Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έχεις βάλει πριζακι κατανάλωσης; Θα θέλαμε ελάχιστα watts σε ψύξη και σε θέρμανση. Στις τωρινές συνθήκες μπορείς να τα δεις και τα δύο.

Το Midea all easy pro του οποίου φασον είναι το legend κατεβαίνει στα 100w στην ψύξη ενώ στη θέρμανση στα 600w.

Θα προσθέσω σε λίγο γράφημα ψύξης από grafana

Midea all easy pro 18αρι.

Διάγραμμα λειτουργίας σε ψύξη.

 

Screenshot_2023-06-03-20-37-04-936.jpeg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, notist είπε

Ωραιότατα λοιπόν μου λύθηκε η απορία. Στο δικό μου υπνοδωμάτιο το έβαλα το yukai λόγω κουπονιών του προγράμματος. Στο παιδικό θέλω να βάλω ένα 9αρι χωρίς την δωρεάν τοποθέτηση γιατί κάηκε η γούνα μου στο προηγούμενο. Θα καλέσω το πρώτο συνεργείο που έβαλε του σαλονιού και ήταν άψογοι. 

Αγορά χωρίς κουπόνι αφού τελείωσαν, και επειδή οι τιμές είναι ψηλά λόγω του προγράμματος, μετρητά και klarma με 3 άτοκες στην χρεωστική. Συμμετέχουν media public που είναι το ίδιο και leroy merlin. Καμία πρόταση τουλάχιστον με αρκετή εγγύηση? 

Βάλε κάτι καλό στο παιδάκι μπρο.

Μεθαύριο θα θέλει να διαβάσει και τη μία θα σκάει και την άλλη θα παγώνει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Βάλε κάτι καλό στο παιδάκι μπρο.

Μεθαύριο θα θέλει να διαβάσει και τη μία θα σκάει και την άλλη θα παγώνει. 

Aυτό ήθελα να το πω κι εγώ, αλλά αφού έχει ήδη πάρει το δικό του ο άνθρωπος, δε μπορεί να κάνει ανταλλαγή.

Άσε που, με το επίπεδο αξιοπρέπειας που έχουν φτάσει πλέον ακόμα και οι χείριστες κινεζιές, το παιδί είναι πιθανότερο να ενοχλείται από τη φασαρία, από το να κρυώνει ή ζεσταίνεται.

Προφανώς το ολέθρια αποτελεσματικό, οικονομικό και ήσυχο ρεύμα αέρα ενός αξιοπρεπούς δαηκίνου, τοσιμπαίου, φουτζαίου, μιτσουμπίση είναι το βέλτιστο από όλες τις απόψεις, αλλά και ο αριέλλης με τον αούξη, μια χαρά είναι για παιδί που δεν έχει τις παραξενιές των μεγάλων με τη φασαρία, ούτε τα κρυουλιαρίσματά τους το χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Βάλε κάτι καλό στο παιδάκι μπρο.

Μεθαύριο θα θέλει να διαβάσει και τη μία θα σκάει και την άλλη θα παγώνει. 

Καλό θέλω να βάλω μπρο χαχαχα. Δεν θέλω κινέζικο. Αλλά ο μαστρο κούλης μας έδωσε δύο κουπόνια που τα χρησιμοποίησα σε σαλόνι υπνοδωμάτιο, και δεν έχω τρίτο για το παιδάκι. Τα toshiba που πήρα από πρακτικερ δεν έχουν ακόμα δυστυχώς την klarma για τις 3 δόσεις με την χρεωστική ούτε ο κώτσος, για να βάλω toshiba yukai η arata και στο παιδάκι. Άσε που με την δωρεάν τοποθέτηση αν έρθουν οι δεύτεροι καλύτερα να το βάλω μόνος μου. Οπότε οι επιλογές μου περιορίζονται σε public media και leroy προς το παρών που έχουν την klarma. 

Θα περιμένω. Έτσι κι αλλιώς το καλοκαίρι θα είναι στο εξοχικό και θα κάνει μπάνια για να μην καεί εδώ και από Σεπτέμβριο βλέπουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, notist είπε

Καλό θέλω να βάλω μπρο χαχαχα. Δεν θέλω κινέζικο. Αλλά ο μαστρο κούλης μας έδωσε δύο κουπόνια που τα χρησιμοποίησα σε σαλόνι υπνοδωμάτιο, και δεν έχω τρίτο για το παιδάκι. Τα toshiba που πήρα από πρακτικερ δεν έχουν ακόμα δυστυχώς την klarma για τις 3 δόσεις με την χρεωστική ούτε ο κώτσος, για να βάλω toshiba yukai η arata και στο παιδάκι. Άσε που με την δωρεάν τοποθέτηση αν έρθουν οι δεύτεροι καλύτερα να το βάλω μόνος μου. Οπότε οι επιλογές μου περιορίζονται σε public media και leroy προς το παρών που έχουν την klarma. 

