Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, steliosss94 είπε

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Πολυ ωραιο το γραφημα!

Ξερεις αν ειναι προτιμοτερο το 12αρι απο αποψη οικονομιας σε υπνοδωματιο ή να παω σε 9αρι;

Πχ δεν θα δυσκολευεται το 12αρι να ριξει την θερμοκρασια οπως το 9αρι και αρα θα δουλευει και πιο χαμηλα. Ή δεν ισχυει κατι τετοιο;

9αρι με 12αρι εχουν μικρη διαφορα στην τιμη, αυτη ειναι η βλακεια. 

Εξαρτάται από τις απώλειες. Αν ο χώρος θέλει 12Κ θα πρέπει να πας εκεί αλλιώς ένα 9Κ αν είναι αρκετό, θα δουλεύει συνήθως πιο αθόρυβα , με λιγότερα onoff και όπως βλέπεις και στα γραφήματα συνήθως με καλύτερους βαθμούς απόδοσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, steliosss94 είπε

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Πολυ ωραιο το γραφημα!

Ξερεις αν ειναι προτιμοτερο το 12αρι απο αποψη οικονομιας σε υπνοδωματιο ή να παω σε 9αρι;

Πχ δεν θα δυσκολευεται το 12αρι να ριξει την θερμοκρασια οπως το 9αρι και αρα θα δουλευει και πιο χαμηλα. Ή δεν ισχυει κατι τετοιο;

9αρι με 12αρι εχουν μικρη διαφορα στην τιμη, αυτη ειναι η βλακεια. 

Θα σου έλεγα να μην υπερδιαστασιολογήσεις γιατί η λειτουργεία του κλιματιστικού δεν θα είναι ομαλή και πολιτισμένη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

Οποτε παω σε 9αρι για υπνοδωματιο 13τμ.

Αλλα βλεπω τωρα οτι το inventor legend 9αρι με το midea all easy pro 9αρι, εχουν αλλες τιμες στο ταμπελακι (kw, seer και θορυβο).

Τι φαση;

xlarge_20220421145002_5d8c9ef1.jpeg

 

 

xlarge_20220711101609_7c61ec1d.jpeg

 

1) https://www.skroutz.gr/s/35599998/Midea-All-Easy-Pro-AEP2-09NXD6-I-AEP2-09NXD6-O-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

 

2) https://www.skroutz.gr/s/37089021/Inventor-Legend-LDVI-09WFI-LDVO-09-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

 

Υ.Γ Και μια μικρη διαφορα στις διαστασεις της εξωτερικης μοναδας (απο τα επισημα στοιχεια, οχι απο skroutz που τα εχει λαθος στο midea). 

Υ.Γ.2 Να παω στο inventor; Η εξωτερικη μοναδα φαινεται πιο ησυχη.

Επεξ/σία από steliosss94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, steliosss94 είπε

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

Οποτε παω σε 9αρι για υπνοδωματιο 13τμ.

Αλλα βλεπω τωρα οτι το inventor legend 9αρι με το midea all easy pro 9αρι, εχουν αλλες τιμες στο ταμπελακι (kw, seer και θορυβο).

Τι φαση;

xlarge_20220421145002_5d8c9ef1.jpeg

 

 

xlarge_20220711101609_7c61ec1d.jpeg

 

1) https://www.skroutz.gr/s/35599998/Midea-All-Easy-Pro-AEP2-09NXD6-I-AEP2-09NXD6-O-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

 

2) https://www.skroutz.gr/s/37089021/Inventor-Legend-LDVI-09WFI-LDVO-09-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

 

Υ.Γ Και μια μικρη διαφορα στις διαστασεις της εξωτερικης μοναδας (απο τα επισημα στοιχεια, οχι απο skroutz που τα εχει λαθος στο midea). 

Υ.Γ.2 Να παω στο inventor; Η εξωτερικη μοναδα φαινεται πιο ησυχη.

Το έχουμε ξαναπεί. Κανείς μας δεν ξέρει τι έχει παραγγείλει η Inventor από τη Midea για να φτιάξει το φασόν της, ούτε είμαστε μέσα στο μηχάνημα για να ξέρουμε τις διαφορές. Ούτε έχουμε πρόσβαση σε parts lists. 

Το midea έχει πιστοποίηση eurovent, το inventor όχι.

