Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα! 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για αγορά νέου Κλιματιστικου, μεταξύ δύο κλιματιστικων, ποιο θα επιλέγατε, για χρήση 70% ψύξη και 30% θέρμανση :

Fujitsu Ecolandia ASYG035KPCA

Ή

Toshiba Arata RAS13CAVG-E/B13CKVG-E

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Σαν τιμή ίδια χρήματα μου βγαίνουν, λίγο πιο φθηνό το fujitsu. 

 

Επεξ/σία από Kwnstantinoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω τη γνώμη σας σε κάτι καθότι είμαι άσχετος. Αγόρασα ένα κλιματιστικό 9btu Nouvelle απ' το Πλαίσιο. Το παρέλαβα προχθές και ανοίγοντας το κουτί της εξωτερικής μονάδας, είδα ότι οι μεταλλικές λωρίδες (υποθέτω ψήκτρες) είναι χωρίς κάποιο προστατευτικό μεταλλικό πλέγμα. Έτσι είναι ή λείπει κάτι ;

IMG_20240324_120338.jpg

IMG-20240324-WA0011.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kwnstantinoc είπε

Καλησπέρα στην ομάδα! 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για αγορά νέου Κλιματιστικου, μεταξύ δύο κλιματιστικων, ποιο θα επιλέγατε, για χρήση 70% ψύξη και 30% θέρμανση :

Fujitsu Ecolandia ASYG035KPCA

Ή

Toshiba Arata RAS13CAVG-E/B13CKVG-E

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Σαν τιμή ίδια χρήματα μου βγαίνουν, λίγο πιο φθηνό το fujitsu. 

 

Μιας και πλέον τα Fujitsu έχουν 10 7 χρόνια εγγύηση, παίζουν δυνατά σαν επιλογές.

Ρίξε μια ματιά στα χαρακτηριστικά τους από τις σελίδες των κατασκευαστών για να δεις ποια καλούδια προτιμάς.

Επίσης από περιέργεια και σύμφωνα με αυτά που λέμε στο τέλος του sticky, υπολόγισα το seer για κλίμα Αττικής και το πρόσθεσα στις μπαρίτσες:

image.png.de30e0c024fe0f35ae3d9037bb480e4e.png

Για οικονομία προσπάθησε να αγοράσεις όσο μεγαλύτερο seer γίνεται από την πάνω εικόνα. Επίσης με μικρότερη βαρύτητα μιας και δεν θέλεις πολλή θέρμανση, προτίμησε υψηλό scop από τα ενεργειακά ταμπελάκια σε θερμό (που αντιστοιχεί σε κλίμα Αθήνας).

39 λεπτά πριν, speedobear είπε

Θέλω τη γνώμη σας σε κάτι καθότι είμαι άσχετος. Αγόρασα ένα κλιματιστικό 9btu Nouvelle απ' το Πλαίσιο. Το παρέλαβα προχθές και ανοίγοντας το κουτί της εξωτερικής μονάδας, είδα ότι οι μεταλλικές λωρίδες (υποθέτω ψήκτρες) είναι χωρίς κάποιο προστατευτικό μεταλλικό πλέγμα. Έτσι είναι ή λείπει κάτι ;

IMG_20240324_120338.jpg

IMG-20240324-WA0011.jpeg

Όχι, δεν λείπει κάτι, πλέον είναι αρκετά συνηθισμένο να λείπει.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μιας και πλέον τα Fujitsu έχουν 10 χρόνια εγγύηση, παίζουν δυνατά σαν επιλογές.

