Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, philos είπε

Παιδιά δεν άντεξα να περιμένω, πήρα χθες το midea all easy pro το 18ρι από public.gr και το περιμένω!

Θα τους στείλω και e-mail, αλλά λέω να ρωτήσω κι εδώ μιας που ξέρετε από εγκαταστάσεις και air conditions!

Λοιπόν, το φυλλάδιο με τις πληροφορίες για εγκατάσταση λέει τα εξής (έχω βάλει σε κουτάκια μαύρο και κόκκινο) :

2024-03-31155237.png.4a447b28eff254804da9f0be9c172626.png2024-03-31155332.png.8bc6c0cdd79c266e8c84763c526fec26.png

- Άρα επειδή το δικό μου είναι 18ρι, να υποθέσω πάπαλα το να βάλουν καλώδιο προς τη πρίζα ε;

Να πω ότι εκεί που θα μπει δεν έχει κοντά πρίζα.

- Άρα ετοιμάζω μπαλαντέζα;

- Τι μήκος καλώδιο θα μου αφήσουν οι τεχνικοί;

- Πρέπει να πάω να πάρω εγώ κάτι όπως φις ηλεκτρικό και να το βάλω μόνος μου;

Μεγειά και καλοδούλευτο!

Για σωστή λειτουργία αλλά και δική σου ασφάλεια το σωστό είναι να τοποθετηθεί νέα διπολική ασφάλεια στον πίνακα (ανάλογα με την ισχύ του κλιματιστικού, 10 ή 16Α) και να τραβηχτεί η αντίστοιχης διατομής καλωδίωση - έστω εξωτερικά- που θα έρθει δίπλα στο κλιματιστικό. Θα μπεί και πρίζα από τον ηλεκτρολόγο σου, οι ψυκτικοί θα φέρουν το φις για την τροφοδοσία στην πρίζα.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Μεγειά και καλοδούλευτο!

Για σωστή λειτουργία αλλά και δική σου ασφάλεια το σωστό είναι να τοποθετηθεί νέα διπολική ασφάλεια στον πίνακα (ανάλογα με την ισχύ του κλιματιστικού, 10 ή 16Α) και να τραβηχτεί η αντίστοιχης διατομής καλωδίωση - έστω εξωτερικά- που θα έρθει δίπλα στο κλιματιστικό. Θα μπεί και πρίζα από τον ηλεκτρολόγο σου, οι ψυκτικοί θα φέρουν το φις για την τροφοδοσία στην πρίζα.

Ελάχιστα κατάλαβα :P Φυσικά σε ευχαριστώ πολύ!!

Ο πίνακας δέχεται 3 τέτοια (ξέρω ότι είναι το καπάκι και ότι μέσα βάζεις τις ασφάλειες).

Screenshot2024-03-31at16-53-32LindnerEurolamp147-61515.png.8a9b821b5bfd3143276bbedac6db2566.png

Να πάω να ζητήσω πιο υψηλής τάσης; Αν ναι, πως ακριβώς τις ζητάω;

Δε νομίζω να καταφέρουμε να κάνουμε κάτι παραπάνω από το να αλλάξουμε τις παραπάνω 3 ασφάλειες και να περάσουμε επέκταση καλωδίου από μια πρίζα του σαλονιού (όπου θα μπει) προς το κλιματιστικό.

 

Επεξ/σία από philos
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, philos είπε

Ελάχιστα κατάλαβα :P

Ο πίνακας δέχεται 3 τέτοια (ξέρω ότι είναι το καπάκι και ότι μέσα βάζεις τις ασφάλειες).

Screenshot2024-03-31at16-53-32LindnerEurolamp147-61515.png.8a9b821b5bfd3143276bbedac6db2566.png

Να πάω να ζητήσω πιο υψηλής τάσης; Αν ναι, πως ακριβώς τις ζητάω;

Δε νομίζω να καταφέρουμε να κάνουμε κάτι παραπάνω από το να αλλάξουμε τις παραπάνω 3 ασφάλειες και να περάσουμε επέκταση καλωδίου από μια πρίζα του σαλονιού (όπου θα μπει) προς το κλιματιστικό.

