Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

 

Με αυτό δεδομένο, το φουτζίτσου που βλέπεις έχει κακές ενεργειακές αποδόσεις για την τιμή του. Αυτές τις αποδόσεις, θα τις βρεις και σε ένα φασόν/κινέζικο κλιματιστικό τύπου nuvelle του πλαισίου, με ενδεχομένως και κάτω από τα 300 ευρώ κόστος απόκτησης.

Μπορείς να το αναλύσεις λιγο αυτό; Που βλεπουμε τις κακές ενεργειακές αποδόσεις για το συγκεκριμένο; Στο ταμπελακι βλεπω seer 6.7 και στη θερμανση για το κλιμα της Ελλαδας βλεπω καταναλωση αρκετα μικρότερη σχετικα με το ψυχροτερο κλιμα. 
 

 

IMG_5240.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, _^ThEo^_ said:

Μπορείς να το αναλύσεις λιγο αυτό; Που βλεπουμε τις κακές ενεργειακές αποδόσεις για το συγκεκριμένο; Στο ταμπελακι βλεπω seer 6.7 και στη θερμανση για το κλιμα της Ελλαδας βλεπω καταναλωση αρκετα μικρότερη σχετικα με το ψυχροτερο κλιμα. 
 

Ένα τυχαίο κινεζέξ κλιματιστικό, έχει αντίστοιχους δείκτες. 6,5 και 5,1. Ακόμα και το απόλυτα φτηνιάρικο sang που έστειλα.

Αστεία νούμερα για κλιματιστικό που κοστίζει τόσα λεφτά. Αν ο φίλος θέλει σκέτη ψύξη με αδιανόητη απόδοση και έχει μπάτζετ 500άρι, πάει εδώ με 8,5 SEER και 10 χρόνια εγγύηση. Κανένας λόγος για φουτζίτσου.

Αν θέλει και θέρμανση, αποδέχεται το αξιοπρεπές 6,8 ψύξης του δάηκιν που παρέθεσα πριν και παίρνει στη θέρμανση ένα πάρα πολύ αξιοπρεπές (και άνετο) 5,8.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, dmakris είπε

Καλησπέρα σας, 
Ψαχνω aircondition για υπνοδωμάτιο 10τμ. και βρίσκω στον κοτσόβολο αυτό το Fujitsu (Ecolandia ASYG025KPCA) το 9αρι στα 483. Κυρίως η ψύξη με ενδιαφέρει.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252991-a-c-in9btu-fujitsu-asyg025kpca

Έχει κάποιος, αποψη για το aircondition ή για την τιμή - αν ακούγεται σχετικά καλή αγορά ή αν αξίζει να περιμένω για κάτι καλύτερο.

Μια χαρά θα σε καλύψει το συγκεκριμένο. Έχει πλέον και εγγύηση 7 ετών. Θα το ήθελα πιο φθηνό ή και με την εγκατάσταση στην τιμή. Το κακό είναι ότι είναι το entry level μοντέλο της Fujitsu.

Αν θα ήθελες κάτι με σαφώς περισσότερη οικονομία σε ψύξη, λίγο λιγότερη σε θέρμανση, μεγαλύτερη εγγύηση στα 10 χρόνια και καλουδια όπως wifi και λοιπά, δες αυτό https://www.alphaclimagr.gr/product/1420606/tcl-miracle-iii-09chsd-tpg21i-klimatistiko-inverter.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Επειδή είσαι στα 10τμ, όσο σάπια μόνωση κι αν έχεις, θεωρώ ότι πας για καλό 9άρι, χωρίς πολλές μελέτες απωλειών.

Με αυτό δεδομένο, το φουτζίτσου που βλέπεις έχει κακές ενεργειακές αποδόσεις για την τιμή του. Αυτές τις αποδόσεις, θα τις βρεις και σε ένα φασόν/κινέζικο κλιματιστικό τύπου nuvelle του πλαισίου, με ενδεχομένως και κάτω από τα 300 ευρώ κόστος απόκτησης.

Για αυτό το εύρος τιμής, μπορείς να πας στο εξής. Αν σε ενδιαφέρει έστω και κατά 30-40% η θέρμανση.

