Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί οι εγκαταστάτες ψυκτικοί όταν σου προτείνουν ένα κλιματιστικό στα κριτήρια τους δεν έχουν την οικονομία στο ρεύμα και τα πολλά χρόνια εγγύηση? Από 2 διαφορετικά συνεργεία που τοποθέτησαν σε μένα δύο κλιματιστικά και άλλους 2 σε τηλέφωνα πήρα απαντήσεις του στυλ 

1) Πάρε αυτό είναι σκυλί 

2) Ε σιγά και πόσο παραπάνω ρεύμα θα κάψει και άλλα τέτοια απίθανα. Δεν ξέρω αν έτυχε μόνο σε μένα. Δηλαδή αυτά που συζητιούνται εδώ μέσα για ενεργειακά ταμπελάκια κατανάλωση ρεύματος πολλά χρόνια εγγύηση φασον κτλ για αυτούς δεν έχουν σημασία? 

Επειδή τους είπα και για συζητήσεις σε φόρουμ διάφορα κτλ νευριασμενοι μου έλεγαν ψυκτικοί είναι αυτοί και τα ξέρουν όλα? Ε από ένα πληκτρολόγιο γράφω και εγώ ότι θέλω κ.α.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, notist είπε

Ε από ένα πληκτρολόγιο γράφω και εγώ ότι θέλω κ.α.

Είναι οι ίδιοι άνθρωποι που γέμισαν τα σπίτια μας με ανοήτως διαστασιολογημένα μηχανήματα ψύξης - θέρμανσης εδώ και 50 χρόνια, με αποτέλεσμα από το 2010 εκατοντάδες χιλιάδες κόσμου να μην ανάβουν θέρμανση που θα άναβαν αν είχε εγκατασταθεί σωστά και δεν έκαιγε τον πωπό της.

Σε γενικές γραμμές, όποιος αρχίσει αυτό το υφάκι, ή δεν αγοράζω από αυτόν / δε ζητώ τις υπηρεσίες του ("οκ, καλή σας μέρα" κι έφυγα), ή του αντιτείνω κι εγώ ερώτηση ("θα μου επιτρέψετε ως πελάτης να επιλέξω εγώ το προϊόν που θα αγοράσω; " ).

Γενικά υπάρχει στη νέα γενιά καλύτερη κουλτούρα, πιο επιστημονικής κατάρτισης, σε σχέση με τους 45-50+. Οι καλύτεροι είναι κάποια νέα παιδιά με όρεξη. Ο μαστρο-μήτσος που ξέρει εμπειρικά τη φασούλα, κάνει μόνο για χαζομάρες πλέον.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, notist είπε

Γιατί οι εγκαταστάτες ψυκτικοί όταν σου προτείνουν ένα κλιματιστικό στα κριτήρια τους δεν έχουν την οικονομία στο ρεύμα και τα πολλά χρόνια εγγύηση? Από 2 διαφορετικά συνεργεία που τοποθέτησαν σε μένα δύο κλιματιστικά και άλλους 2 σε τηλέφωνα πήρα απαντήσεις του στυλ 

1) Πάρε αυτό είναι σκυλί 

2) Ε σιγά και πόσο παραπάνω ρεύμα θα κάψει και άλλα τέτοια απίθανα. Δεν ξέρω αν έτυχε μόνο σε μένα. Δηλαδή αυτά που συζητιούνται εδώ μέσα για ενεργειακά ταμπελάκια κατανάλωση ρεύματος πολλά χρόνια εγγύηση φασον κτλ για αυτούς δεν έχουν σημασία? 

Επειδή τους είπα και για συζητήσεις σε φόρουμ διάφορα κτλ νευριασμενοι μου έλεγαν ψυκτικοί είναι αυτοί και τα ξέρουν όλα? Ε από ένα πληκτρολόγιο γράφω και εγώ ότι θέλω κ.α.

Αξίζει να ακούμε τη γνώμη του επαγγελματία. Το κακό είναι πολλές φορές μπερδεύεται με συμφέρον. Προσωπικά προσπαθώ να ακούσω όλες τις απόψεις, επαγγελματίες αλλά και πελάτες και στο τέλος βγαίνει μια τάση ή ένα πρόσημο. Ως εκεί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ακούνε 10 χρόνια εγγύηση σε όλα χωρίς συντήρηση κλπ, έχουν ελάχιστες βλάβες και όλα τα ανταλλακτικά διαθέσιμα λόγω mideoειδους κλπ, οπότε σου λέει γιατί να μην το πάρεις;;

