Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,σε νεα εγκατασταση περα απο τα γνωστα που αναφερονται και στο sticky,η εξωτερικη μοναδα ειναι θεμιτο να μπει σε σκιερο μερος ή δεν παιζει ρολο.Επισης το συγκεκριμενο θα εγκατασταθει για χρηση θερμανσης οποτε δεν ξερω αν παιζει ρολο αν θα το χτυπαει ο ηλιος λιγοτερο το χειμωνα και περισσοτερο το καλοκαιρι.Σε δυτικη πλευρα ελευθερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, elen46 είπε

Καλησπερα,σε νεα εγκατασταση περα απο τα γνωστα που αναφερονται και στο sticky,η εξωτερικη μοναδα ειναι θεμιτο να μπει σε σκιερο μερος ή δεν παιζει ρολο.Επισης το συγκεκριμενο θα εγκατασταθει για χρηση θερμανσης οποτε δεν ξερω αν παιζει ρολο αν θα το χτυπαει ο ηλιος λιγοτερο το χειμωνα και περισσοτερο το καλοκαιρι.Σε δυτικη πλευρα ελευθερη.

Τοποθέτησε την όπου σε βολεύει, δεν θα πάθει τίποτα από τον ήλιο.., πιο πολύ να δώσεις βάση να είναι ο ανεμιστήρας της κάθετος σε τυχόν ριπές αέρα..

Σκέφτεσαι και για ταράτσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αναφερω την εμπειρια μου με Toyotomi 12αρι inverter 3 ετιας,το οποιο made in japan(600 ευρω το πηρα),βλαβη στην τριετια σταματησε να δουλευει και απο ψυξη σε δωματιο το πολυ 20τμ τριχες σε σχεση με το Daikin 12αρι,τετοια μαλακια ειχα χρονια να αγορασω,οπως ειπα και πιο πανω η θα παρω του κιλου πλεον και οσο κρατησει η αλλιως daikin-mitsubishi ανεξαρτητως χωρας παραγωγης.

Οσο τι γραφουνε πανω μια γνωστη μαρκα και μια αγνωστη ουτε καν ασχολουμαι,σε σχεση καταναλωσης αποδοσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα ένα Tesla Select TT68EX81-2432IAW 24ρι, από το οποίο είμαι ικανοποιημένος σαν specs, τιμή και συμπεριφορά αλλά δε μπορώ με τίποτα να ενεργοποιήσω το wifi.

Τα manual και τα app είναι γενικά και αόριστα, και οκ 2 μέθοδοι που βρήκα (6 φορές πάτημα του ECO εντός 10 δευτερολέπτων στο χειριστήριο, πάτημα του reset πάνω στη μονάδα για 5 δευτερόλεπτα) δε κάνουν απολύτως τίποτα. Ιδιαίτερα το 2ο με προβληματίζει λίγο καθώς περίμενα να δω κάποια αντίδραση.

Έχει βάλει κανείς κλιματιστικό Tesla και έχει ενεργοποιήσει το wifi? Παίζει να έχει μην έχει συνδεθεί η μονάδα wifi/bt; Το καλώδιο της (αυτού του module που έχει το reset και υποπτεύομαι ότι είναι του wifi) οδηγεί πίσω από ένα καπάκι που βγαίνει με απλό κατσαβίδι, δεν είδα αν έκαναν κάτι στην εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Τοποθέτησε την όπου σε βολεύει, δεν θα πάθει τίποτα από τον ήλιο.., πιο πολύ να δώσεις βάση να είναι ο ανεμιστήρας της κάθετος σε τυχόν ριπές αέρα..

Σκέφτεσαι και για ταράτσα;

Οχι,ειναι στη δυτικη πλευρα του τοιχου του σπιτιου που συνηθως το καλοκαιρι καιγεται απο τον ηλιο,ειδικα στους καυσωνες...γι αυτο ρωτησα.Το χειμωνα παλι που συνηθως θα δουλευει ισως ειναι και καλα που θα το χτυπαει ο ηλιος οταν εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα είμαι στην αναζήτησή για 12 αρι κλιματιστικό για καθιστικό με γνώμονα την κατανάλωση (καλύτερα να πληρώσω κάτι παραπάνω και να γλιτώσω το ρεύμα ) 

ειμαι στο Toshiba Daiseikai 9 και στο panasonic etherea , μου άρεσε πολύ και το Haori αλλά λόγο οπίσθιου σωλήνα δεν ήταν εφικτό.

Εσείς ποιο θα μου συμβουλεύατε από τα δυο η αν έχετε και κάποιο άλλο να το δω .

