Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, steliosss94 είπε

Ψαχνομαι για ενα 9αρι κλιματιστικο και ενα 18αρι.

Γερνω προς inventor legend, αλλα στο 18αρι ειμαι αναμεσα και στο toshiba yukai (16btu βγαινει αλλα καλυπτει τα τετραγωνικα, ειναι 35τμ).

Θα χρησιμοποιηθει ως επι τον πλειστον μονο για ψυξη.

Υπαρχει καποιο καλυτερο για 18αρι εκει κοντα στο 1000αρικο;

 

2) Αξιζει το εξτρα 50αρικο και να παω σε 12αρι σε υπνοδωματιο; Θα εχω καλυτερη οικονομια σε σχεση με το 9αρι;

 

Edit: Βλεπω οτι το inventor legend ειναι ιδιο με το Midea all easy pro. Βασικα το αναποδο. 

Δεν πάει με τα τετραγωνικά το κλιματιστικό, δε μπορεί να σου απαντήσει κάποιος  με βάση αυτά. Δες το ερωτηματολόγιο του φίλου liakjim.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, BigBlack said:

Το service manual λέει πως το μηχάνημα έχει από το εργοστάσιο 1,5 kg ψυκτικού μέσου για 5m σωληνώσεις, εκεί κολλάω. Μήπως δηλαδή με κοντύτερες σωληνώσεις ανεβάζει μεγαλύτερες πιέσεις και χαλάσει πρόωρα, είναι και εκτός εγγύησης...

Αλλιώς καλά δούλευε με την τρίμετρη εγκατάσταση ως τώρα, δεν έχω παράπονο εκτός από τα on-off.

Νομίζω ότι οι πληροφορίες σου είναι λάθος.
Βάλε εδώ ένα link στο manual, να δούμε που είναι το λάθος. Σύμφωνα με τον κωδικό, μου φαίνεται ότι είναι ένα μοντέλο που ονομάζεται Blanc, και μετά από μια γρήγορη αναζήτηση το φορτίο φρέον είναι 0,8 kg. Ίσως και εγώ να κάνω λάθος, αλλά σίγουρα δεν έχεις τόσο φορτίο φρέον όσο λες για τέτοια συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, amotida είπε

Νομίζω ότι οι πληροφορίες σου είναι λάθος.
Βάλε εδώ ένα link στο manual, να δούμε που είναι το λάθος. Σύμφωνα με τον κωδικό, μου φαίνεται ότι είναι ένα μοντέλο που ονομάζεται Blanc, και μετά από μια γρήγορη αναζήτηση το φορτίο φρέον είναι 0,8 kg. Ίσως και εγώ να κάνω λάθος, αλλά σίγουρα δεν έχεις τόσο φορτίο φρέον όσο λες για τέτοια συσκευή.

Τα 0.8 kg αντιστοιχούν σε ψυκτικό μέσο R410a. Για R32 που έχει το δικό μου αναφέρει ενάμιση κιλό. Ανεβάζω το manual οσονούπω!

Ιδού!

Σελίδα 26.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Δεν πάει με τα τετραγωνικά το κλιματιστικό, δε μπορεί να σου απαντήσει κάποιος  με βάση αυτά. Δες το ερωτηματολόγιο του φίλου liakjim.

Εκανα το αλλο ερωτηματολογιο.

Θερμικες απωλειες

3143.15 watt

2703.11 Kcal/h

41.91 watt/m²

36.04 Kcal/h/m²

 

Γενικα με ενδιαφερει να ειναι αξιοπιστο, αθορυβο και ειμαι αναμεσα σε midea all easy pro, inventor legend και toshiba yukai. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, BigBlack said:

Ιδού!

Σελίδα 26.

Άλλος τρόπος παρακαλώ.

Μέχρι τότε συνεχίζω να διατηρώ τη θέση μου... Ένα τέτοιο φορτίο φρέον έχουν συσκευές με πολύ μεγαλύτερη χωρητικότητα

blanc.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, amotida είπε

Άλλος τρόπος παρακαλώ.

