Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Άρα, αν τα νούμερα των pdesign είναι αληθή και κάποιος ψάχνει κλιματιστικό για ψύξη με μεγάλη εγγύηση, τότε εφόσον η τιμή είναι κατάλληλη, τα 18Κ και κυρίως το 24Κ erai φαίνεται να είναι μια πολύ αξιόλογη επιλογή

Σε ευχαριστώ για την αναπάντεχη χαρά που μου δίνεις. (Erai24 - 650€ με το πρόγραμμα)

  • Thanks 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sap00 μάλλον σωστός! Δεν το είχα ξεκάθαρο αυτό στο μυαλό μου γιατί δεν γνωρίζω / δεν έχω εμπειρία από wifi κλιματιστικών, για αυτό δεν το ανέφερα εξ αρχής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sap00 είπε

Σε ευχαριστώ για την αναπάντεχη χαρά που μου δίνεις. (Erai24 - 650€ με το πρόγραμμα)

Κάτι έκοψες στην αρχή της πρότασης...

Κάπως λέγεται αυτό στην ανθρώπινη ψυχολογία. Νομίζω προκατάληψη της επιβεβαίωσης 😛

@sap00 πρόλαβες τη 10ετή εγγύηση;

1 ώρα πριν, red66phone είπε

εννοώ να είναι αξιόπιστο, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, να μην βγάζει βλάβες, τριξίματα, να τοποθετηθεί, να δουλεύει as expected και να ξεχαστεί ότι υπάρχει (στο βαθμό του δυνατού/εφικτού όλα αυτά)

διότι θα μπει σε σπίτι ηλικιωμένων γονέων με μηδενική ανοχή στην οποιαδήποτε αλλαγή στη καθημερινότητα τους / ρουτίνα τους 😬 (...οι μεγαλύτεροι το καταλαβαίνουν αυτό πιστεύω...

(νομίζω μόλις δημιούργησα άθελα μου μια νέα ομάδα απαιτήσεων από ένα κλιματιστικό 🤪)

@liakjim παρατηρώ δεν αναφέρεστε καθόλου σε DAIKIN, FUJITSU, MITSUBISHI HEAVY και άλλες τέτοιες "καλές/γνωστές μάρκες",  αυτό λόγω του περιορισμού τιμής που έχω θέσει (€600) ή για κάποιον άλλο τεχνικό λόγο ?

Δεν υπάρχουν τριγμοί σε ψύξη.

Το μπάτζετ σου είναι όντως οριακό για επώνυμη λύση.

Με δωρεάν εγκατάσταση μπορείς να πας εδώ https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-inverter-13000btu-134459

7 χρόνια εγγύηση με τα σέρβις κάθε χρόνο.

Συμβουλεύσου και τις μπάρες με το seer για τα 12άρια. Έχει και το yukai εκεί μέσα.

1 ώρα πριν, NikosRocknRolla είπε

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου! Μια ερώτηση ακόμη! Στα ίδια λεφτά ένα Toshiba Yukai δεν είναι το ίδιο καλό; Γιατί το βλέπω στα 900 ευρώ και γενικά όσο σας διαβάζω χρησιμοποιείται από αρκετούς αυτή η μάρκα.
Η και κάποιο Shorai αν πω πως δίνω 50-100 παραπάνω max.

Θέλεις 100% ψύξη.

Το midea (το Inventor είναι από κάτω ένα midea easy pro) θα είναι αρκετά πιο αποδοτικό που ήταν και το μοναδικό κριτήριό σου. Αν δεν σε πειράζει και επίσης αν δεν σε πειράζει να έχει 3 χρόνια λιγότερο εγγύηση, αλλά θα ήθελες να πας στο επώνυμο, εννοείται ότι είναι δική σου απόφαση και μπορείς να πας στο yukai και αν σε παίρνουν τα οικονομικά σου στο edge white για το wifi και λίγο καλύτερες επιδόσεις.

image.png.d5e822dfe5b427beba05521be31f4b8e.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, liakjim είπε

πρόλαβες τη 10ετή εγγύηση;

Όχι. Αυτή ισχύει από 1/1/24. Εγώ το πήρα 9/22. Δεν με πειράζει όμως καθώς έκανα πλήρη απόσβεση τον πρώτο χρόνο λειτουργίας, και σχεδιάζω μέσα στα επόμενα 2-3 χρόνια (που θα ολοκληρωθούν οι σπουδές μου εδώ) να το αντικαταστήσω με νέο, προδιαγραφών 2026. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Κάτι έκοψες στην αρχή της πρότασης...