Αν είσαι για ψύξη ΜΟΝΟ, τύπου 80-90% της χρήσης, πας ακόμα και σε αυτό. 10ετής εγγύηση, εφόσον γίνεται μία τυπική ετήσια συντήρηση. Ή, αν θες να ρίξεις τη ζαριά και να μην έχεις τις συντηρήσεις, πας και στο πιο οικονομικό της κατηγορίας στο σκρουτζ, αυτό.

Όλα αυτά, με δεδομένο το μπάτζετ στα 500 περίπου. Αν αρχίσεις να μπαίνεις και σε πιο κοστοβόρα μονοπάτια (600, 700 ευρώ) υπάρχουν αξιοπιστότερες και κατά τι οικονομικότερες επιλογές. Για 10τμ δεν ξέρω κατά πόσο αξίζουν, οι καταναλώσεις σου μόνο σε ψύξη, θα είναι ούτως ή άλλως χώμα. Σε περίπτωση που γλυκαθείς όμως και θες να ανοίγεις καμιά πορτούλα να ψυχραίνεις - θερμαίνεις κι άλλους χώρους, θα χρειαστείς άλλο βαλάντιο.

Ευχαριστώ για την ανάλυση και τις πληροφορίες.
Γενικά η μόνωση είναι αρκετά καλή. 
Αλλά μήπως μπορείς να μου πεις γιατί θεωρείς πως το φουτζιτσου έχει κακές ενεργειακές αποδόσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dmakris είπε

Ευχαριστώ για την ανάλυση και τις πληροφορίες.
Γενικά η μόνωση είναι αρκετά καλή. 
Αλλά μήπως μπορείς να μου πεις γιατί θεωρείς πως το φουτζιτσου έχει κακές ενεργειακές αποδόσεις?

 Δεν είναι κακές. Σε ψύξη είναι απλά οι τυπικές για την κατηγορία ως απόρροια της τοποθέτησης του κλιματιστικού στην γκάμα της Fujitsu ( entry level ). Παρόμοιο seer έχουν και κάτι atxc25d που έχουμε αρκετοί και μια χαρά οικονομική λειτουργία έχει. Ειδικά σε ένα μικρό μονωμένο δωμάτιο , δεν πρόκειται να δεις καμιά ιδιαίτερη χρηματική επιβάρυνση.

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν καλά κινέζικα σαν το TCL τα οποία είναι σαφώς πιο οικονομικά σε λειτουργία και το κυριότερο για μένα , έχουν την ικανότητα να ρίχνουν χαμηλά τα watts. Πχ το TCL θα παίζει στα 60-70Watts σε ευνοϊκές συνθήκες όταν το Fujitsu θα κάνει onoff από τα 180-200. Τα onoff δημιουργούν κακό κλίμα με αύξηση της υγρασίας και μυρωδιές.

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι λογικά θα παίζεις αφυγρανση όπου εκεί οι διαφορές θα εξομαλύνονται.

Δεν είναι εύκολο να σου προτείνουμε κάτι που δεν έχουμε χρησιμοποιήσει στην πράξη αλλά προσωπικά θα πήγαινα στο TCL.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω για τις διαφορές στην θέρμανση μεταξύ των 2. Στο fujitsu στο κλίμα της Ελλάδας έχει -> kW 1.3, SCOP 5.1, kWh/annum 356 και στο TCL -> kW 2.5, SCOP 5.6, kWh/annum 625. Εδω τι πρέπει να κοιτάμε για να κάνουμε σύγκριση; Μόνο το SCOP; Από αυτά που διάβαζα εδω μέσα είναι πολύ σημαντικό και το kWh/annum στην οικονομία που εδώ έχει μεγάλη διαφορά στα συγκεκριμένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, _^ThEo^_ είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω για τις διαφορές στην θέρμανση μεταξύ των 2. Στο fujitsu στο κλίμα της Ελλάδας έχει -> kW 1.3, SCOP 5.1, kWh/annum 356 και στο TCL -> kW 2.5, SCOP 5.6, kWh/annum 625. Εδω τι πρέπει να κοιτάμε για να κάνουμε σύγκριση; Μόνο το SCOP; Από αυτά που διάβαζα εδω μέσα είναι πολύ σημαντικό και το kWh/annum στην οικονομία που εδώ έχει μεγάλη διαφορά στα συγκεκριμένα.