Όλα; μπορείς σε παρακαλώ να στείλεις πηγή που το αναφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Όλα; μπορείς σε παρακαλώ να στείλεις πηγή που το αναφέρει;

Πωπω φίλε, μπερδεύτηκα με τα midea (και για αυτά θετικότατη εξέλιξη). 7 έχουν τα Fujitsu πλέον ->

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ομάδα κ πάλι έχω παραγγείλει ένα  κληματιστικο tesla το θέμα μου όμως είναι ότι έχω τραβήξει γραμμη εξωτερικά για ρεύμα θα έχω κάποιο πρόβλημα με αυτό? Γιατί κάποιος μου είπε ότι περνούν ρεύμα από μέσα αλλά δυστηχως δεν υπάρχει μπρίζα κοντά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μιας και πλέον τα Fujitsu έχουν 10 7 χρόνια εγγύηση, παίζουν δυνατά σαν επιλογές.

Ρίξε μια ματιά στα χαρακτηριστικά τους από τις σελίδες των κατασκευαστών για να δεις ποια καλούδια προτιμάς.

Επίσης από περιέργεια και σύμφωνα με αυτά που λέμε στο τέλος του sticky, υπολόγισα το seer για κλίμα Αττικής και το πρόσθεσα στις μπαρίτσες:

image.png.de30e0c024fe0f35ae3d9037bb480e4e.png

Για οικονομία προσπάθησε να αγοράσεις όσο μεγαλύτερο seer γίνεται από την πάνω εικόνα. Επίσης με μικρότερη βαρύτητα μιας και δεν θέλεις πολλή θέρμανση, προτίμησε υψηλό scop από τα ενεργειακά ταμπελάκια σε θερμό (που αντιστοιχεί σε κλίμα Αθήνας).

Όχι, δεν λείπει κάτι, πλέον είναι αρκετά συνηθισμένο να λείπει.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απαντηση. Το συγκεκριμένο Toshiba δεν το βλέπω στο γράφημα σου, οπότε μάλλον θα είναι χαμηλότερα από το fujitsu. 

Νομίζω θα πάω με το Toshiba, αν και υπάρχει αυτή η μικρή διαφορά στην τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bilis1234 είπε

Καλημερα ομάδα κ πάλι έχω παραγγείλει ένα  κληματιστικο tesla το θέμα μου όμως είναι ότι έχω τραβήξει γραμμη εξωτερικά για ρεύμα θα έχω κάποιο πρόβλημα με αυτό? Γιατί κάποιος μου είπε ότι περνούν ρεύμα από μέσα αλλά δυστηχως δεν υπάρχει μπρίζα κοντά. 

Λογικά δεν θα έχεις θέμα, το πολύ πολύ να ρίξεις έξω το καλώδιο ρεύματος.

Πες μας όμως ποιο μοντέλο είναι ή έστω βρες το manual της εγκατάστασης και δες τι λέει για την τροφοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Kwnstantinoc είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απαντηση. Το συγκεκριμένο Toshiba δεν το βλέπω στο γράφημα σου, οπότε μάλλον θα είναι χαμηλότερα από το fujitsu. 

Νομίζω θα πάω με το Toshiba, αν και υπάρχει αυτή η μικρή διαφορά στην τιμή. 

Είναι το 3ο χειρότερο (αν δεις τον κωδικό, αντιστοιχεί στο ίδιο yukai. Ο κωτσόβολος το λέει arata σαν ξεχωριστή supply chain που έχει εξασφαλίσει, αλλά στην πράξη είναι ολόιδια μηχανήματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Τι άποψη έχετε γι' αυτό;

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/midea-all-easy-pro-aep2-18nxd6-io-klimatistiko-inverter-18000-btu-aa-me-ionisti-wifi/1687215

Ψάχνουμε για κάτι σε 18ρι Α+++ σε ψύξη σε αυτά τα χρήματα.

Επειδή το παρακολουθώ πάρα πολλούς μήνες (από το περασμένο καλοκαίρι) και το θέλουμε κυρίως για το ερχόμενο καλοκαίρι (ψύξη), κάποτε είχε πέσει στα 849 EUR (βέβαια δεν θυμάμαι αν σε αυτή την τιμή αφαιρέσαν την προσφορά της δωρεάν εγκατάστασης). Λέτε να ξανά πέσει τόσο κι αν ναι, πότε μπορεί να πέσει; Πχ η black friday πέρασε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, philos είπε

Καλησπέρα!