Μέχρι τότε συνεχίζω να διατηρώ τη θέση μου... Ένα τέτοιο φορτίο φρέον έχουν συσκευές με πολύ μεγαλύτερη χωρητικότητα

blanc.jpg

Ασφαλέστατο είναι το λινκ. Σου ανεβάζω όμως φωτό της σελίδας.

page 26.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, BigBlack said:

Ασφαλέστατο είναι το λινκ. Σου ανεβάζω όμως φωτό της σελίδας.

page 26.jpg

Τι άλλο μπορώ να πω...
Στην πραγματικότητα, νομίζω ότι είναι τυπογραφικό λάθος.
Από όσο ξέρω, με την αλλαγή σε r32, οι ποσότητες ψυκτικού μειώθηκαν (σε σύγκριση με το r410), μπορείτε εύκολα να αναζητήσετε πληροφορίες για αυτό το θέμα.
Από την άλλη, δεν έχω ακούσει ποτέ για συσκευή στην κατηγορία 12k btu που να έχει τέτοια φορτία r32, ειδικά μια κατώτερης κατηγορίας όπως Blanc.
Μπορούμε να βρούμε φορτία ψυκτικού μεγαλύτερα από 1kg (σε συσκευές με rated 12k btu) συνήθως μόνο σε υπερισχυρές συσκευές (όπως συνήθως αυτές που βελτιστοποιούνται για θέρμανση)... Ούτε το Ururu Sarara ούτε το VZ Heatcharge έχουν 1,5 kg r32!!!!

Edit: Καταλαβαίνω ότι είσαι κάτοχος αυτής της συσκευής... >>>  αυτοκόλλητη ετικέτα στην εξωτερική μονάδα. Θεωρητικά λέει το φορτίο ψυκτικού εκεί

Edit2: Ακόμα κι έτσι, το εγχειρίδιο λέει ξεκάθαρα: προφόρτιση για διαδρομή 5 μέτρων. Αυτό σημαίνει ότι μόνο για μεγαλύτερα μήκη προστίθεται όπως αναγράφεται εκεί. Για μια διαδρομή 3 μέτρων (όπως είναι συνήθως η ελάχιστη απαίτηση της Midea), δεν χρειάζεται τίποτα, μένει ως έχει

Επεξ/σία από amotida
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, amotida είπε

Τι άλλο μπορώ να πω...
Στην πραγματικότητα, νομίζω ότι είναι τυπογραφικό λάθος.
Από όσο ξέρω, με την αλλαγή σε r32, οι ποσότητες ψυκτικού μειώθηκαν (σε σύγκριση με το r410), μπορείτε εύκολα να αναζητήσετε πληροφορίες για αυτό το θέμα.
Από την άλλη, δεν έχω ακούσει ποτέ για συσκευή στην κατηγορία 12k btu που να έχει τέτοια φορτία r32, ειδικά μια κατώτερης κατηγορίας όπως Blanc.
Μπορούμε να βρούμε φορτία ψυκτικού μεγαλύτερα από 1kg (σε συσκευές με rated 12k btu) συνήθως μόνο σε υπερισχυρές συσκευές (όπως συνήθως αυτές που βελτιστοποιούνται για θέρμανση)... Ούτε το Ururu Sarara ούτε το VZ Heatcharge έχουν 1,5 kg r32!!!!

Edit: Καταλαβαίνω ότι είσαι κάτοχος αυτής της συσκευής... >>>  αυτοκόλλητη ετικέτα στην εξωτερική μονάδα. Θεωρητικά λέει το φορτίο ψυκτικού εκεί

Δεν αποκλείεται το τυπογραφικό φυσικά. Κοιτάω και τα χαρτιά της EUROVENT τώρα και το δίνει ως 0,5 kg. Εκεί αναφέρει και 5 μέτρα σωληνώσεις "if possible". Θα μας τρελλάνουν...

AC-MOAB30-12HFN8-QRD0GW--MSMABU-12HRDN8-QRD0GW-1703248884-6d-2a5a87a3.pdf

Θα κοιτάξω και στη μονάδα μπας και βγει άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, amotida είπε

Edit2: Ακόμα κι έτσι, το εγχειρίδιο λέει ξεκάθαρα: προφόρτιση για διαδρομή 5 μέτρων. Αυτό σημαίνει ότι μόνο για μεγαλύτερα μήκη προστίθεται όπως αναγράφεται εκεί. Για μια διαδρομή 3 μέτρων (όπως είναι συνήθως η ελάχιστη απαίτηση της Midea), δεν χρειάζεται τίποτα, μένει ως έχει

Δεν υπάρχει παρανόηση στο εγχειρίδιο για τα μέτρα σωλήνωσης που αντιστοιχούν στο εργοστασιακά τοποθετημένο ψυκτικό. Λέει ξεκάθαρα πως είναι για 5 μέτρα σωλήνωση. Από τα 5 και πάνω λέει γραμμάρια προσθήκης ανά μέτρο.

