Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

Toshiba yukai / arata 24άρι (υπομονή για καμιά προσφορά για τη δωρεάν εγκατάσταση).

και inventor legend 9άρι.

Ευχαριστω. 

Να ρωτησω γιατι προτεινεις το Toshiba σε 24αρι και το Inventor σε 9αρι συγκεκριμενα?

Επεξ/σία από NiaUuu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, NiaUuu είπε

Ευχαριστω. 

Να ρωτησω γιατι προτεινεις το Toshiba σε 24αρι και το Inventor σε 9αρι συγκεκριμενα?

Θέλεις και θέρμανση στο μεγάλο. Οπότε ξεχνάμε όλα τα μιντεοειδη και γκρεειοειδη και λοιπά από τα βάθη της κινας.

Μένει η 4αδα Mitsubishi, Fujitsu, Daikin, Toshiba.

Τα Fujitsu είναι ακριβά. Το μόνο καλό είναι το asyg24kmta και έχουν μικρή εγγύηση.

Τα Mitsubishi είναι ακριβά και έχουν μικρή εγγύηση.

Τα Daikin είναι ακριβά και αξίζει μόνο το πανάκριβο περφερα και αυτό θέλει επέκταση εγγύησης.

Μένουν τα Toshiba με την ποιότητα και την εγγύηση των 7 ετών και την καλή απόδοση.

Ίσως να έπαιρνε και πιο μικρό από 24αρι ο χώρος αλλά απεφυγες να δώσεις info.

Για το 9αρι θέλεις μόνο ψύξη. Άρα στα λεφτά που λες, πάμε σε καλό μιντεοειδες με καλή εγγύηση= legend .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Θέλεις και θέρμανση στο μεγάλο. Οπότε ξεχνάμε όλα τα μιντεοειδη και γκρεειοειδη και λοιπά από τα βάθη της κινας.

Μένει η 4αδα Mitsubishi, Fujitsu, Daikin, Toshiba.

Τα Fujitsu είναι ακριβά. Το μόνο καλό είναι το asyg24kmta και έχουν μικρή εγγύηση.

Τα Mitsubishi είναι ακριβά και έχουν μικρή εγγύηση.

Τα Daikin είναι ακριβά και αξίζει μόνο το πανάκριβο περφερα και αυτό θέλει επέκταση εγγύησης.

Μένουν τα Toshiba με την ποιότητα και την εγγύηση των 7 ετών και την καλή απόδοση.

Ίσως να έπαιρνε και πιο μικρό από 24αρι ο χώρος αλλά απεφυγες να δώσεις info.

Για το 9αρι θέλεις μόνο ψύξη. Άρα στα λεφτά που λες, πάμε σε καλό μιντεοειδες με καλή εγγύηση= legend .

Τί περιπου ειναι τα μιντεοειδη και γκρεειοειδη που αναφερεις και γιατι δεν τα προτιμαμε για θερμανση? 

Επισης τι παραπανω info χρειαζονται? 

Τα εξηγεις ωραια, ευκολα για εναν ασχετο να τα κατανοησει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, NiaUuu είπε

Τί περιπου ειναι τα μιντεοειδη και γκρεειοειδη που αναφερεις και γιατι δεν τα προτιμαμε για θερμανση? 

Επισης τι παραπανω info χρειαζονται?

 

Μιντεοειδή = midea και φασόν (carrier, bosch, τα περισσότερα inventor , κτλ)

Γκριοειδή = gree και φασόν (πχ toyotomi)

Τα αποφεύγουμε γιατί έχουν υψηλά ελάχιστα watts  = συχνά on-off και χαμηλή οικονομία σε θέρμανση.

Για info, δεν συμπλήρωσες το ερωτηματολόγιο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2023 στις 10:09 ΜΜ, Dj_kourampies είπε

Έχω διαφορετικό όνομα στο 5G δίκτυο. Επίσης το συγκεκριμένο μοντέλο υποτίθεται έχει και BT και AP mode, οπότε μέχρι ένα σημείο θα έπρεπε να προχωράει η διαδικασία ακόμα και αν το 5G δίκτυο είχε ίδιο όνομα. Μου φαίνεται ότι κάτι δε δουλεύει σωστά με την μονάδα Wifi.

ναι υπο αυτη την σκοπια εχεις δικαιο. Δοκιμασες να αλλαξεις καναλι στο wifi μηπως δεν τα παει καλα με καποιο καναλι η μοναδα ac;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Καλημέρα στην ομάδα.

Ειμαι ανάμεσα στο 

Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-HR71VF 24000 BTU 

Και στο

Inventor LDVI-24WFI Legend 24000 BTU

Ποιο να πάρω?