Θα περιμένω. Έτσι κι αλλιώς το καλοκαίρι θα είναι στο εξοχικό και θα κάνει μπάνια για να μην καεί εδώ και από Σεπτέμβριο βλέπουμε. 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229936-null

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Aυτό ήθελα να το πω κι εγώ, αλλά αφού έχει ήδη πάρει το δικό του ο άνθρωπος, δε μπορεί να κάνει ανταλλαγή.

Άσε που, με το επίπεδο αξιοπρέπειας που έχουν φτάσει πλέον ακόμα και οι χείριστες κινεζιές, το παιδί είναι πιθανότερο να ενοχλείται από τη φασαρία, από το να κρυώνει ή ζεσταίνεται.

Προφανώς το ολέθρια αποτελεσματικό, οικονομικό και ήσυχο ρεύμα αέρα ενός αξιοπρεπούς δαηκίνου, τοσιμπαίου, φουτζαίου, μιτσουμπίση είναι το βέλτιστο από όλες τις απόψεις, αλλά και ο αριέλλης με τον αούξη, μια χαρά είναι για παιδί που δεν έχει τις παραξενιές των μεγάλων με τη φασαρία, ούτε τα κρυουλιαρίσματά τους το χειμώνα.

Το δικό μου έχει ήδη τοποθετηθεί στο δωμάτιο και περιμένει τον πρώτο καύσωνα με μπριζάκι tapo p110 για τεστ. Ο μικρός δεν ανησυχεί για το ρεύμα ούτε για τα τριξίματα. Φοράει ακουστικά και παίζει χαχαχα.

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πω ρε φίλε υπάρχει ακόμα το c? Το παρακολουθούσα πριν πάρω το toshiba στον κώτσο που είχε παραλαβή απο κατάστημα αλλά ήταν στη Λαμία στην Πάτρα εκτός Αθηνών. Τώρα βλέπω έχει στην Πατησίων. 524€ με τοποθέτηση. Πωπω με έβαλες στην πρίζα βραδιάτικα. 

Επεξ/σία από notist
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, notist είπε

 

Πω ρε φίλε υπάρχει ακόμα το c? Το παρακολουθούσα πριν πάρω το toshiba στον κώτσο που είχε παραλαβή απο κατάστημα αλλά ήταν στη Λαμία στην Πάτρα εκτός Αθηνών. Τώρα βλέπω έχει στην Πατησίων. 524€ με τοποθέτηση. Πωπω με έβαλες στην πρίζα βραδιάτικα. 

Χτυπάς τώρα και εντός του πρώτου χρόνου κάνεις με 99€ επέκταση εγγύησης και έχεις τελειώσει για μια δεκαετία 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To e-shop έχει σε προσφορά αυτό το αριέλι, άλλα 20 ευρώ κάτω από το ιστορικό του χαμηλό.

Προφανώς είναι ένα ενεργοβόρο μηχάνημα, που δε συστήνεται ως κύρια ή διαρκής πηγή θέρμανσης, με την καμία.

Αλλά, με 370 ευρώ τιμή αγοράς και τοποθέτησης, και με ένα αξιοπρεπές 6,1 SEER, άλλο 12άρι τέτοιο για ψύξη δεν υπάρχει και δε θα υπάρξει για καιρό. Ειδικά αν βρείτε κάναν τσάκαλο μάστορα που να παίρνει λιγότερα από 100 για εγκατάσταση και το αφήσετε χύμα - ασυντήρητο μέχρι όπου πάει, νομίζω είναι γερό μπάνγκερ.

Άλλωστε, σιγά, τι έχετε να χάσετε; Ένα σμαρτφον μεσαίας κατηγορίας κοστίζει τόσο και πετάγεται κατά κανόνα στα 2 χρόνια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/6/2023 στις 9:44 ΠΜ, liakjim είπε

Δεν βάζουμε gree, δεν υπάρχει αντιπροσωπία και έχουν ξεπεραστεί τεχνολογικά.

Φυσικά και υπάρχει, gree και toyotomi εισάγονται στην Ελλαδα από την Quest που είναι υπεύθυνη και για το service φυσικά. Τωρα για το "εχουν ξεπεραστει τεχνολογικα" δεν ξερω αν εχεις δει τα Gree Clivia και Toyotomi Erai

Στις 30/5/2023 στις 5:37 ΜΜ, liakjim είπε

 

Διαβάζω:

Άρα από ότι καταλαβαίνω, απλά ελέγχει την αφύγρανση με ρύθμιση του συμπιεστή/αέρα. Σίγουρα ενδιαφέρον και θα άξιζε να μας πεις τι είδες, αλλά το ururu έχει ξεχωριστό σύστημα αφύγρανσης με dessicant και ξεχωριστά ψυκτικά κυκλώματα σε ψύξη και σε θέρμανση ενώ κάνει και εισαγωγή νωπού αέρα (το τελευταίο το κάνει το tcl c-fresh και το midea gaia). 

