Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άμα θέλει να σε δαγκώσει ο μάστορας θα σε δαγκώσει όσο και να χτυπιέσαι, είτε αφορά στα κλιματιστικά, είτε στα ηλεκτρολογικά, είτε στα αυτοκίνητα κ.λπ..

Η λύση είναι ο καθένας να μάθει να τα κάνει μόνος του, ή να έχει απόλυτου εμπιστοσύνης γνωστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Οι χαλκοσωλήνες έχουν μόνωση, απλά τα τυλίγουν όλα (σωλήνες-καλώδια) με μονωτική για πιο καλό αισθητικό αποτέλεσμα.., αφού εκεί δεν το βλέπει ο ήλιος δεν έχεις θέμα..

Δες παραπάνω που σχολίασα, φαίνεται να έχουν τρυπήσει δοκάρι για να περάσουν τις σωλήνες, εκεί υπήρχε ήδη τρύπα ή την έκαναν;

ήταν νέα εγκατάσταση, δεν υπήρχε καμία τρύπα. Αναρωτηθήκαμε στην αρχή αν είναι δοκάρι αλλά όταν τρύπησε στην αρχή για να μπει η πλάτη της εσωτερικής μονάδας φάνηκε ότι δεν είναι, αν και το τούβλο ήταν αρκετά γερό. Κόκκινη σκόνη δεν παρατήρησα.

5 λεπτά πριν, aektzhs18 είπε

Δεν έχει συνδέσει και την αποχέτευση τις εξωτερικής. Όταν το δουλεύεις στο ζεστό θα στάζει από το ταφ έξω. 

αυτό οκ εις γνώση μου γιατί δεν θα δουλεύεται στο ζεστό

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Την έπνιξες την εξωτερική μονάδα.

Υδρορροή δεν έχει η εξωτερική, θα στάζει στο μπαλκόνι και θα στα κάνει χάλια.

Για το δοκάρι απαντάς.

ΥΓ Στη θέση σου θα του έλεγα, ή θα τα κάνεις όπως σου λέω, ή φεύγεις και σε αναφέρω στα κεντρικά.

αυτό το είπαμε πριν τρυπήσει, να μην πέφτει πάνω στον τοίχο ο θερμός αέρας της εξωτερικής, αλλά το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπετε κ εσείς, σίγουρα μπορούσε και πιο κάτω να το βάλει.

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Άμα θέλει να σε δαγκώσει ο μάστορας θα σε δαγκώσει όσο και να χτυπιέσαι, είτε αφορά στα κλιματιστικά, είτε στα ηλεκτρολογικά, είτε στα αυτοκίνητα κ.λπ..

Η λύση είναι ο καθένας να μάθει να τα κάνει μόνος του, ή να έχει απόλυτου εμπιστοσύνης γνωστό.

υπάρχει στα αλήθεια χρόνος/όρεξη για να μάθει κανείς να κάνει τόσες πολλές τεχνικές εργασίες ? εργαλεία ? άσε που στην αρχή μέχρι να μάθεις παίζει να κάνεις χοντρά λάθη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, red66phone είπε

υπάρχει στα αλήθεια χρόνος/όρεξη για να μάθει κανείς να κάνει τόσες πολλές τεχνικές εργασίες ? εργαλεία ? άσε που στην αρχή μέχρι να μάθεις παίζει να κάνεις χοντρά λάθη...

Μην το λες σε μένα, εγώ το αντιλαμβάνομαι.

Έχεις όμως χρόνο να κάθεσαι να σκας για το πώς θα γίνει το κάθε τι και να είσαι πάντα πάνω απ' το κεφάλι του κάθε μάστορα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, liakjim said:

Την έπνιξες την εξωτερική μονάδα.

 

 

Περι 'στριμωγματος' εξωτερικης μοναδας...

liakjim, ή οποιος αλλος συμφορουμιτης μπορει να απαντησει, γιατι μαλλον εχω αναλογο 'προβλημα'.