Κάπως λέγεται αυτό στην ανθρώπινη ψυχολογία. Νομίζω προκατάληψη της επιβεβαίωσης 😛

@sap00 πρόλαβες τη 10ετή εγγύηση;

Δεν υπάρχουν τριγμοί σε ψύξη.

Το μπάτζετ σου είναι όντως οριακό για επώνυμη λύση.

Με δωρεάν εγκατάσταση μπορείς να πας εδώ https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-inverter-13000btu-134459

7 χρόνια εγγύηση με τα σέρβις κάθε χρόνο.

Συμβουλεύσου και τις μπάρες με το seer για τα 12άρια. Έχει και το yukai εκεί μέσα.

Θέλεις 100% ψύξη.

Το midea (το Inventor είναι από κάτω ένα midea easy pro) θα είναι αρκετά πιο αποδοτικό που ήταν και το μοναδικό κριτήριό σου. Αν δεν σε πειράζει και επίσης αν δεν σε πειράζει να έχει 3 χρόνια λιγότερο εγγύηση, αλλά θα ήθελες να πας στο επώνυμο, εννοείται ότι είναι δική σου απόφαση και μπορείς να πας στο yukai και αν σε παίρνουν τα οικονομικά σου στο edge white για το wifi και λίγο καλύτερες επιδόσεις.

image.png.d5e822dfe5b427beba05521be31f4b8e.png

Υπέροχα! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα κρατήσω αυτές τις επιλογές και ίσως περιμένω να μαζέψω κάτι παραπάνω να δω για κάτι πιο επώνυμο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και καλό μήνα.

Ο απολογισμός του Φεβρουαρίου...

Οι 7.88 kWh του atxc25c καταναλώθηκαν για δοκιμές...

Screenshot_2024-03-01-04-33-30-030.jpeg

Επεξ/σία από alexdeskas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμελητέες καταναλώσεις και εδώ (για τα δεδομένα) .  70€ για θέρμανση (με 0.25€ / KWh). Στην πραγματικότητα χάρη στα δωράκια της Volton, η κιλοβατώρα μου ήρθε τελική τιμή 0,17€ οπότε και το ποσό είναι στα ~52€ .

image.png.59f7ffe154ed4acddbe3246489c07bee.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, alexdeskas said:

Καλημέρα και καλό μήνα.

Ο απολογισμός του Φεβρουαρίου...

Οι 7.88 kWh του atxc25c καταναλώθηκαν για δοκιμές...

Screenshot_2024-03-01-04-33-30-030.jpeg

To "Daikin xxx Daily Consumption" είναι αθροιστικό του μήνα. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MiJ16 είπε

To "Daikin xxx Daily Consumption" είναι αθροιστικό του μήνα. Σωστά;

Σωστά και στο γράφημα φαίνονται οι ημερήσιες καταναλώσεις αναλυτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

266 kwh για τις τελευταίες 30 ημέρες με χρήση 24/7 στο 22 ρυθμισμένα τα δύο κλιματιστικά toahiba 18 και daikin 9 και το toyotomi σε test mode p0 για σπίτι 100 τμ , εδώ πάει το .....δε περιγράφω άλλο ......

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, dimostr είπε

266 kwh για τις τελευταίες 30 ημέρες με χρήση 24/7 στο 22 ρυθμισμένα τα δύο κλιματιστικά toahiba 18 και daikin 9 και το toyotomi σε test mode p0 για σπίτι 100 τμ , εδώ πάει το .....δε περιγράφω άλλο ......

Αυτά είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Σε έναν πολύ ζεστό Φλεβάρη βέβαια.

Και για όλα τα συστήματα θέρμανσης ήταν ζεστός ο Φλεβάρης αλλά μπορεί να βάλω και στοίχημα παρόλο που δεν είμαι του τζόγου ότι με οποιαδήποτε άλλη μορφή για να έχω 22 θα πλήρωνα περισσότερα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Σε έναν πολύ ζεστό Φλεβάρη βέβαια.

MEAN temperature athens center February 2024: 13.2

MEAN temperature athens center February 2023: 9.8

Αρα ναι ήταν αρκετά πιο ήπιος από οτι συνήθως.

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Και για όλα τα συστήματα θέρμανσης ήταν ζεστός ο Φλεβάρης αλλά μπορεί να βάλω και στοίχημα παρόλο που δεν είμαι του τζόγου ότι με οποιαδήποτε άλλη μορφή για να έχω 22 θα πλήρωνα περισσότερα 

Μα δεν υπάρχει πιο φτηνή μορφή θέρμανσης από τις αντλίες θερμότητας αέρος-αέρος για το δικό μας κλίμα. Αρκεί να είναι μοντέλο που να ινβερτάρει καλά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...