 

 

και το erai θα παρει ενα αξεσουαρ που κουμπωνει στο πλαι και βαζει φρεσκο αερα, αλλα αν εχεις εγκαταστησει το ac θα πρεπει να το ξηλωσεις για να περασεις και την σωληνα του αερα. Το εξαρτημα δεν εχει κυκλοφορήσει ακομα (φαινεται στο βιντεο)

 

Επεξ/σία από vasilismf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 Μαρκες Κλιματιστικων με κλειστα τα ματια MItsubishi και Daikin αθανατα και τα δυο,40 χρονια τα Daikin ακομα δουλευουν και  30 χρονια τα Mitsubishi, με πρωτα τα Daikin σε ποιοτητα και αξιοπιστια,απλα η Κρεμα των Κλιματιστικων τα αλλα ολα ιδια ειναι τι μαρκα παρεις,οποτε προχωρας στο φθηνοτερο και 3ετια το πετας.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Nezeroth είπε

2 Μαρκες Κλιματιστικων με κλειστα τα ματια MItsubishi και Daikin αθανατα και τα δυο,40 χρονια τα Daikin ακομα δουλευουν και  30 χρονια τα Mitsubishi, με πρωτα τα Daikin σε ποιοτητα και αξιοπιστια,απλα η Κρεμα των Κλιματιστικων τα αλλα ολα ιδια ειναι τι μαρκα παρεις,οποτε προχωρας στο φθηνοτερο και 3ετια το πετας.

 

 

 

Ναι αλλα μιλας για κλιματιστικα που φτιαχτηκαν δεκαετια 80 και 90, τοτε που τα κλιματιστικα ηταν made in Japan... Πλεον ολα ειναι Κινας, φθηνοκατασκευες με ανακυκλωσιμα υλικα, οποτε δεν υπαρχει συγκριση με τα παλια σε ποιοτητα κατασκευης, οτι κ αν παρεις...

Επεξ/σία από arvacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Nezeroth είπε

2 Μαρκες Κλιματιστικων με κλειστα τα ματια MItsubishi και Daikin αθανατα και τα δυο,40 χρονια τα Daikin ακομα δουλευουν και  30 χρονια τα Mitsubishi, με πρωτα τα Daikin σε ποιοτητα και αξιοπιστια,απλα η Κρεμα των Κλιματιστικων τα αλλα ολα ιδια ειναι τι μαρκα παρεις,οποτε προχωρας στο φθηνοτερο και 3ετια το πετας.

 

 

 

φυσικα ειναι σκυλια daikin και mitsubishi αλλα ολα τα υπολοιπα ειναι σαχλες. General electric on off των 350 ευρω το ειχα 15 χρονια να δουλευει 10 και 12 ωρες την μερα και δεν εβγαλε τιποτα. Ειπαμε μην λεμε και οτι να ναι. Το οτι 3-4 μαρκες ειναι η κορυφη δε σημαινει οτι ο,τι αλλο παρεις θα χαλασει στην 3ετια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην ειστε απολυτοι..ολα ειναι σχετικα και υπαρχουν νεα δεδομενα σε ολες τις μαρκες.Το οτι η πχ Τοshiba εχει εργοστασια στην Κινα ή στην εξωτικη Ταυλανδη τι σημαινει αυτο; οτι τα κλιματιστικα της ειναι Arielli που ναι παραδιπλα ή ακομα και μεσα  στο ιδιο εργοστασιο; Εννοειται πως οχι..ο καθε κατασκευαστης απαιτει τις δικες του προδιαγραφες που εφαρμοζονται..εχετε ακουσει σε Toshiba ή σε Daikin να τριζουν τα πλαστικα; πολυ σπανια να συμβει κι αν συμβει θα ναι αστοχια υλικου..Αλλα και στα καθαρα κινεζικα που λεμε μιντεοειδη inventor carrier κτλ υπαρχουν οι οικονομικες σειρες και οι πιο premium που εχουν διαφορες! 

Εχω inventor 13 χρονια 12αρι που το χω παει στο χωριο πλεον και δουλευει ακομα σα σκυλι με απειρες ωρες στη θερμανση και σε δυσκολες συνθηκες κι εχω κι ενα 3ετιας που ναι για πεταμα..και λοιπον; 

Ολα κατασκευαζονται Κινα κι ειναι ιδια τα λενε κατι ξερολες ψυκτικοι  που χουν μεινει στον μεσαιωνα..

@Nezeroth υπαρχει νεο μοντελο mιtsubishi που στη θερμανση εχει συμπεριφορα midea (min 600w με εξωτερικη 12+) δε θυμαμαι ποιο ειναι ας μας πει ο φιλος που το εχει..γιατι; γιατι ετσι το προγραμματισαν..ολα ειναι σχετικα. καλο θα ειναι να διαβασετε το νημα αρκετες σελιδες πισω!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, mpampou13 είπε

liakjim αγόρασα ένα shelly για το mitsubishi, έχεις κανένα link για το πως να το συνδέσω με grafana γιατί οι μετρήσεις από shelly δεν είναι αναλυτικές;.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/682771-home-assistant-hassio-rpi

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...