Τι άποψη έχετε γι' αυτό;

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/midea-all-easy-pro-aep2-18nxd6-io-klimatistiko-inverter-18000-btu-aa-me-ionisti-wifi/1687215

Ψάχνουμε για κάτι σε 18ρι Α+++ σε ψύξη σε αυτά τα χρήματα.

Επειδή το παρακολουθώ πάρα πολλούς μήνες (από το περασμένο καλοκαίρι) και το θέλουμε κυρίως για το ερχόμενο καλοκαίρι (ψύξη), κάποτε είχε πέσει στα 849 EUR (βέβαια δεν θυμάμαι αν σε αυτή την τιμή αφαιρέσαν την προσφορά της δωρεάν εγκατάστασης). Λέτε να ξανά πέσει τόσο κι αν ναι, πότε μπορεί να πέσει; Πχ η black friday πέρασε. :)

Ορθή η επιλογή, κακή η τιμή. Θα περίμενα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Λογικά δεν θα έχεις θέμα, το πολύ πολύ να ρίξεις έξω το καλώδιο ρεύματος.

Πες μας όμως ποιο μοντέλο είναι ή έστω βρες το manual της εγκατάστασης και δες τι λέει για την τροφοδοσία.

Αυτό είναι TESLA Classic TT26EX21-0932IA Κλιματιστικό Inverter 9.000 ΒΤU A++/A+++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/03/2024 at 16:05, liakjim said:

Δες προτάσεις για τον @paulitoGr πιο πάνω, κατεβαίνοντας σε 18Κ και 9Κ αντίστοιχα και βλέποντας και τα seers στο τέλος του sticky.

Από praktiker -> αν θα ήθελες να μην φοβάσαι τι θα κάψει σε θέρμανση https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-18e2kvg-e-ras-18e2avg-e-klimatistiko-inverter-18000btu-134461

αν θα ήθελες τη μέγιστη οικονομία σε ψύξη -> https://www.praktiker.gr/p/inventor-legend-ldvi-18wfi-ldvo-18-klimatistiko-inverter-18000btu-141489

Για τον μικρό χώρο θα έβαζα αυτό https://www.alphaclimagr.gr/product/1419909/tcl-miracle-iii-09chsd-tpg21i-klimatistiko-inverter.html

Αν θέλεις από πράκτικερ -> https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-inverter-10000btu-134458

Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/03/2024 at 16:35, philos said:

Καλησπέρα!

Τι άποψη έχετε γι' αυτό;

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/midea-all-easy-pro-aep2-18nxd6-io-klimatistiko-inverter-18000-btu-aa-me-ionisti-wifi/1687215

Ψάχνουμε για κάτι σε 18ρι Α+++ σε ψύξη σε αυτά τα χρήματα.

Επειδή το παρακολουθώ πάρα πολλούς μήνες (από το περασμένο καλοκαίρι) και το θέλουμε κυρίως για το ερχόμενο καλοκαίρι (ψύξη), κάποτε είχε πέσει στα 849 EUR (βέβαια δεν θυμάμαι αν σε αυτή την τιμή αφαιρέσαν την προσφορά της δωρεάν εγκατάστασης). Λέτε να ξανά πέσει τόσο κι αν ναι, πότε μπορεί να πέσει; Πχ η black friday πέρασε. :)

Για όποιον ενδοιαφέρεται για φασόν all easy pro

midea

το έχω πάνω από το κεφάλι μου. δοκιμασμένο στην ζέστη για φέτος και έμεινα υπέρ ευχαριστημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babinosman είπε

Για όποιον ενδοιαφέρεται για φασόν all easy pro

midea

το έχω πάνω από το κεφάλι μου. δοκιμασμένο στην ζέστη για φέτος και έμεινα υπέρ ευχαριστημένος.

Απλά να πούμε ότι έχει 2 χρόνια εγγύηση για όποιον είναι σημαντικό αυτό, ενώ τα midea έχουν πλέον 10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...