Ναι δυστυχώς τα δύο κλιματιστικα έχουν διαφορετικά φορτία σχεδιασμού οπότε μιας και ο τύπος των kWh/annum έχει στον αριθμητή το pdesign , θα βγαίνει και άλλο αποτέλεσμα δυσχεραίνοντας τη σύγκριση.

Πάντως το υψηλό φορτίο σχεδιασμού του TCL σε θερμό, μας υποψιαζει κατευθείαν για υψηλά ελάχιστα watts σε θερμοκρασίες άνω των 10-11C. Αν ψάξεις θα βρεις διαγράμματα που έχω σηκώσει από ένα Morris winfin 35150 των πεθερικών ( φασόν TCL) όπου φαίνεται ξεκάθαρα ο συγκεκριμένος προγραμματισμός.

Με λίγα λόγια, για θέρμανση ανάμεσα στα δύο θα έπαιρνα το Fujitsu.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dmakris said:

Ευχαριστώ για την ανάλυση και τις πληροφορίες.
Γενικά η μόνωση είναι αρκετά καλή. 
Αλλά μήπως μπορείς να μου πεις γιατί θεωρείς πως το φουτζιτσου έχει κακές ενεργειακές αποδόσεις?

Όταν βρισκόμαστε στο Βασίλειο των Οικονομικών αποφάσεων, κάθε απόφαση που λαμβάνουμε, είναι συνάρτηση του κόστους/οφέλους της.

Το φουτζίτσου δεν έχει σκέτο "κακές αποδόσεις". Έχει κακές για την τιμή του.

Για να το κάνω πιο λιανά, σε κάθε σενάριο που σε αφορά, το φουτζίτσου υστερεί έναντι άλλης επιλογής:

Θες να δώσεις αυτά τα λεφτά για ψύξη; Υπάρχει καλύτερη επιλογή, το TCL που σου παρέθεσα και εγώ και ο liakjim (εκείνος σε ακόμα ανταγωνιστικότερο μαγαζί).

Θες να δώσεις λιγότερα λεφτά για αντίστοιχης ποιότητας ψύξη με το fujitsu; Υπάρχουν κλιματιστικά κυριολεκτικά στη μισή τιμή που δε θα έχουν διαφορά σε κόστος χρήσης ιδιαίτερο, και ούτε χαλάνε κάθε Δευτέρα. Οπότε η απόσβεση της διαφοράς των 230+ ευρώ για ένα καλά μονωμένο δωμάτιο των 10τμ δε θα γίνει ποτέ.

Θες να δώσεις τα ίδια λεφτά και να έχεις και λίγη θερμανσούλα; Το atxc25d που σου παρέθεσα και που ανέφερε και ο liakjim θα πάει καλύτερα. Με μικρότερη εγγύηση, αλλά μεταξύ μας, εκεί που έχει πάει το εργατικό κόστος της υποχρεωτικής κατ' έτος συντήρησης για να ισχύουν οι έξτρα εγγυήσεις, τα ποσά επικάθονται το ένα στο άλλο και ξεπερνούν ίσως την τιμή ενός ΝΕΟΥ κλιματιστικού που θα βάλεις σε 3-4-5 χρόνια αν -ο μη γένοιτο- αυτό που θα βάλεις τώρα χαλάσει με ασύμφορη επιδιόρθωση.