Θα πρέπει να τα βάλεις κάτω και να αποφασίσεις μόνος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το έχουμε ξαναπεί. Κανείς μας δεν ξέρει τι έχει παραγγείλει η Inventor από τη Midea για να φτιάξει το φασόν της, ούτε είμαστε μέσα στο μηχάνημα για να ξέρουμε τις διαφορές. Ούτε έχουμε πρόσβαση σε parts lists. 

Το midea έχει πιστοποίηση eurovent, το inventor όχι.

Θα πρέπει να τα βάλεις κάτω και να αποφασίσεις μόνος σου.

Προσωπικά, αν οι εγγυήσεις πλέον είναι ίδιες (διάρκεια και όροι), θα ψώνιζα από αυτόν που τα κατασκευάζει, όχι από άλλον που τα παίρνει φασόν, θεωρώ πως καλύτερη υλοποίηση θα έχει γίνει..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Προσωπικά, αν οι εγγυήσεις πλέον είναι ίδιες (διάρκεια και όροι), θα ψώνιζα από αυτόν που τα κατασκευάζει, όχι από άλλον που τα παίρνει φασόν, θεωρώ πως καλύτερη υλοποίηση θα έχει γίνει..

Και εμένα εκεί θα πήγαινε το ένστικτο μου αλλά δυστυχώς δεν έχουμε στοιχεία. Ίσως η inventor να έχει ψωνίσει καλύτερα εντόσθια ή να βάζει την εξωτερική μονάδα από τα 18αρια στα 9αρια /12αρια και με αλλαγή στον προγραμματισμό να παίρνει αυτό που θέλει αλλά ποιός ξέρει;

Το πιο ασφαλές είναι να πάει κάποιος στο πιστοποιημένο αλλά στην πράξη κανείς μας δεν ξέρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, liakjim said:

Όχι δεν έφερε το πλαίσιο toshiba. Παράλειψη μου, στην τιμή των Edge αναφερόμουν στον voyias.

Είχαμε δει πως χρειάζεται λίγο πάνω από 12άρι για την σαλονοκουζίνα (~25 τετραγωνικά) αλλά είδα πως το πάνω-πάνω ράφι της Mitsubishi heavy σε 12αρι φτάνει μέχρι τα 15.350 Btu (ενώ το 16αρι Edge τα 18.000 και το 12αρι τα14.000). Αν υπάρχει ρίσκο σε θέμα κάλυψης απωλειών βέβαια, το ξεχνάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, steliosss94 είπε

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

Οποτε παω σε 9αρι για υπνοδωματιο 13τμ.

Αλλα βλεπω τωρα οτι το inventor legend 9αρι με το midea all easy pro 9αρι, εχουν αλλες τιμες στο ταμπελακι (kw, seer και θορυβο).

Τι φαση;

xlarge_20220421145002_5d8c9ef1.jpeg

 

 

xlarge_20220711101609_7c61ec1d.jpeg

 

1) https://www.skroutz.gr/s/35599998/Midea-All-Easy-Pro-AEP2-09NXD6-I-AEP2-09NXD6-O-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

 

2) https://www.skroutz.gr/s/37089021/Inventor-Legend-LDVI-09WFI-LDVO-09-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

 

Υ.Γ Και μια μικρη διαφορα στις διαστασεις της εξωτερικης μοναδας (απο τα επισημα στοιχεια, οχι απο skroutz που τα εχει λαθος στο midea). 

Υ.Γ.2 Να παω στο inventor; Η εξωτερικη μοναδα φαινεται πιο ησυχη.

Όπως ειπώθηκε και πριν το midea έχει eurovent ενώ το inventor όχι.

Εγω είμαι πονηρός και θα πω ότι εύκολα ανεβάζουμε λίγο τα KW για να διαφοροποιηθουμε από το midea και να παρουσιάζουμε πιο καλά seer και scop. Ότι δηλώσεις είσαι φάση.

Οσο για το τι παραγγέλνει ο φασονιστας από την μαμά εταιρεία, λογικά το ποιο φθηνό και συμφέρον ή στην καλύτερη το ίδιο ακριβώς με το γνησιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tu-luba είπε

Όπως ειπώθηκε και πριν το midea έχει eurovent ενώ το inventor όχι.

Εγω είμαι πονηρός και θα πω ότι εύκολα ανεβάζουμε λίγο τα KW για να διαφοροποιηθουμε από το midea και να παρουσιάζουμε πιο καλά seer και scop. Ότι δηλώσεις είσαι φάση.