Το ίδιο λέει και στο πιστοποιητικό της eurovent, 5m if possible. 3 μέτρα ίσως να απαιτούνται σε νεότερα μηχανήματα midea, δεν το γνωρίζω. Κι ένα inventor που έχω, φασόν midea ίδιας εποχής, 5 μέτρα δίνει ελάχιστη.Το θέμα μου είναι αν θα λειτουργεί σωστά με λιγότερα μέτρα απ'ότι λέει ο κατασκευαστής ή αν πρέπει να μην κάνω σκόντο.

Όπως και να έχει σ' ευχαριστώ για την βοήθειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, amotida είπε

Τι άλλο μπορώ να πω...
Στην πραγματικότητα, νομίζω ότι είναι τυπογραφικό λάθος.
Από όσο ξέρω, με την αλλαγή σε r32, οι ποσότητες ψυκτικού μειώθηκαν (σε σύγκριση με το r410), μπορείτε εύκολα να αναζητήσετε πληροφορίες για αυτό το θέμα.
Από την άλλη, δεν έχω ακούσει ποτέ για συσκευή στην κατηγορία 12k btu που να έχει τέτοια φορτία r32, ειδικά μια κατώτερης κατηγορίας όπως Blanc.
Μπορούμε να βρούμε φορτία ψυκτικού μεγαλύτερα από 1kg (σε συσκευές με rated 12k btu) συνήθως μόνο σε υπερισχυρές συσκευές (όπως συνήθως αυτές που βελτιστοποιούνται για θέρμανση)... Ούτε το Ururu Sarara ούτε το VZ Heatcharge έχουν 1,5 kg r32!!!!

Edit: Καταλαβαίνω ότι είσαι κάτοχος αυτής της συσκευής... >>>  αυτοκόλλητη ετικέτα στην εξωτερική μονάδα. Θεωρητικά λέει το φορτίο ψυκτικού εκεί

Edit2: Ακόμα κι έτσι, το εγχειρίδιο λέει ξεκάθαρα: προφόρτιση για διαδρομή 5 μέτρων. Αυτό σημαίνει ότι μόνο για μεγαλύτερα μήκη προστίθεται όπως αναγράφεται εκεί. Για μια διαδρομή 3 μέτρων (όπως είναι συνήθως η ελάχιστη απαίτηση της Midea), δεν χρειάζεται τίποτα, μένει ως έχει

1320 γραμμάρια έχει το asyg24kmta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, liakjim είπε

1320 γραμμάρια έχει το asyg24kmta.

Ναι είναι απίθανο νούμερο το 1,5 kg, ο φίλος amotida αναφέρθηκε σε τυπογραφικό λάθος κι έχει δίκιο. Τα πιστοποιητικά της eurovent το δίνουν 0,5 kg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Βάσει παλαιότερης συζήτησης είχα καταλήξει σε Edge 16αρι και Edge 9άρι για σαλονοκουζίνα και υπνοδωμάτιο.

Ακόμα δεν έχω προχωρήσει στην αγορά λόγω κάποιων κολλημάτων σχετικά με την εγκατάσταση. 

Επειδή πρόσφατα μου ήρθε ένα κουπόνι -20% από πλαίσιο θα τολμήσω να σας ενοχλήσω μία ακόμα φορά.

Θα ήθελα λοιπόν μία σύγκριση μεταξύ των Edge και των Mitsubishi Heavy ZSX 12αρι και 9αρι, τα οποία μου βγαίνουν απ' το πλαίσιο στα 2.165 με την premium 5ετή εγγύηση και την δωρεάν εγκατάσταση. Αντίστοιχα τα Edge βγαίνουν 1928 με την εγκατάσταση.

Για την σαλονοκουζίνα οι απώλειες σε ψύξη είχαν βγει 4-4.2 Κ, ενώ στην θέρμανση περί τα 2.0Κ Watts.

Αξίζει να σκεφτώ τα Mitsubishi λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, steliosss94 είπε

Ψαχνομαι για ενα 9αρι κλιματιστικο και ενα 18αρι.

Γερνω προς inventor legend, αλλα στο 18αρι ειμαι αναμεσα και στο toshiba yukai (16btu βγαινει αλλα καλυπτει τα τετραγωνικα, ειναι 35τμ).