Αυτή είναι η συνολική συμβουλευτική λογική. Τώρα, αν ψάχνεις συγκεκριμένο μπραντ, σχεδίαση, διαστάσεις κλπ για δικούς σου λόγους, αυτά είναι εξω-οικονομικοί παράγοντες που λαμβάνουμε υπόψη, αλλά από όσο βλέπω, δεν έχεις θέσει. :)

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Ψάχνω για αγορά ενός φθηνού κλιματιστικού 12000 btu (μέχρι 350 ευρώ) και μην έχοντας γνώσεις περί του θέματος και αποκλειστικά βάσει κριτικών κατέληξα στο παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/45003948/Nexi-SNX-12HTR-ID-SNX-12HTR-OD-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A-me-Ionisti.html#reviews

Τελικά όμως προβληματίζομαι και είμαι επιφυλακτικός για τα εξής: 1) Όλες οι κριτικές είναι "συσσωρευμένες" στον τελευταίο μήνα, γεγονός περίεργο για τέτοια προϊόντα. Υπάρχει περίπτωση να προέρχονται από πληρωμένα προφίλ; 2) Όλα τα καταστήματα που πουλάνε μέσω σκρουτζ, αν επικοινωνήσεις απευθείας μαζί τους,  καταλήγουν στην ίδια εταιρία (Mpakis). 3) Δεν έχω ξανακούσει την μάρκα και δεν βρίσκω τι προέλευσης είναι. Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο;

Αν θεωρείτε ότι οι προβληματισμοί μου είναι βάσιμοι, έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο κλιματιστικό μέχρι 350 ευρώ; Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Επεξ/σία από G30f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, G30f είπε

Καλησπέρα! Ψάχνω για αγορά ενός φθηνού κλιματιστικού (μέχρι 350 ευρώ) και μην έχοντας γνώσεις περί του θέματος και αποκλειστικά βάσει κριτικών κατέληξα στο παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/45003948/Nexi-SNX-12HTR-ID-SNX-12HTR-OD-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A-me-Ionisti.html#reviews

Τελικά όμως προβληματίζομαι και είμαι επιφυλακτικός για τα εξής: 1) Όλες οι κριτικές είναι "συσσωρευμένες" στον τελευταίο μήνα, γεγονός περίεργο για τέτοια προϊόντα. Υπάρχει περίπτωση να προέρχονται από πληρωμένα προφίλ; 2) Όλα τα καταστήματα που πουλάνε μέσω σκρουτζ, αν επικοινωνήσεις απευθείας μαζί τους,  καταλήγουν στην ίδια εταιρία (Mpakis). 3) Δεν έχω ξανακούσει την μάρκα και δεν βρίσκω τι προέλευσης είναι. Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο;

Αν θεωρείτε ότι οι προβληματισμοί μου είναι βάσιμοι, έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο κλιματιστικό μέχρι 350 ευρώ; Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Δεν βάζεις κάποιο tcl ή φασονάκι πχ tesla που τα ξέρουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα παρα πολύ την γνώμη σας και την βοήθεια σας

Θέλω να παρω 2 κλιματιστικα απο Κωτσόβολο ή απο praktiker, η απο public με δόσεις απο το ιδιο πολυκατάστημα και τα 2.

Inventer παντα.

Θελω 1 aircontition 9000 ή 10000 btu για κρεβατοκαμαρα και ενα  aircontition 18000 btu για ενιαία κουζινα-σαλονι

Τα ιδια εχουν στον πανω οροφο και ειναι ολα καλα. Εχουν παλια Mitsubishi

Τα θελω περισσοτερο για κρυο αλλα αν χρειαστει θα τα αναβω και τον Χειμώνα.

Ελεγα για Toshiba (δεν ξερω ποιο) ή για inventor ή για Carrier. Δεν ξερω τι να κανω

Αργότερα θα παρω αλλο 1 μικρο για την άλλη κρεβατοκάμαρα μου. Για την ωρα η πορτα αυτη θα μενει κλειστη.

ΣΑς ευχαριστω πολυ!

Επεξ/σία από paulitoGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, paulitoGr είπε

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα παρα πολύ την γνώμη σας και την βοήθεια σας

Θέλω να παρω 2 κλιματιστικα απο Κωτσόβολο ή απο public με δόσεις απο το ιδιο πολυκατάστημα και τα 2.

Inventer παντα.

Θελω 1 aircontition 9000 ή 10000 btu για κρεβατοκαμαρα και ενα  aircontition 18000 btu για ενιαία κουζινα-σαλονι

Τα ιδια εχουν στον πανω οροφο και ειναι ολα καλα. Εχουν παλια Mitsubishi

Τα θελω περισσοτερο για κρυο αλλα αν χρειαστει θα τα αναβω και τον Χειμώνα.

