Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, dimviii είπε

το bosch στο λινκ που εβαλες κοστιζει 580 ευρω.+ τοποθετηση+ απεγκατασταση

ειναι εκτος του budget μου.

Καταλαβαίνω , αν και με τα σέρβις που θα γλιτώνεις, θα έχεις 100€ όφελος στα 4 χρόνια.

Εναλλακτικά μπορείς να περιμένεις για προσφορά σε αυτό ->

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/258543-a-c-in12btu-bosch-asi12dw30-serie-4

Αν θέλεις αγορά άμεσα, τότε με 580€ τελική τιμή θα πρότεινα αυτό -> https://www.plaisio.gr/tcl-miracle-iii-12chsd-tpg21i-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_4402480

έχει πολύ καλό seer ( 8.5 ) . Στα πεθερικά έχω δει ένα καλής σειράς φασόν TCL να πέφτει στα 70W σε ψύξη σε ευνοϊκές συνθήκες.

Αν θέλεις πιο κάτω σε τιμή, ίσως να έβλεπες κάτι τέτοιο -> https://www.alphaclimagr.gr/product/1413120/tcl-elite-premium-prm-12chsa-ci-r32-klimatistiko-inverter.html

Βέβαια με εγκατάσταση θα πας στα 450-460€ ενώ με 120€ παραπάνω, θα πήγαινες σε ανώτερο μηχάνημα.

8 ώρες πριν, DimitrisPaps είπε

Καλησπέρα!Επειδή έφτασε η ώρα να αλλάξω air condition(το Samsung μου τα έφτυσε μετά από 17 χρόνια),ψάχνω να βρω αντικαταστάτη...

Επειδή όλα τα επώνυμα παίζουν από 550-600 και βάλε,βρήκα ένα 9αρι μάρκας Nakassi...στα 370 ευρώ.Μια γειτόνισσα έχει 9αρι ίδιας μάρκας,αλλά παλιότερη σειρά.Μου είπε ότι το έχει 8 χρόνια,το δουλεύει χειμώνα καλοκαίρι επειδή το σπίτι της δεν έχει θέρμανση και είναι άψογο.Καλυτερο από τα άλλα 2 που έχει,ένα Mitsubishi και ένα Daikin...

The thing is,αξίζει τον κόπο η να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω κάτι πιο καλό?Έχει κανείς εμπειρία από τα Nakassi?

Δεν θυμάμαι να έχουμε feedback.

Για άλλες προτάσεις-> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

8 ώρες πριν, Mute_ είπε

Καλημέρα σας! Μυ γνώμη θέλω. Επειδή είμαι σε ενοικιο και θα φύγω του χρόνου και έχω βαρεθεί να τοποθετώ aircondition και μετά να μην συννενοουμε με τους ιδιοκτήτες. Σκέφτομαι κάποιο φορητό μόνο για ψύξη το καλοκαίρι. Αξίζει ή θα πετάξω χρήματα; 

Θα πρέπει να κάνεις πολλούς συμβιβασμούς.

5 ώρες πριν, tzepelvas είπε

Καλησπέρα , έχω δει μεγάλο μέρος του νήματος , αλλά λέω και να ρωτήσω μήπως και κάτι δεν έπεσε στο μάτι μου . 

Έχω 2 διαμερίσματα που θα τα κάνω airbnb, το ένα πάνω από το άλλο , όπου είναι πανομοιότυπα . Το δεύτερο έχει ταράτσα από πάνω του. Η πολυκατοικία είναι του 2006 , εξωτερική μόνωση εχει τουβλο-5αρι φελιζον-τουβλο . Κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια . 3 παράθυρα 1,2μ*1,2μ και 2 μπαλκονόπορτες 1,2μ κ 2,7μ . Βόρεια κ δυτική πλευρά έχουν μπαλκόνια , νότια δεν υπάρχει επαφή με κτήριο και ανατολική πλευρά τα διαμερίσματα έχουν επαφή με τους κοινόχρηστους χώρους , σκάλα ασανσέρ και αυτοί με την σειρά τους με άλλο κτήριο . Υπάρχει ενιαία σαλοκουζίνα , όπου εκεί θα μπει το κλιματιστικό ,όμως θα είναι στην ευθεία του δωματίου . Έχω καταλήξει στο Toyotomi Izuru All TRN/TRG-2335ZR 12αρι , μιας και έχει την δυνατότητα να συνδεθεί με παγίδες στα παράθυρα και γιατί βγάζει 15354btu στο μαξ με seer 8.5 kai scop 4.6 k 5.6 αντίστοιχα. Τα izuru μου τα αφήνουν 1000€ + τοποθέτηση . Όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη , 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό κ για τα 2 κλιμαστικά : 1300€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νεα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης , περιστασιακή σε θέρμανση , καθώς υπάρχει καυστήρας αερίου 
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα αερίου με 5 σώματα
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος σαλόνι-κουζίνα 26τμ  και δωμάτιο 10τμ συνολο 36τμ.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Θεσσαλονίκη  με 39C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα h, η εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη στον βοριά.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητο να εχει hotel menu ή να συνδέεται με παγίδες στα παράθυρα .
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 
  12. Θερμικές Απώλειες

