηχανικό ξέρω της απώλειες που έχω απλά τώρα ψάχνω για κληματιστικο μήπως να πήγαινα σε αυτό? https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwin6sSWnp6GAxXzr4MHHSQNDUIYABAkGgJlZg&ase=2&gclid=Cj0KCQjwjLGyBhCYARIsAPqTz1_Qtz_kI_H8sm50LvoQkWrvWPrX6wSaGyBAoJS3TucxxsZVWabSCxEaAvNREALw_wcB&sph&ohost=www.google.com&cid=CAESVuD2tJH-zSRf8-cdhqJ4kGoTlUciGZPLQenws4JJZvnniURrhK4ExsTgL67y2bBKhRFhEyVQ5RnKkAvLroRLNaqqr5CpQ15dOQXm-uaZcZJtPC7CXBhw&sig=AOD64_3WznpSS4fX-Fm5ncRqq4fRXSc9MQ&q&nis=4&adurl&ved=2ahUKEwj_6buWnp6GAxWs-gIHHShxDR8Q0Qx6BAgJEAE

Καλημέρα καλά διαβάζω εδώ? Ότι για να υσχιει η 10ετη εγγύηση πρέπει να γίνει συντήρηση μετά τα 3 χρόνια αγοράς? Screenshot_2024-05-26-12-42-57-595_com.android.chrome.jpg.03b20ec0664dc2dd14e1f556953f841c.jpg

Δεν βλεπω να  υπαρχει πλεον πολυετης εγγυηση  χωρις υποχρεωτικο service ...τα καλα χρονια με την Καθαρη Εγγυηση της Inventor Δυστυχως μας τελειωσαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Δεν βλεπω να  υπαρχει πλεον πολυετης εγγυηση  χωρις υποχρεωτικο service ...τα καλα χρονια με την Καθαρη Εγγυηση της Inventor Δυστυχως μας τελειωσαν...

Εγώ βλέπω ότι θέλει σερβης μετά τα 3 χρόνια λάθος διαβάζω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bilis1234 είπε

Εγώ βλέπω ότι θέλει σερβης μετά τα 3 χρόνια λάθος διαβάζω? 

Σε καποιες εταιριες Ναι ...πχ οπως ο Τουρνικιωτης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, anergos13 said:

εν τω μεταξυ διαβαζεις στους ορους της '10ετους εγγυησης' του Τουρνικιώτη για τα TCL

ρε κεραταδες αφου θα πρεπει να πληρωθουν τα ετησια service δωστε μια σωστη ολοκληρωμενη παροχη....

Δωστε 7 χρονια και ΟΛΑ μεσα οπως κανει η Toshiba!!

.....και Midea βλεπω 10ετη με service και ΟΛΑ μεσα

  1. Το κόστος διάγνωσης και αποκατάστασης βλάβης μετά την 3ετιά επιβαρύνει τον αγοραστή.

H Τoshiba οταν αγορασα τελος του 2019 εδινε 7ετη μεν εγγυηση αλλα για να ισχυει πρεπει καθε χρονο να κανεις ετησια συντηρηση σε συνεργαζομενο συνεργειο/ψυκτικο.

Αρα μιλαμε για 30 ευρω το χρονο επι 7 χρονια = 210 ευρω. Δεν το λες και ολοκληρωμενη παροχή ή ολα μεσα στην τιμη οταν στην 7 ετια θα εχω πληρωσει σχεδον ενα 60% της αρχικης τιμης του κλιματιστικου επιπλεον σε συντηρησεις.

Συντηρησεις που επειδη ειμαι παρον και τις παρακολουθω κανουν οτι και εγω στα υπολοιπα κλιματιστικα δηλαδη πλυσιμο εξωτερικης μοναδας, πλυσιμο εσωτερικων fins με υγρο καθαριστικο και μετα λειτουργια να φυγει απο την αποχευτευση, πλυσιμων φιλτρων, τελος. Και εγω το κανω τσαμπα. Και εχω τα υλικα και τον εξοπλισμο. Γιατι λοιπον να δωσω 210 ευρω σε μια 7ετια για κατι που σε Ψ αλλα κλιματιστικα το κανω δωρεαν μονος μου?

Εγγυηση σημαινει πληρωσα απαξ την αγορα της συσκευης και με καλυπτεις για Χ διαστημα χωρις επιπλεον κοστη δικα μου.

Οπως λχ σου λενε τηλεορασεις ή πλυντηρια λχ 3 ή 5 χρονια εγγυηση. Το πλυντηριο για εμενα θελει ετησια συντηρηση περισσοτερο απο το κλιματιστικο και επηρεαζεται περισσοτερο απο την κακη ποιοτητα νερου ως συσκευη ή απο την κακη τοποθετηση (να μην παταει καλα), να μην καθαριζεται περιοδικα το φιλτρο (το οποιο  οι περισσοτεροι δεν καθαριζουν ποτέ) κτλ.