 

Με αυτά που μου λες, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να καλέσεις ηλεκτρολόγο και να μην κάνεις καμία ενέργεια μόνος σου! Δώσε σ'αυτόν να διαβάσει το μήνυμά μου...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, BigBlack είπε

Με αυτά που μου λες, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να καλέσεις ηλεκτρολόγο και να μην κάνεις καμία ενέργεια μόνος σου! Δώσε σ'αυτόν να διαβάσει το μήνυμά μου...

ok μιλάω με τον αδελφό μου να μιλήσει με έναν φίλο του ηλεκτρολόγο.

Πες μου λίγο, ουσιαστικά θα μας αλλάξει αυτές τις 3 ασφάλειες που σου έδειξα με τις διπολικές που είπες; Θα μας κοστίσει πολύ αυτό;

Είναι επειδή τραβάει πολύ το 18ρι;

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, philos είπε

ok μιλάω με τον αδελφό μου να μιλήσει με έναν φίλο του ηλεκτρολόγο.

Πες μου λίγο, ουσιαστικά θα μας αλλάξει αυτές τις 3 ασφάλειες που σου έδειξα με τις διπολικές που είπες; Θα μας κοστίσει πολύ αυτό;

Είναι επειδή τραβάει πολύ το 18ρι;

Spoiler

Αυτές οι τρεις ασφάλειες είναι κατα πάσα πιθανότητα 1) γενική ασφάλεια 2) κουζίνας 3) θερμοσίφωνα. Δεν τις ακουμπάει κανείς. Ο πίνακας έχει κι άλλες ασφάλειες (μικροαυτόματους) που είναι σε μορφή στοιχείου πάνω σε ράγα, με διακοπτάκι επάνω τους, κάτι τέτοιο:

3512737_-c-6ka-1pn-1-10-hager-mln510a.jpeg.7b0af9e56604fb4058f3da822824d4e6.jpeg

 

Ένα τέτοιο πράγμα (συμπτωματικά η παραπάνω είναι διπολική που χρειάζεσαι) θα εγκαταστήσει ο ηλεκτρολόγος στον πίνακα σου και αυτό θα ασφαλίζει το καλώδιο που θα πηγαίνει στο κλιματιστικό.

Να συμπληρώσω πως επειδή κανείς δεν ξέρει την εγκατάσταση του σπιτιού σου, κανείς δε μπορεί να γίνει πιό συγκεκριμένος, ούτε να σε βοηθήσει να κάνεις τη δουλειά μόνος σου. Για την δική σου ασφάλεια πάντα και την ασφάλεια της οικογένειας και του σπιτιού σου.

Εφόσον φωνάξεις πιστοποιημένο ηλεκτρολόγο εμπιστοσύνης, αυτός θα σου πει με ακρίβεια τι μπορεί και τι δε μπορεί να γίνει.

Επεξ/σία από BigBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά, το ερευνώ!

Δεν εννοούσα σε καμία περίπτωση ότι θα τραβήξω εγώ καλώδιο από τον πίνακα, απλά είπα ότι - ΑΝ - ήταν θέμα των τριών ασφαλειών (γενική - κουζίνα - θερμοσίφωνας που είπατε μετά), το μέγιστο που θα μπορούσα να κάνω εγώ θα ήταν να τις αλλάξω (δλδ να αλλάξω το από μέσα, όπως τις αλλάζουμε όταν καίγονται) καθώς και το να αγόραζα μια επέκταση για να έκανα "συμβατική" σύνδεση του air με μια κοινή πρίζα. Ό,τι άλλο επαφίεται σε επαγγελματία. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/3/2024 στις 8:23 ΠΜ, red66phone είπε

εμπειρίες από εγκαταστάσεις συνεργαζόμενων με Praktiker ?

επιμένουμε στα προαναφερθέντα:

  • αντλία κενού
  • τουλάχιστον 3m χαλκό
  • αποστάσεις κατασκευαστή

ή και κάτι παραπάνω ?

 

Στις 7/3/2024 στις 8:46 ΠΜ, liakjim είπε

Όπως τα λες απλά αν μπει και λιγότερη σωλήνα δεν θα πεθάνουμε μιας και τα Toshiba αρκούνται στα 2μ. Αν και προσωπικά θα ζητούσα 3μ.

έγινε η εγκατάσταση του Toshiba Yukai 10 με δωρεάν εγκατάσταση από Praktiker και συνεργαζόμενο κατάστημα από Νίκαια.

Δεν έμεινα ευχαριστημένος από το συνεργείο.