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το έχω δει το ερωτηματολόγιο. Και έχω καταλήξει ανάμεσα σε αυτά τα 2 αλλά δε ξέρω πιο να επιλέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kirmike είπε

Το έχω δει το ερωτηματολόγιο. Και έχω καταλήξει ανάμεσα σε αυτά τα 2 αλλά δε ξέρω πιο να επιλέξω.

Χρήση; Απάντησε παρακαλώ σε όσα περισσότερα ερωτήματα μπορείς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντήσεις

1. 1500

2. Νέα αγορά

3. Τα συγκεκριμένα μοντέλα είναι σε 2 διαφορετικά καταστήματα τα οποία μου κάνουν άτοκες δόσεις σε πιστωτική

4. Χρήση πιο πολύ για ψύξη. Καθώς το σπίτι διαθέτει θέρμανση με αέριο ίσως το χρησιμοποιώ σαν βοηθητικό στη θέρμανση.

5. Αποκλειστική πηγή ψύξης.

6. Λέβητας αερίου

7. Σαλόνι κουζίνα

8. Λαρισα.

9. Αδιάφορα χαρακτηριστικά Wifi. 

10. Τελευταίος όροφος από πάνω πλάκα με σκέπη. Ανατολή Δύση και βοράς δεν συνορεύει με σπίτι. Νότια υπάρχει άλλο σπίτι. 

Απάντηση στην ερώτηση 11.

Θερμικές Απώλειες

14913.77

12825.84

248.56

213.76

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kirmike είπε

Απαντήσεις

1. 1500

2. Νέα αγορά

3. Τα συγκεκριμένα μοντέλα είναι σε 2 διαφορετικά καταστήματα τα οποία μου κάνουν άτοκες δόσεις σε πιστωτική

4. Χρήση πιο πολύ για ψύξη. Καθώς το σπίτι διαθέτει θέρμανση με αέριο ίσως το χρησιμοποιώ σαν βοηθητικό στη θέρμανση.

5. Αποκλειστική πηγή ψύξης.

6. Λέβητας αερίου

7. Σαλόνι κουζίνα

8. Λαρισα.

9. Αδιάφορα χαρακτηριστικά Wifi. 

10. Τελευταίος όροφος από πάνω πλάκα με σκέπη. Ανατολή Δύση και βοράς δεν συνορεύει με σπίτι. Νότια υπάρχει άλλο σπίτι. 

Λοιπόν.

1. Αν το πας 100% για ψύξη και ποτέ ή ελάχιστα θέρμανση, τότε προσωπικά θα πήγαινα στο legend. Δύσκολα θα βρεις πιο αποδοτικό 24άρι σε ψύξη. Ίσως και να μην υπάρχει.

2. Αν όμως γλυκαθείς με την οικονομία που προσφέρει το κλιματιστικό και σε θέρμανση, οπότε αποφασίσεις να παίζεις και σε θέρμανση βάζοντας πχ το κλιματιστικό στις ημέρες που δεν κάνει κρύο και μετά αέριο, τότε θα απέφευγα το φασόν midea inventor legend.

Για τη 2η περίπτωση, ρώτα εκεί τα παιδιά στα καταστήματα τι τιμή σου δίνουν τα παρακάτω:

Toshiba Yukai RAS-24E2KVG-E / RAS-24E2AVG-E

Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-63ZR-W

Fujitsu asyg24kmte

Το toshiba θα είναι ισάξιο με το MSZ/MUZ-HR71VF σε απόδοση, αλλά θα έχεις 7 χρόνια εγγύηση αντί για 3.

Το heavy αν και 22άρι, ίσως σε καλύψει με τα 20500btus που δίνει στους 40C (το yukai δίνει 21500btus) και έχει πολύ μεγαλύτερο seer και scop.

Το kmte έχει απίστευτη οικονομία σε θέρμανση. Σε ψύξη θα πρέπει να είναι λίγο πάνω από το yukai.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πεθερικά μου έχουν την παρακάτω επιδότηση για 2 κλιματιστικά.

1927754042_.jpg.7ae4a14abcfa05e0deceb37b2b760d84.jpg

Στην σύνοψη της αίτησης κάπου γράφει και «Ποσοστό επιδότησης 45,00%»

Πως ακριβώς λειτουργεί αυτό;
Αν π.χ. το νέο A/C κάνει 800€ το ένα, θα πληρώσουν 161€ για την αγορά του καθενός;
Ή από τα 800€ θα πληρώσουν το 55%;

Ψάχνουν να αντικαταστήσουν δύο παλιά λειτουργικά 12άρια με νέα A/C.
Πολύ σημαντικό από εκεί που θα γίνει η αγορά, να προχωρήσουν σε ξήλωμα και παραλαβή των παλιών και παράλληλα εγκατάσταση των νέων, δωρεάν όλα τα παραπάνω αν γίνεται.