Ελεγα για Toshiba (δεν ξερω ποιο) ή για inventor ή για Carrier. Δεν ξερω τι να κανω

Αργότερα θα παρω αλλο 1 μικρο για την άλλη κρεβατοκάμαρα μου. Για την ωρα η πορτα αυτη θα μενει κλειστη.

ΣΑς ευχαριστω πολυ!

Θα έλεγα να πας στην πεπατημένη δλδ toshiba yukai/arata για το δωμάτιο και toshiba edge white για τον μεγάλο χώρο.

Αν θέλεις να το δούμε πιο αναλυτικά, δες λίγο αυτό Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/1/2024 στις 12:36 ΜΜ, DexterWhite είπε

Καλημερα!

Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με επιλογη κλιματιστικου για ενα ημιυπογειο διαμερισμα 27-30τμ.

Το προβλημα μου ειναι πως το κλιματιστικο θα πρεπει αναγκαστικα να μπει πανω απο την εισοδο του σπιτιου, για να βγαινει η εξωτερικη μοναδα στον κηπο απεναντι απο τον διαδρομο. Και η ψυξη θελω να γινεται στο δωματιο απεναντι απο το χολ. (θεωρουμε πως κλεινω τις πορτες κουζινας και μπανιου για να μην περναει ο αερας εκει)

 

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

Θα περναει η ψυξη απο την πορτα του χολ προς το δωματιο?

εχει να κανει με τα BTU που θα επιλεξω?

 

Παρακατω ενα προχειρο σχεδιο:

image.png.22110042ff210311c095a259a9b43647.png

Καλησπερα, 

Προχωρησα με την παραπάνω εγκατασταση, και το κλιματιστικο δουλευει οπως πρεπει και η ψυξη φτανει στο δωματιο που ηθελα.

Αυτο που με προβληματιζει ομως, ειναι πως αφου εβαλα το κλιματιστικο να δουλεψει για 2 ωρες στο κρυο, δεν βγηκε ουτε σταγονα νερο απο την αποχέτευση που εχει βγει μαζι με την εξωτερικη μοναδα στον κηπο. Μηπως φταιει το οτι δεν εχει δωθει αρκετη κληση στους σηλωνες που διασχιζουν τον διαδρομο της πολυκατοικιας για να φτασει στον κηπο? (1 μετρο) αν ναι, δεν θα πρεπει να εβγαινε νερο απο την εσωτερικη μοναδα? 

 

TCL Miracle III το μηχανημα 12000

Επεξ/σία από DexterWhite
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα έλεγα να πας στην πεπατημένη δλδ toshiba yukai/arata για το δωμάτιο και toshiba edge white για τον μεγάλο χώρο.

Αν θέλεις να το δούμε πιο αναλυτικά, δες λίγο αυτό Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Ευχαριστω πολυ!!!

Πολυ θα ηθελα να μου πειτε πιο αναλυτικα τι να παρω.

1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 2000€ περιπου . +-10% Αν ειναι κατι καλο τοτε θα κανω καποια υπερβαση
2. Νέα αγορά (1η φορα σε κλιματιστικα)
3. Επιθυμητό κατάστημα κοτσωβολος ή απο praktiker, ή public (τρόπος πληρωμής με δόσεις, δωρεάν εγκατάσταση)
4. Χρήση κλιματιστικού για ψύξη και θέρμανση (60-40) Δηλαδη περισσοτερο ψυξη το καλοκαιρι.
5. Συχνότητα χρήσης: αποκλειστική πηγή ψύξης περιστασιακή σε θερμανση
6. Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου για θερμανση
7. Χώρος που θα τοποθετηθεί: το πρωτο σε ενιαίο χωρο σαλονοκουζίνα και το αλλο κλιματιστικο σε υπνοδωμάτιο: Ενιαίος χώρος σαλόνι-κουζίνα 45 τμ και το υπνοδωματιο 13,3 τμ. συνορευει και με χωλ 4,4 τμ. Στο αλλο υπνοδωματιο η πορτα θα ειναι κλειστη.
8. Τοποθεσία (Κορινθος) , 88μ υψομετρο, κανονικες θερμοκρασιες οπως της Αθηνας στο κεντρο, Κορινθος με περιπου 40C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα, 1 km μακρυα απο θαλασσα, χαμηλό υψόμετρο, κρύο και υγρασία τον χειμώνα, ζεστο καλοκαίρι, η μια εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη στον βοριά, η αλλη στον Νοτο. Στον κατω οροφο μενουν αλλοι και στον πανω αλλοι ενοικοι
9. Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση, επιθυμητό να είναι αθόρυβο και να έχει wifi. Να μην μπλεξω με τα πολυκαταστηματα που ζητανε εξτρα εγγυησεις κατα την πληρωμη 
10. Σπιτι του 1981, χωρις μονωσεις, απο βορα και νοτο ελευθερο (δρομος και αυλη), απο ανατολη και δυση ακουμπα σε γειτονικα κτιρια, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια.