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, makevius είπε

Τι εννοείς;;

 

Εννοει οτι δεν μπορουν οι σωληνες να πανε δεξια ή αριστερα παρα μονο προς τα πισω.

ειναι το σχεδιο ετσι και η ομορφια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, makevius είπε

Τι εννοείς;;

 

Δεν μπορεί να βγει στο πλάι ή κάτω η σωλήνα, μόνο προς τα πίσω.

21 ώρες πριν, vasilismf είπε

Φυσικά και υπάρχει, gree και toyotomi εισάγονται στην Ελλαδα από την Quest που είναι υπεύθυνη και για το service φυσικά.

 

2 χρόνια εγγύηση μόλις; https://www.gree.gr/wp-content/uploads/2023/03/Clima-Quest-Warranty-Οικιακά-Κλιματιστικά-Τοίχου-01.01.2022.pdf

 

2 ώρες πριν, Nezeroth είπε

Θα αναφερω την εμπειρια μου με Toyotomi 12αρι inverter 3 ετιας,το οποιο made in japan

3ετίας toyotomi = gree  = Κίνα

1 ώρα πριν, dimitrisx93 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα είμαι στην αναζήτησή για 12 αρι κλιματιστικό για καθιστικό με γνώμονα την κατανάλωση (καλύτερα να πληρώσω κάτι παραπάνω και να γλιτώσω το ρεύμα ) 

ειμαι στο Toshiba Daiseikai 9 και στο panasonic etherea , μου άρεσε πολύ και το Haori αλλά λόγο οπίσθιου σωλήνα δεν ήταν εφικτό.

Εσείς ποιο θα μου συμβουλεύατε από τα δυο η αν έχετε και κάποιο άλλο να το δω .

ευχαριστώ 

Daikin perfera.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, makevius είπε

Πάντως στο φυλλάδιο εγκατάστασης του haori δείχνει τους σωλήνες να μπορούν να βγουν και προς το κάτω 

Έχεις δίκιο  😇

Screenshot-2023-06-05-07-26-52-05-3aea4a

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραθέτω λοιπόν τα στοιχεία ερωτηματολόγιο και απώλειες και περιμένω την γνώμη σας.

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 800 μείον η επιδότηση 45%
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Daewoo, 12000 , επαρκές
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):αλυσίδα για επιδότηση με το “ανακυκλώνω”, δωρεάν τοποθέτηση (ο θεός να βάλει το χέρι του), ευκολίες πληρωμής
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50/50 δεν υπάρχει άλλος τρόπος θέρμανσης υπάρχει αφυγραντήρας που ίσως βοηθάει λίγο, δροσισμός με ανεμιστήρα
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: αποκλειστική ψύξη/θέρμανση
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Τίποτα
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο με πόρτα σε διάδρομο κουζίνα, δεν είναι ενιαίος.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ). Αθήνα νότια, πολυκατοικία, 100 μετρα υψόμετρο.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:  εγγύηση, οικονομία, απόδοση, αν υπάρχει wifi θα το προτιμούσα
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Νοτιοδυτικός προσανατολισμός, εκτεθειμένο σε νοτιά και Δύση (γωνιακό διαμέρισμα πολυκατοικίας , χωρίς μόνωση διπλά παράθυρα κλπ) με τέντα μόνο στον Νοτιά.
  11. Γενικά είναι γωνιακό εκτεθειμένο, το πιο κρύο δωμάτιο το χειμώνα και το πιο ζεστό το καλοκαίρι.

 

Θερμικές Απώλειες

3711.46 Watt

3191.86 KCal/h

154.64 Watt/m2

132.99 KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη Β

Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτρα

Επιθυμητή Θερμοκρασία:18 ℃

Έτος Kατασκευής:1975

Εμβαδό Κατοικίας:24 m2

Ύψος Ορόφου:3.2 m

Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω

Μόνωση Τοίχων:Καμία Μόνωση

Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα

Νότια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα

Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα

Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Aέρα

Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικία

Μόνωση Δαπέδου:Καμία μόνωση

Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικία

Μόνωση Οροφής:Καμία μόνωση

Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 2

Παράθυρα: 3

Τύπος Κουφωμάτων:Ξύλινα κουφώματα

Τύπος Τζαμιών:Μονά τζάμια

 

Επανέρχομαι μετά από μερικές μέρες  και παραθέτω τα στοιχεία ξανά να δούμε αν υπάρχει κάτι άλλο