Το τι θα κάψει αφού σπίτι τους δεν θα το βάλουν γιατι να ασχοληθούν;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έγραψα γιατί επέλεξα κλιματιστικό για το σαλόνι από αυτά που διαβάζω εδώ, και συγκεκριμένα ένα toshiba yukai 18btu. Όταν ρώτησα να βάλω το ίδιο σε 10αρι στο υπνοδωμάτιο για εγγύηση, οικονομία στο ρεύμα, απόδοση άρχισαν οι ατάκες όχι βάλε το ποιο φθηνό, σιγά και πόσο θα το ανάβεις, πόσο παραπάνω ρεύμα θα κάψει. Μάρκες shakai-arielli- omnys-in clima και Tesla τα προτεινόμενα.  Νομίζω μόνο το τελευταίο έχει 10 χρόνια εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, notist είπε

Το έγραψα γιατί επέλεξα κλιματιστικό για το σαλόνι από αυτά που διαβάζω εδώ, και συγκεκριμένα ένα toshiba yukai 18btu. Όταν ρώτησα να βάλω το ίδιο σε 10αρι στο υπνοδωμάτιο για εγγύηση, οικονομία στο ρεύμα, απόδοση άρχισαν οι ατάκες όχι βάλε το ποιο φθηνό, σιγά και πόσο θα το ανάβεις, πόσο παραπάνω ρεύμα θα κάψει. Μάρκες shakai-arielli- omnys-in clima και Tesla τα προτεινόμενα.  Νομίζω μόνο το τελευταίο έχει 10 χρόνια εγγύηση. 

Αυτό που λες τώρα είναι άλλο. Προφανώς σε ένα δωμάτιο που δεν έχει πολύ κρύο το χειμώνα και ούτε ΤΡΟΜΕΡΗ ζέστη το καλοκαίρι, και στο οποίο υπάρχει ήδη άλλη μορφή θέρμανσης (την οποία θες να ενισχύεις κάποιες ώρες τη μέρα - όπως κάνουμε οι περισσότεροι με το πετρέλαιο και το Φ.Α.), η απόσβεση ενός κλιμα που έχει 6,5/5,1 αποδόσεις και κοστίζει 350ε (τυπικό φασονάκι), σε σχέση με ένα Γιούκαη, που έχει 7.0/5.50 αν δεν απατώμαι, αλλά κοστίζει τα διπλά, δε θα γίνει Π - Ο - Τ - Ε.

Απλά, στο γιουκαη θα παρεις peace of mind κυριολεκτική (λιγότερα ΒΡΡΡΡΡΡ) και μεταφορική (όποτε χαλάσει θα βρεις ανταλλακτικό - ΑΝ χαλάσει ποτέ με τόσα χρόνια εγγύηση και αραιή χρήση).

Τώρα, 18άρι, κύρια θέρμανση - ψύξη και σε μεγάλο χώρο, πας για τους καλύτερους συντελεστές απόδοσης που επιτρέπει η τσέπη σου. Στα 9αράκια και στα δωμάτια, υπάρχουν συνθήκες που είναι οκ να πετάξεις ένα φασονάτο και να το μπουμπουνάς 60-70 μέρες το χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιότατα λοιπόν μου λύθηκε η απορία. Στο δικό μου υπνοδωμάτιο το έβαλα το yukai λόγω κουπονιών του προγράμματος. Στο παιδικό θέλω να βάλω ένα 9αρι χωρίς την δωρεάν τοποθέτηση γιατί κάηκε η γούνα μου στο προηγούμενο. Θα καλέσω το πρώτο συνεργείο που έβαλε του σαλονιού και ήταν άψογοι. 

Αγορά χωρίς κουπόνι αφού τελείωσαν, και επειδή οι τιμές είναι ψηλά λόγω του προγράμματος, μετρητά και klarma με 3 άτοκες στην χρεωστική. Συμμετέχουν media public που είναι το ίδιο και leroy merlin. Καμία πρόταση τουλάχιστον με αρκετή εγγύηση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ίσως εδώ να πήγαινα, για την εγγύηση 10 ετών σε συμπιεστή και το οικονομικότερο σε κατανάλωση μοντέλο.