Απλα οι 7ετης/10ετης κτλ εγγυησεις με αυτο το φορματ (υποχρεωτικη συντηρηση) εχει καταντησει να υπαρχει για να ταιζει το ευρυτερο κυκλωμα των ψυκτικων.

Μου θυμιζει το Σαρακακη οταν προ 10+ ετων ειχε φερει τοτε το νεο Honda Civic που ηταν αμαξαρα για την εποχη του εδινε και καλα εξτρα εγγυση on top της εργοστασιακης ΑΛΛΑ για να ισχυε η εγγυση συνολικα επρεπε να κανεις σερβις σε αυτο καθε 6 μηνες ή ΧΧΧ χλμ οτι ερχοταν γρηγοροτερα. Ο κουμπαρος μου και ενας κολλητος ειχαν ξεπαραδιαστει στα σερβις 2 φορες το χρονο απλα για να νιωθουν/λενε οτι εχουν ενισχυμενη εγγυηση. Πρακτικα την οποια μεγαλη χρονικα εγγυηση την εχεις ηδη προπληρωσει στη διαρκεια ζωης της στα σερβις/συντηρησεις.

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Sebu είπε

H Τoshiba οταν αγορασα τελος του 2019 εδινε 7ετη μεν εγγυηση αλλα για να ισχυει πρεπει καθε χρονο να κανεις ετησια συντηρηση σε συνεργαζομενο συνεργειο/ψυκτικο.

Αρα μιλαμε για 30 ευρω το χρονο επι 7 χρονια = 210 ευρω. Δεν το λες και ολοκληρωμενη παροχή ή ολα μεσα στην τιμη οταν στην 7 ετια θα εχω πληρωσει σχεδον ενα 60% της αρχικης τιμης του κλιματιστικου επιπλεον σε συντηρησεις.

Συντηρησεις που επειδη ειμαι παρον και τις παρακολουθω κανουν οτι και εγω στα υπολοιπα κλιματιστικα δηλαδη πλυσιμο εξωτερικης μοναδας, πλυσιμο εσωτερικων fins με υγρο καθαριστικο και μετα λειτουργια να φυγει απο την αποχευτευση, πλυσιμων φιλτρων, τελος. Και εγω το κανω τσαμπα. Και εχω τα υλικα και τον εξοπλισμο. Γιατι λοιπον να δωσω 210 ευρω σε μια 7ετια για κατι που σε Ψ αλλα κλιματιστικα το κανω δωρεαν μονος μου?

Εγγυηση σημαινει πληρωσα απαξ την αγορα της συσκευης και με καλυπτεις για Χ διαστημα χωρις επιπλεον κοστη δικα μου.

Οπως λχ σου λενε τηλεορασεις ή πλυντηρια λχ 3 ή 5 χρονια εγγυηση. Το πλυντηριο για εμενα θελει ετησια συντηρηση περισσοτερο απο το κλιματιστικο και επηρεαζεται περισσοτερο απο την κακη ποιοτητα νερου ως συσκευη ή απο την κακη τοποθετηση (να μην παταει καλα), να μην καθαριζεται περιοδικα το φιλτρο (το οποιο  οι περισσοτεροι δεν καθαριζουν ποτέ) κτλ.

Απλα οι 7ετης/10ετης κτλ εγγυησεις με αυτο το φορματ (υποχρεωτικη συντηρηση) εχει καταντησει να υπαρχει για να ταιζει το ευρυτερο κυκλωμα των ψυκτικων.

Μου θυμιζει το Σαρακακη οταν προ 10+ ετων ειχε φερει τοτε το νεο Honda Civic που ηταν αμαξαρα για την εποχη του εδινε και καλα εξτρα εγγυση on top της εργοστασιακης ΑΛΛΑ για να ισχυε η εγγυση συνολικα επρεπε να κανεις σερβις σε αυτο καθε 6 μηνες ή ΧΧΧ χλμ οτι ερχοταν γρηγοροτερα. Ο κουμπαρος μου και ενας κολλητος ειχαν ξεπαραδιαστει στα σερβις 2 φορες το χρονο απλα για να νιωθουν/λενε οτι εχουν ενισχυμενη εγγυηση. Πρακτικα την οποια μεγαλη χρονικα εγγυηση την εχεις ηδη προπληρωσει στη διαρκεια ζωης της στα σερβις/συντηρησεις.

Αν διαβασεις τα post μου αναφερθηκα οτι η Απόλυτη εγγυηση ηταν της Inventor 10ετη χωρις υποχρεωτικο ετησιο service ...(και γι αυτο εκανε και party στις Πωλησεις) αλλα μας τελειωσε....

υπηρχαν παραλληλα 5ετης εγγυησεις χωρις υποχρεωτικο sevice σε εταιριες που αντιπροσωπευε πχ General  Electric ,Hairer (που μαλλον και αυτο μας τελειωσε) 

Τωρα Ολες  εχουν υποχρεωτικο service αλλα καποιες οπως ο Τουρνικιωτης να θελει ΚΑΙ χρεωση της εργασιας ειναι Εξοργιστικο....

Και ναι προφανως οδευουμε Ολο και χειροτερα....

 

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...