Παλαιός μάστορας, βαρύς που δεν σήκωνε κουβέντα και το έπαιζε αυθεντία. Γρήγορα ήρθε η παρεξήγηση, όταν του έκανα μια ερώτηση για τον τρόπο που έκανε την εκχείλωση στους χαλκοσωλήνες (https://www.youtube.com/results?search_query=εκχείλωση) ο βοηθός "Αυτός που στα λέει αυτά να τον φωνάξεις να το κάνει αυτός" ήταν η απάντηση του..

όπως καταλαβαίνετε δεν πήγε καλά από εκεί κ πέρα αλλά δεν θα μπω σε λεπτομέρειες τι μου έλεγε, θα μείνω στα γεγονότα.

  • Πήγε να μου βάλει 1m χαλκοσωλήνα και με δική μου επιμονή έβαλε 3m (δεν αναφέρω στιχομυθίες που μεσολάβησαν)
  • Κουρμπαδόρο δεν είδα
  • Κενό έκανε μόνο για 10sec και όταν του είπα ότι ο κατασκευαστής λέει για 15min μου είπε "Αφού έγραψε -30 γιατί να το αφήσω" και δεν πρόλαβα να δω αν έκανε σωστά το άνοιξε/κλείσε των βανών γιατί δεν είχα ορατότητα 
  • δεν κάνανε έλεγχο υδρορροής από την εσωτερική μονάδα προς τα έξω
  • μου ζήτησαν έξτρα χρήματα για να βάλουν καναλάκι για το καλώδιο παροχής (θα βάλω μόνος μου)
  • δεν φρόντισαν για την αποκατάσταση/ευταξία του χώρου στο τέλος, μόνο τα πολύ χοντρά χοντρά

Η δωρεάν εγκατάσταση του Praktiker έχει κρυφές χρεώσεις.

€4 + ΦΠΑ το φις, €5 + ΦΠΑ το  μέτρο το καλώδιο παροχής (μετά τα 3μ για μέχρι 15κ btu) και άλλα που όμως δεν αφορούσαν την περίπτωση μου

Το γεγονός ότι πέτυχα πολύ καλή τιμή για το Yukai με δωρεάν εγκατάσταση (€483) με κάνει να τα προσπερνάω αυτά και να ελπίζω να βγει καλό το μηχάνημα σε βάθος χρόνου.

P.S πάνω εκεί που μου ξεδίπλωνε την εμπειρία και τις γνώσεις του μου λέει "Να ξέρεις τα υγρά συμπιέζονται, όχι ο αέρας ..." ...

IMG_20240330_141512.jpg

IMG_20240330_141153.jpg

IMG_20240330_141343.jpg.9e97314e97d34974f23dc6d566b38fa0.jpg

IMG_20240330_141215.jpg

Επεξ/σία από red66phone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, philos είπε

Ευχαριστώ παιδιά, το ερευνώ!

Δεν εννοούσα σε καμία περίπτωση ότι θα τραβήξω εγώ καλώδιο από τον πίνακα, απλά είπα ότι - ΑΝ - ήταν θέμα των τριών ασφαλειών (γενική - κουζίνα - θερμοσίφωνας που είπατε μετά), το μέγιστο που θα μπορούσα να κάνω εγώ θα ήταν να τις αλλάξω (δλδ να αλλάξω το από μέσα, όπως τις αλλάζουμε όταν καίγονται) καθώς και το να αγόραζα μια επέκταση για να έκανα "συμβατική" σύνδεση του air με μια κοινή πρίζα. Ό,τι άλλο επαφίεται σε επαγγελματία. :)

Μίλα με κάποιο ηλεκτρολόγο, να περάσει μια γραμμή 3Χ2.5 από τον πίνακα, όπου εκεί θα ασφαλιστεί με μικροαυτόματη B16 ή C16 τύπου L+N, καθώς να την φέρει στο σημείο εξωτερικά που θα τοποθετηθεί η εξωτερική μονάδα του κλιματιστικού.., όχι πρίζες, όχι φις, θα συνδέσουν οι ψυκτικοί απλά την αναμονή στην τροφοδοσία της εξωτερικής..

1 ώρα πριν, red66phone είπε

 

έγινε η εγκατάσταση του Toshiba Yukai 10 με δωρεάν εγκατάσταση από Praktiker και συνεργαζόμενο κατάστημα από Νίκαια.