Αλλιώς, πραγματικά Ο,ΤΙ βλέπεις, είναι πάνω κάτω το ίδιο. Θα έβαζα αυτό πχ, που το πάμπλικ το έχει 50 πάνω. Με 400ε έτοιμο εγκατεστημένο. Μπορεί να σου βγάλει 2-3 χρόνια, μπορεί και 15-20.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, notist είπε

Γιατί οι εγκαταστάτες ψυκτικοί όταν σου προτείνουν ένα κλιματιστικό στα κριτήρια τους δεν έχουν την οικονομία στο ρεύμα και τα πολλά χρόνια εγγύηση? Από 2 διαφορετικά συνεργεία που τοποθέτησαν σε μένα δύο κλιματιστικά και άλλους 2 σε τηλέφωνα πήρα απαντήσεις του στυλ 

1) Πάρε αυτό είναι σκυλί 

2) Ε σιγά και πόσο παραπάνω ρεύμα θα κάψει και άλλα τέτοια απίθανα. Δεν ξέρω αν έτυχε μόνο σε μένα. Δηλαδή αυτά που συζητιούνται εδώ μέσα για ενεργειακά ταμπελάκια κατανάλωση ρεύματος πολλά χρόνια εγγύηση φασον κτλ για αυτούς δεν έχουν σημασία? 

Επειδή τους είπα και για συζητήσεις σε φόρουμ διάφορα κτλ νευριασμενοι μου έλεγαν ψυκτικοί είναι αυτοί και τα ξέρουν όλα? Ε από ένα πληκτρολόγιο γράφω και εγώ ότι θέλω κ.α.

Γιατι δυστυχως οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι..και δεν ψαχνονται κιολας να μαθουν, λες κι η τεχνολογια μενει η ιδια..Εδω εμενα ο αλλος μου ελεγε κι επεμενε πως τα inverter δουλευουν με σκαλες...

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, energy52 είπε

Γιατι δυστυχως οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι..και δεν ψαχνονται κιολας να μαθουν, λες κι η τεχνολογια μενει η ιδια..Εδω εμενα ο αλλος μου ελεγε κι επεμενε πως τα inverter δουλευουν με σκαλες...

Δεν θυμάστε τον μπαναρισμένο κρητικό (guzel) που του έλεγαν οι ψυκτικοί ότι το toyotomi του έκανε Onoff από τα 1000W γιατί ήταν μεγάλο για τον χώρο του; Και όταν έβαλε το toshiba, έπαιζε στα 160W ....

Υπάρχουν και οι άσχετοι. Όταν ήθελα να πουλήσω το astg24klca, το έβαλα αγγελία σε ομάδα ψυκτικών στο facebook. Έδειξα καμπύλες κατανάλωσης, με τα 210W σε θέρμανση ελάχιστα και 100W σε ψύξη. Πολλοί μου επιτέθηκαν ότι έβαλα ψευδή στοιχεία. Μάλιστα ένας έγραψε ότι δεν υπάρχει Inventer που να καίει κάτω από 1000W...αλλά είναι 30 χρόνια ψυκτικοί...

image.png.8d35e22addf438a787faeb4a25ee2546.png

image.png.f9115bb9090ad421df0d9fbe501afbc1.png

image.png.93928d1011fa8cb239e3b0c09267ee05.png

image.png.145bb974b5b68cd64f06b92ec6e9f003.png

image.png.b298b30f643819382fef00264050aff4.png

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα μια φορα, ενας υποτιθεται επαγγελματιας του χωρου με μαγαζι μονο για ψυκτικες εργασιες, οταν τον ρωτησα αν το ελαχιστο μηκος σωληνων που πρεπει να μπουν για την εγκατασταση για συγκεκριμενο 12αρι πρεπει να ειναι τα 3 μετρα, αρχισε να μου λεει "και που τα διαβαζεις αυτα, στο ιντερνετ?"... Οταν του ειπα πως το λεει ο κατασκευαστης στο βιβλιο εγκαταστασης και οτι επικοινωνησα με την αντιπροσωπεια και μου το επαληθευσαν, αρχισε να φωναζει και να λεει, "δεν ξερουμε εμεις τοσα χρονια που εχουμε βαλει χιλιαδες κλιματιστικα? Θα μας μαθεις τη δουλεια μας τωρα?"
Λεω, ποσο πρεπει να μπει δηλαδη? "Οσο χρειαζεται" λεει, "Τι δηλαδη, αμα ειναι το κλιματιστικο στο 1 μετρο η μεσα με την εξω μοναδα, θα πας εσυ να βαλεις 3 μετρα? Δε γινονται αυτα... μπλαμπλαμπλα"
Περιττο να σας πω οτι οταν ρωτησα για την αντλια κενου, μου πε οτι δε χρειαζεται...

Και κατι ασχετο, ψαχνοντας για τη λειτουργια της αποστειρωσης των 56 βαθμων κελσιου που διαφημιζει η inventor στο site της, στα χαρακτηριστικα του Neo N2UVI μοντελου, επεσα σε αυτο το excel που μπορεις να κατεβασεις απ το site τους επισης, το οποιο τελικα αναφερει πως η λειτουργια αυτη υποστηριζεται μονο στα 18Κ και 24Κ btu κλιματιστικα. Αυτο αν δεν ειναι παραπλανηση του καταναλωτη, τοτε τι ειναι?