     

    5884.11Watt

     

    5060.34KCal/h

     

    168.12Watt/m2

     

    144.58KCal/h/m2

Θα σου πρότεινα τα inventor leon.

8.5seer, 10 χρόνια εγγύηση, hotel menu (είμαι κατά των παγίδων που κλείνουν το ρεύμα = αυξημένη πιθανότητα για βλάβη σε πλακέτα).

3 ώρες πριν, silencer181 είπε

 

Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 700

 

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: νεα αγορα

 

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): αδιάφορο

 

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 90% ψυξη / 10% θέρμανση χρηση ολο το βραδυ για ψυξη και χρηση το πολυ μια ωρα για θέρμανση 

 

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης

 

Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. οχι

 

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο

 

Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Ροδος στο κεντρο μακρια απο θάλασσα μονιμα με υγρασία χειμώνα καλοκαίρι η μοναδα θα ειναι στην ταρατσα

 

Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση, επιθυμητό να είναι αθόρυβο και να έχει wifi

 

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). 

Δεν υπαρχει μονωση στην ταρατσα το δωματιο βλεπει ανατολή, μεζονετα με αλουμινίου κουφώματα με την μεριά της δυσης μεσοτοιχια.

Εχω επιλέξει 3εκ μόνωση το πάτωμα δεν ξερω τι πάχος έχει ο όροφος

Εχει μονο μπαλκονοπορτα το δωμάτιο αλλά δεν με αφήνει να βαλω 0 παράθυρα και εχω βαλει 1

Και θερμοκρασία επέλεξα 18 όπως γράφετε αλλά συνήθως 24 με 25 το βαζουμε. 

 

3308.77

Watt

2845.54

KCal/h

206.80

Watt/m2

177.85

KCal/h/m2

Με δωρεάν εγκατάσταση -> https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252263-a-c-in12-midea-aep212nxd6-all-easy-pro

Λίγο πιο φθηνά βγαίνει από εδώ (703€ με εγκατάσταση ή βάζεις δικό σου μάστορα) -> https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/midea-all-easy-pro-aep2-12nxd6-io-klimatistiko-inverter-12000-btu-aa-me-ionisti-wifi/1687214

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση υπαρχει καποιος λογος η χαρακτηριστικό που μόνο το midea σαν πρόταση και κανένα άλλο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την συμπλήρωση ερωτηματολογίου για κλιματιστικό για ψύξη και θέρμανση, μου προτάθηκε το toshiba yukai (μεγάλη εγγύηση και αθόρυβο). Το πλαίσιο μου έχει στείλει εκπτωτικό κωδικό και έχει και δωρεάν εγκατάσταση, αλλά δυστυχώς δεν φέρνει καθόλου toshiba. Από τις μάρκες που συνήθως προτείνονται για θέρμανση βλέπω την daikin και fujitsu. Το Daikin Siesta ATXC25D/ARXC25D θεωρείται αντάξιο του toshiba yukai; Πέρα από την μικρότερη εγγύηση, υστερεί κάπου αλλού;  Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση από τις παραπάνω εταιρίες; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, silencer181 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση υπαρχει καποιος λογος η χαρακτηριστικό που μόνο το midea σαν πρόταση και κανένα άλλο? 

Μπορείς να επιλέξεις κλιματιστικό που να πηγαίνει όσο πιο δεξιά γίνεται στο παρακάτω διάγραμμα.

