Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, definitio είπε

Τα TCL - πχ το Miracle & Elite - είναι φασον κάποιου άλλου κατασκευαστή ή είναι δικά τους;

Ποιοί είναι τώρα οι πρωτεύοντες κατασκευαστές / μη φασόν από τις εταιρείες στην Ελλάδα

TCL  = κατασκευαστές.

Λοιποί: Daikin, Fujitsu, Mitsubishi (electric/heavy), Toshiba, AUX, Midea, Panasonic, Hitachi, Gree, Haier, LG, Samsung.

Νομίζω αυτοί.

Υπόψιν ότι παίζουν και συνεργασίες. Πχ κάποια daikin έχουν gree συμπιεστές, τα Toshiba έχουν midea συμπιεστές (gmcc), κάποια Fujitsu έχουν LG συμπιεστές και δεν ξέρω τι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, liakjim said:

TCL  = κατασκευαστές.

Λοιποί: Daikin, Fujitsu, Mitsubishi (electric/heavy), Toshiba, AUX, Midea, Panasonic, Hitachi, Gree, Haier, LG, Samsung.

Νομίζω αυτοί.

Υπόψιν ότι παίζουν και συνεργασίες. Πχ κάποια daikin έχουν gree συμπιεστές, τα Toshiba έχουν midea συμπιεστές (gmcc), κάποια Fujitsu έχουν LG συμπιεστές και δεν ξέρω τι άλλο.

Ευχαριστώ.

Η AUX παράγει δικά της, ε; Είχα την εντύπωση ότι ήταν φασόν για κάθε τύπο φθηνής ηλεκτρικής συσκευής.

Από άποψη υποστήριξης - πέρα από τις κορυφαίρες εταιρείες - ποιές είναι πιο αξιόπιστες (τήρηση εγγύησης σε περίπτωση βλάβης, γρήγορη αποστολή τεχνικών, αποτελεσματική αντιμετώπιση προβλήματος κοκ)

...μπορεί το προϊόν να είναι καλό και συμφέρον, αλλά να πρέπει να παρακαλάς να μη χρειαστείς τεχνική υποστήριξη...πχ διάβαζα για τα καμώματα της Toshiba στις τελευταίες σελίδες...

Μπορεί ο αρχικός κατασκευαστής, έστω Midea, να παρέχει κατώτερη υποστήριξη, αλλά η φασόν μάρκα έστω Inventor ή Bosch, να είναι καλή;

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, definitio είπε

Ευχαριστώ.

Η AUX παράγει δικά της, ε; Είχα την εντύπωση ότι ήταν φασόν για κάθε τύπο φθηνής ηλεκτρικής συσκευής.

Από άποψη υποστήριξης - πέρα από τις κορυφαίρες εταιρείες - ποιές είναι πιο αξιόπιστες (τήρηση εγγύησης σε περίπτωση βλάβης, γρήγορη αποστολή τεχνικών, αποτελεσματική αντιμετώπιση προβλήματος κοκ)

...μπορεί το προϊόν να είναι καλό και συμφέρον, αλλά να πρέπει να παρακαλάς να μη χρειαστείς τεχνική υποστήριξη...πχ διάβαζα για τα καμώματα της Toshiba στις τελευταίες σελίδες...

Μπορεί ο αρχικός κατασκευαστής, έστω Midea, να παρέχει κατώτερη υποστήριξη, αλλά η φασόν μάρκα έστω Inventor, να είναι καλή;

Δεν έχω προσωπικά τέτοια στοιχεία/πληροφορίες. Ίσως κάποιος του χώρου να ξέρει. @Klausx ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς όχι. Αν μου βρεις τα αντίστοιχα midea το 'χουμε.

Τα μόνα multisplit που βρίσκω από Midea είναι τα M3OΑ-27HFN8Q και M2OE-18HFN8-Q , αλλά τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους δεν είναι ακριβώς ίδια.

Σε σχέση με τα ηλεκτρολογικά (ασφάλειες, κτλ) υπάρχει κάποια πρόταση;

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim Μια απορία , μιας και δεν έβγαλα άκρη. Αν κατάλαβα η eurovent είναι μια ανεξάρτητή αρχή που πιστοποιεί τα κλιματιστικά στις ίδιες συνθήκες για ποιο αντικειμενική κρίση. Στο excel που έχεις κάνει , τσέκαρα 5 seer και δεν είναι τα ίδια με αυτά που βλέπω στις αναφορές της eurovent για το κάθε μοντέλο . Όπως κ το Qce δεν αναφέρετε κάπου στις εκθέσεις της eurovent. Οπότε πως προκύπτει ?