Οι προτάσεις ήταν

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

και

https://www.praktiker.gr/Product.aspx?prodId=134459

και το toshiba edge που δεν υπάρχει σε αλυσίδα μια και μιλάμε για το ανακυκλώνω. Νομίζω ότι τα δύο παραπάνω είναι πανόμοια αν όχι ακριβώς ίδια. Αν ναι τότε το praktiker είναι €80 φθηνότερο. Δεν προσφέρει κανένα κατάστημα απο τα δύο δωρεά εγκατάσταση οπότε, από την μία, αν βρούμε συνεργείο της προκοπής κάνουμε καλύτερη εγκατάσταση από την άλλη αυξημένο κόστος αποεγκατάστασης και εγκατάστασης που δεν ξέρω πόσο πάει (πάνω από €100 φαντάζομαι). Τι γνώμη έχετε μιας και η επιταγή λήγει αρχές Ιουλίου? Να περιμένω καμμιά προσφορά δωρεάν εγκατάστασης ή να προχωρήσω? Ευχαριστώ

Θ.

 

Επεξ/σία από thanospl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, elen46 είπε

Οχι,ειναι στη δυτικη πλευρα του τοιχου του σπιτιου που συνηθως το καλοκαιρι καιγεται απο τον ηλιο,ειδικα στους καυσωνες...γι αυτο ρωτησα.Το χειμωνα παλι που συνηθως θα δουλευει ισως ειναι και καλα που θα το χτυπαει ο ηλιος οταν εχει.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, εμείς τα έχουμε ΟΛΑ στην ταράτσα,  όλη μέρα τα βλέπει ο ήλιος, πέρα από κάτι σκουριές ελαφριές τα παλια, δεν έχουν κάτι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, thanospl είπε

Δεν προσφέρει κανένα κατάστημα απο τα δύο δωρεά εγκατάσταση οπότε, από την μία, αν βρούμε συνεργείο της προκοπής κάνουμε καλύτερη εγκατάσταση από την άλλη αυξημένο κόστος αποεγκατάστασης και εγκατάστασης που δεν ξέρω πόσο πάει (πάνω από €100 φαντάζομαι).

Γιατί δεν κοιτάς κ άλλες αλυσίδες; Πχ. τα welcome stores έχουν σε όλα τους τα κλιματιστικά δωρεάν εγκατάσταση. Εμένα μου πήραν μόνο 20€ για την απεγκατασταση.

Επεξ/σία από arvacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,
Καταρχάς ευχαριστώ ολο αυτο το νήμα για τις πληροφορίες που μας δείνετε.

Θελω να τοποθετίσω κλιματισμό στα υπνοδωμάτια. Η κυρια χρήση θα ειναι για ψύξη στις ζεστές μερες. Εχω ηδη μια μεγαλύτερη μονάδα στο σαλόνι αλλα ειναι σε τέτοιο σημειο που δεν εξυπηρετεί τα δωμάτια.  Οι τεχνικοι που ηρθαν μου προτειναν δυο 9αρια. Πήγαινα για Daikin αλλα μου πρότειναν και LG εκει που πήγα (το daikin βγαινει λίγο πιο ακριβο)
Εχω καταλείξει ανάμεσα σε
https://www.skroutz.gr/s/27757118/Daikin-Sensira-FTXC25C-RXC25C-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

και
https://www.skroutz.gr/s/28186595/LG-Ocean-Dualcool-S09ET-UA3-S09ET-NSJ-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-WiFi.html
 

Δεν με ενδιαφέρουν wifi features κτλ. Με ενδιαφέρει μονο η χαμηλη κατανάλωση.
Στα χαρτια το LG ειναι ιδιο-καλυτερο. αλλα με εγγύηση 10χρόνια. Το Daikin εχει 5.
Υπάρχει περίπτωση οι αναγραφόμενες κλάσεις να διαφέρουν απο κλιματιστικό σε κλιματιστικό?
Πχ το Α++ σε DAIKIN να ειναι καλύτερο σε Α++ σε LG κοκ;
Ρωτάω γιατί οκ να δώσουμε κατι παραπάνω για τη μαρκα, αλλα αξίζει?
 

  1.  600-700 ευρω/ μονάδα
  2. Καινουργιο
  3. Αδιαφορο κατάστημα
  4. 95% ψυξη 5%θερμανση
  5. αποκλειστική ψύξη στο χώρο αυτο. Υπαρχει θέρμανση με άλλο μέσο
  6. υπνοδωμάτιο 15τμ
  7. Θεσσαλονίκη - Κλιματική ζώνη Γ
  8. Απλή χρήση
  9. Κουφώματα αλουμινίου, διπλά τζάμια
  10. 6042.63Watt   5196.66KCal/h 402.84Watt/m2 346.44KCal/h/m2

 

Επεξ/σία από Grfoxz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...