Στο ενα δωματιο, στη νεα μοναδα που εβαλα με τα daikin, η εξωτερικη μοναδα, δεν ειχε κυριολεκτικα χωρο που να τοποθετηθει. Στενο μπαλκονι (αρα οχι κατω-δεν ενδεικνυται κιολας;), , μπαλκονοπορτες δεξια κι αριστερα με ελαχιστο ακαλυπτο τοιχο, δοκαρια, ολα αυτα εξωτερικα στον σπιτι/τοιχο, το κοντινοτερο ανοιγμα βεραντας κανα 4αρι μετρα μακρια...αντικειμενικα, δεν υπηρχε χωρος που να το βαλουν, να υπαρχει μια ανεση και ενας 'αερας' δηλαδη...

Ετσι, 'κρεμασαν' την εξωτερικη μοναδα του daikin, αρκετα 'χωμενη', κατω απο το ταβανι του μπαλκονιου και πανω απο τις μπαλκονοπορτες(!) (περιπου 15cm το βλεπω να απεχει το πανω μερος της μοναδας απο το πανω μερος του μπαλκονιου), απο μπροστα ακριβως η αρχη της τεντας με την στερεωση της/κυλινδρος κλπ. Δυσκολο σημειο.

Θα επηρεασει την λειτουργια και την καταναλωση του daikin;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mindreader είπε

 

Περι 'στριμωγματος' εξωτερικης μοναδας...

liakjim, ή οποιος αλλος συμφορουμιτης μπορει να απαντησει, γιατι μαλλον εχω αναλογο 'προβλημα'.

Στο ενα δωματιο, στη νεα μοναδα που εβαλα με τα daikin, η εξωτερικη μοναδα, δεν ειχε κυριολεκτικα χωρο που να τοποθετηθει. Στενο μπαλκονι (αρα οχι κατω-δεν ενδεικνυται κιολας;), , μπαλκονοπορτες, δοκαρια, ολα αυτα εξωτερικα στον σπιτι/τοιχο, το κοντινοτερο ανοιγμα βεραντας κανα 4αρι μετρα μακρια...

Ετσι, 'κρεμασαν' την εξωτερικη μοναδα του daikin, αρκετα 'χωμενη', κατω απο το ταβανι του μπαλκονιου (περιπου 15cm το βλεπω να απεχει το πανω μερος της μοναδας απο το πανω μερος του μπαλκονιου), απο μπροστα ακριβως η αρχη της τεντας με την στερεωση της/κυλινδρος κλπ. Δυσκολο σημειο.

Θα επηρεασει την λειτουργια και την καταναλωση του daikin;

Ανέβασε μας καμία φωτό να καταλάβουμε τι ακριβώς εννοείς..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, mindreader είπε

spacer.png

Μέχρι τώρα δουλεύει εντάξει; Η τέντα επειδή είναι ανοικτή δεξιά αριστερά, κάτι λίγο σώζει, αλλά σωστά τοποθετημένο δεν είναι by the book, τώρα αν η λειτουργία του είναι εντάξει, άστο, αν σου κάνει κουλά, θα πρέπει να δοκιμάσεις με την τέντα τέρμα σηκωμένη, ιδανικά να αφαιρεθεί.., ή εξωτερική δεν μπορούσε να μπει πουθενά αλλού σε τοίχο; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, εφάρμοσα χθες απόγευμα το καθαριστικό σε δύο air condition. Ακολούθησα τις οδηγίες κατά γράμμα. Έβαλα τα air condition στη ψύξη για πάνω από μία ώρα και δεν βγήκε καθόλου βρωμιά από την αποχέτευση της εξωτερικής μονάδας αλλά ούτε και νερό. Τα δωμάτια ψυκτηκαν κανονικά. Μετά από μερικές ώρες έβαλα ξανά σε λειτουργία τα air condition και το νερό που βγήκε ήταν ελάχιστο και μάλλον καθαρό.

