Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Απλά να πούμε ότι έχει 2 χρόνια εγγύηση για όποιον είναι σημαντικό αυτό, ενώ τα midea έχουν πλέον 10.

Ναι αλλά στην τιμή αυτή παίρνεις το 12αρι με τα 10 χρονια εγγύηση, οχι το 18αρι.

Το 18αρι το εχουν 1000€

Inventor Leon LHUVI-18WFI/LHUVO-18 Κλιματιστικό Inverter 18000 BTU A+++/A++ με Ιονιστή και WiFi | Skroutz.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετά τα σημερινά 25άρια που θα πάει πάνω κάτω, νομίζω ότι τελειώνει η χειμερινή περίοδος.

Πέρυσι ξεκίνησα να ανάβω από 08/11 και κράτησε μέχρι και 8/5 με συνολική κατανάλωση 1450KWh.

Φέτος ξεκίνησα από 15/11 και μάλλον εδώ τελειώνει με απολογισμό 1300KWh, όχι πολύ πιο κάτω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, liakjim said:

Μετά τα σημερινά 25άρια που θα πάει πάνω κάτω, νομίζω ότι τελειώνει η χειμερινή περίοδος.

Πέρυσι ξεκίνησα να ανάβω από 08/11 και κράτησε μέχρι και 8/5 με συνολική κατανάλωση 1450KWh.

Φέτος ξεκίνησα από 15/11 και μάλλον εδώ τελειώνει με απολογισμό 1300KWh, όχι πολύ πιο κάτω.

Εγώ έχω άλλο στατιστικό, πιο juicy ίσως: Φέτος έκαψα 300κβ σε χώρο που πριν δεν υπήρχε κλιματιστικό. Χώρος κάλυψης 1 υπνοδωμάτιο, αλλά με καλή δυνατότητα να περνάει μια αξιοπρεπής θέρμανση (~19-20 β.) στα άλλα 2 υπνοδωμάτια και στο διάδρομο που βρίσκεται ο θερμοστάτης του καλοριφέρ.

Παράλληλα, με παραπλήσιο χειμώνα του περσινού ( λίγο πιο κρύο Δεκέμβριο - Ιανουάριο, αρκετά πιο θερμό Φεβρουάριο και λίγο θερμότερο Μάρτιο), καταναλώθηκε σχεδόν μισό πετρέλαιο (1500 λίτρα πέρσι - 1000 λίτρα φέτος, αλλά έχουν μείνει τουλ. 300-400 στη δεξαμενή ενώ πέρσι είχε μείνει μόνο το όριο ασφαλείας των 100λίτρων).

Φυσικά ο υπολογισμός είναι μπακαλίστικος. Αλλά, έχω την αίσθηση, πως μέσα του κρύβεται η διαπίστωση ότι, για ήπιους χειμώνες (πέριξ των 8-12 ελάχιστη), ο κλιματισμός είναι εκπληκτικά αποδοτική λύση που προσφέρει θερμική άνεση αρκετή ώστε να μην "πάει το χέρι" στο θερμοστάτη του καλοριφέρ και/ή να αποτραπεί η διαρκής του ενεργοποίηση.

Στα (βόρεια) προάστια πάντως, εγώ θα έδινα ακόμα μια 3ήμερη - 4ήμερη παράταση στη χρήση θέρμανσης, ειδικά για όσους έχουμε καλομάθει σε 21-22 βαθμούς εσωτερική. Οι βραδινές θα μείνουν στα 13-14 ως και τις 31 του μήνα. Στο κέντρο, με 15-16 επι του πρακτέου ήδη από χθες (κουκάκι-νέο κόσμο), η περίοδος θέρμανσης ουσιαστικά τέλειωσε. Ξεκινάει η ψύξης από βδομάδα, που θα δούμε ίσως και 30άρια. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποια ακόμα στατιστικά στοιχεία.

Από το homeassistant, έκανα εξαγωγή της κατανομής των ωρών λειτουργίας ανά θερμοκρασία για 0C έως και 15C:

Πρόκειται για 2550 ώρες λειτουργίας και πάνε έτσι ->

image.png.ff84dc3f9ea4da3a4e5f3e60603ddb79.png

Με αυτές τις ώρες , πήγα στο eurovent και υπολόγισα το scop του asyg24kmte ->

image.png.a4f513512a70c792ca5c5bc6cd1db8a1.png

Βγάζει 6,26 scop

Το ενεργειακό ταμπελάκι όμως λέει για θερμό 6.4

20220905132500_1e8f347d.jpeg

Άρα με λίγα λόγια, μιας και το θερμό του προτύπου αντιστοιχεί στο κλίμα της Αθήνας, τότε σαν συμπέρασμα έχουμε ότι ο φετινός χειμώνας για τον Ωρωπό Αττικής, ήταν σχεδόν σαν το κλίμα της Αθήνας.