Αν διαιρέσουμε το πραγματικό για κλίμα Αττικής seer με την τιμή, υπάρχει εντός του μπάτζετ σου άλλο με ανώτερο λόγο; Ίσως το ERAI αλλά προσωπικά δεν το προτείνω μιας και δεν έχει eurovent (αλλά δικό σας θέμα αυτό).

Βάλε τα χαρακτηριστικά του μέσα, νομίζω ότι είναι το TOP VFM για τα χρήματά του.

pubchart?oid=1968932572&format=image

3 ώρες πριν, Tassos77 είπε

Μετά την συμπλήρωση ερωτηματολογίου για κλιματιστικό για ψύξη και θέρμανση, μου προτάθηκε το toshiba yukai (μεγάλη εγγύηση και αθόρυβο). Το πλαίσιο μου έχει στείλει εκπτωτικό κωδικό και έχει και δωρεάν εγκατάσταση, αλλά δυστυχώς δεν φέρνει καθόλου toshiba. Από τις μάρκες που συνήθως προτείνονται για θέρμανση βλέπω την daikin και fujitsu. Το Daikin Siesta ATXC25D/ARXC25D θεωρείται αντάξιο του toshiba yukai; Πέρα από την μικρότερη εγγύηση, υστερεί κάπου αλλού;  Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση από τις παραπάνω εταιρίες; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πωπω, τραγική η τιμή του atxc25d. Άκου εκεί 670€ και ας έχει εγκατάσταση.

Ρε @MikhailBakurin τι τιμές είναι αυτές;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας , liakjim εάν μπορούσες να με βοηθήσεις για αγορά κλιματιστικού 12.000btu κυρίως ψύξη σε εξοχικό σε χώρο κουζίνας ανάμεσα σε1) tcl elite pro 12chsa/xa51 και2) haier tide green plus τι να επιλέξω ,υπάρχει καμία άλλη πρόταση μέχρι 400€ ; Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Πωπω, τραγική η τιμή του atxc25d. Άκου εκεί 670€ και ας έχει εγκατάσταση.

Έχω και 20% έκπτωση, οπότε βγαίνει 535 ευρώ με εγκατάσταση, γι' αυτό το σκέφτομαι. Αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένω για καμιά προσφορά για το toshiba yukai ή να το πάρω και ακριβότερα αν είναι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tassos77 είπε

Έχω και 20% έκπτωση, οπότε βγαίνει 535 ευρώ με εγκατάσταση, γι' αυτό το σκέφτομαι. Αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένω για καμιά προσφορά για το toshiba yukai ή να το πάρω και ακριβότερα αν είναι καλύτερο.

Δεν ξέρω πως θα κινηθεί η αγορά. Ανακοινώθηκε και το νέο πρόγραμμα ανακυκλώνω και βλέπω ληστρικές αυξήσεις. Πάρτο αν το βιάζεσαι, αλλά θα χρειαστεί και επέκταση εγγύησης , εκεί κολλάω.

7 λεπτά πριν, vasiliskarafotias είπε

Καλησπέρα σας , liakjim εάν μπορούσες να με βοηθήσεις για αγορά κλιματιστικού 12.000btu κυρίως ψύξη σε εξοχικό σε χώρο κουζίνας ανάμεσα σε1) tcl elite pro 12chsa/xa51 και2) haier tide green plus τι να επιλέξω ,υπάρχει καμία άλλη πρόταση μέχρι 400€ ; Ευχαριστώ 

Θα έδινες 580€ αλλά με την εγκατάσταση στην τιμή; https://www.plaisio.gr/tcl-miracle-iii-12chsd-tpg21i-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_4402480

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, liakjim said:

Δεν ξέρω πως θα κινηθεί η αγορά. Ανακοινώθηκε και το νέο πρόγραμμα ανακυκλώνω και βλέπω ληστρικές αυξήσεις.

Για ιδιώτες ή για επιχειρήσεις είναι αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Liakjim επειδή είναι για επαρχία δεν υποστηρίζει το πλαίσιο εγκατάσταση , μεταξύ του tcl και haier να δώ tcl και από αυτά το  miracle προτείνεις και όχι το haier tide green plus ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim ξέρεις μήπως το πραγματικό seer για τα Inventor Aria U6RSL(3)-27 και U6RSL(2)-18 ;

Έχει βάλει κάποιο μέλος multi-split να μας πει εντυπώσεις; Νομίζω για εξοχικό είναι καλή περίπτωση. 