Τα καπάκια των εσωτερικών μονάδων είναι ξηλωμένα και μάλλον δεν υπάρχουν.
Θα υπάρξει πρόβλημα με το πρόγραμμα επιδότησης;

  1. Ότι πιο VFM με έμφαση στην οικονομία ρεύματος.
    Αν καταλάβω πως λειτουργεί ακριβώς η επιδότηση, θα μπορώ να γράψω και ένα ποσό στο περίπου.
  2. Νέα αγορά και αντικατάσταση παλιών (λειτουργούν κανονικά).
    Μοντέλα παλιών δεν γνωρίζω. Είναι ξηλωμένα και τα καπάκια τους.
  3. Δωρεάν απεγκατάσταση, παραλαβή και ανακύκλωση παλιών κλιματιστικών
    Δωρεάν μεταφορά και εγκατάσταση των νέων.
  4. Ψύξη και θέρμανση.
  5. Αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης.
    Για ψύξη και θέρμανση, το ενδιαφέρον είναι κυρίως για το σαλόνι και το 1 υπνοδωμάτιο μαζί με το χωλ.
  6. Υπάρχει λέβητας πετρελαίου που δεν χρησιμοποιείται χρόνια και μάλλον δεν θα χρησιμοποιηθεί ποτέ ξανά.
  7. Ένα στο σαλόνι
    Ένα στο χωλ 
  8. Παλλήνη Αττικής 
  9. Features αδιάφορα
  10. 1ος όροφος, διαμπερές διαμέρισμα 90τ.μ. με προσανατολισμό βορράς-νότος, κουφώματα συρταρωτά αυτά τα παλιά τα καφέ όχι σε πολύ καλή κατάσταση.
  11. Θερμικές Απώλειες
    16779.95 Watt
    14430.75 KCal/h
    169.49 Watt/m2
    145.77 KCal/h/m2

 

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λοιπόν.

1. Αν το πας 100% για ψύξη και ποτέ ή ελάχιστα θέρμανση, τότε προσωπικά θα πήγαινα στο legend. Δύσκολα θα βρεις πιο αποδοτικό 24άρι σε ψύξη. Ίσως και να μην υπάρχει.

2. Αν όμως γλυκαθείς με την οικονομία που προσφέρει το κλιματιστικό και σε θέρμανση, οπότε αποφασίσεις να παίζεις και σε θέρμανση βάζοντας πχ το κλιματιστικό στις ημέρες που δεν κάνει κρύο και μετά αέριο, τότε θα απέφευγα το φασόν midea inventor legend.

Για τη 2η περίπτωση, ρώτα εκεί τα παιδιά στα καταστήματα τι τιμή σου δίνουν τα παρακάτω:

Toshiba Yukai RAS-24E2KVG-E / RAS-24E2AVG-E

Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-63ZR-W

Fujitsu asyg24kmte

Το toshiba θα είναι ισάξιο με το MSZ/MUZ-HR71VF σε απόδοση, αλλά θα έχεις 7 χρόνια εγγύηση αντί για 3.

Το heavy αν και 22άρι, ίσως σε καλύψει με τα 20500btus που δίνει στους 40C (το yukai δίνει 21500btus) και έχει πολύ μεγαλύτερο seer και scop.

Το kmte έχει απίστευτη οικονομία σε θέρμανση. Σε ψύξη θα πρέπει να είναι λίγο πάνω από το yukai.

 

Τώρα με έβαλες σε σκέψεις όσο αφορά την οικονομία στη θέρμανση. Βέβαια το μοντέλο στο συγκεκριμένο κατάστημα είναι το Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-HR71VF -Ε3

Μπορω να βάλω σύνδεσμο από το κατάστημα? γιατί μου φαίνεται ότι έχει καλύτερη απόδοση στη θέρμανση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Βέβαια το μοντέλο στο συγκεκριμένο κατάστημα είναι το Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-HR71VF -Ε3

Δεν αλλάζει κάτι, το ίδιο είναι.

12 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Μπορω να βάλω σύνδεσμο από το κατάστημα? γιατί μου φαίνεται ότι έχει καλύτερη απόδοση στη θέρμανση. 

Δεν κατάλαβα. Αν εννοείς λινκ του καταστήματος, εννοείται ότι μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...