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/neo-n2uv

https://ac.inv-static.com/uploads/ac_mini-split/NEO (N2UV)/NEO_Ν2UVI_Specs %26 Features List.xlsx


image.png.adbb57175c3e221e4d1d0cc96386e6a7.pngimage.png.6cec04d64a1667e463fc11fe39b57a6b.png

Επεξ/σία από arvacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν θυμάστε τον μπαναρισμένο κρητικό (guzel) που του έλεγαν οι ψυκτικοί ότι το toyotomi του έκανε Onoff από τα 1000W γιατί ήταν μεγάλο για τον χώρο του; Και όταν έβαλε το toshiba, έπαιζε στα 160W ....

Υπάρχουν και οι άσχετοι. Όταν ήθελα να πουλήσω το astg24klca, το έβαλα αγγελία σε ομάδα ψυκτικών στο facebook. Έδειξα καμπύλες κατανάλωσης, με τα 210W σε θέρμανση ελάχιστα και 100W σε ψύξη. Πολλοί μου επιτέθηκαν ότι έβαλα ψευδή στοιχεία. Μάλιστα ένας έγραψε ότι δεν υπάρχει Inventer που να καίει κάτω από 1000W...αλλά είναι 30 χρόνια ψυκτικοί...

image.png.8d35e22addf438a787faeb4a25ee2546.png

image.png.f9115bb9090ad421df0d9fbe501afbc1.png

image.png.93928d1011fa8cb239e3b0c09267ee05.png

image.png.145bb974b5b68cd64f06b92ec6e9f003.png

image.png.b298b30f643819382fef00264050aff4.png

Τι να πεις..απιστευτα πραγματα! αντι να προβληματιστουν αφουν δεν το ξερουν και να βαλουν κανα μετρητη ή να διαβασουν στην τελικη, προτιμουν να εκτιθονται με απολυτες αποψεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εχθές εγινε η εγκατάσταση του legend 18,πρωτες εντυπώσεις θετικές,ξεκινώντας απο την εξωτερική μονάδα θα την έλεγα τούμπανο είναι μεγάλη και δείχνει αρκετά στιβαρή ,σήμερα το δούλεψα περίπου 20 λεπτά για την εξωτερική μονάδα δεν θα την έλεγα αθόρυβη δεν ξερω βέβαια αν μετα απο κάποια ωρα μειωνόταν ο θόρυβος,

Η εσωτερική είναι μια χαρά και παρα πολύ δυνατή με τον ανεμιστήρα στο 20%  γίνεται δουλειά,δεν ακουσα περίεργους θορύβους κατά την λειτουργεία ούτε από την εσωτερική ούτε και από την εξωτερική μονάδα

Η εφαρμογή είναι εξαιρετική με πολλές δυνατότητες,πληροφορίες και άμεσα ανταποκρισιμη,για οτιδήποτε άλλο θα δείξει ο χρόνος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tollisth είπε

Παιδες εχθές εγινε η εγκατάσταση του legend 18,πρωτες εντυπώσεις θετικές,ξεκινώντας απο την εξωτερική μονάδα θα την έλεγα τούμπανο είναι μεγάλη και δείχνει αρκετά στιβαρή ,σήμερα το δούλεψα περίπου 20 λεπτά για την εξωτερική μονάδα δεν θα την έλεγα αθόρυβη δεν ξερω βέβαια αν μετα απο κάποια ωρα μειωνόταν ο θόρυβος,

Η εσωτερική είναι μια χαρά και παρα πολύ δυνατή με τον ανεμιστήρα στο 20%  γίνεται δουλειά,δεν ακουσα περίεργους θορύβους κατά την λειτουργεία ούτε από την εσωτερική ούτε και από την εξωτερική μονάδα

Η εφαρμογή είναι εξαιρετική με πολλές δυνατότητες,πληροφορίες και άμεσα ανταποκρισιμη,για οτιδήποτε άλλο θα δείξει ο χρόνος 

Έχεις βάλει πριζακι κατανάλωσης; Θα θέλαμε ελάχιστα watts σε ψύξη και σε θέρμανση. Στις τωρινές συνθήκες μπορείς να τα δεις και τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχεις βάλει πριζακι κατανάλωσης; Θα θέλαμε ελάχιστα watts σε ψύξη και σε θέρμανση. Στις τωρινές συνθήκες μπορείς να τα δεις και τα δύο.

Όχι δεν έβαλα μου το σύνδεσε απευθείας στην γραμμή   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...