Παίζει ρόλο το γεγονός ότι δεν έχει ζέστη αυτές τις μέρες? Μήπως απλά ήταν καθαρά τα air condition? Θα υπάρξει πρόβλημα μετά από αυτό που συνέβη? Ευχαριστώ

xlarge_20211015173509_669895d3.jpeg

Επεξ/σία από mpourt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, BigBlack said:

Αυτό μπαίνει στην κατηγορία της εγκληματικής τοποθέτησης!

Εμένα πάντως, μια φορά, αν κάποτε με φώναζε σπίτι του ο mindreader, ακριβώς αυτή θα περίμενα να είναι η εγκατάσταση των κλιματιστικών του.

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, Kozanitis1 said:

Μέχρι τώρα δουλεύει εντάξει; Η τέντα επειδή είναι ανοικτή δεξιά αριστερά, κάτι λίγο σώζει, αλλά σωστά τοποθετημένο δεν είναι by the book, τώρα αν η λειτουργία του είναι εντάξει, άστο, αν σου κάνει κουλά, θα πρέπει να δοκιμάσεις με την τέντα τέρμα σηκωμένη, ιδανικά να αφαιρεθεί.., ή εξωτερική δεν μπορούσε να μπει πουθενά αλλού σε τοίχο; 

Δεν το εχω δουλεψει καθολου. Τωρα απο ανοιξη θα αρχισω να το δουλευω λιγο. Βεβαια και αλλα δυο κλιματιστικα που εχω, ετσι 'ταβανιασμενα' πανω ειναι, δεν μπορω να πω, δουλευαν ολα τα χρονια. Απλα τωρα εγω ασχολουμαι ΚΑΙ με το θεμα καταναλωση. Φυσικα, αυτη η μοναδα στη φωτο, δεν ειναι απλως ταβανιασμενη, αλλα και γενικως χωμενη. Οκ, δεν ειναι η καλυτερη τοποθετηση, αλλα αν δεν δημιουργει αλλα ζητηματα, εννοω σοβαρα, ειλικρινα, εκανα ενα 4μηνο να μου τα τοποθετησουν, δεν θα την παλεψω να μπω σε διαδικασιες επανεγκαταστασης, εκτος και αν ειναι τοσο δραμα ή υπαρχει καμια τρελη επισφαλεια.Ο ηλεκτρολογος παντως που εφερα να μου βγαλει καλωδιο σουκω να το βαλω εντος σπιτιου και το ριξω πανω σε tapo, αν και σχολιασε μικροκακοτεχνιες, την τοποθετηση δεν μου την σχολιασε. Ηταν δυσκολο να μπει αλλου, οπως καταλαβαινω. Βεβαια, ισως οχι αδυνατο. Επανω υπαρχει ταρατσα. 4 μετρα παραπερα, η βεραντα ανοιγει. Αλλα δεν το λες τυπικη εγκατασταση μαλλον.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, phanispal είπε

Άμα θέλει να σε δαγκώσει ο μάστορας θα σε δαγκώσει όσο και να χτυπιέσαι, είτε αφορά στα κλιματιστικά, είτε στα ηλεκτρολογικά, είτε στα αυτοκίνητα κ.λπ..

Η λύση είναι ο καθένας να μάθει να τα κάνει μόνος του, ή να έχει απόλυτου εμπιστοσύνης γνωστό.

Μόνος του δεν μπορεί να μάθει ο καθένας να τα κάνει όλα. Θα έλεγα όπου υπάρχει δυνατότητα ή στο google ή στο κατάστημα (το praktiker δεν έχει) μαύρο στον συγκεκριμένο υποτιθέμενο ψυκτικό αν και πολύ δεν δίνουν σημασία σε αυτά. Στο skroutz δεν ξέρω τι παίζει γιατί τα σχόλια σβήνουν ακαθόριστα. Μακριά και αλάργα. δεν εμπιστεύομαι τις κριτικές εκεί αλλά οπουδήποτε αλλού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...