Επίσης μιας και μετράω cop σε πραγματικό χρόνο, μου έβγαλε μέσο όρο 7,86

image.png.8790c08f2c8efb8c4e611009130a19fc.png

Μιλάμε για υψηλότατους βαθμούς απόδοσης.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ποια ειναι η μεγιστη αποσταστη που μπορει να εχει η εξωτερικη απ την εσωτερικη μοναδα?

2. Πρεπει η εξωτερικη μοναδα να ειναι χαμηλοτερα απ την εσωτερικη απαραιτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, aristagoras1 είπε

1. Ποια ειναι η μεγιστη αποσταστη που μπορει να εχει η εξωτερικη απ την εσωτερικη μοναδα?

2. Πρεπει η εξωτερικη μοναδα να ειναι χαμηλοτερα απ την εσωτερικη απαραιτητα?

Ότι λέει το εγχειρίδιό σου (της εγκατάστασης).

Πάντως, έχω δει μέγιστες αποστάσεις του τύπου 30μ οριζόντια, 25 μέτρα υψομετρικά (είτε πάνω είτε κάτω). Φυσικά αλλάζουν ανάλογα το μοντέλο και φυσικά υπάρχουν πίνακες τόσο με τις απαιτούμενες ποσότητες για συμπλήρωμα φρέον καθώς και την πτώση της απόδοσης.

πχ

image.png.7fb196f6f124ed0ceb23f05d60ae74fd.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα φασον midea, έβαλα και γω ένα Leon 18ρι σε εξοχικό χωρίς μονώσεις και δηλώνω ευχαριστημένος σε θερμανση, δε πέφτει πολύ χαμηλά κάνει on off στα 650W χωρίς να ανεβοκατεβαίνει η θερμοκρασία του χωρου, δε το θεωρώ πολύ για ολόκληρο σπίτι, άλλωστε θα δουλέψει λίγα σαβατοκυριακα σε θέρμανση. Από τα νούμερα του αναμένω να είναι οικονομικό σε ψύξη.

 

Κοιτάω το arielli για το κύριο σπίτι καθώς θέλω μόνο ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, xaris33 είπε

δηλώνω ευχαριστημένος σε θερμανση, δε πέφτει πολύ χαμηλά κάνει on off στα 650W

Φαντάζομαι ότι εννοείς ευχαριστημένος στο ότι ζεσταίνει καλά σαν αίσθηση και όχι σε όρους οικονομίας. Γιατί το να μην πέφτει κάτω από τα 650W μόνο καλό δεν το λες.

Επεξ/σία από Basketikos_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Φαντάζομαι ότι εννοείς ευχαριστημένος στο ότι ζεσταίνει καλά και όχι σε οικονμία. Γιατί το να μην πέφτει κάτω από τα 650W μόνο καλό δεν το λες.

Kοιτα με τα on off η μέση κατανάλωση πέφτει στα 400-450, που για 60 τετραγωνικά χωρίς μόνωση είναι μια χαρά για μένα, συν το ότι η χρήση θα είναι περιστασιακή. Πιο πολύ για το 8.5 seer το πήρα για το καλοκαίρι είναι αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα να ρωτήσω και εγώ.
Για 2 δωματια αρκετα παρομοια σε μεγεθος, περιπου 18 τετραγωνικα το καθενα, και ιδια διαρυθμιση στον χωρο, με το παρακατω αποτελεσμα απο το εργαλειο. 
image.png.a9bc82d51596d69cd1c7ee1a9ce8adfe.png

Ανωτατο ποσο περιπου 700 για καθε air codition
Κατα κυριο λογο θα ειναι για ψυξη καθως υπαρχει καλοριφερ για το χειμωνα.

Επισης ειμαι στην Αττικη. 

Σκεφτομαι να παρω 2 12αρια και ειμαι ανεμεσα σε 
https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mideaxtreme-save-ag1-12nxd6-iag1-12n8d6-o-klimatistiko-inverter-12000-btu-aa-me-ionisti-wifi/1679853
https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/midea-all-easy-pro-aep2-12nxd6-io-klimatistiko-inverter-12000-btu-aa-me-ionisti-wifi/1687214

Οι χωροι που θελω να 2 δωματια και οι διαδρομοι που οδηγουν σε αυτα. 
Αν αυτα που σκεφτομαι ειναι τερμα λαθος, καθε προταση δεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SokratesPot είπε

Καλησπέρα να ρωτήσω και εγώ.
Για 2 δωματια αρκετα παρομοια σε μεγεθος, περιπου 18 τετραγωνικα το καθενα, και ιδια διαρυθμιση στον χωρο, με το παρακατω αποτελεσμα απο το εργαλειο. 
image.png.a9bc82d51596d69cd1c7ee1a9ce8adfe.png

Ανωτατο ποσο περιπου 700 για καθε air codition
Κατα κυριο λογο θα ειναι για ψυξη καθως υπαρχει καλοριφερ για το χειμωνα.