Οσο για το τι παραγγέλνει ο φασονιστας από την μαμά εταιρεία, λογικά το ποιο φθηνό και συμφέρον ή στην καλύτερη το ίδιο ακριβώς με το γνησιο.

 

Όπως έχουμε ξαναδεί, τα φασόν μπορεί να είναι διαφορετικός συνδυασμός από το αρχικό μοντέλο. Δεν είναι απαραίτητα ίδια, θέλει ψάξιμο από τον υποψήφιο αγοραστή.

Για παράδειγμα τα inventor legend 9K και 12Κ δεν είναι ίδια με τα αντίστοιχα easy pro. Φαίνεται ότι έχουν την εξωτερική μονάδα από το 18άρι Breezeless E (τουλάχιστον το σασί, δεν ξέρουμε τι συμπιεστή έχει το καθένα), οπότε προσωπικά δεν μου φαίνεται περίεργο να παίρνουν τα νούμερα που λένε για την απόδοση:

image.png.789ef9ff6eaebc542ed5193615e21a36.png

 

4 ώρες πριν, MiJ16 είπε

Όχι δεν έφερε το πλαίσιο toshiba. Παράλειψη μου, στην τιμή των Edge αναφερόμουν στον voyias.

Είχαμε δει πως χρειάζεται λίγο πάνω από 12άρι για την σαλονοκουζίνα (~25 τετραγωνικά) αλλά είδα πως το πάνω-πάνω ράφι της Mitsubishi heavy σε 12αρι φτάνει μέχρι τα 15.350 Btu (ενώ το 16αρι Edge τα 18.000 και το 12αρι τα14.000). Αν υπάρχει ρίσκο σε θέμα κάλυψης απωλειών βέβαια, το ξεχνάμε.

Μακάρι να σε φτάσει το ZSX γιατί αν δεις το διάγραμμα με τα πραγματικά seer, είναι στην κορυφή όσον αφορά την απόδοση.

Από θέμα capacity , τα δεδομένα είναι ως παρακάτω:

image.png.18435d22b5d61319d5209e7a90be647d.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, liakjim said:

Μακάρι να σε φτάσει το ZSX γιατί αν δεις το διάγραμμα με τα πραγματικά seer, είναι στην κορυφή όσον αφορά την απόδοση.

Από θέμα capacity , τα δεδομένα είναι ως παρακάτω:

image.png.18435d22b5d61319d5209e7a90be647d.png

Ναι, μοιάζει να είναι λίγο οριακό. Πιο άνετο φαίνεται το Edge για τα 4.0-4.2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MiJ16 είπε

Ναι, μοιάζει να είναι λίγο οριακό. Πιο άνετο φαίνεται το Edge για τα 4.0-4.2.

Εξαρτάται από τις πραγματικές απώλειές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, liakjim said:

Εξαρτάται από τις πραγματικές απώλειές σου.

Αυτές έδωσε ο μηχανικός, με αυτές μπορώ να πορευτώ για αρχή. Θέλω να πω, δεν έχω κι άλλη επιλογή...

Επεξ/σία από MiJ16
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dimkask8 είπε

Νομίζω αρκετά καλή τιμή. Τι λέτε εσείς;

 

https://www.e-shop.gr/air-condition-tesla-virtuoso-tt37af-1232iaw-12000btu-inverter-wifi-p-HAP.004355

Όχι απλά καλή. Σούπερ τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά δεν άντεξα να περιμένω, πήρα χθες το midea all easy pro το 18ρι από public.gr και το περιμένω!

Θα τους στείλω και e-mail, αλλά λέω να ρωτήσω κι εδώ μιας που ξέρετε από εγκαταστάσεις και air conditions!

Λοιπόν, το φυλλάδιο με τις πληροφορίες για εγκατάσταση λέει τα εξής (έχω βάλει σε κουτάκια μαύρο και κόκκινο) :

2024-03-31155237.png.4a447b28eff254804da9f0be9c172626.png2024-03-31155332.png.8bc6c0cdd79c266e8c84763c526fec26.png

- Άρα επειδή το δικό μου είναι 18ρι, να υποθέσω πάπαλα το να βάλουν καλώδιο προς τη πρίζα ε;

Να πω ότι εκεί που θα μπει δεν έχει κοντά πρίζα.

- Άρα ετοιμάζω μπαλαντέζα;

- Τι μήκος καλώδιο θα μου αφήσουν οι τεχνικοί;

- Πρέπει να πάω να πάρω εγώ κάτι όπως φις ηλεκτρικό και να το βάλω μόνος μου;

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...