Πρεπει να φερω και ηλεκτρολογο γιατι δεν εχω πριζα σε εκεινο το σημειο του υπνοδωματιου που θα το τοποθετησω

Αν το εκανα σωστα τοτε:

Θερμικές Απώλειες
6635.12
Watt
5706.21
KCal/h
105.32
Watt/m2
90.57
KCal/h/m2

Επεξ/σία από paulitoGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, paulitoGr είπε

Ευχαριστω πολυ!!!

Πολυ θα ηθελα να μου πειτε πιο αναλυτικα τι να παρω.

1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 2000€ περιπου . +-10% Αν ειναι κατι καλο τοτε θα κανω καποια υπερβαση
2. Νέα αγορά (1η φορα σε κλιματιστικα)
3. Επιθυμητό κατάστημα κοτσωβολος ή public (τρόπος πληρωμής με δόσεις, δωρεάν εγκατάσταση)
4. Χρήση κλιματιστικού για ψύξη και θέρμανση (60-40) Δηλαδη περισσοτερο ψυξη το καλοκαιρι.
5. Συχνότητα χρήσης: αποκλειστική πηγή ψύξης περιστασιακή σε θερμανση
6. Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου για θερμανση
7. Χώρος που θα τοποθετηθεί: το πρωτο σε ενιαίο χωρο σαλονοκουζίνα και το αλλο κλιματιστικο σε υπνοδωμάτιο: Ενιαίος χώρος σαλόνι-κουζίνα 45 τμ και το υπνοδωματιο 13,3 τμ. συνορευει και με χωλ 4,4 τμ. Στο αλλο υπνοδωματιο η πορτα θα ειναι κλειστη.
8. Τοποθεσία (Κορινθος) , 88μ υψομετρο, κανονικες θερμοκρασιες οπως της Αθηνας στο κεντρο, Κορινθος με περιπου 40C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα, 1 km μακρυα απο θαλασσα, χαμηλό υψόμετρο, κρύο και υγρασία τον χειμώνα, ζεστο καλοκαίρι, η μια εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη στον βοριά, η αλλη στον Νοτο. Στον κατω οροφο μενουν αλλοι και στον πανω αλλοι ενοικοι
9. Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση, επιθυμητό να είναι αθόρυβο και να έχει wifi. Να μην μπλεξω με τα πολυκαταστηματα που ζητανε εξτρα εγγυησεις κατα την πληρωμη 
10. Σπιτι του 1981, χωρις μονωσεις, απο βορα και νοτο ελευθερο (δρομος και αυλη), απο ανατολη και δυση ακουμπα σε γειτονικα κτιρια, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια.

Πρεπει να φερω και ηλεκτρολογο γιατι δεν εχω πριζα σε εκεινο το σημειο του υπνοδωματιου που θα το τοποθετησω

Αν το εκανα σωστα τοτε:

Θερμικές Απώλειες
6635.12
Watt
5706.21
KCal/h
105.32
Watt/m2
90.57
KCal/h/m2

Κάνε ξανά τις απώλειες αλλά για κάθε χώρο ξεχωριστά, οπότε θέλουμε νούμερα για τις απώλειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...