Μπράβο πάντως για την δουλειά που έχεις κάνει !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzepelvas είπε

@liakjim Μια απορία , μιας και δεν έβγαλα άκρη. Αν κατάλαβα η eurovent είναι μια ανεξάρτητή αρχή που πιστοποιεί τα κλιματιστικά στις ίδιες συνθήκες για ποιο αντικειμενική κρίση. Στο excel που έχεις κάνει , τσέκαρα 5 seer και δεν είναι τα ίδια με αυτά που βλέπω στις αναφορές της eurovent για το κάθε μοντέλο . Όπως κ το Qce δεν αναφέρετε κάπου στις εκθέσεις της eurovent. Οπότε πως προκύπτει ?

Μπράβο πάντως για την δουλειά που έχεις κάνει !!

Ρίξε μια ματιά στο τέλος του sticky. Τα εξηγούμε εκεί. ;

11 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Για ιδιώτες ή για επιχειρήσεις είναι αυτό?

https://onlinepress.gr/nea-epidotisi-ilektrikon-syskevon-aitisi-sto-gov-gr-poly-afstira-kritiria/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ρίξε μια ματιά στο τέλος του sticky. Τα εξηγούμε εκεί.

Για μια ακόμα φορά έχεις δίκιο. Οπότε σύμφωνα με το τσαρτ των θερμοκρασιών στον ορωπο κ της αναφοράς της eurovemt προκύπτει το νέο seer και η ετήσια κατανάλωση. Υπάρχει σύγκριση μεταξύ Αθήνας και Θεσσαλονίκης, το διάγραμμα παραμένει ίδιο? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tzepelvas είπε

Για μια ακόμα φορά έχεις δίκιο. Οπότε σύμφωνα με το τσαρτ των θερμοκρασιών στον ορωπο κ της αναφοράς της eurovemt προκύπτει το νέο seer και η ετήσια κατανάλωση. Υπάρχει σύγκριση μεταξύ Αθήνας και Θεσσαλονίκης, το διάγραμμα παραμένει ίδιο? 

 

Ένα παλικάρι (μένει Ιλίσια) μου έστειλε πέρυσι και εκείνος τα στοιχεία του από το homeassistant . Το περσινό καλοκαίρι ήταν ζεστό για την περιοχή μου. Συνήθως είναι πιο δροσερά εδώ αλλά μελετώντας τα στοιχεία του είδα ότι ήταν σχεδόν ίδια με τα δικά μου. Οπότε θεωρούμε ότι τα στοιχεία που έχω στο sticky και χρησιμοποίησα για τα διαγράμματα, πιάνουν και την Αθήνα. Προφανώς θα υπάρχουν διαφοροποιήσεις πχ ανάμεσα σε Γλυφάδα και Μαρούσι, αλλά οκ, μένουμε όπως είμαστε.

Για Θεσσαλονίκη δεν μου έχει στείλει κανείς ως τώρα παρόλο που έχω ζητήσει. Όταν τα πάρω, θα τα τρέξω και για εκεί. Θα είχε πολύ ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα ότι η φτερωτή στο κλιματιστικό έχει πάρα πολύ σκόνη. Για να καθαριστεί σωστά πρεπει να βγει εντελώς; Σκέφτομαι να φέρω τεχνικό αλλά να ξέρω αν φτάνει το υγρό που θα ρίξει απλά μέσα ή όχι... 

Πχ γράφουν απλό καθαρισμό η με ελεφαντάκι, το δευτερο αρκεί;

Επεξ/σία από Dimitris156
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, liakjim said:

Πωπω, τραγική η τιμή του atxc25d. Άκου εκεί 670€ και ας έχει εγκατάσταση.

Ρε @MikhailBakurin τι τιμές είναι αυτές;

Βλέπω κυκλοφορεί φημολογία για νέο πρόγραμμα επιδότησης των καταστηματαρχών (γιατί οι πολίτες παίρνουν ένα 'κοσαρικάκι εν τέλει με το πώς λειτουργεί η "αγορά" μας).

Μυρίστηκαν τα εξυπνοπούλια νέα επιδότηση του πληθωρισμού και... πληθώρισαν.

Θα το πάρεις 400 ευρώ αγαπητέ Λιακτζιμ σε 1-2 μηνάκια, και θα είσαι ευχαριστημέ. 70 ευρώ κάτω από όσο είχε πριν τις επιδοτήσεις. Τα υπόλοιπα 230, θα τα πάρει ο κος Κωστόβορος, ο κος Μεδιάγορος και η κα Kορνιζόγλου.