Δεν έμεινα ευχαριστημένος από το συνεργείο.

Παλαιός μάστορας, βαρύς που δεν σήκωνε κουβέντα και το έπαιζε αυθεντία. Γρήγορα ήρθε η παρεξήγηση, όταν του έκανα μια ερώτηση για τον τρόπο που έκανε την εκχείλωση στους χαλκοσωλήνες (https://www.youtube.com/results?search_query=εκχείλωση) ο βοηθός "Αυτός που στα λέει αυτά να τον φωνάξεις να το κάνει αυτός" ήταν η απάντηση του..

όπως καταλαβαίνετε δεν πήγε καλά από εκεί κ πέρα αλλά δεν θα μπω σε λεπτομέρειες τι μου έλεγε, θα μείνω στα γεγονότα.

  • Πήγε να μου βάλει 1m χαλκοσωλήνα και με δική μου επιμονή έβαλε 3m (δεν αναφέρω στιχομυθίες που μεσολάβησαν)
  • Κουρμπαδόρο δεν είδα
  • Κενό έκανε μόνο για 10sec και όταν του είπα ότι ο κατασκευαστής λέει για 15min μου είπε "Αφού έγραψε -30 γιατί να το αφήσω" και δεν πρόλαβα να δω αν έκανε σωστά το άνοιξε/κλείσε των βανών γιατί δεν είχα ορατότητα 
  • δεν κάνανε έλεγχο υδρορροής από την εσωτερική μονάδα προς τα έξω
  • μου ζήτησαν έξτρα χρήματα για να βάλουν καναλάκι για το καλώδιο παροχής (θα βάλω μόνος μου)
  • δεν φρόντισαν για την αποκατάσταση/ευταξία του χώρου στο τέλος, μόνο τα πολύ χοντρά χοντρά

Η δωρεάν εγκατάσταση του Praktiker έχει κρυφές χρεώσεις.

€4 + ΦΠΑ το φις, €5 + ΦΠΑ το  μέτρο το καλώδιο παροχής (μετά τα 3μ για μέχρι 15κ btu) και άλλα που όμως δεν αφορούσαν την περίπτωση μου

Το γεγονός ότι πέτυχα πολύ καλή τιμή για το Yukai με δωρεάν εγκατάσταση (€483) με κάνει να τα προσπερνάω αυτά και να ελπίζω να βγει καλό το μηχάνημα σε βάθος χρόνου.

P.S πάνω εκεί που μου ξεδίπλωνε την εμπειρία και τις γνώσεις του μου λέει "Να ξέρεις τα υγρά συμπιέζονται, όχι ο αέρας ..." ...

IMG_20240330_141512.jpg

IMG_20240330_141153.jpg

IMG_20240330_141153.jpg

IMG_20240330_141215.jpg

Κλασσικά τζαμπατζιλίκια που βλέπουμε συχνά-πυκνά..

Προσωπικά βλέπω πως δεν τύλιξε με ταινία τις σωληνώσεις (γλίτωσε 1€ ταινία), τουλάχιστον σου έβαλε τα 3 μέτρα που ζήτησες, λόγω toshiba έπαιζε και με 2 μέτρα.., αλλά οκ.., επίσης το σημείο τοποθέτησης της εξωτερικής, θα εγκλωβίζει ζεστό αέρα εκεί πάνω το καλοκαίρι, οπότε ίσως ο αισθητήρας θερμοκρασίας έξω να διαβάζει υψηλότερη θερμοκρασία, ανεβάζοντας στροφές στον συμπιεστή.., ιδανικά αν γινόταν να κατέβει 20-30εκ πιο κάτω, ή ακόμα καλύτερα να τοποθετούνταν στο πάτωμα.., αυτά μόνο με δοκιμές θα φανούν αν έχουν θέμα.. 