Θα χρησιμοποιηθει ως επι τον πλειστον μονο για ψυξη.

Υπαρχει καποιο καλυτερο για 18αρι εκει κοντα στο 1000αρικο;

 

2) Αξιζει το εξτρα 50αρικο και να παω σε 12αρι σε υπνοδωματιο; Θα εχω καλυτερη οικονομια σε σχεση με το 9αρι;

 

Edit: Βλεπω οτι το inventor legend ειναι ιδιο με το Midea all easy pro. Βασικα το αναποδο. 

Αληθινά seer για κλίμα αττικής -> 

18άρια

image.png.fefa133e6ecb1ffbd96f955031ba2836.png

12άρια

image.png.2cd65566c7c89d2cf4f78a1035042d84.png

9άρια

image.png.2b7e03af4d9f3b43c032122b2d0e8e03.png

Οπότε, ναι για το midea easy pro για 18άρι. Πλέον τα Midea έχουν εγγύηση 10 ετών, οπότε δεν χρειάζεται να πάει κάποιος σε inventor εκτός αν παίζει χρηματικό όφελος.

Για τον μικρο χώρο υπάρχουν όπως βλέπεις καλύτερες επιλογές από άποψη οικονομίας από το yukai.

13 ώρες πριν, MiJ16 είπε

Καλησπέρα. Βάσει παλαιότερης συζήτησης είχα καταλήξει σε Edge 16αρι και Edge 9άρι για σαλονοκουζίνα και υπνοδωμάτιο.

Ακόμα δεν έχω προχωρήσει στην αγορά λόγω κάποιων κολλημάτων σχετικά με την εγκατάσταση. 

Επειδή πρόσφατα μου ήρθε ένα κουπόνι -20% από πλαίσιο θα τολμήσω να σας ενοχλήσω μία ακόμα φορά.

Θα ήθελα λοιπόν μία σύγκριση μεταξύ των Edge και των Mitsubishi Heavy ZSX 12αρι και 9αρι, τα οποία μου βγαίνουν απ' το πλαίσιο στα 2.165 με την premium 5ετή εγγύηση και την δωρεάν εγκατάσταση. Αντίστοιχα τα Edge βγαίνουν 1928 με την εγκατάσταση.

Για την σαλονοκουζίνα οι απώλειες σε ψύξη είχαν βγει 4-4.2 Κ, ενώ στην θέρμανση περί τα 2.0Κ Watts.

Αξίζει να σκεφτώ τα Mitsubishi λέτε;

Έφερε το πλαίσιο toshiba;

Επίσης το 12άρι πως θα καλύψει +4Κ απώλειες;

Για μεγάλο χώρο

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-18nxd6-i-o-klimatistiko-18-000-btu-h_3948676

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-asyg18kmte-aoyg18kmta-klimatistiko-18-000-btu-h_3959724?qId=9301396def0c5c8c743b08abc7a8f6d7&qIx=products

9άρι

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/tcl-miracle-iii-09chsd-tpg21i-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_4402456

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Αληθινά seer για κλίμα αττικής -> 

18άρια

image.png.fefa133e6ecb1ffbd96f955031ba2836.png

12άρια

image.png.2cd65566c7c89d2cf4f78a1035042d84.png

9άρια

image.png.2b7e03af4d9f3b43c032122b2d0e8e03.png

Οπότε, ναι για το midea easy pro για 18άρι. Πλέον τα Midea έχουν εγγύηση 10 ετών, οπότε δεν χρειάζεται να πάει κάποιος σε inventor εκτός αν παίζει χρηματικό όφελος.

Για τον μικρο χώρο υπάρχουν όπως βλέπεις καλύτερες επιλογές από άποψη οικονομίας από το yukai.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Πολυ ωραιο το γραφημα!

Ξερεις αν ειναι προτιμοτερο το 12αρι απο αποψη οικονομιας σε υπνοδωματιο ή να παω σε 9αρι;

Πχ δεν θα δυσκολευεται το 12αρι να ριξει την θερμοκρασια οπως το 9αρι και αρα θα δουλευει και πιο χαμηλα. Ή δεν ισχυει κατι τετοιο;

9αρι με 12αρι εχουν μικρη διαφορα στην τιμη, αυτη ειναι η βλακεια. 

Επεξ/σία από steliosss94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...