Προσωπικά, για λόγους αρχής, είχα αρνηθεί να συμμετέχω στο προηγούμενο πρόγραμμα. Τώρα βλέπω μια γενική αποκτήνωση και αποκοίμιση, οπότε, αν σηκώνει τα αυξημένα μου εισοδήματα του τελευταίου έτους, θα μπω. Δε θα την τρώμε πάντα οι ευσυνείδητοι.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω κλιματιστικό σε σπίτι 45τμ. Η χρήση θα είναι 97% ψύξη, το σπιτι είναι πολύ καλά μονωμένο, στον πρώτο, δεν το βλέπει ήλιος καθόλου. Σκέφτομαι για κάποιο 12αρι, inventor η TCL, ιδανικά όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο, με ταβάνι τα 500 περίπου ευρώ με την εγκατάσταση. Τι προτάσεις έχετε για αυτές απαιτήσεις; Δεν έχω ιδιαίτερη γνώση της αγοράς, αλλά οι τιμές μου φαίνονται τσιμπημενες φαντάζομαι λόγω των επιδοτήσεων. Τα φώτα σας παρακαλώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TCL Elite Premium III vs TCL Miracle III

ανάμεσα σε αυτά τα δυο ποιο να πάρω για υπνοδωμάτιο 14τμ μόνο ψύξη στα 9.000btu?
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, x69pr είπε

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω κλιματιστικό σε σπίτι 45τμ. Η χρήση θα είναι 97% ψύξη, το σπιτι είναι πολύ καλά μονωμένο, στον πρώτο, δεν το βλέπει ήλιος καθόλου. Σκέφτομαι για κάποιο 12αρι, inventor η TCL, ιδανικά όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο, με ταβάνι τα 500 περίπου ευρώ με την εγκατάσταση. Τι προτάσεις έχετε για αυτές απαιτήσεις; Δεν έχω ιδιαίτερη γνώση της αγοράς, αλλά οι τιμές μου φαίνονται τσιμπημενες φαντάζομαι λόγω των επιδοτήσεων. Τα φώτα σας παρακαλώ...

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/tcl-miracle-iii-12chsd-tpg21i-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_4402480

5 λεπτά πριν, Raylan είπε

TCL Elite Premium III vs TCL Miracle III

ανάμεσα σε αυτά τα δυο ποιο να πάρω για υπνοδωμάτιο 14τμ μόνο ψύξη στα 9.000btu?
 

 

Miracle III

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα στην παρεα , στην αναζητηση για ενα 12αρι οικονομικο σχετικα κλιματιστικο με εγγυηση αξιοπρεπη ...

προορίζεται για χρήση κυρίως ψύξης για 2-3 μήνες καλοκαιρι και αρκετα λιγότερο θέρμανσης.(επικουρική- λογω κεντρικης θερμανης με φυσικο αέριο 7 ωρες ημερησιως)

ο χώρος περίπου 24τμ ...

budget max 500- 520€

με δωρεάν εγκατάσταση ...

εχω βρει τ ακόλουθα ,,

haier

https://www.praktiker.gr/p/haier-tide-green-plus-as35tamhra-c-1u35yeffra-c-klimatistiko-inverter-12000btu-150033

(εγγύηση απο inventor 5 χρόνια χωρις υποχρέωση service?)

tcl

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/tcl-elite-premium-iii-12chsd-xac1i-klimatistiko-12-000-btu-h_4402758

(10 χρονια με υποχρεωση ετησιο service)

hisense

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/hisense-easy-smart-ca35yr4fg-ca35yr4fw-klimatistiko-12-000-btu-h_3781518#

(10 χρονια με υποχρεωση ετησιο service)

 

Γνώμες????

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωση για την αντικατάσταση της εξωτερική πλακέτας του ενός yukai 

πήρα τηλέφωνο να δω την εξέλιξη. Δεν ήξεραν πότε θα έρθει όταν πήρα τηλέφωνο κι ενώ έχουν περάσει 12 μέρες 

Μετά με πήρε τηλέφωνο η κοπέλα που μίλησα και με ενημέρωσε πως μέχρι τις 10 Ιουνίου το πολύ θα έχει ολοκληρωθεί η αντικατάσταση της πλακέτας 100%

Στα + ότι ενδιαφέρθηκε και με πήρε ξανά τηλ, στα - κατά την δικιά μου άποψη πως ένα ανταλλακτικό το οποίο συνήθως αστοχεί δεν υπάρχει σε στοκ ούτε ένα 

Σε αναμονή λοιπόν, ευτυχώς οι θερμοκρασίες το επιτρέπουν εύκολα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...