Επίσης για προστασία αυτόν των μονάδων από υπερτάσεις τι προτείνετε να μπει στον πίνακα; Θα έχουν το καθένα δική του γραμμή 3x2,5 και ανάλογη ασφάλεια (20 και 16 Amp). Επίσης προτιμούμε κάποια συγκεκριμένη ασφάλεια (τύπο/μάρκα/μοντέλο);

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πιό αθόρυβα κλιματιστικά τοίχου ποια είναι;

Σε περιοχή που φυσάει πολύ δυνατά, είναι προτιμότερο να αγοραστεί μάρκα που ο ανεμιστήρας της εξωτερικής μονάδα να έχει φρένο; (υπάρχει τέτοιο feature?)

Επεξ/σία από zoranb
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Για ιδιώτες ή για επιχειρήσεις είναι αυτό?

Δεν ξέρω.

1 ώρα πριν, vasiliskarafotias είπε

Liakjim επειδή είναι για επαρχία δεν υποστηρίζει το πλαίσιο εγκατάσταση , μεταξύ του tcl και haier να δώ tcl και από αυτά το  miracle προτείνεις και όχι το haier tide green plus ;

Ναι το miracle.

1 ώρα πριν, rkb είπε

@liakjim ξέρεις μήπως το πραγματικό seer για τα Inventor Aria U6RSL(3)-27 και U6RSL(2)-18 ;

Δυστυχώς όχι. Αν μου βρεις τα αντίστοιχα midea το 'χουμε.

35 λεπτά πριν, zoranb είπε

Τα πιό αθόρυβα κλιματιστικά τοίχου ποια είναι;

Σε περιοχή που φυσάει πολύ δυνατά, είναι προτιμότερο να αγοραστεί μάρκα που ο ανεμιστήρας της εξωτερικής μονάδα να έχει φρένο; (υπάρχει τέτοιο feature?)

Αυτά που βγάζουν λίγα dB.

Δεν υπάρχουν φρένα. Αν δεις τις οδηγίες εγκατάστασης λένε να μπει ένα wind deflector ή να μπει αλλού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Αν θέλεις αγορά άμεσα, τότε με 580€ τελική τιμή θα πρότεινα αυτό -> https://www.plaisio.gr/tcl-miracle-iii-12chsd-tpg21i-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_4402480

έχει πολύ καλό seer ( 8.5 ) . Στα πεθερικά έχω δει ένα καλής σειράς φασόν TCL να πέφτει στα 70W σε ψύξη σε ευνοϊκές συνθήκες.

 

μαλλον εδω με βλεπω,Εχουν την καλυτερη τιμη με τοποθετηση.Πολυ υψηλο seer,καλη εγγυηση,δινουν και 50 ευρω δωροεπιταγη με την απεγκατασταση του παλιου κλιματιστικου.

 

στην τοποθετηση τι πρεπει να προσεξω?

καπου διαβαζα οτι σε καποια κλιματιστικα πρεπει να εχουν μινιμουμ καποια μετρα σωληνων?

κενο υποχρεωτικα με αντλια ?κατι αλλο?

 

liakjim ευχαριστω για τη βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimviii είπε

μαλλον εδω με βλεπω,Εχουν την καλυτερη τιμη με τοποθετηση.Πολυ υψηλο seer,καλη εγγυηση,δινουν και 50 ευρω δωροεπιταγη με την απεγκατασταση του παλιου κλιματιστικου.

 

στην τοποθετηση τι πρεπει να προσεξω?

καπου διαβαζα οτι σε καποια κλιματιστικα πρεπει να εχουν μινιμουμ καποια μετρα σωληνων?

κενο υποχρεωτικα με αντλια ?κατι αλλο?

 

liakjim ευχαριστω για τη βοηθεια.

Γράφουμε στο Sticky τι να προσέξουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα TCL - πχ το Miracle & Elite - είναι φασον κάποιου άλλου κατασκευαστή ή είναι δικά τους;

Ποιοί είναι τώρα οι πρωτεύοντες κατασκευαστές / μη φασόν από τις εταιρείες στην Ελλάδα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...