Τώρα για το κενό, αν δούλεψε σχεδόν 40-50 δευτερόλεπτα, ίσως να έγινε λόγω μικρού μήκους σωληνώσεων, αν είχε καλή αντλία αυτός.., αν άκουσες απλά ένα φσιτ για 1-2 δευτερόλεπτα πιθανόν να μην σου έκανε, είδες να βάζει αντλία με τα μάτια σου; 

@liakjim  είναι ιδέα μου, ή έχουν τρυπήσει δοκάρι για να περάσουν τις σωλήνες;

@red66phone έχεις μήπως κάποιο φίλο/γνωστό πολιτικό μηχανικό να έρθει να δει αν τρύπησαν δοκάρι; είδες όταν τρυπούσαν αν η σκόνη ήταν κόκκινη ή μόνο γκρι; υπήρχε τρύπα εκεί πριν ή την άνοιξαν αυτοί; Αν έχουν πειράξει δοκάρι, άμεσα καταγγελία στο Praktiker

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είδα να βάζει, το είχα ζητήσει και από το τηλέφωνο, αλλά τη σταμάτησε σχεδόν αμέσως, 10 sec ίσως, νομίζω πρόλαβα να δω το -30, εκεί τερμάτιζε το μανόμετρο του. Στο εγχειρίδιο γράφει -101kPa (-76cmHg). δεν πρόλαβα να δω τις μονάδες μέτρησης του δικού του μανομέτρου. Είχε συνδέσει έναν εύκαμπτο σωλήνα στη κάτω γραμμή (του αερίου νομίζω) και άλλη μια στην αντλία. Πολύ πιθανό να με κορόιδεψε και να το έκανε για τα μάτια του κόσμου.

Μα τι πρέπει να γίνει πλέον με τέτοιους μάστορες? Αναρωτιέμαι τι διαχείριση θέλουν ή μήπως εγώ γίνομαι υπερβολικός και ψείρας και σκοτίζομαι τσάμπα ? Γιατί αν απλά δεν ήξερα απολύτως τίποτα περί εγκαταστάσεων και τον άφηνα να κάνει ό,τι νομίζει μια χαρά χαρούμενος θα ήμουν μετά (δεν συνεπάγεται ότι θα βγει απαραίτητα πρόβλημα στο μηχάνημα) ενώ τώρα που δεν ακολούθησε αυτά που νόμιζα εγώ με απασχολεί ... (φιλοσοφικό το ερώτημα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ήμουνα, αλλά προφανώς δεν έχω αρκετή εμπειρία για να τα πιάνει το μάτι μου όλα, για παράδειγμα αυτό που δεν τύλιξαν με μονωτική τους χαλκοσωλήνες  δεν το πρόσεξα εκείνη την στιγμή, ίσως επειδή είχα ήδη νεύρα τι να πω...

Επεξ/σία από red66phone
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, red66phone είπε

ήμουνα, αλλά προφανώς δεν έχω αρκετή εμπειρία για να τα πιάνει το μάτι μου όλα, για παράδειγμα αυτό που δεν τύλιξαν με μονωτική τους χαλκοσωλήνες  δεν το πρόσεξα εκείνη την στιγμή, ίσως επειδή είχα ήδη νεύρα τι να πω...

Οι χαλκοσωλήνες έχουν μόνωση, απλά τα τυλίγουν όλα (σωλήνες-καλώδια) με μονωτική για πιο καλό αισθητικό αποτέλεσμα.., αφού εκεί δεν το βλέπει ο ήλιος δεν έχεις θέμα..

Δες παραπάνω που σχολίασα, φαίνεται να έχουν τρυπήσει δοκάρι για να περάσουν τις σωλήνες, εκεί υπήρχε ήδη τρύπα ή την έκαναν;

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, red66phone είπε

έγινε η εγκατάσταση του Toshiba Yukai 10

Την έπνιξες την εξωτερική μονάδα.

Υδρορροή δεν έχει η εξωτερική, θα στάζει στο μπαλκόνι και θα στα κάνει χάλια.

Για το δοκάρι απαντάς.

Και δεν παίζει να σου έκανε κενό, θα έκανα γραπτή αναφορά στο praktiker για αντικατάσταση μονάδας και καινούργια εγκατάσταση με κενό.

ΥΓ Στη θέση σου θα του έλεγα, ή θα τα κάνεις όπως σου λέω, ή φεύγεις και σε αναφέρω στα κεντρικά. Χίλιες φορές να μη μπει λάθος, παρά να ζητάς να μπει ξανά. Άντε να ξεμπλέξεις τώρα.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλήμερα και κάλο μήνα, αν εχει κάποιος να μου προτείνει με pm ενα καλο ψυκτικό να βάλει ενα 9αρι στο Χαλάνδρι χωρίς γκρίνια και βιασύνη θα τον ευχαριστούσα πολυ!

 

Επεξ/σία από klx652
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...