Επισης ειμαι στην Αττικη. 

Σκεφτομαι να παρω 2 12αρια και ειμαι ανεμεσα σε 
https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mideaxtreme-save-ag1-12nxd6-iag1-12n8d6-o-klimatistiko-inverter-12000-btu-aa-me-ionisti-wifi/1679853
https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/midea-all-easy-pro-aep2-12nxd6-io-klimatistiko-inverter-12000-btu-aa-me-ionisti-wifi/1687214

Οι χωροι που θελω να 2 δωματια και οι διαδρομοι που οδηγουν σε αυτα. 
Αν αυτα που σκεφτομαι ειναι τερμα λαθος, καθε προταση δεκτη.

Ρίξε μια ματιά παρακάτω και προσπάθησε να αγοράσεις μηχάνημα που να είναι όσο πιο δεξιά γίνεται

image.png.e2880275a75ccca8e7161ea7098f3a2b.png

Επίσης δες και τα τελευταία TCL με seer 8.5 πχ miracle iii καθώς και κάποια φασόν αυτών ( morris,  tesla ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ραντεβού σε λίγες ημέρες για απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση σε άλλο χώρο του παλιού (5ετίας) midea 12k. Το μάνιουαλ μου λέει για 5 μέτρα σωληνώσεις "if possible". Με τον μάστορα που μίλησα μου είπε πως και με 3 μέτρα δουλεύει σωστά από την πείρα του. Ωστόσο ό,τι του πω θα κάνει με την ανάλογη χρέωση βέβαια. Λέτε να τους πω να βάλουν οπωσδήποτε τα 5 μέτρα; Ψυκτικό αέριο έχει R32.

 

Spoiler

midea.jpeg

 

Επεξ/σία από BigBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, BigBlack είπε

Έχω ραντεβού σε λίγες ημέρες για απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση σε άλλο χώρο του παλιού (5ετίας) midea 12k. Το μάνιουαλ μου λέει για 5 μέτρα σωληνώσεις "if possible". Με τον μάστορα που μίλησα μου είπε πως και με 3 μέτρα δουλεύει σωστά από την πείρα του. Ωστόσο ό,τι του πω θα κάνει με την ανάλογη χρέωση βέβαια. Λέτε να τους πω να βάλουν οπωσδήποτε τα 5 μέτρα; Ψυκτικό αέριο έχει R32.

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

midea.jpeg

 

3m λένε τα εγχειρίδια της midea. 12άρι είναι , με 3 θα πρέπει να είσαι οκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

3m λένε τα εγχειρίδια της midea. 12άρι είναι , με 3 θα πρέπει να είσαι οκ. 

Το service manual λέει πως το μηχάνημα έχει από το εργοστάσιο 1,5 kg ψυκτικού μέσου για 5m σωληνώσεις, εκεί κολλάω. Μήπως δηλαδή με κοντύτερες σωληνώσεις ανεβάζει μεγαλύτερες πιέσεις και χαλάσει πρόωρα, είναι και εκτός εγγύησης...

Αλλιώς καλά δούλευε με την τρίμετρη εγκατάσταση ως τώρα, δεν έχω παράπονο εκτός από τα on-off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψαχνομαι για ενα 9αρι κλιματιστικο και ενα 18αρι.

Γερνω προς inventor legend, αλλα στο 18αρι ειμαι αναμεσα και στο toshiba yukai (16btu βγαινει αλλα καλυπτει τα τετραγωνικα, ειναι 35τμ).

Θα χρησιμοποιηθει ως επι τον πλειστον μονο για ψυξη.

Υπαρχει καποιο καλυτερο για 18αρι εκει κοντα στο 1000αρικο;

 

2) Αξιζει το εξτρα 50αρικο και να παω σε 12αρι σε υπνοδωματιο; Θα εχω καλυτερη οικονομια σε σχεση με το 9αρι;

 

Edit: Βλεπω οτι το inventor legend ειναι ιδιο με το Midea all easy pro. Βασικα το αναποδο. 

Επεξ/σία από steliosss94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...